Նախարարների կողակիցները հետ չեն մնում առաջիններից
Ներկայացրել էինք կառավարության անդամ բոլոր նախարարների 2011թվականի գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը, այժմ ներկայացնում ենք նրանց կանանց ունեցվածքը:
Փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի կնոջ` Թամարա Գեւորգյանի 2011 թ.-ի եկամուտները կազմել են 1 մլն 762 հազար դրամ, որն աշխատավարձն է, ինչպես նաեւ բանկային ավանդից ստացած տոկոսագումարը՝ 16 հազար 641 դոլար:
Թամարա Գեւորգյանն ունի 200 հազար դոլարի հանձնված կամ վերադարձված փոխառություն: Նրա հաշվեհամարին եղել է 210 հազար դոլար (տարեսկզբին եղել է 215 հազար դոլար):
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի կնոջ՝ Մարինե Պետրոսյանի եկամուտները բացառապես աշխատավարձից են գոյացել՝ 890 հազար 590 դրամ, սակայն հաշվին ունեցել է 1 մլն դրամ (տարեսկզբին եղել է 700 հազար դրամ):
Ըստ հայտարարագրի՝ 2011-ին որեւէ եկամուտ չի ստացել Հրայր Թովմասյանի կինը՝ Լամարա Խուդավերդյանը, սակայն` նրա հաշվին առկա է 32 հազար դոլար, որի չափը մնացել է անփոփոխ:
Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանի կինը՝ Մերի Երիցյանը, թեեւ ոչ մի եկամուտ չունի, սակայն նրա հաշվեհամարին առկա է 199 մլն դրամ (տարեսկզբին եղել է 223 մլն դրամ):
Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի կինը՝ Նատալյա Նալբանդյանը, նախարարների կանանց ցանկում «ամենաաղքատն» է: Նա ոչ եկամուտ ունի, ոչ էլ դրամական միջոց:
Նույն վիճակին է նաեւ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի կինը՝ Ռուզաննա Խաչատրյանը: Նա նույնիսկ 1 դրամի եկամուտ չի ունեցել, ոչ էլ հաշվեհամարին գումար ունի:
Բնապահպանության նախարար Արամ հարությունյանի կնոջ՝ Հասմիկ Աբգարյանի դրամական միջոցներն ավելի համեստ են` ընդամենը 3 մլն 100 հազար դրամ: Նա ունեցել է նաեւ 5 մլն 814 հազար դրամի եկամուտ, որից 814 հազար դրամը աշխատավարձն է, իսկ 5 մլն դրամը` վարձավճարից ստացած գումարը:
Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի կինը՝ Նվարդ Հովակիմյանը, 2011-ին ունեցել է 980 հազար 511 դրամի եկամուտ, որը գոյացել է աշխատավարձից: Սակայն նրա հաշվին առկա է 15 մլն դրամ եւ 32 հազար դոլար:
5 մլն 400 դրամի եկամուտ ունի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի կինը` Կարինե Սիմոնյանը, որն ամբողջությամբ նրա աշխատավարձն է: Ինչ վերաբերում է նախարարի տիկնոջ դրամական միջոցներին, նրա հաշվին առկա է 300 հազար դրամ (տարեսկզբին եղել է 150 հազար դրամ):
Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի կնոջ` Հեղինե Մարգարյանի միակ եկամուտը 2 մլն 311 հազար 510 դրամն է: Նա նույնիսկ դրամական միջոցներ չունի իր հաշվին:
Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի ամուսինը՝ Էդուարդ Հակոբյանը, 2011-ին ստացել է ընդամենը 1 մլն 680 հազար 684 դրամի եկամուտ: Որդին՝ Ստեփան Հակոբյանը, 3 մլն 388 հազար 877 դրամի ֆինանսական օգնություն է ստացել, իսկ թե ումից, հայտնի չէ, քանի որ այդ տեղեկությունը համարվում է հրապարակման ոչ ենթակա եւ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը այն փակել է:
Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի կինը՝ Հասմիկ Ղահրամանյանը, 2011-ին ստացել է 12 մլն 119 հազար 742 դրամի եկամուտ, որը գոյացել է աշխատավարձից եւ ավանդի տոկոսագումարից:
Հ. Ղահրամանյանը իր հաշվին ունի նաեւ 14 մլն 578 հազար 772 դրամ (տարեսկզբին եղել է 3 մլն 415 հազար 924 դրամ):
Հ.Գ. Հայտարարագիր չեն ներկայացրել առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանի կինը, կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի, տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի, քաղաքաշինության նախարար Սամվել Թադեւոսյանի կանայք, իսկ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանն ամուսնացած չէ:

Жены министров не отстают от своих мужей
Мы уже представили декларации об имуществе и доходах за 2011 г. всех членов правительства. Сейчас расскажем о том, каким состоянием владеют их жены.
В 2011 г. доход жены вице-премьера, министра территориального управления Армена Геворкяна Тамары Геворкян образовался за счет зарплаты в 1 млн 762 тыс. драмов и процентов по банковскому вкладу на сумму 16 тыс. 641 доллар. У Т.Геворкян имеется предоставленный или возвращенный займ на сумму 200 тыс. долларов. На ее счете также было 210 тыс. долларов (в начале года – 215 тыс. долларов).
Супруга министра труда и по социальным вопросам Артема Асатряна Марине Петросян получила свой доход в размере 890 тыс. 590 драмов исключительно за счет зарплаты. В то же время на ее счете имелся 1 млн драмов (в начале года – 700 тыс. драмов).
Согласно декларации 2011 г., жена Грайра Товмасяна Ламара Худавердян не имела доходов, однако на ее счете была сумма в 32 тыс. долларов, которая осталась неизменной.
Жена министра чрезвычайных ситуаций Армена Ерицяна Мери Ерицян хотя и не имела доходов, однако на ее банковском счете было зафиксировано 199 млн драмов (в начале года – 233 млн драмов).
Самая «бедная» из министерских жен – Наталья Налбандян, супруга министра иностранных дел Эдварда Налбандяна. У нее нет ни доходов, ни денежных средств.
В аналогичном положении находится и жена министра обороны Сейрана Оганяна Рузанна Хачатряна, которая тоже не имеет доходов и даже банковского счета.
Денежные средства Асмик Абгарян, по сравнению со средствами мужа, министра экологии Арама Арутюняна, довольно скромные – всего 3 млн 100 тыс. драмов. У Абгарян также был доход в размере 5 млн 814 тыс. драмов, который образовался за счет зарплаты – 814 тыс. драмов и платы за сдачу в аренду – 5 млн драмов.
Жена министра сельского хозяйства Серго Карапетяна Нвард Овакимян в 2011 г. получила доход на сумму 980 тыс. 511 драмов, который образовался за счет зарплаты. Вместе с тем на ее счете было 15 млн драмов и 32 тыс. долларов.
Доход в 5 млн 400 драмов, полученный женой министра экономики Тиграна Давтяна Карине Симонян, полностью составила ее зарплата. Что касается денежных средств К.Симонян, то на ее счете было 300 тыс. драмов (в начале года – 150 тыс. драмов).
Единственным источником дохода супруги министра экономики и природных ресурсов Армена Мовсисяна Эгине Маркарян является ее зарплата в размере 2 млн 311 тыс. 510 драмов. Денежных средств у Э.Маркарян нет.
Доход мужа министра культуры Асмик Погосян Эдуарда Акопяна в 2011 составил всего 1 млн 680 тыс. 684 драмов. Сын, Степан Акопян, получил финансовую помощь на сумму 3 млн 388 тыс. 877 драмов, от кого – неизвестно, поскольку эта информация считается не подлежащей разглашению, и Комиссия по этике высокопоставленных лиц закрыла ее.
Жена министра финансов Ваче Габриеляна Асмик Каграманян в 2011 году получила доход в размере 12 млн 119 тыс. 742 драмов, который образовался за счет зарплаты и процентов по вкладу. А.Каграманян имеет на своем счете 14 млн 578 тыс. 772 драма (в начале года было 2 млн 415 тыс. 924 драма).
P.S. Cупруги министра здравоохранения Дереника Думаняна, министра образования и науки Армена Ашотяна, министра транспорта и связи Гагика Бегларяна, министра градостроительства Самвела Тадевосяна декларации не представили. Министр спорта и по вопросам молодежи Грачья Ростомян не женат.