ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի քարտուղարը բարձր է գնահատել Հայաստանի դերը խաղաղապահ գործողություններում
Ռազմածովային ուժերի քարտուղար Մեյբուսն իր խորը գնահատանքը հայտնեց Աֆղանստանում իրականացվող առաքելությանը և Կոսովոյի խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ: Նա նաև անդրադարձավ պաշտպանական բարեփոխումների, խաղաղապահ գործողությունների և ուսուցումների, ինչպես նաև արհեստավարժ կրտսեր սպայական կազմի ձևավորման կարևորությանը: Քննության առնվեց նաև Եվրոպայում ԱՄՆ ծովահետևակային ուժերի Սևծովյան ռոտացիոն ուժերի շրջանակում իրականացվող համագործակցությունը:
«Շնորհակալ եմ հայ ժողովրդին ջերմ ընդունելության ու հյուրընկալության համար,- ասաց ռազմածովային ուժերի քարտուղար Մեյբուսը,- մենք կարևորում ենք Հայաստանի հետ մեր գործակցությունը և իմ այս այցը փաստում է հարավկովկասյան տարածաշրջանի կարևորությունը»:
Ռեյ Մեյբուսը Միացյալ Նահանգների ռազմածովային ուժերի 75-րդ քարտուղարն է: Որպես ռազմածովային ուժերի քարտուղար նա ղեկավարում է ամերիկյան նավատորմի և ծովահետևակային կորպուսի գործունեությունը, պատասխանատու է 150 միլիարդ ԱՄՆ դոլարից ավել կազմող բյուջեի ու շուրջ 900.000 հոգի կազմող անձնակազմի համար: Ռեյ Մեյբուսն այս պաշտոնում նշանակվել է նախագահ Օբամայի կողմից 2009 թ.-ին:

U.S. Secretary of the Navy Ray Mabus Visits Armenia
The Secretary of the Navy of the United States of America, Ray Mabus, met with Armenian Minister of Defense, the Honorable Seyran Ohanian, in Yerevan today. The two discussed regional and global security issues and opportunities for greater cooperation.
Secretary Mabus expressed his deep appreciation for Armenia's contributions to our shared mission in Afghanistan and to peacekeeping operations in Kosovo. Mabus also discussed the importance of defense reform, peacekeeping operations and training, as well as the professionalization of the non-commissioned officer (NCO) corps. Mabus discussed cooperation with U.S. Marine Forces Europe through the Black Sea Rotational Forces.
"I am grateful for the warm and gracious hospitality of the Armenian people," said Mabus. "We value our engagement with Armenia and my visit here underscores the importance of the South Caucasus region."
Mabus is the 75th United States Secretary of the Navy. As Secretary of the Navy, he leads America’s Navy and Marine Corps and is responsible for an annual budget in excess of $150 billion and almost 900,000 people. Mabus was appointed by President Obama in 2009.