Մարզերում լրագրողների համար արգելապատնեշները շատ են
Սահմանադրության 24-րդ հոդվածը սահմանում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի տեղեկություններ եւ գաղափարներ փնտրելու, ստանալու, տարածելու ազատություն: Այս հոդվածով նախատեսված իրավունքները սահմանում է երկրի բոլոր քաղաքացիների համար, սակայն Ալավերդի քաղաքում տեղեկատվություն ստանալ այս կամ այն պետական կազմակերպությունից դժվար է անգամ լրագրողների համար, իսկ սովորական քաղաքացու համար անհնար մի բան:
Ալավերդցի լրագրողները պետական կազմակերպությունից որեւէ տեղեկություն ստանալը համարում են հերոսության նման մի բան: «Առավոտ» եւ «Հայկական ժամանակ» թերթերին թղթակցող Լարիսա Փարեմուզյանը գտնում է, որ «Ալավերդիում իշխանություններից ինֆորմացիա ստանալը լրագրողի համար հերոսություն է: Գաղտնիություն է բոլոր հիմնարկներում»: Նույն կարծիքին է նաեւ «Անկյուն գումարած 3» հեռուստաընկերության «Լուրերի» խմբագիր Կարինե Սիմոնյանը. «Ցավալին այն է, որ հաճախ նույնիսկ այդ պաշտոնյաների տեղեկատվություն չտրամադրելու ցանկությունը փաստաթղթային տեսք է ստանում: Ասենք շատ հաճախ մեզ ներկայացնում են փաստաթղթեր, որոնցով նրանց վերադասները արգելում են տեղեկատվություն տրամադրել լրատվամիջոցներին»: Այսպես 10.09.2001թվականի Տ-2054/9 նամակով Հայաստանի հանրապետության Պետական եկամուտների նախարարի տեղակալ Եգանյանը մարզային հարկային տեսչություններին ուղարկած նամակով պահանջում է. «Ի կատարումն ՀՀ պետական եկամուտների նախարարի մոտ 2001 թվականի հուլիսի 30-ի խորհրդակցության.
ԶԼՄ-ներին տրամադրվող տեղեկությունները, տնտեսավարող սուբյեկտների վերաբերյալ տրամադրվող տեղեկությունները, ինչպես նաե ՀՀ իրավապահ մարմիններին տեղեկատվության կամ փաստաթղթերի տրամադրումը իրականացնել միայն ՀՀ պետական եկամուտների նախարարի հետ նախապես համաձայնեցնելուց հետո»: Մարզային տեսչության պետ Վարդանյանը նամակը ուղարկել է բոլոր տարածաշրջանային բաժիններ` «Ապահովել ընթացքը» մակագրությամբ: Ու թեւ այդ նախարարությունը արդեն գոյություն չունի, սակայն հրահանգի պահանջները առայսօր կատարվում են սրբությամբ:
Ստացվում է այնպես, որ մարզային լրագրողի համար այս արգելապատնեշը գրեթե անհաղթահարելի է: Առաջինը իրենց բնույթի համաձայն մարզային լրատվամիջոցները ֆինանսական միջոցներ չունեն տեղեկատվության իրավունք ստանալու համար լրագրողին գործուղել մայրաքաղաք: Մյուս կողմից էլ զարգացած չէ կապի կոմունիկացիաները, չկա դրանով աշխատելու անհրաժեշտ կուլտուրան:
Չգիտեմ ինչպես է Երեւանում սակայն մեզ համար անմիջապես նախարարաից տեղեկատվություն ստանալու իրվունքի մասին հիշեցումը ֆարս է, քանի որ խիստ կասկածելի է, որ «վսեմափայլ որեւէ նախարար» կբարեհաճի անհրաժեշտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունք տալ մարզային որեւէ լրատվամիջոցի:
Այսպես 2001 թվականին մեր բոլոր փորձերը ՀՀ կրթության նախարարությունից ստանալ տեղեկատվություն հանրապետությունում գործող միջնակարգ դպրոցների թվի մասին անհաջողության մատնվեցին: Երկօրյա հեռախոսային նյարդային պայքարի ընթացքում հասարակայնության բաժինը առաջարկում էր այդ տեղեկությունը ստանալ ֆինանսական բաժնից: Ֆինանասական բաժինը` դպրոցական վարչությունից: Ի վերջո առաջարկեցին այդ թվերը գտնել «ՀՀ 2001 թվականի պետական բյուջեի մասին.» օրենքում: Դրա տեղը մենք էլ գիտեինք, սակայն Ալավերդիում չկար այդ օրենքի գոնե մեկ օրինակը: Տպագիր օրենքները թանկ են: Սակայն ենթադրենք թե նախարարից այնուամենայնիվ կարողանում ենք թույլտվություն ստանալ: Քանի օրում: Չէ որ դրանով կորչում է տեղեկատվության օպերատիվությունը, հրատապությունը:
Նույն պատկերն է անվտանգության, ոստիկանության, գանձապետական, մաքսային տարածքային բաժիններում: Դրան էլ գումարեք էլեկտրոցանցի, երկաթուղին, «ԱրմենՏել»-ի բաժանմունքները, հիվանդանոցները եւ համաբուժարանները, որոնք էլ մարզային ենթակայության են:
Պետական պաշտոնյաները հատկապես անհոդողդ են ֆինանսական հարցերի վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրելիս: Լարիսա Փարեմուզյանը հատկապես դժգոհում է որ բոլոր կազմակերպություններում, այդ թվում նաեւ քաղաքապետարանում, եթե այնուամենայնիվ դժգույն միջոցառումներով ներկայացնում են նոր բյուջեների նախագծերը ապա «Վերջին տարիներին մենք կարոտ մնացինք իմանալ թե բյուջեի ծախսումները ինչպես են կատարվել, օրինակ աշխատավարձի հոդվածները, ինչպես են կատարվել մյուս ծախսերը: Գաղտնի են պահում հիմնարկների ֆինանսական ծախսերը: Վերջերս լրագրողական հետաքննություն կատարեցինք հանրակրթական դպրոցների սոլյարկայի հափշտակությունների հարցով: Սակայն այդ հափշտակությունները որեւէ օղակում չի քննարկվել»:
Փաստորեն մարզային լրագրողի համար քիչ թէ շատ մատչելի են տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Սակայն այստեղ էլ հաճախ որոշ իրադարձություններ ու որոշակի ոլորտներ սքողված են խորհրդավորության շղարշով:Ըստ տեղական հեռուստընկերության լուրերի խմբագրի հեռուստաընկերության գործունեության 3.5 տարվա ընթացքում հաջողվել է տեսանյութ պատրաստել ընդամենը ավագանու երեք նիստի վերաբերյալ: Դահլիճից դուրս են հրավիրել օպերատորին, լրագրողին եւ նիստը շարունակել: Իսկ ընդհանրապես երբեւէ հնարավորություն չի ընձեռնվել ծանոթանալ ավագանու որոշումներին: Դա մշտապես պատճառաբանվել է նիստի որոշումների գաղտնիությամբ: Թե ինչ գաղտնիք կարող է ունենալ համայնքի կառավարման հարցում ավագանու անդամը, որ ընտրվել է հենց նույն համայնքի կողմից դժվար է ասել: Մինչդեռ դրանով ավագանին խախտում է տեղական ինքնակառավարման մամինների մասին օրենքը:

Journalists face many obstacles in the marzes
Article 24 of the Constitution of Armenia states that everyone is entitled to freedom of speech, including the freedom to seek, receive and disseminate information and ideas through any medium of information. The rights prescribed in this article are envisaged for all citizens of the state, however, in the city of Alaverdi it is difficult even for journalists to get information from certain state institutions, and for ordinary citizen it is impossible.
Larissa Paremuzyan, a contributing journalist for the newspapers Aravot and Haykakan Zhamanak , finds, "It requires heroism for a journalist to receive information from the local authorities in Alaverdi. Secrecy reigns in all establishments". The news editor of the local Corner +3 TV station, Karine Simonyan, holds the same opinion: "It is a painful fact that often even the intent of these officials to not provide information takes the shape of an official document. For instance, very often they produce papers stating that their superiors prohibit providing information to the mass media". Thus, in a letter to the regional tax departments dated September 10, 2001 (reference number S-2054/9), Deputy Minister of State Revenues Yeganyan orders, "In accordance with the decisions of the meeting of July 30, 2001 at the office of the minister of state revenues, the provision of information to the mass media-- information related to business entities, information or other documents of law-enforcement agencies-- should be carried out only by prior arrangement with the Minister of State Revenues of Armenia". Head of the Marz Tax Department Vardanyan distributed the letter among all the regional offices with the inscription "to ensure enforcement". And although this ministry does not exist anymore, the requirements of the order are still held sacred.
It turns out that for regional journalists, the obstacles are almost insurmountable. First, the regional mass media by virtue of their status do not have the financial resources to send their journalists to the capital in order to get information. On the other hand, means of communication are underdeveloped, and the necessary culture to employ them is missing.
I don't know about Yerevan, but here the reminder of the right to get information directly from the minister is a farce, for it is highly doubtful that any "venerable minister" will deign to grant the right to receive information to any regional news outfit.
Thus, in the year 2001, all our attempts to get information from the Ministry of Education regarding the number of the secondary schools operating in the republic failed. During a nervous two-day struggle over the telephone, the public relations department suggested we get this information from the financial department. The financial department referred us to the schools department. Finally they suggested we get these figures from the "Law on the Budget of the Republic of Armenia for 2001". We too knew of this possibility, but there was no single copy of the law in Alaverdi. It is the same picture in the regional departments of security, police, treasury, and customs. And we should add here the regional offices of the electricity supply network, railroad, ArmenTel, and the hospitals and polyclinics that are under local governance.
State officials are especially immovable when they are requested to provide information regarding financial matters. Larissa Paremuzyan is particularly dismayed that although all organizations, including the mayor's office, may present their draft budgets in vague ways, "in recent years we have been left waiting to learn how budget expenditures were made, for example, the payments of wages and salaries, how other spending was done. The expenditures of institutions are kept secret. We have recently conducted an investigation into the embezzlement of diesel oil belonging to the schools of general education. However, the facts of the embezzlement have not been discussed in any circle".
In fact, only information regarding the activity of the local administration is more or less accessible to journalists. However, here too, some events and certain domains are often shrouded in a veil of mystery. According to the news editor of the Alvord TV station, during the three and a half years they have been working, they have managed to videotape only about three sittings of the local council. Usually, the cameraman and the journalists are turned out of the meeting room and deliberations continued. In general, they have never had an opportunity to familiarize themselves with the decisions of the council. This has always been explained by the secrecy of the decisions made. It is hard to say what kind of secrets about community governance the councilman elected by this very community may have. Meanwhile, by doing this, the council violates the law on local government.