Ո՞ւմ աչքի փուշն է Արցախը
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան նախապես տեղեկացրել էր, որ «Պատանի սամբիստ-2012» միջազգային մրցաշարի եզրափակիչ մրցումներին մասնակցելու համար Մոսկվա էր մեկնել հանրապետական մրցաշարի հաղթող Ստեփանակերտի «Արցախ» թիմը:
Մերոնք մեկնեցին, ի դեպ, ամբողջությամբ կազմկոմիտեի նախաձեռնությամբ և ծախսերով, մասնակցեցին, 24 թիմերի թվում գրավեցին ընդամենը 9-16 տեղերը, ինչը բնավ չի արտացոլում մեր թիմի իրական ուժն ու կարողությունը (սա, բացառապես վատ ու կողմնակալ մրցավարության արդյունք կարելի է համարել, որը, ցավոք, բարձր մակարդակով կազմակերպված մրցաշարին ոչ մի կերպ չէր համապատասխանում):
Սակայն, հայկական թիմը Մոսկվայում մեկ այլ տհաճ իրողության առնչվեց:
Բանն այն է, որ մրցաշարի կազմակերպիչները, տեղի տալով ՌԴ ԱԳՆ պահանջին, խնդրել էին փոխել «Արցախ» անունը, իբր՝ ինչ-ինչ դիվանագիտական անախորժությունների առաջ չկանգնելու համար:
Նման առաջարկը, բնականաբար, մեր պատվիրակության կողմից մերժվել է և ողջ մրցաշարի ընթացքում հնչել է «Արցախ՝ Հայաստան» անունը:

Кому Арцах глаза колет?
Федерация самбо Армении заранее сообщила о том, что для участия в заключительных соревнованиях турнира «Юный самбист-2012» в Москву отправится победитель республиканского турнира команда «Арцах» из Степанакерта.
Отметим, что наши спортсмены отправились в Москву по инициативе и на деньги оргкомитета, приняли участие в турнире и в числе 24 команд заняли всего 9-16 места, что отнюдь не отражало реального потенциала нашей команды (это можно считать исключительно результатом пристрастного судейства, которое, к сожалению, не соответствовало высокому уровню организации соревнований).
Однако в Москве армянская команда столкнулась с еще одной неприятной реалией.
Дело в том, что организаторы турнира, уступив требованию МИД РФ, попросили изменить название «Арцах» якобы с целью избежать каких-то дипломатических неприятностей.
Подобное предложение, разумеется, было отклонено нашей делегацией, и в течение всего турнира звучало название «Арцах-Армения».