Թալեբ Ռիֆայ. լողափերն այլևս գրավիչ չեն, բայց աշխարհում ոչ ամեն երկիր ունի Հայաստանի լեռները
Վաղը հայաստանյան զբոսաշրջության ոլորտի մասնավոր սեկտորի մի շարք կազմակերպություններ ստորագրելու են Զբոսաշրջության էթիկայի համաշխարհային կանոնագիրը: Այս մասին այսօր՝ Երևանի պետական համալսարանում ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ, ասաց ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆայը:
Վերջին 6 ամսում Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը լոբբինգ է իրականացրել, որպեսզի Հայաստանի զբոսաշրջային ասոցիացիաները, հյուրանոցների ասոցիացիները, տուր օպերատորները, ավիաընկերությունները ստորագրեն Զբոսաշրջության էթիկայի համաշխարհային կանոնագիրը:
«Մենք կարիք ունեն վստահ լինելու, որ ոլորտում գործող կազմակերպությունները պահպանում են իրենց պատասխանատվությունը՝ շրջակա միջավայրի, մշակույթի, հասարակության ու մարդկանց նկատմամբ»,- ասաց Թալեբ Ռիֆայը:
Հայաստանը կլինի 4-րդ երկիրը, որտեղ կստորագրվի այս փաստաթուղթը: Մինչ այժմ կանոնագիրը ստորագրել են Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Իսպանիայում (Իսպանիայի ողջ մասնավոր հատվածը, ինչպես նաև երկրի թագավորը): Եկող շաբաթ կանոնագիրը կստորագրեն Գերմանիայի տուր օպերատորները:
«Այսօր զբոսաշրջիկները շատ պահանջկոտ են դառնում: Մենք հանդիպում ենք մարդկանց, ովքեր ասում են՝ «մենք չենք մնա հյուրանոցներում, որոնք չեն պահպանում շրջակա միջավայրի հետ վարվեցողության կանոնները»: Սա հիմնախնդիր է դառնում»,- ասաց Թալեբ Ռիֆայը:
ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությանն անդամակցում է 155 երկիր, այդ թվում նաև Հայաստանը:
Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանի իրական ուժը մշակույթի խորությունն ու հարստությունն է, որոնցից շատ մեծ օգուտ կարելի է ստանալ: Երբ Թալեբ Ռիֆայի կինն իմացել է, որ ամուսինը Հայաստան է գնում, ասել է. «Դու պետք է փորձես հայկական խոհանոցը, ծանոթանաս երաժշտությանը, պարերին, ճարտարապետությանը»:
«Այս բաները շատ հայտնի և գնահատված են ամբողջ աշխարհում: Սա է ձեր իրական առավելությունը և այն, ինչ հարստացնում է զբոսաշրջիկների փորձը: Լողափերն այլևս գրավիչ չեն: Լողափեր կան ամբողջ աշխարհում, աշխարհում ամեն երկիր էլ կարող է ասել՝ «մենք ավելի լավ լողափեր ունենք»: Բայց աշխարհում ոչ ամեն երկիր ունի այն լեռները, երաժշտությունը, խոհանոցը և մշակույթը, որը դուք ունեք: Դրանք եզակի են»,- ասաց Թալեբ Ռիֆայը:
Ուսանողներից մեկը հարցրեց, թե ինչ պետք է անել, որ զբոսաշրջությունը զարգանա հակամարտություններով հարուստ այնպիսի տարածաշրջանում, որտեղ Հայաստանն է: Թալեբ Ռիֆայը պատասխանեց, որ աշխարհում չկա հակամարտություններ չունեցող երկիր, կամ միայն երկրներ, որոնք ավելի շատ հակամարտություններ ունեն, քան մյուսները: Նա որպես հաջողված օրինակ նշեց Կիպրոսը և Խորվաթիան:
Կիպրոսը 1974թ. դարձավ կիսված կղզի. թուրքական բանակը Կիպրոսի հյուսիսն առանձնացրեց հարավից: Զբոսաշրջության տեսանկյունից գրավիչ վայրերի մեծ մասը Կիպրոսի հյուսիսում էր: Հարավային Կիպրոսը որոշեց, որ չի սպասելու մինչև հակամարտության հանգուցալուծումը և զարգանալու է՝ անկախ հակամարտություններից:
«Այսօր Կիպրոսի հարավային մասը, որը Կիպրոսի Հանրապետությունն է, աշխարհում ամենից շատ այցելություններ գրանցող վայրերից է, պարզապես որովհետև նրանք որոշեցին, որ չեն սպասելու մինչև հակամարտության ավարտը: Եթե նրանք սպասեին, 30 տարի պետք է սպասեին, և այսօր էլ հակամարտությունը դեռ չի ավարտվել»,- ասաց Թալեբ Ռիֆայը:
Խորվաթիան ևս, թեև ապրել է պատերազմի ու սպանությունների 12 տարի, չսպասեց, մինչև հակամարտությունը լուծվի, այլ որոշեց, որ արդյունաբերություն է կառուցելու այն տարածքում, որին տիրապետում է, և այն հնարավորություններով, որոնք ունի: Խորվաթիան այժմ աշխարհի առաջնակարգ զբոսաշրջային վայրերից է:
«Ուստի, իմ հասարակ խորհուրդը ձեզ այն է, որ մի սպասեք, մինչև հակամարտությունները հանգուցալուծվեն: Դուք պետք է նպաստեք, որ քաղաքական գործիչները շարժվեն ճիշտ ուղղություններով: Բայց կյանքը չի կարող սպասել»,- ասաց Թալեբ Ռիֆայը:
Նրա համոզմամբ՝ մասնավորապես Հայաստանի համար զբոսաշրջությունը վճռորոշ նշանակություն ունի: Հայաստանի նման շատ երկրներ, որոնք չունեն հարուստ բնական ռեսուրսներ, պետք է հույսը դնեն զբոսաշրջության արդյունաբերության վրա:
«Այն նույնիսկ ավելի շահավետ արդյունաբերություն է, քան այն արդյունաբերություններից շատերը, որոնք հիմնված են չվերականգնող ռեսուրսների վրա: Չվերականգնվող ասելով՝ նկատի ունեմ այնպիսի արդյունաբերություններ, ինչպիսիք են նավթարդյունաբերությունը, հանքարդյունաբերությանը»,- ասաց Թալեբ Ռիֆայը:
Նա հավելեց, որ որքան ավելի շատ ես վերցնում չվերականգնող ռեսուրսներից, այնքան ավելի քիչ է մնում ապագա սերունդներին: Մյուս կողմից, որքան ավելի շատ ես հոգ տանում զբոսաշրջության ոլորտի մասին, այնքան այն աճում է:

Талеб Рифай: “Пляжи уже не привлекают, а такие горы, как в Армении, есть не в каждой стране мира”
Завтра ряд туроператоров Армении подпишет Глобальный этический кодекс туризма. Об этом сегодня на встрече со студентами Ереванского государственного университета сообщил генеральный секретарь Всемирной организации туризма ООН (UNWTO) Талеб Рифай.
За последние 6 месяцев организация осуществляла лоббинг с тем, чтобы туристические и гостиничные ассоциации, туроператоры, авиакомпании Армении подписали Глобальный этический кодекс туризма.
“Мы должны быть уверены в том, что действующие в этой сфере организации со всей ответственностью относятся к окружающей среде, культуре, обществу и людям”,- сказал Талеб Рифай.
Армения станет четвертой страной, подписывающей этот документ. До сих пор он был подписан во Франции, Италии, Испании (весь частный сектор, а также король этой страны). На будущей неделе ожидается подписание Глобального этического кодекса туризма туроператорами Германии.
“Сегодня туристы стали очень требовательны. Мы сталкиваемся с людьми, которые говорят: “Мы не хотим останавливаться в гостиницах, которые не соблюдают правила отношения к окружающей среде”. И это становится проблемой”,- сказал Талеб Рифай.
Членами Всемирной организации туризма являются 155 стран, в том числе и Армения. По словам генсека ВОТ, реальный потенциал Армении в сфере туризма составляет ее глубокая и богатая культура. Когда жена Талеба Рифая узнала, что муж едет в Армению, она сказала: “Ты должен попробовать армянскую кухню, ознакомиться с армянской музыкой, танцами, архитектурой”.
“Все эти вещи известны и оценены во всем мире. Это ваше реальное преимущество и то, что обогащает опыт туристов. Пляжи уже не привлекают. Пляжи есть во всем мире, и каждая страна может сказать: у нас пляжи лучше. Но не каждая страна в мире имеет такие горы, такую музыку, такую кухню и культуру, какие есть у вас. Это все уникально”,- сказал Талеб Рифай.
Один из студентов спросил, что нужно сделать, чтобы в Армении, которая расположена в богатом конфликтами регионе, развивался туризм. Т.Рифай ответил, что в мире нет страны, которая не имела бы конфликтов, просто где-то конфликтов больше, где-то – меньше. В качестве удачных примеров он привел Кипр и Хорватию.
Сегодня южная часть Кипра, Республика Кипр, наиболее часто посещаемое туристами место в мире. А все потому, что они решили не ждать, пока конфликт будет разрешен. Хорватия также, несмотря на 12 лет войны и убийств, не стала ждать урегулирования конфликта, и сегодня она – одна из первоклассных туристических мест в мире, сказал Талеб Рифай.
“Поэтому я вам советую не ждать урегулирования конфликтов. Вы должны способствовать тому, чтобы политические деятели двигались в правильном направлении. Но жизнь не может ждать”,- отметил генсек ВОТ.
Он выразил убежденность, что для Армении туризм имеет решающее значение. По словам Де Рифы, такие страны, как Армения, не имеющие богатых природных ресурсов, должны связывать надежды с индустрией туризма. Эта индустрия даже выгоднее других отраслей, которые основаны на невосстанавливаемых ресурсах, например, нефтяная, горнодобывающая промышленность. А сфера туризма отличается тем, что чем больше ее развиваешь, тем больше она процветает, сказал Талеб Рифай.