Նիկոլ Փաշինյան. «Այդ ինչի՞դ վրա ես մերսեդեսվում, պարոն Նալբանդյան»
Պետական բյուջեի 2011 թվականի կատարողականի քննարկումների ժամանակ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից իր ելույթը սկսեց անեկդոտով: Ըստ նրա՝ Հանրապետության հրապարակում կանգնած մի մարդ տարօրինակ շարժումներ է անում, նրան է մոտենում մի ոստիկան եւ հետաքրքրվում, թե ինչ է անում: Քաղաքացին պատասխանում է, թե կոկորդիլոսներին է քշում, ոստիկանը նկատում է, որ կոկորդիլոսներ չկան, քաղաքացին էլ հակադարձում է՝ «քշում եմ, դրա համար էլ չկան»:
Նիկոլ Փաշինյանը քննադատեց կառավարության 2011 թ.-ի վարած, թե ներքին, թե արտաքին քաղաքականությունը: Պատգամավորի խոսքերով՝ բյուջեի կատարողականի փաստաթուղթը կազմածները նման են մի բժիշկի, ով, զննելով շարունակական արնահոսող հիվանդին, ասում է, թե ամեն ինչ լավ է՝ հիվանդի եղունգներն աճում են, գլխին ոջիլ չկա, մազերը նորմալ են աճում եւ այլն:
«Հինգ տարի շարունակ այս կառավարությունը տապալվել է, տապալել է նաեւ տնտեսությունը»,- ավելացրեց Նիկոլ Փաշինյանը: Նա քննադատեց նաեւ ««Մերսեդեսների» սիրահար» ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին: «Այդ ինչի՞դ վրա ես մերսեդեսվում, պարոն Նալբանդյան»,- հռետորական հարց ուղղեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով արտաքին քաղաքականության տապալման դեպքերը, մասնավորապես Հունգարիայում ցմահ ազատազրկված, այնուհետեւ Ադրբեջանին հանձնված Ռամիլ Սաֆարովի դեպքը:
Նշենք, որ այսօր քվեարկության է դրվելու բյուջեի 2011 թվականի կատարողականը: Ազգային ժողովում գրանցվել է 71 պատգամավոր: Այսօր եւս ԲՀԿ-ն ողջ կազմով չի մասնակցում աշխատանքներին: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հատուկ հորդորեց պատգամավորներին, որ «մնան շենքում կամ առանձնասենյակներում, որպեսզի քվեարկությունը կազմակերպվի»:

Никол Пашинян рассказал в парламенте анекдот и подверг критике политику правительства
В ходе сегодняшнего обсуждения в Национальном Собрании документа о выполнении госбюджета 2011 г. депутат оппозиционной фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян начал свое выступление с анекдота. На площади Республики стоит человек и делает руками странные движения. К нему подходит полицейский и спрашивает, что он делает. Мужчина говорит, что разгоняет крокодилов. Полицейский отмечает, что никаких крокодилов здесь нет, на что следует ответ: “Крокодилов нет, потому что я их разгоняю”.
Затем Никол Пашинян подверг критике как внешнюю, так и внутреннюю политику правительства за 2011 год. По словам депутата, составители документа о выполнении госбюджета напоминают врача, который, обследовав больного с кровотечением, говорит: у него все в порядке, ногти и волосы растут нормально, вшей на голове нет и т.д.
«Пять лет подряд правительство терпит крах и разваливает экономику»,- заявил Н.Пашинян. Он подверг критике и «любителя «Мерседесов» министра иностранных дел Эдварда Налбандяна. Представляя случаи провалов в сфере внешней политики, Пашинян сослался в частности на экстрадицию Рамиля Сафарова в Азербайджан.
Отметим, что сегодня документ о выполнении госбюджета 2011 г. будет поставлен на голосование. В Национальном Собрании зарегистривался 71 депутат. Фракция «Процветающая Армения» в полном составе не участвует в работе парламента.