Ռուբեն Վարդանյանի գործով դիմում է ներկայացվել ՄԻԵԴ. փաստաբանը ներկայացրել է մանրամասներ
Փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը ՀՀ քաղաքացի, Բաքվի Ումբակի քրեակատարողական համալիրում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի գործով պաշտոնական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)։
Սիրանուշ Սահակյանի տարածած հայտարարության համաձայն՝ Գանգատում մանրամասնորեն նկարագրված են Մարդու իրավունքների և հիմնական ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի ութ հոդվածների խախտումները և ներկայացված են համապատասխան հիմնավորումներ։
«Ռուբեն Վարդանյանի գործով  դատավճիռը Բաքվի ռազմական դատարանը հրապարակել էր 2026 թվականի փետրվարի 17-ին՝ նրան դատապարտելով  20 տարվա ազատազրկման: Դատարանը դատավճիռն ամբողջությամբ չէր ընթերցել։
Ավելի ուշ, ընտանիքի միջոցով հասանելի դարձած դատավճռից պարզ է դարձել, որ  Վարդանյանը  «մեղավոր»  է ճանաչվել  41 դրվագով՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 21 հոդվածների հիման վրա։
Դատավճռում Վարդանյանի անհատական մեղքը չի հիմնավորվել փաստերով կամ ապացույցներով։ Փոխարենը դատարանը եզրակացրել է, որ «հանցավոր համայնքը»՝ Արցախի չճանաչված վարչակազմը, Լեռնային Ղարաբաղում գործել է 1988 թվականից, և որ Վարդանյանը միացել է այդ «համայնքին» 2020 թվականի դեկտեմբերին, թեև այդ ժամանակ նա բնակվում էր Մոսկվայում։
Վարդանյանի կողմից քաղաքացիական վարչական պաշտոնի ընդունումը դատարանը գնահատել է որպես իշխանության բռնի զավթում, նրա առևտրային և բարեգործական գործունեությունը՝ որպես ապօրինի ձեռնարկատիրություն և ահաբեկչության ֆինանսավորում, իսկ Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելը՝ որպես Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատել։
Վարդանյանը չի բողոքարկել դատավճիռը, քանի որ համարել է, որ դատավարությունը եղել է բեմադրված և կանխորոշված, իսկ ներպետական բոլոր միջոցները՝ անարդյունավետ:
Իրականում անկարելի  է պաշտպանել  իրավունքները մի համակարգում, որն ի սկզբանե մերժում է արդար դատաքննության իրավունքը։ Ուստի Ռուբեն Վարդանյանը որոշում է կայացրել  արդարության համար  պայքարը շարունակել միջազգային իրավական մեխանիզմների  միջոցով»– նշված է Սիրանուշ Սահակյանի տարածած հայտարարությունում:

По делу Рубена Варданяна подана жалоба в ЕСПЧ: адвокат озвучила детали
Адвокат Сирануш Саакян подала официальную жалобу в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) по делу гражданина Армении Рубена Варданяна, удерживаемого в Баку.
В жалобе подробно изложены нарушения восьми статей Конвенции о защите прав человека и основных свобод, подкреплённые правовыми и фактическими доводами.
Как говорится в заявлении Сирануш Саакян, 17 февраля 2026 года Бакинский военный суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы. При этом суд не стал полностью зачитывать текст судебного решения.
«Позднее из текста приговора, предоставленного семьёй Варданяна, стало известно, что он был признан "виновным" по 41 эпизоду на основании 21 статьи Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. В приговоре личная вина Варданяна не подтверждена фактами или доказательствами. Вместо этого суд пришёл к выводу, что "преступное сообщество" — непризнанная администрация Арцаха — действовала в Нагорном Карабахе с 1988 года, и что Варданян примкнул к нему в декабре 2020 года, хотя в то время проживал в Москве», — отмечается в заявлении.
По словам адвоката, суд квалифицировал занятие Варданяном гражданской административной должности как насильственный захват власти, его коммерческую и благотворительную деятельность — как незаконное предпринимательство и финансирование терроризма, а въезд в Нагорный Карабах через Лачинский коридор — как незаконное пересечение границы Азербайджана.
Рубен Варданян решил не обжаловать приговор в Азербайджане, посчитав судебный процесс постановочным и предопределённым, а внутригосударственные средства правовой защиты — неэффективными.
«Защитить свои права в системе, которая изначально отрицает право на справедливое судебное разбирательство, невозможно. Поэтому Рубен Варданян принял решение продолжить борьбу за справедливость с помощью международных правовых механизмов», — резюмировала Сирануш Саакян.