Հովիկ Աբրահամյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիպել են ինքնաթիռում
Հոկտեմբերի 29-30-ը ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում էր: Հայաստան վերադառնալիս, երբ Հովիկ Աբրահամյանն ու պատվիրակության այլ պատգամավորներ ինքնաթիռում զբաղեցրել են իրենց տեղերը, ինքնաթիռի սրահ է մտել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
ԱԺ նախագահի կողքին նստած պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը, հարգելով երկրորդ նախագահին, զիջել է իր տեղը եւ նա նստել է Հովիկ Աբրահամյանի կողքին: Այս մասին ԱԺ-ում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատմեց ԱԺ նախագահը:
«Այո, մենք վերադարձել ենք նույն ինքնաթիռով: Դե, ինքնաթիռում նստում են, չեն կանգնում, նստած էինք, ներս մտավ պարոն Քոչարյանը, Ատակ Զաքարյանը զիջեց իր տեղը, եւ Ռոբերտ Քոչարյանը նստեց իմ կողքին: Խոսել ենք Չեխիայի այցի մասին եւ քաղաքական հարց չի քննարկվել»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Հարցին, թե Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման պայմանավորվածություն եղե՞լ է, թե՞ ոչ, Հովիկ Աբրահամյանը հետեւյալ պատասխանը տվեց. «Որեւէ պայմանավորվածություն չի եղել: Կարծում եմ՝ լավ ձեւաչափ էլ չէ ինքնաթիռում պայմանավորվել ու հանդիպելը»:

Овик Абрамян и Роберт Кочарян встретились в самолете
29-30 октября делегация во главе со спикером Национального Собрания Армении Овиком Абрамяном находилась с официальным визитом в Чехии. При возвращении в Армению, когда Овик Абрамян и другие члены делегации уже заняли свои места в самолете, в салон вошел второй президент РА Роберт Кочарян.
Сидевший рядом с главой парламента депутат Артак Закарян, проявив уважение к экс-президенту, уступил ему свое место, и Кочарян сел рядом с Овиком Абрамяном. Об этом на пресс-конференции в Национальном Собрании рассказал сам руководитель парламента.
«Да, мы возвращались тем же самолетом. Мы сидели в салоне, когда вошел господин Кочарян. Артак Закарян уступил ему свое место, и Роберт Кочарян сел рядом со мной. Мы говорили о визите в Чехию, политические вопросы не обсуждали»,- рассказал Овик Абрамян.
На вопрос, была ли договоренность о встрече с Робертом Кочаряном, спикер ответил: «Никакой договоренности не было. Я думаю, встреча в самолете не очень хороший формат, чтобы договариваться об этом».