Գոմեշի մսի հայտնի ու անհայտ ներկրողները-2
Նախորդ հրապարակման մեջ անդրադարձել էինք Հայաստան գոմեշի միս ներկրող ընկերություններից երեքին՝ «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ, «Սամ-Սեր Գրուպ» ՍՊԸ, «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ՍՊԸ: Այժմ անդրադառնանք մյուս չորս կազմակերպություններին, որոնք, ըստ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության, 2011-2012 թթ. գոմեշի միս են ներկրել:
Միս-մսամթերքի շուկայում հայտնի «Մուշ» ՍՊԸ-ն այն ընկերություններից է, որոնք մի քանի տարի շարունակ զբաղվել են գոմեշի մսի ներմուծմամբ: Մասնավորապես ՊԵԿ-ի տվյալներով՝ սատկած գոմեշի մսի ներկրման հայտնի պատմությունից առաջ՝ 2008 թ. եւ 2009 թ. առաջին կիսամյակում, «Մուշը» 2.083 տ ցուցանիշով եղել է երրորդը՝ զիջելով միայն «Ալեքս Գրիգին» եւ «Մոկոնաթին»: Սակայն վերջին երկու տարում ընկերության ներկրումները կտրուկ նվազել են. 2011-ին «Մուշը» Հնդկաստանից բերել է ընդամենը 238 տ միս, այնինչ 2009-ի միայն առաջին 6 ամսում այդ թիվը 280 տ էր: Ավելին՝ 2012-ին, ըստ ՍԱՊԾ պետ Աբրամ Բախչագուլյանի, «Մուշը» գոմեշի մսի ներկրում չի կատարել:
Պետռեգիստրի կայքում ընկերության հիմնադիրներ են նշված Նորայր Ավետիսյանն ու Արամ Բաբայանը: Տնօրենն ու փաստացի ղեկավարը Մարկոս Մկրտչյանն է, որն էլ կանգնած է 1991-ից գործող ընկերության ակունքներում: «Հետքի» տեղեկություններով՝ ՍՊԸ-ն կապեր ունի ռուսական բիզնես շրջանակների, մասնավորապես՝ գործարար Մուշեղ Մամիկոնյանի հետ: Վերջինս 1998-ից ի վեր Ռուսաստանի մսամթերք արտադրողների միության նախագահն է, նախկինում աշխատել է նույն ոլորտի տարբեր ընկերություններում եւ զբաղեցրել բարձր պաշտոններ:
Այս տարվա առաջին 9 ամսում «Մուշը» 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցրել է 198-րդ տեղը (6 ամիսների տվյալներով 206-րդն էր). ընկերությունը մուծել է 1.007.002.000 դրամ հարկ: Հավելենք, որ «Մուշը» գոմեշի միս ներմուծած այն կազմակերպություններից է, որոնք զբաղվում են նաեւ մսամթերքի արտադրությամբ: «Մուշը» արտադրում է տարբեր տեսակի երշիկեղեն (եփած, ապխտած, հում ապխտած, կիսաապխտած), կիսաֆաբրիկատներ, մսամթերք: Ընկերության կայքի տվյալներով՝ միսը հիմնականում ներկրվում է Հնդկաստանից, Բրազիլիայից, Արգենտինայից, Իտալիայից, իսկ համեմունքները՝ Գերմանիայից:
«Ունիվերսամ «Ավան»» ՍՊԸ-ն, Աբրամ Բախչագուլյանի ներկայացրած թվերի համաձայն, այնքան էլ մեծածավալ ներկրումներ չի կատարել Հնդկաստանից: 21 ամսում ՍՊԸ-ն Հայաստան է բերել 945 տ գոմեշի միս: Ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենը Աղասի Դանիելյանն է: 2012-ի առաջին 6 ամսում ընկերությունը մուծել է 107.359.100 դրամ հարկ. այս ցուցանիշով 1000 խոշոր հարկատուների մեջ զբաղեցրել է 395-րդ տեղը: Սակայն արդեն հունվար-սեպտեմբեր ամիսների տվյալներով ընկերությունը դուրս է մնացել խոշոր հարկատուների ցանկից: Ի դեպ, վերջինս բանակի հետ համագործակցելու փորձ ունի: Մասնավորապես, ըստ armversion.am կայքի, 2011-ի ապրիլ ամսվա ձվի խմբաքանակը հենց «Ունիվերսամ «Ավան»» ՍՊԸ-ն է մատակարարել զինված ուժերին:
«Մոկոնաթ» ՍՊԸ-ն գոմեշի մսի բիզնեսի «հնաբնակներից» է: Ընկերությունը 2008-ին եւ 2009-ի առաջին կիսամյակում բերել էր 4.314 տ միս, ինչը պակաս էր միայն Սամվել Ալեքսանյանի ընկերությունների («Սալեքս Գրուփ» եւ «Ալեքս Գրիգ») ընդհանուր ցուցանիշից: Սակայն, ինչպես երեւում է ՍԱՊԾ-ի թվերից, «Մոկոնաթի» ներկրումները անկում են ապրել. եթե անցյալ տարի այն ներմուծել է 981 տ միս, ապա այս տարի՝ 0: Ընկերությունը զբաղվել է ոչ միայն սառեցված մսի, այլեւ սառեցված ձկան, բրնձի, ինչպես նաեւ լուծվող սուրճի ներկրմամբ: Մասնավորապես, ըստ «Panjiva» տեղեկատվական պլատֆորմի, «Մոկոնաթը» ԱՄՆ նավահանգիստների միջոցով Հայաստան է տեղափոխել սառեցված միս եւ ձկնեղեն՝ խեկ: Ընկերության մատակարարներից մեկը եղել է կանադական «Melrose International Trading»-ը, որը հայտնի է թռչնամսի, ձկնեղենի ու ծովային մթերքների, մրգերի ու բանջարեղենի, կաթնամթերքի արտահանմամբ:
2010-ին այս ընկերության հիմնադիր, փաստացի տնօրեն Արտաշ Ասատրյանը ներքաշվել էր քրեական գործի մեջ: Պարզվել էր, որ Ասատրյանը, ով նաեւ «Մալիկա» ՍՊԸ-ի հիմնադիրն ու գործադիր տնօրենն էր, «Մալիկայի» անունով ներմուծած ապրանքները վաճառել էր «Մոկոնաթին», սակայն, ըստ գլխավոր դատախազության, հարկեր չվճարելու դիտավորությամբ հաջողացրել էր «Մալիկան» սնանկ ճանաչել դատարանում եւ խուսափել ավելի քան 65 մլն դրամ հարկային պարտավորություններից:
Նախկինում «Մոկոնաթը» գերիշխող դիրք ուներ հայաստանյան «լուծվող սուրճ» եւ «բրինձ» շուկաներում: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը անցյալ տարվա աշնանը դեմպինգ, խտրական գներ ու անհիմն գնաճ իրականացնելու հիմքով 20 մլն դրամով տուգանեց այս ընկերությանը: Դրանից հետո ընկերության ներկայացուցիչ Դավիթ Անանյանը mardik.am-ի հետ զրույցում նշել էր, որ «Մոկոնաթի» բիզնեսը հայտնվել է խնդիրների առաջ, եւ ընկերությունը քննարկում է Հայաստանից դուրս գործունեություն ծավալելու հարցը, քանի որ «ՀՀ-ում գործարարները պաշտպանված են ոչ թե օրենսդրությամբ, այլ պետական չինովնիկի բարեխղճությամբ»: Ըստ մեր տեղեկությունների՝ ընկերությունն այժմ չի աշխատում: Լուրը փորձեցինք ճշտել հենց ՍՊԸ-ից, սակայն հեռախոսազանգերին պատասխանող չեղավ:
Եվս մի հետաքրքիր հանգամանք. 2010-ի հունիսի 24-ին կառավարությունը ընդունել էր ՊԵԿ-ի առաջարկը եւ մի շարք ընկերություններում, այդ թվում՝ «Ալեքս Գրիգ», «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» եւ «Մոկոնաթ» ՍՊԸ-ներում, նշանակել էր հարկային մարմնի ներկայացուցիչ (ըստ «Հարկերի մասին» օրենքի 17.1 հոդվածի): Այս փաստը, դատելով նշված հոդվածից, ըստ էության, խոսում է ընկերությունների մեծ հասույթների մասին:
«Պարգեւ» ՍՊԸ-ն 2011-2012 թթ. գոմեշի մսի իր ներկրումներով երկրորդ ցուցանիշն ունի: Ընդ որում՝ ընկերությունը այս տարվա 9 ամսում ավելի շատ միս է ներկրել (1809 տ), քան ամբողջ 2011-ի ընթացքում (1755 տ): Պետռեգիստրի կայքում ընկերության հիմնադիրներ են նշված Անահիտ Վարդանյանն ու Լեւոն Պապիկյանը:
Հավելենք, որ, ՊԵԿ-ի տվյալներով, գոմեշի միս ներկրող ընկերություններից «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ-ն 2012-ի առաջին 9 ամսվա ցուցանիշներով 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակում շարունակում է զբաղեցնել 3-րդ տեղը՝ մուծած 14.929.767.800 դրամ ընդհանուր հարկով: «Սամ-Սեր Գրուպ» ՍՊԸ-ն էլ, որը հունվար-հունիս ամիսների ցուցակում 13-րդն էր, այժմ 12-րդ տեղում է. մուծել է 4.666.415.000 դրամ հարկ: 3 հորիզոնականով նահանջել է «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ՍՊԸ-ն: 68-րդ տեղում գտնվող ընկերությունը հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին մուծել է 2.986.867.000 դրամ հարկ:
«Հետքը» որոշ տվյալներ է իմացել այս վերջին ընկերության՝ «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ՍՊԸ-ի մասին: Նախորդ հրապարակման մեջ գրել էինք, որ պետռեգիստրում գրանցված տերերի անունները իրականում ոչինչ չեն ասում, եւ փաստացի տերը հայտնի է «Կոֆեի» Արթուր անունով (բանն այն է, որ ՍՊԸ-ի հիմնական ապրանքանիշը «Օրիգինալ» սուրճն է): Գրել էինք նաեւ, որ վերջինիս թիկունքում էլ կանգնած է հայտնի նախկին գեներալներից մեկը (բայց ոչ Արշալույս Փայտյանը, ում անունը շրջանառվում է գոմեշի մսի պատմության շրջանակներում):
Գոմեշի միս ներկրողների թիկունքում՝ գեներալն ու «օրենքով գողե՞րը»
«Հետքի» աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ այս ընկերության հետ ժամանակին կապվում էր նաեւ քրեական հեղինակություն Կանեւսկիների կլանի, մասնավորապես՝ «օրենքով գող» Արմեն Կանեւսկու (Կանեւսկոյ, Հարությունյան) եղբոր՝ Արտյոմի (Արթուր, Արտեմ) անունը: Սակայն մոտ մեկ տարի արդեն այդ կապը թուլացած է: Իբրեւ պատճառ նշվում է հենց Կանեւսկիների նախկին հզորության անկումը: Մեզ հայտնի է դարձել, որ Արտյոմ Հարությունյանը պատրաստվում է լքել Հայաստանը:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Հարությունյանը քրեական աշխարհում հայտնի էր իբրեւ մեկ այլ հայտնի «օրենքով գող» Դեդ Հասանի (Ասլան Ուսոյան) «աջ ձեռք»: Ըստ մամուլի հրապարակումների՝ 1997-ին Դեդ Հասանի կողմից գող կնքված Կանեւսկին, որը գրանցված էր ՌԴ Կրասնոդարի երկրամասի Կանեւսկայա ավանում (այստեղից էլ անունը), քրեական աշխարհի կողմից կարգվել էր իբրեւ տեղի գյուղատնտեսական տարածքները «նայող»: Նրա վերահսկողությամբ տեղական գյուղձեռնարկությունները պետք է հարկ մուծեին «գողական բյուջեին»՝ «օբշչակին»: 2010-ի գարնանը դատարանը Արմեն Կանեւսկուն մեղադրեց անզգուշությամբ մահվան հասցրած միջադեպի կազմակերպման մեջ եւ դատապարտեց 11 տարվա ազատազրկման: Նույն տարվա դեկտեմբերին Կանեւսկին մահացավ Աստրախանում. մահվան պատճառը կենսական օրգանների աշխատանքի դադարն էր: Արմեն Հարությունյանին թաղեցին Երեւանում:
«Ժամանակ» օրաթերթը այն ժամանակ գրել էր, որ քրեական հեղինակության հոգեհանգստյան արարողությանը մասնակցել են այն ժամանակ ՊՆ տեղակալ Վլադիմիր Գասպարյանը, ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալներ Հայկազ Բաղմանյանն ու Արշալույս Փայտյանը: Հետո թերթը հերքել էր Գասպարյանի մասնակցությունը, իսկ գեներալներ Բաղմանյանի ու Փայտյանի ներկայությունը, ըստ լրատվամիջոցի, հետաքրքրել էր նախագահականին, որտեղից նրանց կանչել էին՝ բացատրություններ տալու:
Արմենի եղբոր՝ Արտյոմի անունը կապվեց նաեւ այս տարվա ԱԺ ընտրությունների հետ, երբ թիվ 6 ընտրատարածքում (Աջափնյակ), ըստ լուրերի, նա եւ քրեական շրջապատը փորձել էին ստիպել ինքնաբացարկ հայտնել ԲՀԿ-ական թեկնածու Վահան Կարապետյանին, որպեսզի գլխավոր դատախազի ՀՀԿ-ական եղբայր Ռուբեն Հովսեփյանն ավելորդ խնդիրներ չունենա: «Ժողովուրդի» փոխանցմամբ՝ առճակատումը դադարեցվել էր Սերժ Սարգսյանի հրահանգով:
Հ.Գ. Գոմեշի մսի գործի պատճառով աշխատանքից ազատված ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը հարցաքննվել է իբրեւ վկա: Նախաքննությունը վարում է ՊՆ քննչական ծառայության հատկապես կարեւոր գործերով քննչական բաժինը:
Ծառայության աշխատակից Մերի Սարգսյանը «Հետքին» ժամանակին հայտնել էր, որ քննարկման փուլում է մի շարք պաշտոնատար անձանց մեղադրանք առաջադրելու հարցը, եթե հիմնավորվի, որ նրանց գործողություններում առկա է քրեական տարր: Մեր հարցին, թե արդյոք կան նոր մեղադրյալներ, Սարգսյանը բացասական պատասխան տվեց, միաժամանակ նշեց, որ նախաքննական մարմինը այս պահին նպատակահարմար չի գտնում հայտնել՝ այլ հայտնի դեմքեր իբրեւ վկա հարցաքննվել են, թե ոչ: Նա միայն հավելեց, որ, չնայած Ա. Փայտյանը բավականին շուտ էր հարցաքննվել, մամուլի հետաքրքրությունը բավարարելու համար ՊՆ-ն որոշել է հրապարակայնացնել փաստը:
Հիշեցնենք, որ քրգործը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ «Խարդախությունը (խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի հափշտակությունը կամ ուրիշի գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելը), որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»:
Գործով իբրեւ մեղադրյալ ներգրավված կապանցի գործարար Ալբերտ Օհանջանյանը առայժմ գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում, ուր տեղափոխվել էր սեպտեմբերի 1-ին տարած սրտի ընդհանուր կաթվածից հետո:

Известные и неизвестные поставщики буйволиного мяса-2
В предыдущей публикации мы рассказали о трех компаниях, импортирующих в Армению буйволиное мясо: ООО “Алекс Григ”, ООО “Сам-Сер Групп”, ООО “СП “Братья Армен-Амик”. Сегодня мы представим остальные четыре компании, которые, согласно данным Государственной службы безопасности пищевых продуктов РА, в 2011-2012 гг. импортировали буйволиное мясо.
ООО “Муш” принадлежит к числу тех известных на рынке мяса и мясопродуктов компаний, которые на протяжении нескольких лет занимались поставками буйволятины. Так, по данным Комитета госдоходов, в 2008 г. и первом полугодии 2009 г., до известной истории с импортом мяса падшего буйвола, компания “Муш” с показателем 2.083 т занимала третье место, уступая лишь компаниям “Алекс Григ” и “Моконат”. Однако в последние два года объемы импорта буйволятины этой компанией резко сократились. В 2011 г. “Муш” поставила из Индии лишь 238 т мяса, тогда как только за первые 6 месяцев 2009 г. эта цифра достигала 280 т. Более того, по словам начальника ГСБПП Абрама Бахчагуляна, в 2012 г. “Муш” не импортировала буйволятину.
На сайте Госрегистра в качестве учредителей компании указаны Норайр Аветисян и Арам Бабаян. Директором и фактическим руководителем организации является Маркос Мкртчян. По сведениям “Hetq”, ООО имеет связи с российскими бизнес-кругами, в частности с предпринимателем Мушегом Мамиконяном. Последний с 1998 г. являлся председателем Союза производителей мясопродуктов России, а ранее занимал высокие посты в различных компаниях данной сферы.
За первые 9 месяцев этого года “Муш” заняла 198-е место среди 1000 крупных налогоплательщиков, заплатив налогов на сумму 1.007.002.000 драмов. Добавим, что компания занимается также производством мясопродуктов. Согласно сайту ООО “Муш”, мясо поставляется в основном из Индии, Бразилии, Аргентины, Италии, а приправы – из Германии.
По данным, представленным Абрамом Бахчагуляном, ООО “Универсам “Аван” не осуществляло крупных поставок из Индии. В течение 21 месяца эта компания импортировала из Индии 945 т буйволятины. Учредителем и директором компании является Агаси Даниелян. Сумма налогов, уплаченных ООО “Универсам “Аван” за первые 6 месяцев 2012 г., составила 107.359.100 драмов. По этому показателю компания заняла 395-е место среди 1000 крупных налогоплательщиков. Однако уже по данным за январь-сентябрь компания не вошла в этот список. Заметим, что “Универсам “Аван” имеет опыт работы с армией. В частности, по сообщению сайта armversion.am, в апреле 2011 г. именно эта компания поставила вооруженным силам партию яиц.
В сфере импорта буйволиного мяса ООО “Моконат” является “старожилом”. В 2008 г. и первом полугодии 2009 г. компания импортировала 4.134 т мяса, что уступает лишь общим показателям компаний Самвела Алексаняна (“Алекс Групп” и “Алекс Григ”). Однако, судя по цифрам ГСБПП, объемы импорта “Моконата” сошли на нет: если в прошлом году этот показатель составлял 981 т, то в этом году – 0 т. Компания импортирует не только замороженное мясо, но и замороженную рыбу, рис, растворимый кофе. Согласно информационной платформе “Panjiva”, “Моконат” доставил через порты США в Армению замороженное мясо и рыбу хек. Одним из поставщиков этой организации была канадская компания “Melrose International Trading”, известная экспортом птичьего мяса, рыбы, морепродуктов, фруктов, овощей и молочной продукции.
В 2010 году учредитель и фактический директор компании “Моконат” Арташ Асатрян оказался фигурантом уголовного дела. Выяснилось, что Астрян, который являлся также учредителем и исполнительным директором ООО “Малика”, продал “Моконату” товары, импортированные под названием “Малика”, однако, согласно сообщению Генпрокуратуры, ему удалось через суд признать “Малику” банкротом и избежать выполнения налоговых обязательств на сумму свыше 65 млн драмов.
В прошлом компания “Моконат” занимала монопольное положение на армянском рынке растворимого кофе и риса. Прошлой осенью Государственная комиссия по экономической конкуренции, учитывая факты необоснованного роста цен, оштрафовала эту компанию на 20 млн драмов. После этого представитель “Моконата” Давид Ананян в интервью mardik.am отметил, что у них появились проблемы, и компания рассматривает вопрос осуществления деятельности за пределами Армении, так как в нашей стране залогом защиты предпринимателей является не закон, а добросовестность госчиновников. Уточнить эти сведения нам не удалось, так как в компании на телефонные звонки не отвечали.
Еще одно интересное обстоятельство. 24 июня 2010 г. правительство приняло предложение Комитета госдоходов и назначило в ряде компаний, в том числе ООО “Алекс Грир”, “СП “Братья Армен-Амик” и “Моконат”, представителей налогового органа. В соответствии со ст.17.1 закона “О налогах” этот факт свидетельствует о высоких прибылях указанных компаний.
В 2011-2012 гг. третье место по показателям импорта буйволиного мяса занимало ООО “Паргев”. На сайте Госрегистра учредителями этой компании указаны Анаит Варданян и Левон Папикян.
Согласно данным КГД, по показателям 9 месяцев этого года ООО “Алекс Григ” продолжает занимать третье место в списке 1000 крупных налогоплательщиков. ООО “Сам-Сер Групп” занимает 12-е место, а ООО “СП “Братья Армен-Амик” уступила свои позиции на 3 пункта и сейчас находится на 68-й горизонтали.
Относительно последней компании в предыдущей публикации “Hetq” отмечалось, что зарегистрированные в Госрегистре имена владельцев этой организации ничего не говорят. Ее фактический владелец известен под именем Кофеи Артур (основным брендом этого ООО является кофе “Оригинал”). Мы также писали о том, что за спиной Артура стоит один из известных в прошлом генералов (но не Аршалуйс Пайтян, чье имя муссировалось в связи с историей с буйволиным мясом).
За спиной импортеров буйволиного мяса стоят генерал и воры в законе?
По сообщению источника “Hetq”, в свое время эту компанию связывали с кланом известных криминальных авторитетов Каневских, в частности с братом вора в законе Армена Каневского (Арутюнян) Артемом (Артуром). Однако уже почти год эта связь ослабела. В качестве причины называется уменьшение былого влияния Каневских. Нам стало известно, что Артем Каневский собирается покинуть Армению.
Напомним, что в криминальном мире Армен Арутюнян был известен как правая рука другого известного вора в законе Деда Хасана (Аслана Услояна). Согласно публикациям в прессе, Каневский, прописанный в поселке Каневская Краснодарского края РФ (отсюда и его фамилия), был назначен уголовным миром “смотрящим” за местными сельскохозяйственными территориями. Под его контролем сельские предприятия должны была перечислять деньги в воровской общак . Весной 2010 г. суд обвинил Армена Каневского в организации инцидента, приведшего к смерти по неосторожности, и осудил к 11 годам лишения свободы. Весной того же года Каневский умер в Астрахани. Причина смерти – остановка жизненно важных органов. Армена Арутюняна похоронили на Шаумянском кладбище Еревана.
В то время газета “Жаманак” написала, что в панихиде криминального авторитета участвовали тогда еще заместитель министра обороны Владимир Гаспарян, заместители начальника Генштаба ВС Айказ Багманян и Аршалуйс Пайтян. Потом газета опровергла участие Гаспаряна, а вот участие генералов Багманяна и Пайтяна заинтересовало президентскую администрацию, и они были вызваны туда для дачи объяснений.
Имя брата Армена Каневского, Артема, связывалось также с прошедшими в этом году парламентскими выборами. Тогда в 6-ом избирательном округе столичного административного района Ачапняк Артем и его криминальное окружение пытались заставить кандидата от партии “Процветающая Армения” Ваана Карапетяна объявить самоотвод, чтобы у брата генпрокурора, члена Республиканской партии Рубена Овсепяна не было проблем с избранием депутатом. По сообщению газеты “Жоховурд”, конфронтация была прекращена по распоряжению Сержа Саргсяна.
P.S. Освобожденный от работы в связи с делом о буйволином мясе заместитель начальника Генштаба ВС, генерал-лейтенант Аршалуйс Пайтян был допрошен в качестве свидетеля.
В свое время сотрудница следственной службы Минобороны Мери Саркисян сообщила “Hetq”, что обсуждается вопрос выдвижения обвинения ряду должностных лиц, если будет доказано, что в их действиях имел место криминальный элемент. На наш вопрос, есть ли новые обвиняемые, Саркисян ответила отрицательно, но в то же время сказала, что в настоящий момент орган предварительного следствия не считает целесообразным сообщать, допрошены в качестве свидетелей известные лица или нет. Мери Саркисян лишь добавила, что хотя А.Пайтян был допрошен давно, Министерство обороны с целью удовлетворения интереса СМИ решило обнародовать этот факт.
Напомним, что уголовное дело было возбуждено по п.1 ч.3 ст.178 УК РА – мошенничество в крупных размерах, предусматривающее лишение свободы от 4 до 8 лет с конфискацией или без конфискации имущества.
Вовлеченный в дело в качестве обвиняемого предприниматель из Капана Альберт Оганджанян в настоящее время находится в УИУ “Больница для осужденных”, куда он был переведн после перенесенного 1 сентября инфаркта.