Անտառները շարունակում են անխնա հատվել
Քարինջ-Ահնիձոր ճանապարհահատվածում նախօրերին սպասում էի Լորուտի անտառապետության անտառներից դուրս եկող փայտով բեռնված ավտոմեքենաներին: Անտառից դուրս եկող ճանապարհներն անվերահսկելի և բաց են անօրինական փայտահատների համար: Իսկ ո՞վ է ապահովում այդ անվերահսկելիությունը:
Թումանյանի տարածաշրջանում շրջանառվում է Լոռու մարզի դատախազ Կարեն Շահբազյանի անունը: Թվում էր՝ Մոտկորի ճանապարհներին ամեն ինչ խաղաղ է, սակայն ժամը 18:30-ի սահմաններում Ահնիձորի գյուղամիջյան ճանապարհներից մեկում հանդիպեցինք փայտով բերնեբերան բարձված երկու բեռնատարի: Բեռնված փայտի վրա նստած մի քանի երիտասարդներ, ըստ երեւույթին, փայտահատներ հրճվանքով նայում էին գյուղին:
Ավտոմեքենաները ձեռքի նշանով փորձեցինք կանգնեցնել: Վարորդները չկանգնեցին: Երբ սկսեցինք լուսանկարել 33 SI 472 համարանիշով բեռնատարը, նշյալ երիտասարդներից մեկը բղավեց. «Արա, նկարում ա»:
Երկու բեռնատարներում «տեղավորված» երիտասարդները երեսնիվայր պառկեցին փայտի վրա:
«Հլա կանգնի, էդ ինչի՞ հմար ես նկարում»,- բղավեց գյուղամիջում կանգնած ահնիձորցի մի տղամարդ: Նրա հետ խոսքի չբռնվեցինք: Երկու ավտոմեքենաներում բեռնված գերանների վրա ծառերի առողջ տերևները պահպանվել էին:
Լորուտ-Ահնիձոր ճանապարհահատվածին հարող ծածուկ մի վայրում մեր ուշադրությունը գրավեց 33 UV 472 համարանիշով մեկ այլ բեռնատար: Երբ մոտեցանք, պարզվեց, որ այն նույնպես բեռնված էր փայտով, բայց այն ծածկված էր կտորով: Ավտոմեքենայի վարորդը չկար ու նրան գտնել մեզ չհաջողվեց:
Բեռնատարից 15-20 մետր հեռավորության վրա նոր հատված գերանների 2 կույտ կար: Ահնիձորի անտառների վիճակի մասին զրուցեցինք գյուղապետ Վանիկ Քառյանի հետ: Նա սկզբում ասաց, որ անօրինական հատումների պատճառով կրակն է ընկել, բայց ձայնագրիչը միացնելուց հետո նշեց, որ իրենց կողմից «անտառները մի քիչ պաշտպանվում են»:
«Իհարկե, մեր գյուղացիներն անտառից փայտ են տանում, բայց օրինական են տանում»,- վստահեցրեց գյուղապետը: Նոր հատված ծառեր կային նաեւ Քարինջ-Մարց մինչհամայնքային ճանապարհի եզրերին: Հատված ծառերի որոշ գերաններ կնքված էին, սակայն կային նաեւ չկնքված՝ ապօրինաբար հատված ծառեր:
Մեր տեսածի մասին ասացինք «Հայանտատ» ՊՈԱԿ-ի «Դսեղի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի տնօրեն Վահե Քառյանին:
«Դա, հավանաբար, Ահնիձորի գյուղացիներին է եղել: Որպես անտառամերձ բնակավայրի բնակիչներ՝ նրանց անվճար 8 խմ փայտ է տրամադրվում»,- ասաց անտառտնտեսության պետը: Սակայն իրականում այդ դեպքում եւս Լորուտի անտառապետությունը պարտավոր է գյուղացիներին տրամադրել փայտն օրինական հատելու մասին համապատասխան փաստաթուղթ: Բացի դրանից, եթե վերոնշյալ բեռնատարներում առկա փայտն աօպրինաբար չէր հատվել, փախչելու իմաստը ո՞րն էր:
Վահե Քառյանը նշեց, որ Լորուտ-Ահնիձոր ճանապարհահատվածին հարող տարածքում կանգնած եւ փայտով բեռնված 33 UV 472 համարանիշով բեռնատարից տեղյակ չէ: Որքա՞ն փայտի մթերում է նախատեսված Լորուտի անտառապետության համար: «Դսեղի անտառտնտեսության» պետը նշեց. «Սենց չեմ կարող ասել»:
Վահե Քառյանը խորհուրդ տվեց անտառներում լրագրողական աշխատանքներ կատարելիս իրեն նախապես տեղյակ պահել, իսկ շրջայցի գնալ միասին:
Հիշեցնենք՝ դեռ 2011թ. օգոստոսի 16-ին «Անտառը հատում են. ոչ ոք դրան չի խանգարում» հրապարակմամբ «Հետքն» ահազանգել էր, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Դսեղի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Լորուտի անտառապետության անտառապետ Թոմ Մաթևոսյանը անտառից անօրինական, առանց անդորրագրերի փայտ է տեղափոխում (փայտ տեղափոխող 3 ավտոմեքենայից 2-ը համապատասխան փաստաթուղթ չուներ): Հոդվածի առնչությամբ Լոռու մարզի դատախազ Կարեն Շահբազյանի կողմից 2011թ. օգոստոսի 17-ին գրավոր հանձնարարություն տրվեց ոստիկանության Թումանյանի բաժնին: Բաժնի օպերատիվ աշխատանքների գծով տեղկալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Աշոտ Տիտանյանը և ոստիկանության կապիտան, բաժնի քրեական հետախուզական բաժանմունքի օպեր լիազոր Լեռնիկ Գիգոլյանը մարզի դատախազի հանձնարարականը կատարելիս կազմել են քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում: Ոստիկանները անտառում բեռնված ավտոմեքենաների փայտի օրինականությունը հիմնավորելիս բավարավել էին «Դսեղի անտառտնտեսությունում» իրենց ներկայացրած անդորրագրերով, որոնք պատրաստվել էին «Հետքի» ահազանգից հետո:
Որոշման մեջ ոստիկանության պաշտոնյանները շրջանցել են անտառապետ Թոմ Մաթևոսյանի կողմից առանց անդորրագրերի անտառից փայտ տեղափոխելու փաստը: Նման որոշումներ, առանց մարզի դատախազ Կարեն Շահբազյանի ցուցումի, չեն լինում: Ոստիկանների որոշումն էլ անտառապետ Թոմ Մաթևոսյանի համար դարձել է հաղթաթուղթ: «Դսեղի անտառտնտեսության» Լորուտի անտառապետության հսկողության տակ գտնվող անտառները շարունակում են անխնա հատվել:

Леса продолжают нещадно вырубаться
Накануне на дороге Кариндж-Ахнидзор мы ждали грузовиков, груженных бревнами, которые вывозят из лесов Лорутского лесничества. Лесные дороги не контролируются, они открыты для нарушающих закон дровосеков. А кто обеспечивает отсутствие контроля?
В Туманянском районе называют имя прокурора Лорийской области Карена Шахбазяна. Казалось, что на дорогах Моткора все спокойно, Однако около 18.30 в Ахнидзоре мы увидели два груженных дровами грузовика.
Рукой дали знак водителям остановиться, однако они проехали мимо. Когда же мы стали фотографировать машину с номерным знаком 33 SI 472, то сидевший в кузове парень закричал: “Смотри, фотографирует!”. Сразу после этого он и его спутник легли ничком на бревна.
В укромном местечке на дороге Лорут-Ахнидзор наше внимание привлек другой грузовик с номерным знаком 33 UV 472 . Подойдя поближе, мы увидели, что он тоже загружен дровами, а кузов прикрывал брезент. Водителя не было, и найти его нам не удалось.
О состоянии лесов в Ахнидзоре мы побеседовали со старостой села Ваником Каряном. “Конечно, наши крестьяне вывозят дрова из леса, но делают это законно”,- заверил он.
Срубленные недавно деревья мы увидели также вдоль дороги Кариндж-Марц. Рассказали об этом директору филиала “Дсехское лесное хозяйство” ГНКО “Айантар” Ваге Каряну. “Это, наверное, сделали ахнидзорские крестьяне. Как жителям соседствующего с лесом населенного пункта им полагается бесплатно 8 кубометров дров”,- сказал наш собеседник. На самом деле в этом случае также Лорутское лесничество обязано выдавать крестьянам соответствующий документ.
О груженном бревнами грузовике с номерным знаком33 UV 472, который стоял возле дороги Лорут-Ахнидзор, Ваге Карян ничего не знал. Директор Дсехского лесного хозяйства попросил нас при проведении в лесах журналистских работ заранее ставить его в известность, чтобы он тоже принял участие в рейде.
Напомним, что в опубликованной в “Hetq” статье “Лес рубят: никто этому не мешает” от 16 августа 2011 г. сообщалось, что лесничий Лорутского лесничества Том Матевосян незаконно вывозит из леса дрова. По поводу этой статьи 17 августа 2011 г. прокурор Лорийской области Карен Шахбазян отдал письменное распоряжение полиции Туманянского района. Последняя приняла решение отказать в возбуждении уголовного дела. Обосновывая законность находившихся в грузовике дров, сотрудники полиции удовлетворились предъявленными им квитанциями Дсехского лесного хозяйства, которые были заполнены после сигнала “Hetq”.
В принятом решении руководители Туманянского отдела полиции обошли факт вывоза дров без квитанции. Подобные решения без указания прокурора области не принимаются. А для Тома Матевосяна решение полицейских стало козырем, и находящиеся под контролем Лорутского лесничества леса продолжают нещадно вырубаться.