Հանձնաժողովը մերժեց Հարսնաքարի նախագիծը
Այսօր Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում տեղի ունեցավ «2012թ. հունիսի 17-ին Երեւանի «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում ՀՀ պաշտպանության նախարարության մի խումբ սպաներին դաժան ծեծի ենթարկելու, նրանցից մեկին կյանքից զրկելու հանգամանքների, ինչպես նաեւ 2001թ. սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած Պողոս Պողոսյանի սպանությունից հետո առավել արմատավորված անպատժելիության եւ ամենաթողության համար պատասխանատու եւ մեղսակից գործող ու պաշտոնաթող բարձրաստիճան պաշտոնյաների, նրանց հետ առնչություն ունեցող անձանց մասնակցությամբ տեղի ունեցած կյանքի եւ առողջության դեմ հանցագործությունների ուսումնասիրության միջոցով ՀՀ Ազգային ժողովին եզրակացություն ներկայացնելու համար ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» նախագծի քննարկումը: Հիմնական զեկույցով հանդես եկավ նախագծի հեղինակ, ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
Չորս կողմ եւ չորս դեմ ձայների հարաբերակցությամբ այն արժանացավ հանձնաժողովի ոչ դրական եզրակացությանը:
Հիշեցնենք, որ ժամանակավոր հանձնաժողով ձեւավորելու փաստարկներից մեկն այն է, որ նշված փաստերի հնչեղությունը, երկրում տիրող համատարած անպատժելիությունը` ըստ էության դատական իշխանության անգործությունը եւ գործադիր իշխանության կողմից լիազորությունների չարաշահումը, միանշանակ անհրաժեշտություն են առաջացնում դատական եւ գործադիր իշխանությունների նկատմամբ հակակշռող եւ զսպող մեխանիզմի կիրառմանը, որը, համաձայն ՀՀ Սահմանադրության, ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից կարող է իրագործվել ժամանակավոր հանձնաժողովի գործառույթներով:

Комиссия НС РА отклонила проект решения по “Арснакару”
Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам Национального Собрания на своем сегодняшнем заседании обсудила проект решения “О создании временной комиссии по представлению Национальному Собранию заключения посредством изучения обстоятельств жестокого избиения группы офицеров Минобороны РА в ереванском ресторанном комплексе “Арснакар” 17 июня 2012 г., лишения жизни одного из них, а также изучения преступлений против здоровья и жизни, совершенных высокопоставленными должностными лицами и имеющими к ним отношение лицами, несущими ответственность за утверждение атмосферы безнаказаенности и вседозволенности в частности после убийства Погоса Погосяна 25 сентября 2001 г.”. С основным докладом выступила автор проекта, депутат парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян.
В результате соотношения голосов 4 “за” и 4 “против” документ не получил положительное заключение комиссии.
Напомним, что один из аргументов в пользу формирования комиссии состоял в том, что широкий резонанс, который вызвали указанные факты, царящая в стране безнаказанность, бездействие судебной системы и злоупотребление полномочиями со стороны исполнительной власти однозначно вызывают необходимость в применении к судебной и исполнительной властям уравновешивающих и сдерживающих механизмов, что, согласно Конституции, может быть реализовано Национальным Собранием посредством функций временной комиссии.