«Բի-բի-սի»-ն ուսումնական դասընթացներ է առաջարկում Հայաստանի լրագրողների համար
«Բի-բի-սի»-ն սեմինարների շարք է անցկացնում Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Մեդիահարեւանություն» ծրագրի շրջանակներում պրոֆեսիոնալ ժուռնալիստիկայի, նոր մեդիայի եւ մեդիայի կառավարման ոլորտների վերաբերյալ: «Բի-բի-սի»-ի եւ ԵՄ-ի մասնագետները սեմինարներ կվարեն մասնակիցների երեք տարբեր խմբերի համար Մերձավոր Արեւելքի, Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կովկասի 15 երկներում:
Մեդիահարեւանություն
«Մեդիահարեւանությունը» եռամյա կրթական ծրագիր է՝ նախատեսված հեռարձակող, տպագիր եւ օնլայն ԶԼՄ-ների լրագրողների, խմբագիրների եւ մենեջերների համար: Ծրագիրն իրականացնում է «BBC Media Action»-ի կողմից ղեկավարվող կոնսորցիումը՝ ԵՄ-ի ֆինանսավորմամբ:
Ծրագիրը 2 գլխավոր նպատակ ունի՝
- Լրագրողների մասնագիտական պոտենցիալի ամրապնդում, մասնավորապես՝ ԶԼՄ-ի անկախության եւ ցանցային ԶԼՄ-ների ոլորտում:
- Մերձավոր Արեւելքում, Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կովկասում ԵՄ-ի սոցիալական, տնտեսական եւ քաղաքական ռազմավարության լուսաբանման խթանում:
Եթե դուք ներկայումս աշխատում եք հայաստանյան որեւէ ԶԼՄ-ում, դուք, հավանաբար, կցանկանաք գրանցվել սեմինարներից որեւէ մեկին:
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ եթե մենք չկարողանանք ձեզ առաջարկել ձեր նախընտրած դասընթացը, կարող ենք ձեզ տեղ առաջարկել մեր մյուս դասընթացներից որեւէ մեկում:
Սեմինարները կանցկացվեն Հայաստանում: Դրանք կվարեն «Բի-բի-սի»-ի, «Ֆրանսպրես» գործակալության եւ կոնսորցիումի անդամ հանդիսացող այլ միջազգային լրատվամիջոցների առաջատար լրագրողները եւ փորձառու մասնագետները: Ուսուցումը գործնական բնույթ կունենա:
Դասընթացները
- Նորությունների լուսաբանում (19-21 նոյեմբերի, 2012, ժամկետը կհաստատվի լրացուցիչ)
- Ռեպորտաժների պատրաստում՝ հաշվի առնելով լսարանի պահանջները եւ հետաքրքրությունները:
- Հիմնական տեղեկություններ Եվրամիության եւ իր հարեւանների հետ նրա հարաբերությունների մասին:
- Լրագրողական էթիկա:
- Տեղեկությունների էֆեկտիվ հավաքում:
- Հարցազրույց վարելու մասնագիտական հնարքներ:
Պահանջներ
- Թղթակցի կամ խմբագրի պաշտոնում առնվազն 2 տարվա աշխատանքային փորձ ցանկացած պլատֆորմի ճանաչված ԶԼՄ-ում:
- Իդեալական տարբերակում՝ միջազգային նորությունների, հատկապես՝ ԵՄ-ին առնչվող թեմաների լուսաբանման նկատմամբ հետաքրքրություն:
Ենթադրվում է, որ դուք կմասնակցեք 2 եռօրյա սեմինարի (պարապմունքները կտեւեն 3 լրիվ օր-full-day): Այդ երկու սեմինարների միջանկյալ ժամանակահատվածը կլինի ոչ ավելի, քան մեկ տարի: Միջանկյալ ժամանակամիջոցում դուք ռեպորտաժների «թղթապանակ» կպատրաստեք, որը ձեր թրեյներները կգնահատեն երկրորդ սեմինարի ժամանակ:
2) Բազմապլատֆորմ լրագրություն (14-15 փետրվարի, 2013, կհաստատվի լրացուցիչ)
- Բազմապլատֆորմ լրագրության հիմունքներ:
- Օնլայն հրատարակության համար պրոֆեսիոնալ բովանդակության ստեղծում:
- Մոբայլ թղթակցության տեխնիկա:
- Ցանցային լրագրողի էթիկա եւ պատասխանատվություն:
- Քաղաքացիական լրագրություն:
- Օնլայն համայնքի ձեւավորում, լսարանի ներգրավում:
- Որոնողական համակարգերի օպտիմիզացիա:
- Բլոգի վարում, սոցիալական մեդիա եւ օնլայն հսկողություն/կուրատորություն:
Պահանջներ (դուք պետք է համապատասխանեք մեկ կամ մեկից ավելի պահանջների)
- Մուլտիմեդիա լրագրողի աշխատանքային փորձ:
- Ներկայումս առնչություն մուլտիմեդիա կամ օնլայն լրագրությանը:
- Բլոգ վարելու եւ սոցիալական մեդիան նորությունների ստեղծման եւ տարածման նպատակով օգտագործելու փորձ, քաղաքացիական ակտիվություն:
- Մուլտիմեդիա միջավայրում խմբագիր աշխատելու փորձ:
Սա երկօրյա սեմինար է, պարապմունքներ տեւելու են երկու լրիվ օր (full day):
3) Մեդիա մենեջերները եւ գլխավոր խմբագիրները մասնագիտական եւ ֆինանսական անկախության մասին (փետրվարի 11-13, 2013, կհաստատվի լրացուցիչ)
- Բիզնես պլանավորում:
- Ռազմավարական մարքետինգ:
- Գործնական գործիքների ստեղծում՝ գովազդ վաճառելու տեխնիկա, գնացուցակների պատրաստում, բանակցություններ վարելու տեխնիկա:
- Հեռարձակման արդյունավետ գրաֆիկի մշակում:
- Բազմապլատֆորմ բովանդակության կառավարում:
- Նորությունների բաժնի, այդ թվում նորությունների՝ ինտեգրացված բաժինների ղեկավարում:
- ԵՄ-ն եւ նրա քաղաքականությունը Հայաստանում եւ տարածաշրջանում:
- Մարդկային ռեսուրսների կառավարման զարգացում:
- Հաղթանակ դրամաշնորհային մրցույթներում եւ ծրագրերի ղեկավարում:
Աշխատանքային փորձ հետեւյալ ոլորտներից մեկում կամ մի քանիսում՝
- Ներկա ժամանակահատվածում կոնկրետ ԶԼՄ-ում մենեջերի կամ խմբագրի աշխատանք:
- Աշխատանք ԶԼՄ-ում՝ մեդիա-վաճառքի գծով:
- Ծրագրերի եւ հեռարձակման գրաֆիկի մշակում:
- Լսարանի հետազոտություն:
- Նորությունների կամ միջազգային նորությունների բաժնի ղեկավար:
- Նորությունների պրոդյուսեր:
- Մեդիա բիզնեսի կառավարում:
- Հարաբերություններ դոնորների հետ եւ ծրագրերի ղեկավարում:
Սա երկօրյա դասընթաց է, պարապմունքները՝ երկու լրիվ օր (full day):
Դասընթացների աշխատանքային լեզուն՝ անգլերեն/հայերեն (թարգմանությունը կապահովվի):
Ինչպես դիմել
Դիմումի հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է ուղարկել CV եւ նամակ՝ ձեր աշխատանքային փորձի եւ ներկայացված պահանջներին համապատասխանության նկարագրությամբ [email protected] հասցեով: Հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 24-ն է: Խնդրում ենք նամակում նշել ձեզ հետաքրքրող դասընթացի անվանումը, ինչպես նաեւ՝ առնվազն երկու ղեկավար անձանց անուն-ազգանունը, էլ. հասցեն եւ հեռախոսահամարը, որոնց հետ դուք աշխատել եք եւ որոնց հետ մենք կարող ենք կապ հաստատել երաշխավորություն ստանալու համար:

BBC Training: Call for Applicants in Armenia
The BBC is leading a series of workshops, as part of the EU-funded Media Neighbourhood Project, in the areas of professional journalism, new media, and management. BBC and EU experts will deliver workshops for three different groups of participants across 15 countries in the Middle East, Eastern Europe and Caucasus.
Media Neighbourhood is a three- year training programme for journalists, editors and managers from broadcast, print and online. It is funded by the European Union and delivered by a consortium led by BBC Media Action.
The programme has two main aims.
• To strengthen the professional capacity of journalists, particularly in the areas of media independence and online media.
• To improve the reporting of EU social, economic and political policies within the Middle East, Eastern Europe and Caucasus
If you currently work in the media in Armenia you may wish to apply for one of the workshops.
Please select one of the three workshops below (BBC News Reporting Course,
Multi-Platform Ethical Journalism or Professional and Financial Independence).
Please note, if we are unable to offer you your first choice we may offer you a place on one of our other courses.
Workshops will be held in Armenia led by senior journalists and highly- experienced trainers from the BBC, AFP and the other international media organisations in the consortium. The training will be practical and hands on.
Courses
1) BBC News Reporting Course – 19-21 November 2012 (TBC)
• Making stories relevant and engaging for the audience
• Understanding the EU and its relationship with its neighbours
• Journalistic ethics
• Effective news gathering
• Professional interviewing techniques
Requirements
• You will have worked in an established media outlet of any platform for at least 2 years as a reporter or editor.
• Ideally you will have an interest in covering international news, especially concerning the EU and related subjects.
You will be expected to attend two, three full-day workshops, which will be held within a year of each other. Between the two workshops you will be expected to produce a portfolio of stories, which will be evaluated during the 2nd workshop by professional media trainers.
2) Multi-Platform Ethical Journalism 14-15 February 2013 (TBC)
• Basics of multi-platform journalism
• Creating professional content for on-line
• Techniques of mobile reporting
• Ethics and responsibilities of on-line journalism
• Citizen journalism
• Building on-line communities, involving the audience
• Search Engine Optimization
• Blogging, Social Media and Online Curation.
Requirements: you will have one or more of the following:
• Basic experience as a multi-media journalist
• Current involvement in multi-media or on-line journalism
• Experience in blogging and the use of social media for news production, distribution and citizen activism
• Editorial experience in multi-media environment
This is a 2 full- day course
3) Media Managers and Senior Editors on Professional and Financial Independence- 11-13 February 2013 (TBC)
• Business planning
• Strategic marketing
• Developing practical tools - mechanics of selling advertising preparing price lists, negotiation techniques
• Effective broadcast scheduling
• Managing multi-platform content
• Newsroom management, including integrated newsrooms
• Foreign desk management
• EU and its policies towards your country and region
• HR development
• Winning donor grants and project management
Requirements: you will have experience in one or more of the following areas:
• Current managerial or senior editorial position in a media outlet
• Media sales
• Programming or scheduling
• Audience research
• Newsroom management or foreign desk management
• News producer
• Media business management
• Donor relations and project management
This is a 3 full-day course
Application and Information
To apply please send a CV and a letter outlining your experience and your suitability to [email protected] by 24th September 2012. Please also specify the course you are applying for.
Please include the names and current email addresses and phone numbers of at least two referees at a senior level with whom you have worked and whom you would be happy for us to contact.