Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան հուշ-երեկոն` Գլենդեյլում
Ուրբաթ օրը` 2012 թվականի դեկտեմբերի 7-ին տեղի է ունենալու միջոցառում` նվիրված հռչակավոր հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան 55-րդ տարելիցին։ Ծագումով Կալիֆորնիայից՝ Մոնթեն մտավորական և ազատամարտիկ էր, ով զոհաբերեց իր կյանքը հանուն հայ ազգային-ազատագրական պայքարի: Նա առանցքային դերակատարում է ունեցել Հայաստանի տարածքի՝ Արցախի ազատագրման գործում, ի հավաստումն որի` մարտիկը հետմահու արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոսի կոչմանը:
Միջոցառմանը կկայանա «Հայրենասեր» կազմակերպության պատրաստած ֆիլմի պրեմիերա՝ նվիրված Հայաստանի մի բեկորի` Արցախի ազատագրման գործում Մոնթեի ունեծաց ավանդին և նրա ազատագրած տարածքի կարևորությանը։ Քաղաքագետ և պատմաբան դր. Արմեն Այվազյանը կներկայացնի պատմահամեմատական ակնարկ` զուգահեռներ անցկացնելով Արցախ-Սյունիք երկրամասում 1720-ական թվականների Դավիթ Բեկի ու Արցախի մելիքների ղեկավարած ապստամբության և մերօրյա Արցախյան գոյամարտում հայոց հրամանատարության, մասնավորապես, Մոնթեի գործունեության միջև։ Երեկոյի ընթացքում իրենց կատարումներով հանդես կգան երգիչներ Արմեն Մովսիսյանն ու Հովհաննես Շահբազյանը։ Կլինի լուսանկարների ցուցահանդես՝ նվիրված Արցախի ազատագրված Քաշաթաղի և Քարվաճառի շրջաններին:
Ծրագիրը սկսվելու է երեկոյան` ժամը 7:30-ին։ Մուտքն ազատ է։ Գլենդեյլի հանրային գրադարանը գտնվում է հետևյալ հասցեում՝ Կալիֆորնիա, քաղաք Գլենդեյլ, Արևելյան Հարվարդ փողոց, շենք 222 (222 East Harvard Street, Glendale, CA 91205)։
Միջոցառումը կազմակերպվում է «Հայրենասեր» կազմակերպության կողմից, որի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանի անկախ պետականության պահպանմանն ու զարգացմանը՝ բացահայտելով կարևորագույն խնդիրներն ու գործադրելով համապատասխան լուծումներ։

Glendale to Celebrate 55th Birthday of Armenian National Hero, Monte Melkonian
Los Angeles, CA – A program celebrating the life and legacy of famed Armenian commander Monte Melkonian will be taking place on Friday, December 7, 2012, on the occasion of what would have been his 55th birthday. Monte, a California native, was an intellectual and a freedom fighter who dedicated his life to the national-liberation struggle of the Armenian nation. He played a key role in the liberation of a part of Armenia - Artsakh - and was awarded the title of National Hero of the Republic of Armenia.
The event will feature the premiere of a documentary film prepared by Hayrenaser, which reflects on Monte’s role in the liberation of Artsakh and the significance of his liberated territories. Political scientist and historian Dr. Armen Ayvazyan will present a comparative analysis, drawing parallels between the rebellion of the 1720’s in the Artsakh-Syunik region led by Davit Bek and the meliks of Artsakh and the actions of the Armenian commanders, particularly Monte, in the most recent liberation war in Artsakh. Singers Armen Movsisyan and Hovhannes Shahbazyan will enrich the evening with their performances, while an exhibit will showcase photographs dedicated to Artsakh’s liberated regions of Kashatagh and Karvachar.
The program will commence at 7:30 PM and is free to the public. The Glendale Public Library is located at 222 East Harvard Street, Glendale, CA 91205.
The event is organized by the “Hayrenaser” organization, which has a mission to contribute to the preservation and development of Armenia’s independent statehood by identifying and addressing critical challenges.