Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործը մտնում է դատարան
ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչության վարույթում «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ»-ի գլխավոր տնօրեն Ս.-Գ. Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության Ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչության պետի տեղակալը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ «Մեթլ փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիա»-ի նախագահ, «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ»-ի գլխավոր տնօրեն Ս.-Գ. Տեր-Պողոսյանը 2004-2010թթ. ընթացքում, իր հետ համասեռամոլությամբ զբաղվելու ու սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններ կատարելու համար, Ախթալա քաղաքի անչափահասներից, սեռական ոտնձգության զոհերի հարմար թեկնածուներ ընտրելու նպատակադրվածությունից ելնելով, տարբեր պատրվակներով, այդ թվում` նրանց հանգիստը սկաուտական ճամբարներում և արշավներում կազմակերպելու, դպրոցներում և սպորտային խմբակներում հանդիպումներ անցկացնելու ընթացքում, կատարել է դիտարկումներ, այդ թվում` կինո և ֆոտո նկարահանումներ, ընտրել առավել խոցելի` նյութապես անապահով խավի ծնողազուրկ, հիմնականում հայր չունեցող բարետես արտաքինով տղաների, որոնց առաջին իսկ հանդիպման ժամանակ գայթակղելու համար, նրանց անհատույց տվել է մինչև 100.000 դրամի հասնող գումարներ:
Դիտարկումների արդյունքում ընտրված մի շարք անչափահաս, այդ թվում` սեռական հասունության չհասած տղաների հետ, նրանց կամքին հակառակ` օգտագործելով անօգնական վիճակը` կարիքավոր դրությունը, տարիքով պայմանավորված հոգեբանական խոցելիությունը և իր ազդեցիկ դիրքից առաջացած վախի զգացողությունը, զբաղվել է համասեռամոլությամբ և սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններով:
Հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Սերոբ Տեր-Պողոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը (նախատեսում է ազատազրկում մինչև 3 տարի ժամկետով), վերաորակվել է և վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 3-րդ մասով (նախատեսում է ազատազրկում համապատասխանաբար 4-10 և 8-15 տարի ժամկետով):

Дело Сероба Тер-Погосяна передано в суд
Завершено предварительное следствие по делу президента корпорации «Металл Принс», генерального директора Ахаталинского горнообогатительного комбината Сероба Тер-Погосяна, находившееся в производстве следственного управления Службы национальной безопасности РА. Полученными ходе следствия доказательствами обосновано, что в 2004-2005 гг.
Тер-Погосян, имея целью заниматься гомосексуализмом и сексуальными действиями иного характера, выбирал подходящих кандидатов из числа несовершеннолетних мальчиков в основном из уязвимых слоев – сирот, не имевших отца, из материально необеспеченных семей. Организуя под различными предлогами встречи в скаутских лагерях, школах и спортивных кружках, Тер-Погосян проводил кино- и видеосъемку, выбирая мальчиков приятной наружности, которым за соблазнение во время первой же встречи платил крупные суммы, вплоть до 100.000 драмов.
С отобранными несовершеннолетними, в том числе не достигшими половой зрелости мальчками, Тер-Погосян, вопреки их воле, пользуясь беспомощным состоянием подростков, вызванным их материальной необеспеченностью и страхом перед его высоким положенимем, занимался гомосексуализмом и осуществлял сексуальные действия иного характера.
Выдвинутое Серобу Тер-Погосяну в рамках предварительного следствия обвинение по ст.140 УК РА, предусматривающее лишение свободы до 3 лет, переквалифицировано в обвинение по п.3 ч.2 и ч.3 ст.139 УК РА, предусматривающее лишение свободы соответственно от 4 до 10 и от 8 до 15 лет.