«Ժառանգությունը» դատապարտում է պաշտոնյաների արշավն ընդդեմ մամուլի
«Ժառանգություն» կուսակցությունը` հիմնադրման պահից սկսած, լինելով խոսքի, տեղեկություններ տարածելու եւ ստանալու ազատության ջատագովն ու պաշտպանը, անթույլատրելի համարելով լրատվամիջոցը քաղաքական հաշվեհարդարի, սանձարձակ քարոզչության ու զրպարտչամիջոցի վերածելուն, դատապարտում է խոսքի ազատության, լրատվամիջոցների ու լրագրողների` սեփական կարծիք հայտնելու դեմ ուղղված գործողությունները, ինչը փորձ է արվում իրականացնել դատարանների միջոցով:
Լինելով լրագրողական պարկեշտության ու տեղեկատվության ճշգրտության նկատմամբ բարձր պատասխանատվության կողմնակիցը` միեւնույն ժամանակ գտնում ենք, որ անհիմն են վերջին շրջանում «Հրապարակ» եւ «Երկիր» թերթերի հրապարակումների կապակցությամբ դատական հայց ներկայացրած անձանց բողոքն ու պահվածքը:
Երկու հայցվորներից մեկը նախկինում տասը տարի բարձրագույն պաշտոն է վարել` այդ ընթացքում ոչ միայն հարված հասցնելով խոսքի ազատությանը, փակելով «Ա1+», «Նոյյան տապան» անկախ հեռուստաընկերությունները, հալածանքներ սկսելով «ԳԱԼԱ»-ի դեմ, այլեւ խրախուսելով իրեն սատարող տպագիր ու էլեկտրոնային լրատվամիջոցներով քաղաքական ընդդիմախոսներին զրպարտելու, վիրավորելու արատավոր գործելակերպը: Իսկ մյուսը նույն տարիներին եղել է նրա համախոհը եւ այսօր էլ գործող իշխանության մաս է կազմում:
Այս ամենի հետ մեկտեղ անպատիժ են մնում լրագրողներին բռնությունների ենթարկած անձինք, բացահայտված ու պատժված չեն անցած քսան տարիների ընթացքում լրատվամիջոցներ փակած, լրագրողներին հետապնդումների ենթարկած ներկա ու նախկին պաշտոնյաները:
Մենք կոչ ենք անում դատարաններին` չտրվել որեւիցե ազդեցության, իրականացնել արդարադատություն եւ պաշտպանել բազմակարծությունն ու խոսքի ազատությունը իրացնող լրատվամիջոցներին, թույլ չտալ, որ մեզանում խոսքի ազատության անմխիթար վիճակի համար պատասխանատու նախկին ու ներկա պաշտոնյաները դատարանները դարձնեն ազատ լրատվամիջոցներին սնանկացնելու գործիք ու այդկերպ փակել նրանց բերանը:

“Наследие” осуждает кампанию чиновников против СМИ
Партия “Наследие”, которая с момента своего основания является сторонницей и защитницей свободы распространения и получения информации, считает недопустимым превращение средства информации в средство политической расправы, разнузданной пропаганды и клеветы, осуждает действия, направленные против свободы слова и права СМИ и журналистов иметь собственное мнение, попытка чего осуществлятся посредством судов.
Будучи сторонниками соблюдения журналистской этики и крайне ответственного отношения к точности информации, мы в то же время считаем безосновательными жалобы и поведение лиц, подавших в последнее время судебные иски против публикаций в газетах “Грапарак” и “Еркир”.
Один из двух истцов, который ранее на протяжении десяти лет занимал высшую должность, за это время нанес удар по свободе слова не только тем, что закрыл независимые телекомпании “А1+” и “Ноян Тапан” и осуществлял гонения против телекомпании “ГАЛА”, но и тем, что поощрял порочную практику распространения клеветы и оскорблений в адрес политических оппонентов, осуществлявшуюся поддерживающими его печатными и электронными СМИ. Второй истец в те же годы был его единомышленником и сегодня продолжает входить в действующую власть. Наряду с этим безнаказанными остаются лица, применившие насилие в отношении журналистов, не выявлены и не наказаны нынешие и бывшие чиновники, которые за последние 20 лет закрыли СМИ, подвергали преследованиям журналистов.
Мы призываем суды не поддаваться какому-либо влиянию, отправлять правосудие и защищать обеспечивающие плюрализм мнений и свободу слова средства информации, не позволять бывшим и сегодняшним чиновникам, несущим ответственность за плачевное состояние свободы слова, превращать суды в орудие банкротства СМИ и тем самым закрывать им рты.