Ռուբեն Վարդանյանի գործով դիմում է ներկայացվել ՄԻԵԴ. փաստաբանը ներկայացրել է մանրամասներ
Փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը ՀՀ քաղաքացի, Բաքվի Ումբակի քրեակատարողական համալիրում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի գործով պաշտոնական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)։
Սիրանուշ Սահակյանի տարածած հայտարարության համաձայն՝ Գանգատում մանրամասնորեն նկարագրված են Մարդու իրավունքների և հիմնական ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի ութ հոդվածների խախտումները և ներկայացված են համապատասխան հիմնավորումներ։
«Ռուբեն Վարդանյանի գործով  դատավճիռը Բաքվի ռազմական դատարանը հրապարակել էր 2026 թվականի փետրվարի 17-ին՝ նրան դատապարտելով  20 տարվա ազատազրկման: Դատարանը դատավճիռն ամբողջությամբ չէր ընթերցել։
Ավելի ուշ, ընտանիքի միջոցով հասանելի դարձած դատավճռից պարզ է դարձել, որ  Վարդանյանը  «մեղավոր»  է ճանաչվել  41 դրվագով՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 21 հոդվածների հիման վրա։
Դատավճռում Վարդանյանի անհատական մեղքը չի հիմնավորվել փաստերով կամ ապացույցներով։ Փոխարենը դատարանը եզրակացրել է, որ «հանցավոր համայնքը»՝ Արցախի չճանաչված վարչակազմը, Լեռնային Ղարաբաղում գործել է 1988 թվականից, և որ Վարդանյանը միացել է այդ «համայնքին» 2020 թվականի դեկտեմբերին, թեև այդ ժամանակ նա բնակվում էր Մոսկվայում։
Վարդանյանի կողմից քաղաքացիական վարչական պաշտոնի ընդունումը դատարանը գնահատել է որպես իշխանության բռնի զավթում, նրա առևտրային և բարեգործական գործունեությունը՝ որպես ապօրինի ձեռնարկատիրություն և ահաբեկչության ֆինանսավորում, իսկ Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելը՝ որպես Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատել։
Վարդանյանը չի բողոքարկել դատավճիռը, քանի որ համարել է, որ դատավարությունը եղել է բեմադրված և կանխորոշված, իսկ ներպետական բոլոր միջոցները՝ անարդյունավետ:
Իրականում անկարելի  է պաշտպանել  իրավունքները մի համակարգում, որն ի սկզբանե մերժում է արդար դատաքննության իրավունքը։ Ուստի Ռուբեն Վարդանյանը որոշում է կայացրել  արդարության համար  պայքարը շարունակել միջազգային իրավական մեխանիզմների  միջոցով»– նշված է Սիրանուշ Սահակյանի տարածած հայտարարությունում:

Application Lodged with ECtHR in Ruben Vardanyan Case, Says Lawyer
Attorney Siranush Sahakyan has filed an official application with the European Court of Human Rights (ECtHR) regarding the case of Ruben Vardanyan, a citizen of Armenia currently detained at the Umbaki Penitentiary Complex in Azerbaijan.
The application details alleged violations of eight articles of the European Convention on Human Rights, supported by legal and factual arguments.
According to a statement released by Sahakyan, who represents Vardanyan before the ECtHR, the Baku Military Court sentenced Vardanyan to 20 years in prison on February 17, 2026, without reading the full judgment during the session.
"From the verdict later made available through his family, it became clear that Vardanyan was found 'guilty' on 41 counts under 21 articles of the Criminal Code of Azerbaijan. His individual guilt was not substantiated by facts or evidence. Instead, the court concluded that the unrecognized administration of Artsakh constituted a 'criminal community' operating since 1988, and that Vardanyan joined it in December 2020—even though he was residing in Moscow at the time," Sahakyan stated.
The attorney noted that the court categorized Vardanyan’s civil administrative appointment as a violent seizure of power, his commercial and charitable work as illegal entrepreneurship and financing of terrorism, and his entry into Nagorno-Karabakh via the Lachin Corridor as illegal border crossing.
Vardanyan opted not to appeal the ruling in Azerbaijan, describing the proceedings as a predetermined show trial and domestic remedies as ineffective.
"It is impossible to protect one's rights within a system that inherently denies the right to a fair trial. In these circumstances, he chose to seek justice through international legal mechanisms," Sahakyan concluded.