ՀՀ և ԱՄՆ համատեղ պատվիրակությունը այցելել է Սյունիք՝ քննարկելու ԹՐԻՓՓ-ը և տարածաշրջանային տնտեսական հնարավորությունները
ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը, պետքարտուղարության քաղաքականության պլանավորման հարցերով ավագ խորհրդական դ-ր Ջոն Ասքոնասը և ԱՄՆ այլ պաշտոնյաներ, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարության ներկայացուցիչների հետ միասին այցելել են Սյունիք՝ տեղի համայնքների հետ քննարկելու «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (ԹՐԻՓՓ) ծրագիրը և վերջինիս ներուժը՝ ամրապնդելու փոխկապակցվածությունը և ստեղծելու նոր տնտեսական հնարավորություններ Հայաստանի և տարածաշրջանի համար։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը։
«Այցի ընթացքում հավատարմատար Ալենը և ավագ խորհրդական դ-ր Ասքոնասը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարության ներկայացուցիչները՝ AECOM ինժեներական ընկերության գործընկերների ուղեկցությամբ, մասնակցեցին հանրային հանդիպումների Գորիսում, Մեղրիում և Կապանում։ Հանդիպումներին ներկա էին պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, քաղաքացիական հասարակության, մասնագիտական կազմակերպությունների, տեղի համայնքների, գործարար շրջանակների և միջազգային զարգացման գործընկերների ներկայացուցիչներ։ Մասնակիցներն անմիջականորեն հայ և ամերիկացի պաշտոնյաներից լսեցին ԹՐԻՓՓ-ի ընթացքի և ընթացիկ տեխնիկատնտեսական աշխատանքների մասին, հնչեցրեցին իրենց հուզող հարցերը և ներկայացրեցին իրենց դիրքորոշումները։
Հավատարմատար Ալենն ընդգծեց, որ ԹՐԻՓՓ-ը տեսլականից անցնում է իրականացման փուլ, և Հայաստանում արդեն ընթացքի մեջ են երկաթուղու ինժեներատեխնիկական ուսումնասիրությունները։ Նա ընդգծեց Միացյալ Նահանգների աներեր աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, և կարևորեց ԹՐԻՓՓ-ի ներուժը՝ ստեղծելու աշխատատեղեր, ներգրավելու ներդրումներ, բարելավելու փոխկապակցվածությունը և ապահովելու շոշափելի տնտեսական օգուտներ ողջ Հայաստանի համայնքների, մասնավորապես՝ Սյունիքի համար։
Սյունիքում գտնվելու ընթացքում պաշտոնյաները նաև հանդիպեցին Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանին, այցելեցին ԹՐԻՓՓ երթուղու իրականացման տարածք։ Կապանի «Ամերիկյան անկյունում» փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմամբ ամերիկյան կողմը վերահաստատեց ԱՄՆ դեսպանատան գործընկերությունը Սյունիքի մարզային գրադարանի հետ։ Այս հանդիպումները ևս մեկ հնարավորություն էին լսելու տեղի պաշտոնյաների ու բնակիչների մոտեցումները ու դիրքորոշումները և քննարկելու Սյունիքի դերը տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնման գործում։
ԹՐԻՓՓ-ը բազմամոդալ տարանցիկ երթուղի է, որը կարդիականացնի երկաթուղային, ավտոճանապարհային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքները և կամրապնդի Հայաստանի կապերը տարածաշրջանային և միջազգային շուկաների հետ՝ Կենտրոնական Ասիայից մինչև Եվրոպա։ Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը հրապարակել են ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման շրջանակը, համաձայնել են ստեղծել ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը՝ որպես հայ-ամերիկյան համատեղ ձեռնարկություն, որի նպատակն է աջակցել առևտրին, փոխադրումներին և տնտեսական զարգացմանը՝ միաժամանակ ամրապնդելով միջազգային, միջպետական և ներպետական տրանսպորտային փոխկապակցվածությունը, իսկ երկաթուղու ինժեներատեխնիկական ուսումնասիրություններն արդեն ընթացքի մեջ են։
Հայաստանն և ԱՄՆ-ը, հետամուտ լինելով 2025թ․ օգոստոսի 8-ի Սպիտակ տան խաղաղության գագաթնաժողովի պայմանավորվածություններին, շարունակում են համատեղ աշխատանքը՝ հանուն Հարավային Կովկասում կայուն, խաղաղ ու բարգավաճ ապագայի»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Armenian, U.S. Officials Visit Syunik to Discuss TRIPP with Local Communities
Chargé d’Affaires David Allen, State Department Senior Advisor for Policy Planning Staff Dr. Jon Askonas, other U.S. officials, and representatives of the Ministry of Foreign Affairs and International Trade of the Republic Armenia traveled to Syunik to engage with local communities on the Trump Route for International Peace and Prosperity  (TRIPP) and its potential to strengthen connectivity and create new economic opportunities for Armenia and the region.
During the visit, the delegation and representatives of the AECOM engineering firm participated in town halls in Goris, Meghri, and Kapan.  The town halls brought together representatives of national and local government, civil society and professional organizations, local communities, the business sector , and international development partners.  Participants heard directly from U.S. and Armenian officials, learned about ongoing technical work related to TRIPP, and asked questions and shared their perspectives on the project.
Chargé Allen underscored that TRIPP is moving from vision to implementation, with technical engineering surveys for the rail connection already underway in Armenia.  He emphasized the United States’ unwavering support for Armenia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders and highlighted TRIPP’s potential to create jobs, attract investment, enhance connectivity, and bring tangible economic benefits to communities across Armenia, particularly in Syunik.
During their time in Syunik, the officials also met with Syunik Governor, Robert Ghukasyan, and visited the TRIPP implementation site. At the American Corner in Kapan, the U.S. side reaffirmed the U.S. Embassy’s partnership with the Syunik Regional Library with a Memorandum of Understanding.  These engagements provided additional opportunities to hear from regional officials and local communities and to discuss Syunik’s role in expanding regional connectivity.
TRIPP is a multimodal transit route that will modernize rail, road, energy, and digital infrastructure and strengthen Armenia’s connections to regional and international markets from Central Asia to Europe.  The United States and Armenia have published the framework for TRIPP’s implementation and agreed to establish the TRIPP Development Company as a joint Armenian-American venture aimed at supporting trade, transportation, and economic development, while strengthening international, intergovernmental, and domestic transport connectivity, and engineering surveys for the railway are already underway.
Armenia and the United States, in pursuit of the commitments reached at the August 8, 2025 White House Peace Summit, continue their joint efforts toward a stable, peaceful, and prosperous future in the South Caucasus.