Սովորական անմահություն
«Հիմա արդեն հաստատապես կարելի է ասել, որ հայերը շատ լուրջ դեր են կատարել Միջին Արեւելքում լուսանկարչությունը զարգացնելու գործում»,- ասում է լուսանկարիչ Վահան Քոչարը։
Նա կազմողն ու հրատարակիչն է վերջերս Երեւանում լույս տեսած «Հայ լուսանկարիչներ» ծավալուն հանրագիտարանի, ուր տեղ է գտել հայ լուսանկարչության անցյալի ու ներկայի զգալի մասը։ 19-րդ դարից մինչեւ մեր օրերը ներկայացված է շուրջ 530 լուսանկարիչ, մոտ 800 լուսանկար (հեղինակների դիմանկարներ եւ աշխատանքներ)։ Քառասուներեք էջ են զբաղեցնում 19-ի վերջի եւ 20-րդ դարասկզբի հայ լուսանկարիչների կնիքները։
Հանրագիտարան ստեղծելու գաղափարը պատկանում է Վահանի հորը՝ անվանի լուսանկարիչ Անդրանիկ Քոչարին։ Ավելի ճիշտ՝ այս հանրագիտարանն Անդրանիկ Քոչարի մտահղացման փոքր մասն է միայն։ Նա երազում էր ստեղծել հայ լուսանկարչության ինստիտուտ-թանգարան, որտեղ ներկայացված կլիներ ամեն ինչ՝ լուսանկարչական գործիքներ, հեղինակներ, կենսագրություններ եւ աշխատանքներ, սակայն չհասցրեց իրականություն դարձնել իր գաղափարը, քանի որ սովետական տարիներին դա գրեթե անհնար էր։
Հիմա էլ դժվար է հետաքրքրություն առաջացնել այն գործերի հանդեպ, որոնք շահույթ չեն խոստանում։ Բազմաթիվ դռներ բախելուց եւ մերժումներ ստանալուց հետո Վահան Քոչարը գրքի հովանավորության խնդրանքով դիմել էր Հայաստանի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանին։ Լուսահոգի վարչապետը՝ գնահատելով աշխատության արժեքն ու կարեւորությունը, սիրահոժար հանձն էր առել հովանավորությունը։
«Այս գիրքը շատ կարեւոր է, քանի որ առաջինն է, բայց ասել թե ամբողջական պատկերացում է տալիս հայկական լուսանկարչության մասին, սխալ կլինի»,-ասում է Քոչարն ու ավելացնում, թե արդեն նախաձեռնել է նույն հանրագիտարանի քառահատոր տարբերակի կազմումը։
«Մի հեղինակի, մի գործի ձեռք ես տալիս, տակից նորանոր շերտեր են բացվում,-ասում է նա։-Մանրուքներ կան, որ կարող ես նույնիսկ ուշադրություն չդարձնել, բայց երբ դարձնում ես, պարզվում է ամենեւին էլ մանրուք չէր»։
Վահանը բերում է թիֆլիսցի լուսանկարիչ Գրիգոր Տեր-Ղեւոնդյանի օրինակը։ Նրա շնորհիվ այսօր հնարավորություն ունենք տեսնելու մեր մշակույթի մեծերի դիմանկարները՝ Րաֆֆի, Միքայել Նալբանդյան, Գաբրիել Սունդուկյան, Հակոբ Պարոնյան, Ռափայել Պատկանյան, Ղազարոս Աղայան։ Գրիգոր Տեր-Ղեւոնդյանի բաժնում կողք-կողքի դրված են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Խրիմյան Հայրիկի երկու լուսանկար, որոնք լուրջ բացահայտման առիթ են եղել։
«Նախ սկսեմ նրանից, որ Տեր-Ղեւոնդյանի ֆիրմային կնիքը միակն է, որի վրա հիմնադրման տարեթիվ կա։Ռուսերեն գրված է, որ ֆիրման գոյություն ունի 1864 թվականից։ Հետո ա սեմ, որ լուսանկարիչ Տեր-Ղեւոնդյանը հայրն է անվանի կոմպոզիտոր Անուշավան Տեր-Ղեւոնդյանի։ Ուրեմն Խրիմյան Հայրիկի այն նկարը, որտեղ նա երիտասարդ է, ունի մի լանջախաչ, ռուսերեն ստորագրված է Ա.Տեր-Ղեւոնդյան։ Մյուս նկարը, որտեղ Խրիմյան Հայրիկն արդեն կաթողիկոս է, ճերմակ մորուքով, երեք խաչով, ստորագրված է Գ. Տեր-Ղեւոնդյան։ Այստեղից պարզ է դառնում, որ Գրիգորի հայրն, ում անունը հավանաբար Անուշավան էր, նույնպես լուսանկարիչ է եղել»։
| Աբդուլլահյաներ. «Թռչնակով աղջիկը» |
Հիմա Քոչարը փորձում է գտնել տեղեկություններ Ա. (Անուշավա՞ն) Տեր-Ղեւոնդյանի մասին, հայթայթել այդ հեղինակի այլ լուսանկարներ։ Նույնկերպ Աբդուլլահյան եղբայրների մասին եղած տեղեկություններն ուսումնասիրելիս պարզել է, որ Երուսաղեմի պատրիարք Եսայի Թալասեցի Կարապետյանը եղել է լուսանկարչության մեծ սիրահար եւ այնքան է սիրել այդ գործը, որ Սուրբ Հակոբյանց վանքի տարածքում հիմնել է «Կարապետյան» լուսանկարչատունը։ «Տասնյոթ տարի այդ լուսանկարչատունը գործել է,-ասում է Վահանը։-Եւ տասնյոթ տարում հայ ու արաբ անվանի լուսանկարիչներ են կրթվել այդ հաստատությունում»։
Պարզվել է նաեւ, որ հայ ու արաբ լուսանկարիչներն այդտեղ սովորում էին պատրիարքի գրած մի ձեռնարկով, որը չի տպագրվել, բայց ձեռագիրը պահպանվում է։
Բացի կրթություն տալուց, «Կարապետյան» լուսանկարչատունը շատ կարեւոր նշանակություն է ունեցել նաեւ լուսանկարչության տարածման գործում։ «Հազարավոր, տասնյակ հազարավոր ուխտավորներ էին գալիս Երուսաղեմ, եւ իրենց ուխտը հաստատելու համար նկարվում էին ու նկարներն առած գնում աշխարհի տարբեր կողմերը։ Փաստորեն մի տեղ, եթե լուսանկար դեռ չէին տեսել, առաջին անգամ տեսնում էին ու իմանում, որ նման բան կա»։
«Ո՞վ է եղել հայ առաջին լուսանկարիչը» հարցին Վահան Քոչարը չի շտապում պատասխանել։ «Եթե էս գրքով նայենք, առաջինը եղել են Աբդուլահյան եղբայրները, ավելի ճշգրիտ Վիչեն Աբդուլահյանը,-ասում է նա։-Բայց գիտե՞ս, աշխատանքի ընթացքում էնքան անակնկալներ են եղել, որ ես, կարծում եմ, դեռ պատրաստ չեմ քո հարցին պատասխանելու»։
Ըստ Վահան Քոչարի, փայտե եռոտանիով լուսանկարչական խցիկն Օսմանյան կայսրությունում կոչում էին հայի գործիք։ Սա խոսում է հայերի եւ լուսանկարչության կապի ընդարձակության մասին։ «Ինչ իմանամ, վաղը մեկը կարող ա էս գիրքը կարդա, գա ու ասի, շատ կներեք, բայց առաջինը եղել ա էսինչ-էսինչը ու բերի նկարներն էլ, կենսագրությունն էլ»,-ասում է Վահանը։
Քառահատոր հանրագիտարանը, որի վրա հիմա աշխատում է Վահան Քոչարը, նույնպես չի կարող ամենասպառիչը լինել։ Սա անընդհատ աշխատանք է։ «Հայերի մեծ բարեկամ Արմին Վեգների լուսանկարների ցուցահանդեսում մի նկար տեսա,-հիշում է,- ցուցադրության հեղինակներն այդ գործը վերագրել էին Վեգներին, բայց իրականում դրա հեղինակը Պարսից շահի լուսանկարիչ Անտուան խան Սեւրուգինն է»։
Այս հանրագիտարանը եւ հետագայում դրա ընդլայնված տարբերակը կարող են ուղեցույց լինել նաեւ մասնագետների համար։ «Եթե ցուցահանդես կազմակերպողները ծանոթ լինեին Սեւրուգինի նկարներին, գոնե կկասկածեին դա Վեգների՞նն է, թե՝ ոչ»։
Անտուան խան Սեւրուգին. «Պատիժ` քաղաքային |
Լուսանկարիչներից առաջ մարդկանց նկարում էին գեղանկարիչները։ Դա շատ թանկ հաճույք էր, որից օգտվում էր միայն արտոնյալ խավը՝ իշխաններն ու ազնվականները։ Լուսանկարչությունն ավելի դեմոկրատական էր։ Այդ ծառայությունից կարող էին օգտվել միջին եւ նույնիսկ ցածր խավի մարդիկ։ Բացի նրանից, որ ամեն մարդ կարող էր գալ ու նկարվել, լուսանկարիչներն իրենք էլ ուշադրություն էին դարձնում հասարակության տարբեր խավերի կյանքին։ Օրինակ՝ Անտուան խան Սեւրուգինն, ով Պարսից Նասր-Էդ-Դին շահի պալատի լուսանկարիչն էր, այնպիսի գործեր ունի, որպիսիք այսօր կոչվում են ֆոտոժուռնալիստիկա։
«Հսկայական նյութ ա թողել մարդը հայերի, հրեաների, քրդերի, դերվիշների, Պարսկաստանի հասարակության կյանքի ու կենցաղի մասին։ Ո՞նց են խորոված անում փողոցում, ջուր ծախում, ո՞նց են պատժում հանցագործին. տեսնում ենք նրա նկարներում։ Եւ ինչն է հետաքրքիր՝ այս ամենը նրան ոչ ոք չէր պատվիրում եւ բնականաբար չէին էլ վճարում, ինքը հասկանում էր, որ դա կարեւոր է»։
| Հ. Սեմերճյան. «Բժիշկ-պատմաբան Վահրամ Թորգոմյանը եղբոր հետ» |
Լուսանկարչական արվեստի հայտնությունը հասարակություն ներմուծեց նոր դեմքերի, որոնք պետք է օժտվեին որոշակի կարգավիճակով։
Ո՞վ էր լուսանկարիչն այդ արվեստի վաղ շրջանում, ինչքանո՞վ էր կարեւորվում նրա գործը, ի՞նչ դիրք ուներ հասարկության մեջ։
«Ի՞նչ դիրք ունե՞ր,- հեգնանքով կրկնում է հարցս Վահան Քոչարը։-Դե գիտես, հասարակության մեջ ամենակարեւորը բժիշկն էր, որ պայքարում էր հիվանդության, այսինքն՝ մահվան դեմ։ Լուսանկարիչն էլ՝ չըխկ, վերցնում ու անմահացնում էր մարդկանց։ Էդքանը՝ ոչ ավել, ոչ պակաս»։
«Հայ լուսանկարիչներ հանրագիտարանը ձեռք բերելու համար դիմեք [email protected] հասցեով։ Նույն հասցեով կարող եք նաեւ տեղեկություններ հաղորդել հայ լուսանկարիչների մասին։

Everyday Immortality
“Now we can definitely say that Armenians played a significant role in the development of photography in theMiddle East,” said photographer Vahan Kochar. He is the editor and publisher of the Encyclopedia of Armenian Photographers that was recently published inYerevan.
The encyclopedia presents significant achievements in Armenian photography, past and present, with some 530 photographers and 800 photographs from the 19 th to the 21 st centuries. There are forty-three pages alone devoted to the stamps of 19 th and 20 th century Armenian photographers.
It was Vahan's father, the well-known photographer Andranik Kochar, who first had the idea of creating an encyclopedia of photographers. This was, however, only a part of Andranik Kochar's original dream. He dreamed of creating a museum university that would present everything related to photography– photographic tools, artists, biographies and the works themselves- but he never managed to turn his dream into reality; it was impossible during Soviet times.
Today it's difficult to generate interest in the arts, as they do not turn a profit. After knocking on many doors and receiving many rejections, Vahan Kochar askedArmenia's then prime minister, Andranik Margaryan, to sponsor the book. The prime minister, understanding the importance and value of the work, graciously provided sponsorship.
“This book is very important, because it's the first, but to say that it provides a complete picture of Armenian photography would be wrong, “ Kochar said, adding that he has already begun work on a four-volume edition of the encyclopedia.
“You research a photographer or a picture and you find many new details underneath. There are little details that you wouldn't even pay attention to, but when you do, you find out that they aren't just little details.”
Vahan offers the example of Grigor Ter-Ghevondyan, who was a photographer fromTiflis. It is due to him that we have photographs such important figures in our culture as Raffi, Mikayel Nalbandyan, Gabriel Sundukyan, Hakob Paronyan, Rafael Patkanyan, and Ghazaros Aghayan. In the chapter on Grigor Ter-Ghevondyan, there are two photographs of Catholicos of All Armenians Krimyan Hayrik. These photographs led to a significant discovery.
“Let me first start with the fact that Ter Ghevondyan's stamp is the only one that contains the year of foundation. On it is written in Russian that the firm was founded in 1864. In addition, Ter Ghevondyan's son was the famous composer Anushavan Ter Ghevondyan. So in the first photograph, Krimyan Hayrik is young, and the photograph is signed A. Ter Ghevondyan. The other picture was taken when Krimyan Hayrik was already Catholicos, with a white beard and three crosses. The photo was signed by G. Ter Ghevondyan. So it becomes clear that Grigor's father, whose name may have been Anushavan, was also a photographer.”
| Abdulahyan Brothers. “Girl with a Bird" |
Kochar is now trying to find out about A. (Anushavan?) Ter Ghevondyan and locate any photographs in his name. Similarly, while looking for information on the Abdulahyan brothers, he discovered that the Patriarch of Jerusalem Esayi Talasetzi was an avid photographer and that he liked the art so much that he founded the Karapetyan Photography Studio on the premises of theHakobyantsChurch. “This studio was open for 17 years, and during those 17 years many famous Armenian and Arab photographers were trained there.”
He found out that the Armenian and Arab photographers studied there through a guidebook written by the patriarch. Though the guidebook was never published, the manuscript has been kept.
In addition to training photographers, the Karapetyan Studio played an important role in spreading the appeal of photography. “Thousands, tens of thousands of pilgrims would come toJerusalemand they would take a photo of themselves to confirm their pilgrimage, and then they would go back to various parts of the worlds with those photographs. So in places where no one had seen a photograph before, people would see one for the first time and learn that there was such a thing.”
When I asked, “Who was the first Armenian photographer?” Vahan Kochar didn't rush to answer. “If we look according to this book, the first were the Abdulahyan brothers, more precisely Vichen Abdulahyan. But you know, working on this there were so many surprises that I'm not yet ready to give you an answer.”
According to Vahan Kochar, during theOttoman Empire, the camera with a wooden tripod was called “an Armenian's device”. This shows the extent of the connection between Armenians and photography. “What do I know, someone might read this book tomorrow and come and say, I'm sorry but the first one was this person, and that someone would bring the photos and the biography too, “ Vahan said.
The four-volume encyclopedia that Vahan Kochar is currently working on can by no means be considered all-inclusive. It's a constantly changing work. “During an exhibition dedicated to the great friend of Armenians Armin Wegner, I saw a photo which, according to the organizers, had been taken by Wegner, but in reality the author was the personal photographer of Persian Shah, Antoine Khan Sevrugin.”
| Antoine Khan Sevrugin. “Punishment for Voicing Disrespect Towards City Authorities” |
This encyclopedia and its future extended version can be a guide for the experts. “If the exhibition organizers had been familiar with Sevrugin's photos, don't you they'd would have a slight doubt about whether the photograph had been taken by Wegner?”
Before there were photographers, people were portrayed by painters. This was an expensive luxury, and only the elite class – nobility and aristocrats—could afford it. Photography was more democratic. Middle class and even working class people could afford it. Besides the fact that anyone could come and have a picture taken, the photographers themselves paid attention to the lifestyles of the different classes in society. For example. Antoine Khan Sevrugin, who was the palace photographer for the Shah of Persia, also had works that today would be considered photojournalism.
| H. Semerchyan. “Doctor and Historian Vahram Torgomyan and His Brother” |
“The man left a great deal of information about the life and lifestyle of Armenians, Jews, Kurds, Dervishes and Persians. We see in his photos how kebab was made on the street, how water was sold, how criminals were executed. And the most interesting thing is no one commissioned this work or paid him for it. He himself understood that it was important.”
The advent of photography brought new faces into society, and accorded them special status. Who was the photographer in the early stages of the art and what was his position in society?
“What position?” Vahan Kochar repeated my question with a certain disdain. “You know, in those times the most important person in the society the doctor who was fighting against disease, that is to say, against death. The photographer, on the other hand, would, snap, take a photo and immortalize people. No more, no less.
To purchase a copy of the Encyclopedia of Armenian Photographers, or if you have any information on Armenian photographers, please write to [email protected].