Արմավիրում արդեն բաժանում են պատգամավորական տեղերը
Ընտրություններից մոտ մեկ տարի առաջ արդեն ուրվագծվում են այն ընտրատարածքները, որտեղից թեկնածուները պետք է մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր ընտրվեն: Ինչպես երեւում է, ներկայիս պատգամավորների զգալի մասը չի ուզում «հրաժեշտ» տալ իր աթոռին եւ զբաղվել իր հիմնական գործով, ասենք, բիզնեսով:
Երբ այս թեմայով զրուցեցինք մի քանի պատգամավորների հետ, բոլորն էլ միաբերան նշում էին, թե իրենց պատգամավոր լինել-չլինելու հարցը կորոշվի ամառային արձակուրդներից հետո: ՀՀԿ խմբակցության գործարար պատգամավորներից մեկն էլ խոստովանեց, որ ցանկանում է վերընտրվել, սակայն միայն իր ցանկությունը քիչ է, կուսակցությունը եւս պետք է հավանություն տա, որ ինքը պատգամավոր ընտրվի: «Արձակուրդից կգանք, կորոշենք` պատգամավոր կդառնամ, թե ոչ»: Ուշագրավ է, որ Ազգային ժողովում մեկ-մեկ, այն էլ հատուկ հրավերով նիստերին մասնակցող պատգամավորների մեծամասնությունն օգտագործում է «պատգամավոր դառնամ» արտահայտությունը: Կարծես թե իրենք մանդատը ոչ թե ստանում են ընտրողների քվեով, այլ նվեր են ստանում իրենց կուսակցություններից:
Արմավիրի մարզում գրեթե որոշված է, թե ովքեր են լինելու պատգամավորական տեղի համար պայքարի հիմնական խաղացողները: Մարզում ավելի լարված ընտրապայքար են կանխատեսում թիվ 19 ընտրատարածքի համար: Այս տարածքից պատգամավոր է ընտրվել Հրանտ Գրիգորյանը: Նրան միշտ սատարել է նրա հորեղբայրը` գեներալ Մանվել Գրիգորյանը: Սակայն նրանց հարաբերությունները լարվեցին նախագահական ընտրություններից հետո: Ազատության հրապարակում 2008 թ. կազմակերպված փետրվարյան շուրջօրյա հանրահավաքներից մեկի ժամանակ ընդդիմության ներկայացուցիչներից մեկը հարթակից հնչեցրեց մի շարք իշխանական պատգամավորների անուններ, այդ թվում` Հրանտ Գրիգորյանինը, թե իբր նրանք միացել են համազգային շարժմանը: Ժամեր անց Հրանտ Գրիգորյանը եւ այլոք հերքեցին, թե իրենք միացել են ընդդիմությանը: Դրանից հետո գեներալի եղբորորդին ՀՀԿ-ի համար դարձավ անվստահելի: Նրան զրկեցին ՀՀԿ-ի Արմավիրի մարզային կառույցի ղեկավարի պատասխանատու գործից եւ այն վստահեցին մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին:
Ստեղծված իրավիճակի համար Հրանտ Գրիգորյանն այդ ժամանակ մեղադրում էր Մանվել Գրիգորյանին, ինչն էլ դարձավ արյունակից ազգականների հարաբերությունների վատթարացման պատճառ: Հիմա Հրանտ Գրիգորյանը ջերմ հարաբերությունների մեջ է ՀՀԿ-ականների հետ եւ միշտ մասնակցում է ԱԺ նիստերին: Հանրապետականների հետ ջերմ հարաբերություններ ունի նաեւ գեներալ Մանվել Գրիգորյանը: Էջմիածնում խոսում են, որ այս անգամ գեներալը որոշել է չաջակցել Հրանտ Գրիգորյանին եւ անել ամեն ինչ, որ նա պատգամավոր չընտրվի:
Արդեն շրջանառվում է մի քանի թեկնածուների անուններ, որոնք կառաջադրվեն Մանվել Գրիգորյանի կողմից` ընդդեմ Հրանտ Գրիգորյանի: Առաջինը նշվում է գեներալի որդու` ներկայումս Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի անունը: Ասում են, որ հավանական է նաեւ, որ պատգամավոր ընտրվի Մանվել Գրիգորյանի կինը` ազատամարտիկ Նազիկ Ամիրյանը: Եվս մի քանի թեկնածուների անուն նույնպես շրջանառվում է Էջմիածնում:
Էջմիածնի քաղաքապետարանի լրատվական ծառայությունից տեղեկացրին, որ Կարեն Գրիգորյանը պատգամավոր ընտրվելու ցանկություն չունի: «Քանի որ քաղաքում շատ գործ է արել եւ անելիքներ ունի, Կարեն Գրիգորյանը ցանկանում է վերընտրվել քաղաքապետի պաշտոնում»,- տեղեկացնում են քաղաքապետարանից:
Թե գեներալ Մանվել Գրիգորյանը վերջում թեկնածուներից ում անվան վրա կանգ կառնի, պարզ կլինի առաջիկայում:
Հրանտ Գրիգորյանից պարզաբանում ստանալ չհաջողվեց: Նա չէր պատասխանում մեր հեռախոսազանգերին:
Իսկ թիվ 20 ընտրատարածքում ներկայումս պատգամավոր Սեյրան (Սեդրակ) Սարոյանի հետ հայտ ներկայացնելու հավակնություններ ունի ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը (մականունը` Ճոյտ): Վերջինս դեռ փնտրտուքների մեջ է. չգիտի` ՀՀԿ-ի՞ «դաբրոյով» է ընտրվելու, թե՞ ՕԵԿ-ի, քանի որ որդին ՕԵԿ կուսակցության Էջմիածնի տարածքային գրասենյակի պատասխանատուի տեղակալն է, իսկ ինքը` ակտիվ աջակցում է, որ ՕԵԿ-ը Էջմիածնում վարկանիշ ունենա: Խոսակցություններ կան, որ Հակոբ Հակոբյանը բանակցություններ է վարում նաեւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարների հետ:
Ինչ վերաբերում է Սերյան Սարոյանին, ապա նա պասիվ դերակատարում ունի քաղաքական դաշտում: Գեներալի կոչումով պատգամավորը ավելի շատ բիզնես ծրագրերով է զբաղված, քան քաղաքական գործունեությամբ: Պատգամավորի օգնական Բորիս Մկրտչյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ իրեն հայտնի չէ` Սարոյանը եւս մեկ անգամ կառաջադրի՞ թեկնածությունը, թե՞ ոչ: «Սպասեք մի քանի ամիս, ամեն ինչ պարզ կլինի»,- խորհուրդ տվեց Բորիս Մկրտչյանը:
Այս պահին ամեն ինչ հարթ է մարզի թիվ 21 ընտրատարածքից ընտրված Ռուստամ Գասպարյանի համար: Ասում են, որ նա եւս պատգամավոր ընտրվելու ցանկություն ունի: Առայժմ նրա աթոռի վրա «աչք դնող» չկա: Սակայն մինչեւ ընտրություններ դեռ ինչքա~ն ջրեր կհոսեն...

В Армавире уже делят депутатские места
До парламентских выборов еще около года, однако уже сегодня обозначаются те избирательные округи, где депутаты должны быть избраны по мажоритарной системе. Судя по всему, значительная часть сегодняшних законодателей не захочет отказаться от мандата и заняться своим основным делом – например, бизнесом.
В Армавирской области практически уже известны основные претенденты на депутатские места. Согласно прогнозам, наиболее упорная борьба развернется в 19-ом избирательном округе. Нынешнего депутата от этого округа, Гранта Григоряна, всегда поддерживал брат его отца – генерал Манвел Григорян. Однако после президентских выборов 2008 г. отношения между дядей и племянником ухудшились. Во время круглосуточных митингов на площади Свободы в феврале 2008-го один из представителей оппозиции назвал имена ряда властных депутатов, в том числе Гранта Григоряна, которые якобы присоединились к общенациональному движению. Через несколько часов Грант Григорян и другие парламентарии опровергли эту информцию. После этого племянник генерала перестал пользоваться доверием правящей Республиканеской партии. Его лишили ответственного поста руководителя Армавирской областной структуры РПА, возложив эти обязанности на губернатора области Ашота Каграманяна.
Тогда Грант Григорян обвинил в произошедшем Манвела Григоряна, что и стало причиной возникновения напряженности между родственниками. Сейчас Грант Григорян поддерживает теплые отношения с республиканцами, всегда присутствует на заседаниях Национального Собрания. Теплые отношения с РПА и у Манвела Григоряна. В Эчмиадзине поговаривают, что на этот раз генерал решил не помогать своему племяннику, более того, сделать все, чтобы он не стал депутатом. Уже называют имена нескольких кандидатов, которых М.Григорян намерен выдвинуть в качестве соперников Гранта Григоряна. В первую очередь называют имя сына генерала, действующего мэра Эчмиадзина Карена Григоряна. Не исключено также, что депутатом будет избрана жена Манвела Григоряна – участница Арцахской войны Назик Амирян. В пресс-службе эчмиадзинской мэрии сообщили, что у Карена Григоряна нет желания баллотироваться в Национальное Собрание, он хочет остаться на посту мэра. На ком из кандидатов остановит свой выбор Манвел Григорян, станет известно в ближайшее время.
Получить комментарий Гранта Григоряна нам не удалось – он не отвечал на телефонные звонки.
Заявку на участие в парламентских выборах от 20-го избирательного округа, наряду с нынешним депутатом НС Сейраном Сарояном, намерен представить и бывший член Республиканской партии Акоп Акопян (кличка Чойт). Последний, однако, пока не решил, по пропорциональному списку какой партии участвовать в парламентских выборах – РПА или “Оринац еркир”. Поговаривают, что Акоп Акопян ведет переговоры также с руководителями партии “Процветающая Армения”.
Что касается Сейрана Сарояна, то в политическом поле он играет весьма пассивную роль. Депутат со званием генерала больше занят бизнесом, нежели политической деятельностью. Помощник депутата Борис Мкртчян в беседе с “Hetq”-ом сказал, что не знает, будет Сароян вновь баллотироваться в Национальное Собрание или нет. ”Подождите несколько месяцев, все выяснится”,- посоветовал Б.Мкртчян.
На данный момент никаких проблем не имеет избранный от 21-го избирательного округа Рустам Гаспарян. Говорят, что он тоже хочет продолжить свою депутатскую деятельность. Пока на его место никто не метит. Но кто знает, что может произойти в дальнейшем, ведь до выборов времени еще много.