Աշուղարիբյանների ընտանիքը 7-րդ լուսաբացը դիմավորեց փողոցում (վիդեո)
10-ամյա Նարեկը, 23-ամյա Նաիռան, 24-ամյա Քրիստինեն, նրանց ծնողները գիշերում են Հրաչյա Ներսիսյան 3 հասցեում գտնվող շենքի պատերի տակ, որի սենյակներից մեկում դեռևս 7 օր առաջ նրանք ապրում էին:
Նախկին գիշերօթիկ դպրոցի շենքը Երևանի N10 արհեստագործական ուսումնարանին է տրամադրվել: Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության աշխատակիցները հոկտեմբերի 31-ին վտարել են շենքում բնակվող 6 ընտանիքներին, այդ թվում` Աշուղարիբյաններին: Այդ օրը բնակիչներից մեկի ինքնազգացողությունը վատացել է, և նրան տեղափոխել են հիվանդանոց, իսկ իրերը պահեստավորվել են նկուղում: Առաջին հարկի սենյակներից մեկում էլ դեռ ապրում է Հրաչյա Էլոյանը` գիշերօթիկում 35 տարի նկարչություն դասավանդող ուսուցիչը, ում տնօրենը մեկշաբաթյա ժամկետ է տրամադրել օթևանի հարցը լուծելու և տարածքը լքելու համար:
Վտարված մյուս ընտանիքները ապաստան են գտել իրենց ծանոթ-բարեկամների տներում: Աշուղարիբյաններն ասում են, որ իրենք գնալու որևէ տեղ չունեն, և 18 տարի է` այստեղ են ապրել: Ռոզա Ասլանյանը հենց այդ տարածքի վրա էլ փաստացի հաշվառված է: Այս ու այլ տներում հավաքարարություն անող տիկին Ռոզայի և բանվորություն անող ամուսնու վաստակածը միայն օրվա հացն է հոգում: Բնակարան վարձելու մասին նրանք խոսելն իսկ ավելորդ են համարում:
Արհեստագործական ուսումնարանի տնօրեն Արծրուն Բարսեղյանն ասում է, որ այդ տարածքից դատարանի վճռով վտարման ենթակա է եղել 6 ընտանիք, այդ թվում' Աշուղարիբյանները: ԴԱՀԿ-ն երեք անգամ ծանուցել, 25-օրյա վերջնաժամկետ է տրամադրել, և հոկտեմբերի 31-ին ժամկետն ավարտվել է: Տարածքից վտարվել է 2 ընտանիք, քանի որ մյուսներն արդեն իսկ տեղափոխվել էին:
Մեկ ընտանիքի գույքը նկուղային մասում պահեստավորվել է, իսկ Աշուղարիբյանները հրաժարվել են իրենց գույքը պահեստավորելուց, և իրենց իսկ պահանջով գույքը դուրս է բերվել շենքի մոտ: «Ինչ անենք մենք, սա պետական տարածք է, կա դատարանի վճիռ, եթե մենք իրավական պետություն ենք, օրենքն ենք հարգում, կա օրինական ուժի մեջ մտած վճիռ, որն ամեն մեկս պարտավոր ենք հարգել,- ասում է Ա. Բարսեղյանը և վտարվածների առաջարկում վարձով ապրել,-այսօր Երևան քաղաքում քանի՞ մարդ է վարձով ապրում, ընդ որում' իմ աղջիկն էլ է վարձով ապրում»:
Թե ինչու է «օրենքը շրջանցվել» և հավելյալ մեկշաբաթյա ժամկետ տրամադրեվել Հ.Էլոյանին, տնօրեն Բարսեղյանը այսպես է մեկնաբանում. «Պրն Էլոյանն էլ է վտարման ենթակա, քանի որ նա դատարանում սեփականության վեճ ունի, նա խնդրել է որոշ ժամանակ մինչև այդ վեճը վերջանա, և ինքը տեղափոխվի»: Ըստ Ա. Բարսեղյանի` դատարանի վճռում Էլոյանի անունը չի եղել, այդ տարածքը Էլոյանին տրված է եղել նկարները պահեստավորելու համար, հետագայում նա չարաշահել է նախկին տնօրինության վստահությունը և սկսել ապրել, իսկ նրա սեփական տարածքի վեճը կապված է աղջկա և որդու հետ:
Քանի դեռ Աշուղարիբյանների ընտանիքը ապաստան չի գտել, Նարեկն ու քույրը լուսացնում են միակ մահճակալի վրա, իսկ մյուս աղջիկը քնում է երկու բազկաթոռները միացնելով իրար: Տիկին Ռոզան ասում է, որ ինքը նստած է լուսաբացը դիմավորում և գրեթե չի քնում, հսկում է երեխաներին ու տիրություն անում իրերին: Երեկոները, երբ շատ է ցուրտ լինում, տիկին Ռոզան շշերով տաք ջուր է պատրաստում, որպեսզի երեխաները փաթաթվեն ու տաքանան: Եվ այսպես արդեն 7 օր նրանք սպասում են, որ պետությունը որևէ բան անի և իրենց մի տարածքում տեղավորի, բայց պետության որևէ ներկայացուցիչ Աշուղարիբյաններին մինչ օրս չի այցելել:

Уже седьмой рассвет семья Ашугарибянов встречает на улице (видео)
10-летний Нарек, 23-летняя Наира и 24-летняя Кристина. Их родители ночуют под стенами здания по адресу Грачья Нерсисяна, 3. Семь дней назад они еще жили в одной из комнат этого дома.
Здание бывшего интерната передано ереванскому ремесленному училищу номер 10. Сотрудники Службы принудительного исполнения судебных актов 31 октября выдворили проживавших в этом доме шесть семей, в том числе семью Ашугарибянов. В тот день одному из жильцов стало плохо, и его перевезли в больницу, а вещи спустили в подвал. Грачья Элоян, который 35 лет преподавал в интернате рисование, продолжает жить в одной из комнат этого дома. Директор дал ему неделю на решение вопроса жилья и освобождение помещения.
Остальные выдворенные семьи нашли приют у родственников и друзей. Ашугарибяны говорят, что им некуда идти, они прожили здесь 18 лет. . Работающая уборщицей Роза Асланян и ее муж-рабочий зарабатывают лишь на кусок хлеба. Говорить о съеме квартиры они вообще считают излишним.
По словам директора ремесленного училища Арцруна Барсегяна, решением суда выдворению подлежали 6 семей, в том числе Ашугарибяны. СПИСА трижды посылала им извещения, предоставила 25-дневный срок, который истек 31 октября. Из занимаемых помещений были выдворены две семьи, так как остальные уже переехали.
Вещи одной семьи были перенесены в подвал, а вот Ашугарибяны отказались заскладировать свое имущество, и по их требованию оно было вынесено на улицу.
“Что поделаешь, это государственная площадь, есть решение суда. Если у нас правовое государство, если мы уважаем закон и есть вступившее в законную силу решение, то каждый из нас обязан его уважать”,- говорит А.Барсегян и предлагает выдворенным семьям снять жилье.
На вопрос, почему в случае с Г.Элояном “закон обойден” и ему предоставлена дополнительная неделя, директор дал следующий ответ: “Господин Элоян тоже подлежит выдворению. Но поскольку в суде рассматривается его иск о собственности, то он попросил время до окончания судебного разбирательства, после чего он переедет”.
Пока Ашугарибяны остаются без жилья, Нарек и его сестра спят на единственной кровати, другая сестра – на двух присоединенных друг к другу креслах. По словам Розы, ночь она проводит сидя, почти не спит, караулит вещи. По вечерам, когда становится холодно, женщина разливает в бутылки горячую воду, чтобы дети согрелись. Уже семь дней Ашугарибяны ждут, что государство решит вопрос предоставления им помещения. Однако ни один представитель государства по сей день не посетил эту семью.