Կանաչապատ տարածքում առևտրի սրահ կառուցելու համար քաղաքապետարանը տվել է դրական եզրակացություն (վիդեո)
Արզումանյան 4 շենքի դիմացի կանաչապատ տարածքում շարունակվում է շինարարությունը, բնակիչները դիմել են քաղաքապետարան, որպեսզի գոնե պարզեն, թե ինչի հիման վրա են Ռաֆիկ Ազատյանին հատկացրել այդ հողակտորը:
Հիշեցնենք, որ այդ տարածքը նախքան սեփականաշնորհումը եղել է հանրային կանաչապատ տարածք և գտնվել է երկու բնակելի շենքերի անմիջական հարևանությամբ: Հնարավոր կառուցապատման հետևանքով Արզումանյան 4 շենքի առաջին հարկերի բնակիչները կզրկվեն արևի լույսից, բակը կզրկվի կանաչ գոտուց, երեխաները` խաղատեղիից, իսկ հարևան վթարային շենքերի սեյսմակայունությունը կարող է վտանգի ենթարկվել նոր քարե շինության առկայության դեպքում:
Բնակիչները դիմել են բոլոր հնարավոր պատկան մարմիններին` թաղապետից, պատգամավորներից մինչև երկրի նախագահ, սակայն դեռևս ապարդյուն. շինարարությունը շարունակվում է: Բնակիչների առաջին դիմում բողոքին Երևանի քաղաքապետարանը պատասխանել է, որ Ռաֆիկ Ազատյանին օրինավոր կերպով տրվել է առևտրի սրահի շինարարության թույլտվություն Արզումանյան 4/1 հասցեում (որը, ինչպես նշեցինք, նախկինում ամբողջությամբ կանաչապատ է եղել, և այնտեղ եղել են պտղատու ծառեր): Քաղաքապետարանը բնակիչներին տված պատասխանում նշում է նաև, որ նշված նախագիծն անցել է համապատասխան փորձաքննություն, որի հիման վրա տրվել է մասնագիտական դրական եզրակացություն:
Երևանի քաղաքապետին ուղղված երկրորդ դիմում բողոքը` 102 բնակչի ստորագրությամբ, դեռ անպատասխան է:
HM
Մի բան արա տարոն ջան, չէ որ ես քու ապու ընկերն եմ
ՀՄ
Ախր պրն նախագահ ջան տարոնչիկն ինչ քաղաքապետ ՞
GEVORG
ԲԱ ՈՐ ՊԱՐԶՎԻ ՈՐ ՈՒՄ ՀԱՏԿԱՑՌԵԼ ԵՆ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ ԷԼ ՉԵՄ ԱՍՈՒՄ ՈՐ ՏԱՐՈՆԻՆ ՇՆՈՐՔՈՎ ՎԵՐԱԲԵՐՄՈՒՆՔ Է ՑՈՒՅՑ ՏՎԵԼ,,,,

Мэрия дала положительное заключение по строительству торгового павильона в зеленой зоне (видео)
Строительство в зеленой зоне напротив дома номер 4 по улице Арзуманяна в Ереване продолжается. Жильцы обратились в мэрию, чтобы выяснить, на каком основании этот земельный участок выделен Рафику Азатяну.
Напомним, что до приватизации здесь была общественная зеленая зона, расположенная в непосредственной близости от двух жилых зданий. Вследствие возможной застройки жильцы первых этажей дома номер 4 по улице Арзуманяна лишатся солнечного света, двор – зеленой территории, дети – игровой площадки, а сейсмоустойчивость соседних аварийных домов в случае появления новой каменной постройки может оказаться под угрозой.
Жильцы обратились во все возможные компетентные органы – от главы административного района и депутатов до президента страны, но тщетно – строительство продолжается. В ответе мэрии на первую жалобу жильцов говорится, что разрешение на строительство по адресу Арзуманяна 4/1 (заметим, что ранее данная территория была полностью озеленена, здесь росли фруктовые деревья) выдано Рафику Азатяну в законном порядке. В ответе также отмечается, что указанный проект прошел соответствующую экспертизу, на основе которой было представлено положительное заключение специалистов.
Ответ на адресованную мэрии вторую жалобу за подписью 102 жителей домов по указанному адресу пока не получен.