«Ավտարիտետները» բանակում
Գիշերվա ժամը 3-ին ԼՂՀ Մարտակերտի N զորամասի մարտական հենակետերում հակառակորդի սահմանը խախտելու ենթադրությամբ տագնապ եւ մարտական դրություն է հայտարարվում: Տագնապալի գիշերն անցնում է եւ առավոտյան պարզվում, որ անհանգստության պատճառն անհիմն է, սահմաններում ամեն ինչ խաղաղ է, միայն կենդանիներն են խախտել անդորրը: Շարքային Օնիկ Ոսկանյանը զինվորական կացարանից դուրս գալիս նկատում է, որ ժամապահ Քերոբ Մուրադյանն իր տեղում չէ: Նա արթնացնում է հենակետի ավագ Սամվել Բաղդասարյանին եւ այդ մասին հայտնում նրան: Վերջինս ժամապահին ձայն տալով գնում է ծառայության վայր համարվող «յաչեյկայի» ուղղությամբ: Ճանապարհին հակատանկային փոսում դիակ տեսնելով, սարսափած ետ է վազում: Կատարվածի մասին ահազանգում է վաշտի հրամանատարությանը: Նույն օրը հարուցվում է քրեական գործ` դիտավորյալ սպանության հատկանիշներով:
Սպանվել էր զինծառայող Քերոբ Մուրադյանը:
«Մեղադրյալը պարտավոր չէ իր դեմ ցուցմունք տալ»
Այս գործով նախաքննությունը կատարվել է 3 փուլով: Դիտավորյալ սպանություն կատարելու համար մեղադրվել է Սամվել Բաղդասարյանը: «Հանցագործության մեջ նրա մասնակցությունն ապացուցված չլինելու պատճառով», քրեական գործը նրա նկատմամբ կարճվել է: Միաժամանակ կասեցվել է գործի քննությունը` «հանցագործությունը կատարողի անձը հայտնի չլինելու պատճառով»:
13 ամիս ազատության մեջ գտնվելուց հետո Սամվելին կրկին հրավիրում են զինդատախազություն եւ նույն օրը ՀԿԳ քննիչ Սամվել Հովհաննիսյանը նրան մեղադրանք է առաջադրում, ձերբակալում, ապա կալանավորում: Առանց քրեական գործի կարճման որոշումը վերացնելու նրան մեկ ամիս կալանքի տակ են պահում: Նման որոշում կայացնելու իրավունքը վերապահված է միայն Հանրապետության գլխավոր դատախազին` «այդպիսի որոշում կայացնելուց հետո վեց ամսվա ընթացքում», բացառությամբ այն դեպքերի, երբ նոր երեւան եկած հանգամամանքներ կան: Սակայն այս գործի քննությունը վերսկսվել է ոչ թե 6, այլ 13 ամիս անց եւ ոչ թե գլխավոր դատախազի, այլ` զինդատախազության քննիչ Ս.Հովհաննիսյանի, ապա ՀՀ զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի կողմից: Ըստ փաստաբան Զարուհի Դանիելյանի` որոշման մեջ նոր երեւան եկած հանգամանքներ չկան: Քննության ընթացքում թույլ են տրվել օրենքի էական խախտումներ, որոնք չեն կարող վերացվել դատաքննությամբ եւ փաստաբանը միջնորդել է գործը վերադարձնել լրացուցիչ քննության: Սակայն 2001 թվականի հուլիսի 3-ին Երեւանի Շենգավիթ համայնքի առաջին ատյանի դատարանը Սամվել Բաղդասարյանին դատապարտում է 14 տարվա ազատազրկման` ծանրացուցիչ հանգամանքներում կատարված սպանության մեղադրանքով եւ մի քանի այլ հոդվածներով: Կատարված հանցագործության մեջ Սամվելն իրեն մեղավոր չի ճանաչել: Մեղադրական դատավճռի հիմքում դրվել է նրա խոստովանական ցուցմունքները եւ դրանց հիման վրա Մարտակերտի դատախազությունում ստեղծված փորձարարության մասին տեսաժապավենը: ՀՀ Սահմանադրության եւ գործող օրենքների համաձայն «մեղադրյալը պարտավոր չէ իր դեմ ցուցմունք տալ: Մեղադրյալի վրա չի կարող որեւէ պատասխանատվություն դրվել իր տված ցուցմունքների եւ բացատրությունների համար»:
Հետագայում Սամվելը հրաժարվել է իր ցուցմունքներից` պատճառաբանելով, որ դրանք կորզվել են բռնություններով: Որ նա բռնությունների է ենթարկվել, հաստատել են նաեւ մյուս զինվորները: Ավելին, համապատասխան զեկուցագրից հետո քննիչը հեռացվել է աշխատանքից: «Հավաստի աղբյուրների, գործով վկաների, մեղադրյալի եւ օպերատիվ տվյալներով հաստատվել է, որ քննիչ Արամ Բաղդասարյանը քննության ընթացքում կիրառել է խորթ մեթոդներ: Իմ համապատասխան զեկույցից հետո նա հեռացվել է իր զբաղեցրած պաշտոնից եւ գործը փոխանցվել է ՀՀ զինդատախազության վարույթ»,-փաստաբանի հարցմանն ի պատասխան գրել է ՊՆ վերահսկողության ծառայության արտակարգ դեպքերի բաժնի նախկին պետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը, որը մասնակցել է քննության ընթացքին:
ՀՀ Սահմանադրությունն արգելում է օրենքի խախտմամբ ձեռք բերված ապացույցների օգտագործումը: Մեղադրանքի հիմքում չեն կարող դրվել եւ որպես ապացույց օգտագործվել այն նյութերը, որոնք ձեռք են բերվել բռնությամբ կամ սպառնալիքով: Ի դեպ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում խոշտանգումների փաստերն ուսումնասիրող դեռեւս 2001-ի հունիսին ստեղծված հանձնաժողովն ավարտել է իր աշխատանքը, սակայն չի անդրադարձել դատաքննական փուլում գտնվող 3 գործի, որոնցից մեկը վերաբերում է Քերոբ Մուրադյանի սպանությանը: «Դրանց հնարավոր է անդրադառնալ դատաքննության ավարտից եւ կողմերի ներկայացրած բողոքների քննարկումից հետո». եզրակացրել է հանձնաժողովը: Չի բացառվում, որ Սամվել Բաղդասարյանի նկատմամբ խոշտանգումների փաստերը հաստատվելու դեպքում էապես կփոխվեին դատական գործընթացները:
Անտեսված իրավախախտումներ
«Դատարանը դատավճռի պատճառաբանական մասում հենվել է քրեական գործի փաստական տվյալների վրա, որոնք ոչ մի կերպ չեն կարող եւ չեն ապացուցում մեր պաշտպանյալի կողմից սպանություն կատարելու հանգամանքը: Չկա գոնե մեկ ապացույց, որ հանցագործությունը կատարել է իմ պաշտպանյալը». ասում է Սամվելի շահերի ներկայացուցիչ Զ.Դանիելյանը: Փաստաբանը պահանջում է բեկանել առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը եւ իր պաշտպանյալի նկատմամբ արդարացման դատավճիռ կայացնել: Նախաքննական եւ դատաքննական նյութերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դատարանն անտեսել է եւ չի անդրադարձել նախաքննական մարմնի կողմից թույլ տրված բազմաթիվ իրավախախտումներին: Քրեական գործում առկա են կատարված հանցագործությանը Ս.Բաղդասարյանի առնչությունը կասկածի տակ առնող ծանրակշիռ փաստեր:
Ո՞վ է սպանել Քերոբին
Եղբայրներ Արտյոմ եւ Քերոբ Մուրադյանները ծառայել են նույն զորամասում: Արտյոմը զորացրվել է, իսկ եղբայրը հասցրել է ծառայել ընդամենը 2 ամիս: Դեպքից մի քանի օր առաջ Քերոբին տեսակցության են եկել հարազատները (Արտյոմը նույնպես): Նրանց հետ միասին ճաշել, ժամանակ են անցկացրել այն զինծառայողները, ովքեր դեկտեմբերի 2-ին ծառայության են նշանակվել թիվ 110 հենակետում: Այդ գիշեր էլ հայտարարվել է «N1» մարտական դրություն, որի ժամանակ ծառայությունը ստուգելու նպատակով հենակետ են այցելել վաշտի հրամանատար Մելքոն Տոնոյանը եւ վաշտի ավագի պաշտոնակատար Սիրեկան Ամիրխանյանը: Վերջինս հրամանատարի կարգադրությամբ մնացել է հենակետում:
Մարտական դրությունը հանելուց հետո, հենակետում ծառայող 6 զինվորներից 2-ը` ժամը 6-ից 8-ը հերթափոխի կանգնած Հ.Գեւորգյանն ու Հ. Քյորօղլյանը գնացել են քնելու: Նրանցից հետո ժամապահ է կանգնել միայն մեկ զինվոր` Քերոբ Մուրադյանը, իսկ մյուսը` Օնիկ Ոսկանյանը շարունակել է հանգիստ քնել թե մարտական դրության ընթացքում, թե դրանից հետո: 5-րդ զինվորը` Մ. Նավասարդյանը ժամը 8-ին գնացել է մոտակա Սեյսուլան գյուղից ջուր բերելու եւ սովորականից ուշ է վերադարձել: Զինվորների վկայությամբ դրա համար պահանջվում է ամենաշատը 50 րոպե: Հենակետի ավագ Սամվելի պարտականությունն է եղել հետեւել զինվորների պարտականությունների կատարմանը, սակայն նա էլ է քնել:
Առավոտյան ժամը 10-ի սահմաններում նրան քնից արթնացրել է Օնիկը եւ հայտնել, որ ժամապահն իր տեղում չէ: Պարզելու համար Սամվելը դուրս է եկել բլինդաժից եւ ճանապարհին տեսնելով դիակը, մտածել է թե դա թշնամու արածն է, նկատի ունենալով նաեւ գիշերվա տագնապը: Սամվելը կարգադրել է զինվորներին վերցնել զենքերն ու կանգնել բլինդաժի մոտ: Այդ ժամանակ 109 հենակետի կողմից վազելով դեպի նրանց են եկել Ս. Ամիրխանյանն ու Մ. Նավասարդյանը: Քննությամբ պարզված չէ դեպքերի ժամանակագրությունը, պարզված չէ որտե՞ղ է եղել Ս.Ամիրխանյանը դեպքի պահին: Մ. Նավասարդյանի ցուցմունքները հակասական են: Չի պարզվել նաեւ, թե որքա՞ն է տեւել նրա ջուր բերելը, հենակետում նա տեսե՞լ է Քերոբին, ե՞րբ է Սիրեկանի հետ գնացել 109 հենակետ: Իսկ ժամապահ Գեորգի Գրիգորյանը վկայում է, որ նրանց տեսել է հենակետին հարող խճուղու վրա: Նա կրակոցներ է լսել 110 հենակետի կողմից ժամը 9-ին: Դատաքննությամբ հաստատվել է, որ հենց այդ ժամին է կատարվել սպանությունը:
Երկրորդ նախաքննության փուլում քննիչ Մ.Թորոսյանը «խիստ կասկածելի է» բնութագրում Միքայել Նավասարդյանի հակասական ցուցմունքները եւ չի բացառում, որ «դեպքին նախորդող պահին Նավասարդյանը տուժողի հետ միասին գտնվել է դեպքի վայրում` հակատանկային փոսում»:
Նախաքննության 3-րդ փուլում հայտնի է դառնում, որ Ս.Ամիրխանյանն ու Մ. Նավասարդյանը լքել են Հայաստանի տարածքը: Նրանք չեն հարցաքննվել նաեւ դատական 2 փուլերում:
Ինչո՞ւ սպանեցին Քերոբին
Ըստ դատավճռի` հանցագործության կատարման շարժառիթը Սամվելի եւ Քերոբի միջեւ այդ պահին տեղի ունեցած վեճն է եղել, որն, իբր ծագել է այն բանից հետո, երբ հենակետի պատասխանատուն տեսել է քնած ժամապահին: Փոխադարձ հայհոյանքներ են տեղացել միմյանց հասցեին եւ Սամվելը վերցնելով Քերոբի ինքնաձիգը կրակել եւ սպանել է նրան:
Հենակետում եղած բոլոր զինվորների, նաեւ վաշտի հրամանատարի վկայությամբ Քերոբն ու Սամվելը մտերիմներ են եղել: Զինվորական ծառայության ընթացքում նրանք երկուսն էլ բնութագրվում են դրական: Սպանության պահին Քերոբի հագին եղել է Սամվելի բաճկոնը, որը վերջինս նրան էր տվել հերթափոխի կանգնելիս տաք լինելու համար: Նրանք համագյուղացիներ են եւ ազգականներ: Հարազատների հորդորով Քերոբին իրենց հենակետ էր բերել Սամվելը, որի խնդրանքը չէր մերժել վաշտի հրամանատարը: Պատճառն այն էր, որ Քերոբին հաճախ էր նեղացնում «Սեւոն»` Ս.Ամիրխանյանը, որը զորամասի «ավտարիտետներից» էր: Քերոբի մահվան մասին իմանալով Սամվելը լաց է եղել` «հորեղբորս տղային են սպանել» Վաշտի հրամանատար Մելքոն Տոնոյանը առաջինը գալով դեպքի վայր Սիրեկանին ուղարկում է իր ծառայության հիմնական վայրը` 108 հենակետ: Որոշ ցուցմունքների համաձայն Սիրեկանը դեպքի վայր է եկել զենքով եւ հեռացել անզեն: Սպանության զենքը հայտնաբերված չէ, թեեւ դատարանը «իրեղեն ապացույց» է ճանաչել Քերոբ Մուրադյանին ամրագրված ինքնաձիգը: Այն զենքը, որով իբր կատարվել է սպանությունը:
Ծեծով կորզված ցուցմունքներ
Մարտակերտի զինդատախազության քննիչ Արամ Բաղդասարյանը հանցագործությունը «բացահայտելու» բազմաթիվ ձեւեր գիտի: Նա բերման է ենթարկում հենակետում եղած բոլոր զինվորներին, ծեծուջարդի, ծաղրի ենթարկում նրանց, ապա բոլորին գցում պատժախուց: «Իրար մեջ իմացեք ո՞վ է, եկեք ինձ ասեք». հանձնարարել է քննիչը: Պատժախցում պետք է որոշվեր, թե ո՞վ է իր վրա վերցնելու սպանությունը: Հարցը պիտի լուծվեր «ճշտով»: Նախաքննական առաջին ցուցմունքներում բացակայում է «Սեւոյի» անունը: Զինվորները վախեցել են նրա անունը տալ: Հենակետում «ավտարիտետի» կարգավիճակ է ունեցել նաեւ Օ. Ոսկանյանը: Պատահական չէ, որ նա Քերոբի հետ չի կանգնել հերթափոխի: Պատժախցում գտնվող 6 զինվորներից 2-ը «ավտարիտետներ» էին: Նրանք «գցել- բռնել են», թե ով պիտի իր վրա վերցնի սպանությունը եւ ի վերջո կանգ են առել Սամվելի վրա: Զինվորներից մեկը դատարանում ցուցմունք է տվել, թե ինչպես են Սեւոն ու Օնիկը ծեծել Սամվելին, որ նա հանձն առնի: Դրանից հետո քննիչ Բաղդասարյանը Սամվելին նստեցնում է մեքենա եւ տանում Շուշիի ուղղությամբ: Ճանապարհին նրան ասում է «փախիր, քեզ խփելու եմ» եւ կրակում է ոտքերին: Այսպես ահաբեկելով էլ կորզվել են Սամվելի խոստովանական ցուցմունքները: Այս մասին նախաքննական մարմնին եւ դատարանում ցուցմունքներ է տվել Սամվելը, ինչը հաստատել է Օնիկը: Սամվելի վրա այսօր էլ մնացել են խոշտանգումների հետքերը: Այս կերպ են ստիպել Սամվել Բաղդասարյանին խոստովանել իր «մեղքը»:
Ամբաստանյալի մեղքը չհաստատող ապացույցներ
Դատավճռով հիմք է ընդունվել փորձարարության մասին տեսաժապավենը: Այն տեւողությամբ 18 րոպե է, սակայն ընդհատվում է 6 անգամ` 4 րոպե ժամանակով: «Քննիչը ընդհատում էր, հուշում, հետո նոր շարունակում նկարահանումը», դատարանում պատմում է Սամվելը: Դեպքի փորձարարական նկարագրությունն ու փորձաքննական եզրակացությունները չեն համընկնում: Ըստ նկարահանած տարբերակի, կրակոցները կատարվել են 8-10 մետր հեռավորությունից, իսկ համալիր փորձաքննության տվյալներով` վնասվածքներն առաջացել են ընդհուպ կրակոցներից: Գլխին հասցված վնասվածքների նկարագրությանը չի համապատասխանում կրակոցների ուղղություններին եւ այլն: Ավելին, կատարված փորձաքննություններն էլ են հակասում միմյանց:
«Դատարանը ընտրել է փորձագիտական այն եզրակացությունը, որը հարմար է գտել: Հայաստանում չկա այն փորձագիտական կենտրոնը, որին կարելի է վստահել». ասում է ՊՆ նախկին աշխատակից Ռուբեն Մարտիրոսյանը: Դատարանը սպանությունը հաստատող ապացույց է համարել դեպքի վայրում հայտնաբերված 3 գնդակը, որոնցից մեկն, ըստ փորձագետի, ենթակա չէ հետազոտման, 2-ը կրակված չեն այն զենքից, որով կատարվել է Քերոբ Մուրադյանի սպանությունը: «Դեպքի վայրում հայտնաբերված 16 պարկուճները փաթեթավորվել են միասին: Պարզ չէ, թե որ պարկուճը որտեղից է վերցված: 5 պարկուճները կրակված են տուժողի զենքից: Պարզ չէ, թե ինչ զենքից են կրակված մնացածները: Վերջին փորձաքննությամբ դրանք կրակված են 8 տարբեր զենքերից, ընդ որում, ոչ զորամասի: Այդպիսի ծանրակշիռ փաստերը ուշագրավ չեն դիտվել դատարանի կողմից». ասում է փաստաբան Զ.Դանիելյանը: «Հայտնաբերված չէ այն զենքը, որով կատարվել է հանցագործությունը». հայտարարում է Ռ. Մարտիրոսյանը: Իսկ «Իրեղեն ապացույց» ճանաչված զենքի վրա չեն հայտնաբերվել Սամվելի մատնահետքերը: Քննիչ Մ. Թորոսյանը քրեական գործը կարճելու մասին որոշման մեջ հիմնավոր կասկածներ է հայտնում դեպքի վայրում հայտնաբերված մկրատի առնչությամբ: Նա ասում է, որ քրեական գործն ընդունել է առանց մկրատի: Այն վերագրվում է Սամվելին: Ավելի ուշ քննիչ Բաղդասարյանը խոստովանել է, որ մկրատը կորել է: Նախաքննության վերջին փուլում, սակայն, մկրատը կրկին հայտնվում է եւ ճանաչվում որպես իրեղեն ապացույց: «Մկրատը չի փաթեթավորվել, չի կնքվել եւ համապատասխան արձանագրություն չի կազմվել չափի, ձեւի կամ խազերի վերաբերյալ: Ինչպես համոզվել, որ այն դեպքի վայրում է հայտնաբերվել». ասում է փաստաբան Զ. Դանիելյանը:
Առաջին ատյանի դատարանը Սամվել Բաղդասարյանի նկատմամբ մեղադրական դատավճիռ է կայացրել` չունենալով նրա մեղքը հիմնավորող բավարար ապացույցներ:
Ո՞վ է իրական հանցագործը
Սպանված զինվորի հայրը` Կորյուն Մուրադյանը համոզված չէ, որ իր որդուն սպանել է Սամվելը: «Ես ասել եմ եւ կասեմ. ինչո՞ւ ոչ մեկը չկա հրամանատարական կազմից: Ո՞ւր են նրանք». առաջին ատյանի դատարանում հարցնում է նա: Իսկ ՊՆ նախկին աշխատակից Ռ.Մարտիրոսյանին Կորյուն Մուրադյանը համոզմունք է հայտնել, որ իր որդուն սպանողը սպա է եղել եւ գիտի անգամ թե` ով:
Փաստաբան Զարուհի Դանիելյանը բողոքարկեց վերաքննիչ դատարան: Ամիսներ ձգվող դատավարությունը նոր բան չպարզեց: Միակ փոփոխությունը վերաբերում էր հայցապահանջի չափին: Առաջին ատյանի դատարանը Սամվել Բաղդասարյանից հօգուտ տուժողի բռնագանձել էր 5000 դոլարին համարժեք դրամ` հուղարկավորության, գերեզմանի կառուցապատման ծախսերը հոգալու համար, իսկ վերաքննիչը գտավ, որ 3000-ն էլ բավարար է: Մնացած ամեն ինչ անփոփոխ մնաց: Հայաստանյան դատարաններում հազվադեպ է դատախազության մեղադրանքը փոփոխության ենթարկվում:
«Վերաքննիչ դատարանի դատավճիռը շատ քիչ է տարբերվում առաջին ատյանի դատավճռից: Այդպես էլ չպարզվեց դատարանի դիրքորոշումը երկրից բացակայող 2 վկաների հարցում եւ գործում տեղ գտած բազմաթիվ հակասություններին: Դատավճռով այդպես էլ պարզ չդարձավ, թե 3 իրարամերժ փորձաքննական եզրակացություններից դատարանը ո՞րն է հիմք ընդունել». ասում է փաստաբանը: Վճռաբեկ դատարան բողոքով դիմել է ոչ միայն փաստաբանը, այլեւ` ամբաստանյալ Սամվել Բաղդասարյանը: 2002թ. մարտի 7-ին Վճռաբեկ դատարանի քրեական եւ զինվորական գործերով պալատի որոշմամբ վավերացվեց 2 ատյաններով անցած դատավճիռը: Դատարանը «...ներքին համոզման հիման վրա հանգել է համապատասխան հետեւության...». շարադրված է որոշման մեջ:
Վճռաբեկ դատարանը նաեւ զինդատախազությանն ուղղված միջնորդությամբ է հանդես եկել, որով պահանջել է քրեական օրենսգրքի 4 հոդվածներով (265-ի «ա», 251, 252 եւ 268-ի «ա») քրեական գործ հարուցել «Սեւոյի»` Սիրեկան Ամիրխանյանի նկատմամբ: Հիմնավորումն այսպիսին է. «Լինելով «հեղինակություն» նա իր սեփական կանոններն է մտցրել գումարտակում, որն արտահայտվել է նրանով, որ ինքն է տնօրինել զինծառայողների ստացվող ծանրոցներն ու սննդամթերքը, ինքն է որոշել, թե ում որքան պիտի տրվի իր ստացած սննդից: Ստիպել է, որ արձակուրդից վերադարձած զինծառայողներն իրեն գումար տան: Այդ ամենը չկատարելու համար վիրավորել, ստորացրել եւ ծեծել է նրանց»:
«Դատախազությունը պարտավոր է հետախուզում հայտարարել եւ հայտնաբերել Սիրեկան Ամիրխանյանին,- ասում է Վճռաբեկ դատարանի քրեական եւ զինվորական գործերով պալատի նախագահ Մհեր Խաչատրյանը,- նրա ցուցմունքներից շատ բան կպարզվի: Չի բացառվում սպանության հետ կապված նոր էական հանգամանքներ ի հայտ գան»: Իսկ Սամվել Բաղդասարյանը պետք է ուժեղացված ռեժիմի գաղութում անցկացնի այնքան ժամանակ մինչեւ հայտնաբերվի Սիրեկան Ամիրխանյանը եւ սպանության հետ կապված նոր հանգամանքներ հայտնի դառնան:
Առաջին անգամն է, որ դատական բարձրագույն ատյանն այսպիսի որոշում է ընդունում եւ արձանագրում, որ բանակում գոյություն ունեն «ավտարիտետ» հասկացություն եւ դրանից հետեւող ոչ կանոնադրային փոխհարաբերություններ: Սա մասնավոր դեպք կարող է թվալ, սակայն, որ այս երեւույթը բանակում համատարած բնույթ է կրում` դա արդեն փաստ է: Ցավոք բանակում գերակայողը չգրված օրենքներն են եւ ոչ թե հայտարարագրված կանոնադրությունները, որոնք ի ցույց են դրվում դատարաններում: Վիճակագրական տվյալները հաստատում են, որ բանակում խաղաղ պայմաններում հանցագործությունների մեծ մասը կատարվում են հենակետերում: Այստեղ սպայակազմի հովանավորությունը վայելող «ավտարիտետներն» են տեր ու տիրական: Նրանց թելադրած օրենքներն են գործում:

A Murder in the Army
At three o’clock in the morning, at Military Unit N in Martakert, Nagorno Karabakh, a battle alarm was sounded because of a suspected enemy violation. By morning, it was clear that everything was peaceful in the border zone, the silence broken only by animals. On his way out of the barracks, Private Onik Voskanyan saw that the sentry, Kerob Muradyan, was not at his post. He woke First Sergeant Samvel Baghdasaryan to report him missing. The sergeant headed toward the post calling the sentry’s name. On the way he saw a dead body in an antitank pit and ran back in horror. He reported the incident to the platoon leader. A murder investigation was opened the same day. Private Kerob Muradyan had been murdered.
The accused is not obliged to testify against himself
The preliminary investigation of the case was conducted in three phases. First Sergeant Samuel Baghdasaryan was charged with premeditated murder. Then, “in view of the lack of evidence of his involvement in the crime”, criminal charges against him were dropped. At the same time, the criminal investigation was suspended, “in view of the fact that the person who committed the crime is unknown”. After 13 months at liberty, Baghdasaryan was again brought into the military prosecutor’s office, where investigator Samvel Hovhannissyan charged, arrested, and then detained him the same day.
Only the prosecutor general of the republic has the right to re-open a case, within six months of its suspension, unless new evidence has come to light. But this case was re-opened after thirteen months, and not by the prosecutor general, but by investigator Samvel Hovannissyan of the military prosecutor’s office, and later on by the military prosecutor, Gagik Jhangiryan. According to lawyer Zaruhi Danielyan, no new evidence was mentioned. Significant violations of the law took place during the investigation, and they can’t be erased by the request of the investigator and the lawyer to re-open the case for further investigation. Yet on July 3, 2001 the Court of First Instance of the Shengavit District of Yerevan sentenced Samvel Baghdasaryan to 14 years in prison for the crime of murder with aggravating circumstances and other counts.
Although Samvel pled not guilty, the verdict was based on his previous confession and a videotaped reconstruction of the murder based on his testimony, made by the Martakert prosecutor’s office. But according to the constitution ofArmeniaand other laws, said Danielyan, “The accused is not obliged to testify against himself. No responsibility can be placed on the accused for testimony or other explanations given by the accused.” During the second investigation, Baghdasaryan withdrew his confession on the grounds that it had been coerced. Other soldiers confirmed that he had been subjected to violence. Moreover, when this was reported, the investigator was removed from his job: “ Reliable witnesses in the case, the suspect, and the operative data all confirm that investigator Aram Baghdasaryan employed illegal methods during the investigation. After I made my report, he was fired from his post and the case was handed over to the military prosecutor’s office,” wrote Rouben Martirosyan, former chief of the department of emergency situations of the supervisory service of the defense ministry, who took part in the investigation, in response to Danielyan’s inquiry.
Baghdasaryan’s lawyer told us, “The court explains its verdict based on facts that in no way prove that the murder was committed by my client. There is not one piece of evidence against him.” Danielyan demands that the verdict be overturned and her client exonerated. Examination of the files from the preliminary investigation and the trial reveals that the court ignored or failed to address numerous violations by the investigators.
Who killed Kerob Muradyan?
The Muradyan brothers, Artiom and Kerob, served in the same military unit. Artiom was discharged, and his brother ended up serving only two months. A couple of days before the incident, some family members, Artiom among them, had come to visit Kerob. The servicemen who were assigned to Post 110 on December 2nd, spent time with them, including lunch together. That night, the post was put on code-1 military readiness, during which platoon leader Melkon Tonoyan and acting platoon leader Sirekan Amirkhanyan came to conduct a review. Amirkhanyan stayed on, at the orders of his commanding officer.
After the alarm was called off, between 6 and 8 o’clock in the morning, two of the six servicemen at the post, H. Gevorgyan and H. Kyoroghlyan, went off duty and went to sleep. They were replaced only by one soldier, Kerob Muradyan - the other, Onik Voskanyan continued to sleep soundly during the alarm and after it was called off. The fifth soldier, Mikayel Navasardyan, went to a nearby village at 8 o’clock in the morning to get water, and returned later than usual. According to the servicemen, it takes 50 minutes at the most to fetch water. It is the duty of the commander to keep order at the post, but he was asleep as well.
Around ten o’clock in the morning, Onik Voskanyan woke the commander, Samvel Bagdasaryan, and told him that the sentry was not at his post. Baghdasaryan left the barracks to find out what had happened, and when he saw the body he thought it was the work of the enemy, since there had been an alarm at night. Baghdasaryan ordered the soldiers to arm themselves take position near the barracks. At that moment, Amirkhanyan and Navasardyan ran toward them from Post 109. The investigation never ascertained the chronology of events, or found out where Amirkhanyan was at the time of the incident. Navasardyan’s testimony is contradictory. It has not been discovered how long it had taken him to bring water, whether he had seen Kerob, or when he had gone to Post 109 with Amirkhanyan. And sentry Georgy Grigoryan witnesses that he saw them on the road next to the post.
Grigoryan heard shooting from the direction of post 109 at 9 o’clock. It was ascertained by the investigation that was the time the murder was committed. Platoon leader Torosyan describes Mikayel Navasardyan’s testimony during the second phase of the preliminary investigation as “highly suspicious”, and does not rule out that “just before the incident Navasardyan was at the scene of the action – in the antitank pit along with the victim”. During the third phase of the investigation, it became clear that Amirkhanyan and Navasardyan had leftArmenia. They never testified in the second phase of the trial, either.
Testimonies gotten by beatings
Aram Baghdassaryan, an investigator in the Martakert prosecutor’s office, knows many ways to solve crimes. He brought in all the soldiers of the military unit by force, had them beaten and humiliated, and then put them all in a cell together. “You decide who is guilty, then come and tell me”, he ordered. In the cell they were supposed to decide who would take responsibility for the murder. They were supposed to find out “the truth”. In the preliminary testimonies, no one uttered the name “Sevo” (Blacky) - Sirekan Amirkhanyan. The servicemen were afraid to. Onik Voskanyan, too, was known in the unit as an “authority” - a tough guy. It is no accident that he was not at his post with Kerob Muradyan. Two of the six soldiers in the cell were “authorities”. They decided to pin the murder on Samvel Baghdasaryan. One soldier testified in court that Amirkhanyan and Voskanyan had beaten Baghdasaryan to make him confess. After that, the investigator put Sergeant Baghdasaryan into a car and drove in the direction of Shushi. The sergeant testified to this during the preliminary investigation, and it was confirmed in court by Onik Voskanyan. This is how they made Baghdasaryan confess his “guilt”.
Why did they kill Kerob Muradyan?
According to the verdict, the motive for the crime was an argument between Baghdasaryan and Muradyan, which allegedly originated when the sergeant found the sentry asleep at his post. They exchanged heated words, and then Baghdasaryan took Muradyan’s automatic gun and shot and killed him. According to the testimonies of all servicemen present at the outpost, including the platoon leader, Kerob Muradyan and and Samvel Baghdasaryan were friends. They both did well in their military service. At the time he was killed, Muradyan was wearing Baghdasaryan’s coat, which he had given him to keep warm on sentry duty. They were relatives from the same village. Indeed, at their relatives’ insistence, Baghdasaryan had asked the platoon leader to have Muradyan transferred to his post. This was because Sevo Amirkhanyan, who was an “authority”, a tough guy in the military unit, had been bullying Kerob Muradyan. When learned about Muradyan’s death Baghdasaryan wept, saying, “They killed my cousin”. Melkon Tonoyan, the platoon leader who was first on the scene sent Amirkhanyan back to his primary station - post # 108. According to some witnesses, Amirkhanyan had come to the scene with a weapon, and left unarmed. The murder weapon was not found, although the court recognized the automatic gun attached to Kerob Muradyan as “material evidence” -- the alleged murder weapon.
Evidence that doesn’t prove the suspect’s guilt
The verdict was based on a videotaped reconstruction of the murder. It is 18 minutes long but is interrupted six times, for four minutes. “The investigator would interrupt, make suggestions and then they would continue videotaping”, Baghdasaryan told the court. The videotaped reconstruction of the murder conflicts with expert opinion. According to the videotaped version, the shots were fired from a distance of 8-10 meters, but according to a comprehensive expert examination, the wounds were made point-blank. The description of the head-wounds doesn’t correspond to the direction of the shots, etc. Moreover, the expert examinations contradict each other as well. “The court chose the expert examination that it considered suitable. There is no trustworthy expert center in Armenia”, says Ruben Martirosyan, a former employee of the Ministry of Defense. “The weapon that was used for the crime has not been discovered”, states lawyer Zaruhi Danielyan. And Baghdasaryan’s fingerprints were not found on the weapon considered “material evidence”. The Court of First Instance found Samvel Baghdasaryan guilty of the crime without sufficient sound proof of his guilt.
Who is the real criminal?
Koriun Muradyan, the father of the murdered serviceman, does not believe that Baghdasaryan killed his son. “I have been asking and will keep asking - Why are none of the officers here? Where are they?” he asked in the Court of Fist Instance. He told Martirosyan that his son was killed by an officer and that he even knew which. Zaruhi Danielyan demanded that the verdict be overturned and appealed to the Review Court. The months-long trial clarified nothing. The prosecution’s charges are very rarely altered by the Armenian courts. “The verdict of the Review Court doesn’t differ much from the verdict of the Court of First Instance. The court’s position regarding the two witnesses who are out of the country, and many other discrepancies, was never clarified. It has never become clear which of the three contradictory expert examinations the court based its verdict on”, the lawyer says. She and the accused took their case to the Court of Appeals. On March 7, 2002 the Chamber for Criminal and Military Cases of the Court of Appeals ruled to leave the verdict of the two other courts in force.
The Court of Appeals also submitted a petition to the Military Prosecutor’s Office to institute proceedings against Sirekan “Sevo” Amirkhanyan on four counts. The explanation was: “Being ‘an authority’ - or tough guy -- he introduced his own rules in the military unit, as evidenced by the fact that he would make arrangements regarding the goods and packages received by the other servicemen -- he would decide how much food each serviceman should receive. He would force the servicemen returning from leave to pay him. If they didn’t follow his rules he would insult, humiliate, and beat them”.
“The prosecutor’s office is obliged to declare a search and find Sirekan Amirkhanyan,” says Mher Khachatryan, the chairman of the Chamber for Criminal and Military Cases of the Court of Appeals, “His testimony will clarify many things. It is not excluded that new substantial circumstances will arise”.
This is the first time that the highest court has passed such a decision and acknowledged that crime exists in the army. This may seem to be a special case, but it is already an established fact that this phenomenon is widespread in the army. Unfortunately, unwritten laws prevail in the army, not the service regulations that are quoted in the courts. Statistics show that in peacetime conditions the majority of crimes are committed in the outposts. Here the “authorities” who enjoy the patronage of officers act like masters and bosses. Their laws are the ones to obey.