«Բի-բի-սի»-ն ուսումնական դասընթացներ է առաջարկում Հայաստանի լրագրողների համար
«Բի-բի-սի»-ն սեմինարների շարք է անցկացնում Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Մեդիահարեւանություն» ծրագրի շրջանակներում պրոֆեսիոնալ ժուռնալիստիկայի, նոր մեդիայի եւ մեդիայի կառավարման ոլորտների վերաբերյալ: «Բի-բի-սի»-ի եւ ԵՄ-ի մասնագետները սեմինարներ կվարեն մասնակիցների երեք տարբեր խմբերի համար Մերձավոր Արեւելքի, Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կովկասի 15 երկներում:
Մեդիահարեւանություն
«Մեդիահարեւանությունը» եռամյա կրթական ծրագիր է՝ նախատեսված հեռարձակող, տպագիր եւ օնլայն ԶԼՄ-ների լրագրողների, խմբագիրների եւ մենեջերների համար: Ծրագիրն իրականացնում է «BBC Media Action»-ի կողմից ղեկավարվող կոնսորցիումը՝ ԵՄ-ի ֆինանսավորմամբ:
Ծրագիրը 2 գլխավոր նպատակ ունի՝
- Լրագրողների մասնագիտական պոտենցիալի ամրապնդում, մասնավորապես՝ ԶԼՄ-ի անկախության եւ ցանցային ԶԼՄ-ների ոլորտում:
- Մերձավոր Արեւելքում, Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կովկասում ԵՄ-ի սոցիալական, տնտեսական եւ քաղաքական ռազմավարության լուսաբանման խթանում:
Եթե դուք ներկայումս աշխատում եք հայաստանյան որեւէ ԶԼՄ-ում, դուք, հավանաբար, կցանկանաք գրանցվել սեմինարներից որեւէ մեկին:
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ եթե մենք չկարողանանք ձեզ առաջարկել ձեր նախընտրած դասընթացը, կարող ենք ձեզ տեղ առաջարկել մեր մյուս դասընթացներից որեւէ մեկում:
Սեմինարները կանցկացվեն Հայաստանում: Դրանք կվարեն «Բի-բի-սի»-ի, «Ֆրանսպրես» գործակալության եւ կոնսորցիումի անդամ հանդիսացող այլ միջազգային լրատվամիջոցների առաջատար լրագրողները եւ փորձառու մասնագետները: Ուսուցումը գործնական բնույթ կունենա:
Դասընթացները
- Նորությունների լուսաբանում (19-21 նոյեմբերի, 2012, ժամկետը կհաստատվի լրացուցիչ)
- Ռեպորտաժների պատրաստում՝ հաշվի առնելով լսարանի պահանջները եւ հետաքրքրությունները:
- Հիմնական տեղեկություններ Եվրամիության եւ իր հարեւանների հետ նրա հարաբերությունների մասին:
- Լրագրողական էթիկա:
- Տեղեկությունների էֆեկտիվ հավաքում:
- Հարցազրույց վարելու մասնագիտական հնարքներ:
Պահանջներ
- Թղթակցի կամ խմբագրի պաշտոնում առնվազն 2 տարվա աշխատանքային փորձ ցանկացած պլատֆորմի ճանաչված ԶԼՄ-ում:
- Իդեալական տարբերակում՝ միջազգային նորությունների, հատկապես՝ ԵՄ-ին առնչվող թեմաների լուսաբանման նկատմամբ հետաքրքրություն:
Ենթադրվում է, որ դուք կմասնակցեք 2 եռօրյա սեմինարի (պարապմունքները կտեւեն 3 լրիվ օր-full-day): Այդ երկու սեմինարների միջանկյալ ժամանակահատվածը կլինի ոչ ավելի, քան մեկ տարի: Միջանկյալ ժամանակամիջոցում դուք ռեպորտաժների «թղթապանակ» կպատրաստեք, որը ձեր թրեյներները կգնահատեն երկրորդ սեմինարի ժամանակ:
2) Բազմապլատֆորմ լրագրություն (14-15 փետրվարի, 2013, կհաստատվի լրացուցիչ)
- Բազմապլատֆորմ լրագրության հիմունքներ:
- Օնլայն հրատարակության համար պրոֆեսիոնալ բովանդակության ստեղծում:
- Մոբայլ թղթակցության տեխնիկա:
- Ցանցային լրագրողի էթիկա եւ պատասխանատվություն:
- Քաղաքացիական լրագրություն:
- Օնլայն համայնքի ձեւավորում, լսարանի ներգրավում:
- Որոնողական համակարգերի օպտիմիզացիա:
- Բլոգի վարում, սոցիալական մեդիա եւ օնլայն հսկողություն/կուրատորություն:
Պահանջներ (դուք պետք է համապատասխանեք մեկ կամ մեկից ավելի պահանջների)
- Մուլտիմեդիա լրագրողի աշխատանքային փորձ:
- Ներկայումս առնչություն մուլտիմեդիա կամ օնլայն լրագրությանը:
- Բլոգ վարելու եւ սոցիալական մեդիան նորությունների ստեղծման եւ տարածման նպատակով օգտագործելու փորձ, քաղաքացիական ակտիվություն:
- Մուլտիմեդիա միջավայրում խմբագիր աշխատելու փորձ:
Սա երկօրյա սեմինար է, պարապմունքներ տեւելու են երկու լրիվ օր (full day):
3) Մեդիա մենեջերները եւ գլխավոր խմբագիրները մասնագիտական եւ ֆինանսական անկախության մասին (փետրվարի 11-13, 2013, կհաստատվի լրացուցիչ)
- Բիզնես պլանավորում:
- Ռազմավարական մարքետինգ:
- Գործնական գործիքների ստեղծում՝ գովազդ վաճառելու տեխնիկա, գնացուցակների պատրաստում, բանակցություններ վարելու տեխնիկա:
- Հեռարձակման արդյունավետ գրաֆիկի մշակում:
- Բազմապլատֆորմ բովանդակության կառավարում:
- Նորությունների բաժնի, այդ թվում նորությունների՝ ինտեգրացված բաժինների ղեկավարում:
- ԵՄ-ն եւ նրա քաղաքականությունը Հայաստանում եւ տարածաշրջանում:
- Մարդկային ռեսուրսների կառավարման զարգացում:
- Հաղթանակ դրամաշնորհային մրցույթներում եւ ծրագրերի ղեկավարում:
Աշխատանքային փորձ հետեւյալ ոլորտներից մեկում կամ մի քանիսում՝
- Ներկա ժամանակահատվածում կոնկրետ ԶԼՄ-ում մենեջերի կամ խմբագրի աշխատանք:
- Աշխատանք ԶԼՄ-ում՝ մեդիա-վաճառքի գծով:
- Ծրագրերի եւ հեռարձակման գրաֆիկի մշակում:
- Լսարանի հետազոտություն:
- Նորությունների կամ միջազգային նորությունների բաժնի ղեկավար:
- Նորությունների պրոդյուսեր:
- Մեդիա բիզնեսի կառավարում:
- Հարաբերություններ դոնորների հետ եւ ծրագրերի ղեկավարում:
Սա երկօրյա դասընթաց է, պարապմունքները՝ երկու լրիվ օր (full day):
Դասընթացների աշխատանքային լեզուն՝ անգլերեն/հայերեն (թարգմանությունը կապահովվի):
Ինչպես դիմել
Դիմումի հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է ուղարկել CV եւ նամակ՝ ձեր աշխատանքային փորձի եւ ներկայացված պահանջներին համապատասխանության նկարագրությամբ [email protected] հասցեով: Հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 24-ն է: Խնդրում ենք նամակում նշել ձեզ հետաքրքրող դասընթացի անվանումը, ինչպես նաեւ՝ առնվազն երկու ղեկավար անձանց անուն-ազգանունը, էլ. հասցեն եւ հեռախոսահամարը, որոնց հետ դուք աշխատել եք եւ որոնց հետ մենք կարող ենք կապ հաստատել երաշխավորություն ստանալու համար:

Учебные курсы BBC: Приглашение участников из Армении
BBC проводит серию семинаров в рамках финансируемого ЕС Проекта «Медийное соседство» в области профессиональной журналистики, новых средств массовой информации и управления. Специалисты BBC и ЕС проведут семинары для трех различных групп участников из 15 стран Ближнего Востока, Восточной Европы иКавказа.
Медийное соседство
«Медийное соседство» - это трехлетняя программа обучения, предназначенная для журналистов, редакторов и менеджеров вещательных, печатных и онлайн СМИ. Программа финансируется Европейским Союзом и реализуется консорциумом, возглавляемым BBC Media Action.
Программа преследует две главные цели:
Укрепление профессионального потенциала журналистов, в частности в области независимости СМИ и онлайн-СМИ.
Совершенствование освещения социальной, экономической и политической стратегии ЕС на Ближнем Востоке, в Восточной Европе и на Кавказе.
Если вы в настоящее время работаете в СМИ вАрмениивы, возможно, пожелаете записаться на один из семинаров.
Пожалуйста, выберите один из трех нижеперечисленных семинаров (Курс BBC по освещению новостей, Многоплатформенная этическая журналистика и Профессиональная и финансоваянезависимость).
Просим принять к сведению, что если мы не сможем предложить вам наиболее предпочтительный для вас курс, мы сможем предложить вам место на одном из наших других курсов.
Семинары будут проводиться вАрменииведущими журналистами и опытнейшими инструкторами из BBC, AFP и других международных СМИ, состоящих в консорциуме. Обучение будет носить практический характер.
Курсы
1) Курс BBC по освещению новостей - 19-21 ноября 2012 года (будет подтверждено дополнительно)
- Подготовка репортажей, учитывающих предпочтения аудитории и интересных для нее
- Основные сведения о ЕС и его отношениях с соседями
- Журналистская этика
- Эффективный сбор новостей
- Профессиональные приемы интервьюирования
Требования
- Опыт работы в признанном средстве массовой информации любой платформы на протяжении, по крайней мере, 2 лет в качестве репортера или редактора.
- В идеальном случае - интерес к освещению международных новостей, в особенности ЕС и связанных с ним тем.
- Предполагается, что вы примите участие в двух трехдневных семинарах (занятия проводятся весь день), промежуток между этими двумя семинарами не превысит одного года. Предполагается, что в промежутке между двумя семинарами вы подготовите портфолио репортажей, которые будут оцениваться на 2-ом семинаре инструкторами по обучению журналистов.
2) Многоплатформенная этическая журналистика – 14-15 февраля 2013 года (будет подтверждено дополнительно)
- Основы многоплатформенной журналистики
- Создание профессионального контента для онлайн-изданий
- Приемы мобильного репортажа
- Этика и ответственность онлайн-журналистики
- Гражданский журнализм
- Построение онлайн-сообщества, вовлечение аудитории
- Поисковая оптимизация
- Ведение блогов, социальные медиа и ойлайн-кураторство.
Требования: вы должны будете соответствовать одному или более следующих требований:
- Опыт работы в качестве мультимедийного журналиста
- Участие в настоящее время в мультимедийной или онлайн-журналистике
- Опыт ведения блогов и использования социальных медиа для производства новостей, распространения и гражданский активизм
- Опыт работы в качестве редактора в мультимедийной среде
- Это двухдневный курс, занятия занимают весь день.
3) Медиа-менеджеры и главные редакторы о профессиональной и финансовой независимости – 11-13 февраля 2013 года (будет подтверждено дополнительно)
- Планирование бизнеса
- Стратегический маркетинг
- Создание практических инструментов - техника продажи рекламы, подготовка прайс-листов, приемы ведения переговоров
- Эффективный график вещания
- Управление многоплатформенным контентом
- Управление отделами новостей, в том числе интегрированными отделами новостей
- Управление отделом международных новостей
- ЕС и его политика в отношении вашей страны и региона
- Развитие Управления человеческими ресурсами
- Победа в конкурсах на получение донорских грантов и управление проектами
Требования: опыт работы в одной или более следующих областей:
- Работа в настоящее время в качестве менеджера или главного редактора в средстве массовой информации
- Медиа-продажи
- Разработка программ и графиков
- Исследование аудиторий
- Управление отделом новостей или отделом международных новостей
- Продюсер новостей
- Управление медиа-бизнесом
- Отношения с донорами и управление проектами
- Это трехдневный курс, занятия занимают весь день.
Рабочие языки тренинга: английский/армянский (перевод).
Заявки и информация
При подаче заявки вам следует направить резюме и письмо с описанием вашего опыта и соответствия требованиям на адрес [email protected] не позднее 24 сентября 2012 года. Пожалуйста, укажите также название интересующего вас курса.
Пожалуйста, укажите ФИО, email-адреса и номера телефонов, по крайней мере, двух лиц, занимающих руководящие должности, с которыми вы работали и с которыми мы можем связаться для получения рекомендаций.