Սևան քաղաքի վթարային շենքի բնակիչներն անհանգիստ են
Սևան քաղաքի Նալբանդյան 36 վթարային շենքի բնակիչները անհանգստանում են, թե ինչպես է ի վերջո լուծվելու իրենց բնակարանային հարցը: Հիշեցնենք, որ Նալբանդյան 36 շենքի 2-րդ մուտքի բնակիչներին տարհանել են շենքի վթարային լինելու պատճառով, սակայն մինչ օրս կացարանով չեն ապահովել: Ճշտելու համար, թե ինչ ընթացքում է այս շենքի բնակիչների բնակարանային հարցը, գրավոր դիմեցինք ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանին:
Մեր հարցմանն ի պատասխանան` նախարարությունից տեղեկացրել են, որ «Հայսեյսմշին» ՓԲԸ-ի ներկայացրած տեղեկատվության համաձայն` վթարային է համարվում ոչ թե ամբողջ շենքը, այլ շենքի ընդամենը մեկ մուտքը:
«Տվյալ մուտքի բնակիչների բնակարանային խնդիրների լուծման նպատակով ՀՀ կառավարության 2012 թվականի մայիսի 24-ի N 711-Ն և ՀՀ կառավարության 2012 թվականի հունիսի 7-ի N 781-Ն որոշումներով հատկացվել է 57,000.0 հազ. դրամ: Նախատեսված գումարը բնակիչների միջև բաշխելու նպատակով պետք է ՀՀ կառավարության որոշում ընդունվի: Սակայն մինչ համապատասխան որոշման ընդունումը, անհրաժեշտ էր նախ և առաջ ստուգել տվյալ քաղաքացիների` հանրապետության այլ տարածքում սեփականության իրավունքով այլ գույք ունենալու առկայությունը, որը և իրականացվել է: Ներկայումս շահագրգիռ մարմինների հետ քննարկվում է սեփականության իրավունքով հանրապետության այլ տարածքում գույք /բնակարան/ չունեցող անձանց միջև վերոնշյալ գումարի բաշխման մասին համապատասխան ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը, որը նախատեսվում է ՀՀ կառավարություն ներկայացնել առաջիկա օրերին»:
ՏԿՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը տեղեկացրել է, որ գումարը նախատեսվում է բաշխել ՀՀ կառավարության 2002 թվականի մայիսի 30-ի «Ռմբակոծությունների և ռազմական գործողությունների հետևանքով անօթևան մնացած քաղաքացիների վնասի փոխհատուցման` բնակարանային խնդիրների առաջնահերթ լուծման մասին» N 845-Ն որոշմամբ սահմանված ընթացակարգով:

Жильцы аварийного здания в городе Севане обеспокоены
Жильцы аварийного здания по адресу Налбандяна, 36 в городе Севане обеспокоены тем, как будет решен их жилищный вопрос. Напомним, что семьи, проживавшие во 2-ом подъезде дома номер 36 по улице Налбандяна, были эвакуированы в связи с аварийностью здания. Чтобы выяснить, как обстоят дела с обеспечением этих людей жильем, мы обратились с письменным запросом к министру территориального управления Армену Геворкяну.
В полученном нами ответе сообщалось, что, согласно информации ЗАО “Айсейсмшин”, аварийным является не все здание, а лишь один подъезд.
В письме также говорилось, что на решение квартирного вопроса жильцов данного подъезда правительство выделило 57 млн драмов. Правительство также должно принять решение относительно распределения указанной суммы между жильцами. Но до этого необходимо было проверить, владеют ли данные граждане другим имуществом на правах собственности на территории республики, что и было сделано. В настоящее время заинтересованные органы обсуждают проект решения правительства РА о распределении вышеуказанной суммы между лицами, не имеющими на территории республики имущества на правах собственности. В ближайшие дни проект решения будет представлен в правительство.