Ի՞նչ են ԱԺ խմբակցությունները խոստացել ընդդեմ օտարալեզու դպրոցների նախաձեռնությանը
«Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» քաղաքացիական նախաձեռնությունն առաջիկայում պատրաստվում է դիմել Ազգային ժողովի կուսակցություններին՝ տեղեկանալու համար, թե ինչ են անելու այս կուսակցությունները նախաձեռնության առաջարկներն իրականացնելու համար:
Մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրություններին նախորդող շրջանում՝ փետրվարի 20-ին, քաղաքացիական նախաձեռնությունը առաջարկների փաթեթ էր ուղարկել ընտրություններին մասնակցող բոլոր ուժերին՝ առաջարկելով փաթեթի կետերն ընդգրկել նախընտրական ծրագրերում:
Փաթեթով առաջարկվում է վերացնել «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքներում 2010 թ. կատարված փոփոխությունները, որոնցով օրենսդրորեն ամրագրվում է Հայաստանում օտարալեզու դպրոցներ բացելու իրավունքը, նաև հայերեն թարգմանել ու տեղայնացնել նորարարական կրթական ծրագրերը, այդ թվում միջազգային բակալավրիատի դիպլոմային ծրագիրը, ստեղծել թվանշային տեխնոլոգիաների հայացման կազմակերպություն, մշակել համաշխարհային գրականությունը հայերեն թարգմանելու ազգային ծրագիր և այլն:
«Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Արամ Ապատյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ իրենք հանդիպել են «Ժառանգություն», Հայ հեղափոխական դաշնակցություն, Հայ ազգային կոնգրես, նաև Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների հետ: Իսկ «Օրինաց երկրի» անդամները չեն ցանկացել հանդիպել քաղաքացիական նախաձեռնության հետ:
ՀՅԴ-ի նախընտրական ծրագրում տեղ է գտել քաղաքացիական նախաձեռնության առաջարկներից երկուսը (տեղեկատվական տոխնոլոգիաների հայացում, միջազգային բակալավրիատի ծրագրի հայացում): «Ժառանգությունն» ամբողջությամբ կողմ է եղել առաջարկների փաթեթին: ՀԱԿ-ը ևս ասել է, որ կողմ է: Ուստի Արամ Ապատյանը կարծում է, որ այս կուսակցությունների հետ հետագայում համագործակցելու հնարավորություն կա:
ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի անդամները ևս հանդիպման ժամանակ ասել են, որ դեմ չեն քաղաքացիական նախաձեռնության առաջարկներին (որոնք ներառում են «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունների վերացում): Անդրադառնալով «Հետքի» այն դիտարկմանը, որ հենց Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները կողմ քվեարկեցին «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթություն մասին» օրենքներում փոփոխություններին՝ Արամ Ապատյանն ասաց, որ հանդիպմանը մասնակցող կուսակցականները չէին կարող ներկայացնել ամբողջ կուսակցության կարծիքը:
«Այդ մարդիկ ասում էին, որ անձամբ իրենք կողմնակից են մեր բոլոր առաջարկներին: Անգամ մենք զարմացանք և մտածեցինք, որ միգուցե ուշադիր չեն կարդացել այդ առաջարկները»,- ասաց Արամ Ապատյանը՝ ենթադրելով, որ գուցե ՀՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն կողմ են առաջարկների փաթեթի ընդհանուր բնույթին՝ հանուն հայոց լեզվի հիմքերի ամրացման փոփոխություններին:
Արամ Ապատյանի խոսքով՝ օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու առաջարկից բացի՝ մյուս առաջարկներն իրականացնելու համար գուցե պարտադիր չէ, որ օրենքներ փոփոխվեն, բայց խորհրդարանական կուսակցությունները և կառավարությունը պետք է որոշակի քայլեր ձեռնարկեն:
«Հիմնական աշխատանքը մնում է կատարել հիմա՝ սեպտեմբերին: Մենք հիմա պետք է շարունակենք, հանդիպենք այդ կուսակցությունների հետ, որոնց անդամները այսպես թե այնպես ասել են, որ իրենք կողմ են այդ առաջարկներին, և տեսնենք՝ արդյոք ինչպես են նրանք պատրաստվում իրականացնել այդ մեր ծրագրերը, այսինքն՝ համատեղ ծրագրերը»,- ասաց Արամ Ապատյանը:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում օտարալեզու դպրոցների ընդդիմախոսների մտահոգություններն ավելացել են: «Եթե մենք հասնենք նրան, որ հնարավոր լինի ունենալ միջազգային բակալավրիատի հայալեզու տարբերակը, այդ դեպքում մարդիկ կստանան հենց այն կրթությունը, որին ձգտում են, և այդ դեպքում շատ ավելի անհասկանալի կլինի օտարալեզու դպրոցների ստեղծումը ընդհանրապես: Այս պահին նրանք ասում են՝ «տեսեք, նման որակի դպրոցներ գոյություն չունեն, դրա համար մենք պետք է բացենք օտարալեզու դպրոցներ»»,- ասաց Արամ Ապատյանը:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. դեկտեմբերի 22-ին Ազգային ժողովը 69 կողմ, 1 դեմ ձայնով երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը, որը հնարավոր է դարձնում Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների բացումը: ՀՅԴ-ն ու «Ժառանգությունը» չմասնակցեցին քվեարկությանը՝ հավանաբար հուսալով, որ քվորում չի ապահովվի, սակայն Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց երկիր» խմբակցությունները կողմ քվեարկեցին:
Օրենքները փոփոխելու՝ կառավարության նախաձեռնությունից հետո քաղաքացիական հասարակությունը բողոքի բազմաթիվ ակցիաներ անցկացրեց, իսկ «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» շարժումը հայտարարեց, որ ավելի ոչ լեգիտիմ օրինագծեր դժվար է պատկերացնել: Չնայած դրան՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2011 թ. հունվարի 19-ին ստորագրեց Ազգային ժողովի ընդունած օրենքները:

Что обещали фракции НС по поводу инициативы открытия иноязычных школ?
В ближайшее время гражданская инициатива “Мы против открытия иноязычных школ” обратится к парламентским партиям с целью узнать, какие шаги они намерены предпринять для осуществления предложений инициативы.
20 февраля гражданская инициатива направила всем политическим силам, которые собирались участвовать в парламентских выборах 6 мая, пакет предложений, призвав их включить содержавшиеся в нем пункты в свои предвыборные программы.
В пакете, в частности, предлагалось отменить изменения, внесенные в 2010 г. в законы “О языке” и “Об общем образовании”, которые законодательно закрепляли право открытия в Армении иноязычных школ, а также перевести на армянский язык и адаптировать образовательные программы, в том числе дипломную программу международного бакалавриата, разработать национальную программу перевода на армянский язык мировой литературы и т.д.
Член гражданской инициативы “Мы против открытия иноязычных школ” Арам Апатян сообщил “Hetq”, что были проведены встречи с представителями партий “Наcледие”, АРФ Дашнакцутюн, Армянским национальным конгрессом, а также с Республиканской партией Армении и партией “Процветающая Армения”. А вот члены партии “Оринац еркир” не захотели встретиться с членами инициативы.
В предвыборную программу АРФД вошли два предложения гражданской инициативы. Партия “Наследие” поддержала весь пакет. О поддержке пакета заявил и АНК. В связи с этим Арам Апатян отметил, что с этими партиями в дальнейшем можно сотрудничать.
РПА и ППА также заявили, что не против предложений гражданской инициативы (они предусматривают отмену изменений, внесенных в законы “О языке” и “Об образовании”). В ответ на замечание “Hetq” о том, что именно РПА и ППА проголосовали за внесение изменений в указанные законы, Арам Апатян сказал, что участвовавшие во встрече представители партий могли не представлять точку зрения всей партии.
“Основную работу необходимо выполнить в сентябре. Нам нужно продолжить встречи с партиями, члены которых высказались в поддержку этих предложений. Посмотрим, как они собираются реализовать наши программы, точнее, наши совместные программы”,- сказал Апатян.
В последний год опасения противников иноязычных школ усилились. “Если мы добьемся того, что у нас будет армяноязычный вариант международного бакалавриата, то в этом случае люди смогут получить именно то образование, к которому стремятся. И тогда инициатива создания иноязычных школ утратит свою актуальность”,- считает Арам Апатян.
Напомним, что 22 декабря 2010 г. Национальное Собрание приняло во втором чтении законопроекты о внесении изменений в законы “О языке” и “Об общем образовании”. Фракции АРФД и “Наследие” бойкотировали голосование.
В ответ на выдвижение правительством инициативы по внесению изменений в указанные законы прошли многочисленные акции протеста, а гражданская инициатива “Мы против открытия иноязычных школ” заявила, что более нелегитимных законопроектов трудно представить. Несмотря на это, 19 января 2011 г. президент Серж Саргсян подписал принятые парламентом законы.