Աշուղարիբյանների ընտանիքը 7-րդ լուսաբացը դիմավորեց փողոցում (վիդեո)
10-ամյա Նարեկը, 23-ամյա Նաիռան, 24-ամյա Քրիստինեն, նրանց ծնողները գիշերում են Հրաչյա Ներսիսյան 3 հասցեում գտնվող շենքի պատերի տակ, որի սենյակներից մեկում դեռևս 7 օր առաջ նրանք ապրում էին:
Նախկին գիշերօթիկ դպրոցի շենքը Երևանի N10 արհեստագործական ուսումնարանին է տրամադրվել: Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության աշխատակիցները հոկտեմբերի 31-ին վտարել են շենքում բնակվող 6 ընտանիքներին, այդ թվում` Աշուղարիբյաններին: Այդ օրը բնակիչներից մեկի ինքնազգացողությունը վատացել է, և նրան տեղափոխել են հիվանդանոց, իսկ իրերը պահեստավորվել են նկուղում: Առաջին հարկի սենյակներից մեկում էլ դեռ ապրում է Հրաչյա Էլոյանը` գիշերօթիկում 35 տարի նկարչություն դասավանդող ուսուցիչը, ում տնօրենը մեկշաբաթյա ժամկետ է տրամադրել օթևանի հարցը լուծելու և տարածքը լքելու համար:
Վտարված մյուս ընտանիքները ապաստան են գտել իրենց ծանոթ-բարեկամների տներում: Աշուղարիբյաններն ասում են, որ իրենք գնալու որևէ տեղ չունեն, և 18 տարի է` այստեղ են ապրել: Ռոզա Ասլանյանը հենց այդ տարածքի վրա էլ փաստացի հաշվառված է: Այս ու այլ տներում հավաքարարություն անող տիկին Ռոզայի և բանվորություն անող ամուսնու վաստակածը միայն օրվա հացն է հոգում: Բնակարան վարձելու մասին նրանք խոսելն իսկ ավելորդ են համարում:
Արհեստագործական ուսումնարանի տնօրեն Արծրուն Բարսեղյանն ասում է, որ այդ տարածքից դատարանի վճռով վտարման ենթակա է եղել 6 ընտանիք, այդ թվում' Աշուղարիբյանները: ԴԱՀԿ-ն երեք անգամ ծանուցել, 25-օրյա վերջնաժամկետ է տրամադրել, և հոկտեմբերի 31-ին ժամկետն ավարտվել է: Տարածքից վտարվել է 2 ընտանիք, քանի որ մյուսներն արդեն իսկ տեղափոխվել էին:
Մեկ ընտանիքի գույքը նկուղային մասում պահեստավորվել է, իսկ Աշուղարիբյանները հրաժարվել են իրենց գույքը պահեստավորելուց, և իրենց իսկ պահանջով գույքը դուրս է բերվել շենքի մոտ: «Ինչ անենք մենք, սա պետական տարածք է, կա դատարանի վճիռ, եթե մենք իրավական պետություն ենք, օրենքն ենք հարգում, կա օրինական ուժի մեջ մտած վճիռ, որն ամեն մեկս պարտավոր ենք հարգել,- ասում է Ա. Բարսեղյանը և վտարվածների առաջարկում վարձով ապրել,-այսօր Երևան քաղաքում քանի՞ մարդ է վարձով ապրում, ընդ որում' իմ աղջիկն էլ է վարձով ապրում»:
Թե ինչու է «օրենքը շրջանցվել» և հավելյալ մեկշաբաթյա ժամկետ տրամադրեվել Հ.Էլոյանին, տնօրեն Բարսեղյանը այսպես է մեկնաբանում. «Պրն Էլոյանն էլ է վտարման ենթակա, քանի որ նա դատարանում սեփականության վեճ ունի, նա խնդրել է որոշ ժամանակ մինչև այդ վեճը վերջանա, և ինքը տեղափոխվի»: Ըստ Ա. Բարսեղյանի` դատարանի վճռում Էլոյանի անունը չի եղել, այդ տարածքը Էլոյանին տրված է եղել նկարները պահեստավորելու համար, հետագայում նա չարաշահել է նախկին տնօրինության վստահությունը և սկսել ապրել, իսկ նրա սեփական տարածքի վեճը կապված է աղջկա և որդու հետ:
Քանի դեռ Աշուղարիբյանների ընտանիքը ապաստան չի գտել, Նարեկն ու քույրը լուսացնում են միակ մահճակալի վրա, իսկ մյուս աղջիկը քնում է երկու բազկաթոռները միացնելով իրար: Տիկին Ռոզան ասում է, որ ինքը նստած է լուսաբացը դիմավորում և գրեթե չի քնում, հսկում է երեխաներին ու տիրություն անում իրերին: Երեկոները, երբ շատ է ցուրտ լինում, տիկին Ռոզան շշերով տաք ջուր է պատրաստում, որպեսզի երեխաները փաթաթվեն ու տաքանան: Եվ այսպես արդեն 7 օր նրանք սպասում են, որ պետությունը որևէ բան անի և իրենց մի տարածքում տեղավորի, բայց պետության որևէ ներկայացուցիչ Աշուղարիբյաններին մինչ օրս չի այցելել:

Family Evicted: Living on the Street for Seven Days & Nights
Their new “home” lies just outside the one room they were kicked out of just a week ago at 3 Hrachya Nersisyan Street.
Their mom, Roza Aslanyan, is even registered at the address. The money she earns cleaning homes here and there is just enough to put some food on the table.
The former boarding school they used to live in was allocated to the Yerevan #10 Vocational Institute. The court bailiffs arrived and evicted two families that were living in the building on October 31.
A lone holdout, Hrachya Eloyan, still hasn’t vacated his room on the first floor. Mr. Eloyan taught painting at the boarding school for 35 years. He’s been given one week to find other lodging before being thrown out.
Some of the evicted families have moved in with friends and relatives
The Ashougharibyan family say they have nowhere to go after living in the boarding school for 18 years.
Artzroun Barseghyan, the principal of the vocational school, says the court ordered the eviction notice and that the bailiffs had presented three notices informing residents that they had 25 to vacate the premises. Four of the six families living there had left by the October 31 deadline.
Barseghyan says that the Ashougharibyans refused to have the goods stored in the building’s cellar. “What can we do, it’s a court order. If we are truly a legal nation then we must respect the laws of the land,” he says, adding that those evicted should find a place to rent.
Barseghyan says he gave Eloyan another week to leave because he has a property case in the courts. “He requested more time until the case was settled. The space was given to Eloyan to store his paintings. He abused the right, moved in, and started to live there.”
Living on the street is no joke but the family has pulled together. Nareg and his sister share the only mattress, while the other sister sleeps on two armchairs pulled together. Their mother Roza says she greets the sunrise sitting up and really doesn’t sleep at all, keeping an eye on her kids and the family belongings. On cold nights, she fills bottles full of hot water to wrap in their blankets.
The family has been waiting for a government official to come by and offer them shelter, even on a temporary basis.