«Բնական ռեսուրսների հյուծումը տեղի է ունենում բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ»
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 10-րդ հոդվածի համաձայն` «Պետությունն ապահովում է շրջակա միջավայրի պահպանությունը և վերականգնումը, բնական պաշարների ողջամիտ oգտագործումը»: Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է մի շարք բնապահպանական կոնվենցիաների և ընդունել շրջակա միջավայրի գործողությունների ազգային ծրագիր:
Շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում պետական կառույցները միջազգային ու օտարերկրյա կազմակերպություններից ամեն տարի ստանում են հարյուրավոր միլիոն դոլարների հասնող աջակցություն և նրանց ներկայացնում հաշվետվություններ` երկրի ստանձնած պարտավորությունների իրականացման մասին:
Այս քաղաքականությունն ու միջոցառումներն իրականացվում են նաև մեր պետության որդեգրած կայուն զարգացման հայեցակարգի համատեքստում, որի խնդիրն է ապահովել հավասարակշռված մոտեցում երկրի տնտեսական զարգացման գործում` որոշումների ընդունման գործընթացում հաշվի առնելով սոցիալական և էկոլոգիական հիմնախնդիրները: Հայեցակարգը միտված է բարձրացնել ողջ հասարակության և նրա անդամների բարեկեցությունը` երաշխավորելով նաև ապագա սերունդների կարիքների ապահովումը:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսական զարգացումն ընթանում է ոչ կայուն եղանակով: Տնտեսական աճը և բնակչության բարեկեցությունը զգալի կախման մեջ են բնական ռեսուրսների շահագործումից: Համախառն ներքին արդյունքի աճ ապահովելու պատճառաբանությամբ, մի խումբ անձանց մասնավոր շահից ելնելով` անխնա և արագ տեմպերով շահագործվում են երկրի ընդերքի հանածոները, ջրային ռեսուրսները, հողերը, անտառները, կենդանական ու բուսական աշխարհը` խոչընդոտելով տնտեսության համար ազգային մրցունակության հեռանկար ունեցող այլ ճյուղերի զարգացումը:
Հայաստանն օր օրի ծածկվում է նոր բացվող հանքերով ու միլիոնավոր տոննաներով լեցուն թունավոր նյութերի պոչամբարներով: Անտառահատումների արդյունքում արագանում են անապատացման գործընթացները, և հաճախակի են դառնում սողանքները: Երկրի մակերևութային ու ստորերկրյա ջրերը զոհաբերվում են հիդրոէներգետիկայի ու ձկնարդյունաբերության ոչ խելամիտ զարգացմանը:
Որսի ծավալման ու տնտեսական գործունեության արդյունքում աղքատանում է երկրի կենդանական ու բուսական աշխարհը: Քաղաքների ինտենսիվ կառուցապատման հետևանքով աճում են սեյսմիկ ռիսկերը, և ավելանում է սթրեսը: Մարդիկ արտագաղթում են իրենց հայրենիքից` գիտակցելով, որ ընդամենը 1-2 տասնամյակ անց իրենց երեխաները չեն ունենալու ապրելու համար պատշաճ առողջ շրջակա միջավայր, երկիրը զարգացնելու ռեսուրսներ և ապահով ապագա:
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը չի ձեռնարկում որևէ քայլ իրավիճակը բարելավելու ուղղությամբ: Հասարակայնության և մասնագետների կողմից բարձրացվող բողոքները մնում են անպատասխան և «ձայն բարբառոյ hանապատի»: Իսկ բնական ռեսուրսների հյուծումը Հայատանում տեղի է ունենում իշխանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ, իմացությամբ, թողտվությամբ և օրինականացմամբ, և նրանք որևէ կերպ պատասխանատվության չեն ենթարկվում կատարած անօրիությունների համար: Երկրում տիրում է բացարձակ «բեսպրեդելը» և անպատժելիությունը:
Հիշեցնում ենք, որ բնական պաշարների կառավարումը` հանուն երկրի զարգացման ու քաղաքացիների բարեկեցության բարձրացման, ցանկացած երկրի իշխանության առաջնահերթ պարտականությունն է: Իշխանության կողմից իր տվյալ պարտականության ձախողումն ամրապնդում է երկրում տիրող սոցիալական անարդարության ու անհանդուրժողականության մթնոլորտը և ծառայում կարևոր գործոն` իշխանությունը փոխելու հասարակական պահանջարկի ձևավորման համար:

"Природные ресурсы истощаются при участии высокопоставленных чиновников"
Согласно ст.10 Конституции Республики Армения, "государство обеспечивает охрану и восстановление окружающей среды, разумное использование природных ресурсов". Республика Армения присоединилась к ряду экологических конвенций и приняла национальную программу действий по окружающей среде.
Каждый год государственные структуры в сфере охраны окружающей среды получают от международных и зарубежных организаций сотни миллионов долларов и представляют им отчеты о выполнении взятых страной обязательств.
Эта политика и мероприятия осуществляются также в контексте осуществляемой нашим государством концепции стабильного развития, задача которой обеспечить сбалансированный подход к экономическому развитию страны, учитывая в процессе принятия решений социальные и экологические проблемы. Концепция нацелена на повышение благосостояния всего общества и его членов с гарантированием обеспечения нужд будущих поколений.
Сегодня экономическое развитие в Республике Армения осуществляется нестабильно. Экономический рост и благосостояние населения в значительной степени зависят от эксплуатации природных ресурсов. Под предлогом обеспечения внутреннего валового продукта беспощадно и быстрыми темпами эксплуатируются месторождения, водные ресурсы, земли, леса, флора и фауна, при этом чинятся препятствия развитию других перспективных в плане национальной конкурентоспособности отраслей.
Каждый год в Армении появляются все новые и новые рудники и хвостохранилища, заполненные миллионами тонн ядовитых веществ. В результате вырубок лесов ускоряются процессы опустынивания, учащаются оползни. Поверхность земли и подземные воды приносятся в жертву неразумному развитию гидроэнергетики и рыбного производства.
В результате распространения охоты и экономической деятельности обедняются флора и фауна страны. Вследствие интенсивной застройки городов растут сейсмические риски и увеличивается стресс. Люди эмигрируют из страны, осознавая, что спустя всего 1-2 десятилетия дети не будут иметь необходимой для жизни здоровой окружающей среды, ресурсов для развития страны и обеспеченного будущего.
Власти Республики Армения не предпринимают никаких шагов по улучшению ситуации. Недовольство общества и специалистов остается без ответа, "гласом вопиющего в пустыне". А истощение природных ресурсов в Армении происходит путем узаконивания, при участии, с ведома и попустительства высопоставленных чиновников, которые никак не привлекаются к ответственности за допущенные беззакония. В стране царит абсолютный беспредел и безнаказанность.
Напомним, что управление природными ресурсами во имя развития страны и повышения благосостояния граждан – первоочередная обязанность властей любой страны. Провал властями выполнения этой обязанности укрепляет царяющую в стране атмосферу социальной несправедливости и нетерпимости и служит важным фактором формирования общественного спроса на смену власти.