Գազ, ցորեն, ձեթ. Ռուսաստանից ներմուծվող Թոփ-20 ապրանքներն ու դրանց կշիռը
Ռուսաստանը պաշտոնապես կամ անուղղակի խոչընդոտներով փակել է հայկական պտուղ-բանջարեղենի, ծաղիկների, չրերի և բազմաթիվ այլ ապրանքների մուտքն իր տարածք։
Մինչ հայ արտահանողները փորձում են ելքեր գտնել, արտահանման նոր շուկաներ գտնել, փչացած ապրանքի կորուստը հաշվել, հնչում են կարծիքներ, որ Հայաստանն էլ իր հերթին պետք է փակի ռուսական որոշ ապրանքների մուտքը և արգելի ներմուծումը։
Սակայն, այդ հայտարարությունների ու կոչերի հիմքում հաճախ չկան հիմնավորումներ, տվյալներ ու եզրակացություններ։
Հայաստանի մաքսային ծառայությունն ամփոփել և հրապարակել է 2025 թվականի արտաքին առևտրի տարեկան տվյալները։ Այս ուսումնասիրությամբ «Հետք»-ն առանձնացրել է Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող Թոփ-20 ապրանքները և Ռուսաստանի կշիռը նույն ապրանքի ընդհանուր ներմուծման կազմում, ինչպես նաև՝ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող ապրանքները և դրանց կշիռները։
Պարզել ենք, որ մի շարք ապրանքների գծով հիմնական մատակարարը Ռուսաստանն է, օրինակ՝ ձեթի և ցորենի 99%-ը ներմուծվում է նշված երկրից։ Առայժմ ներկայացնենք տվյալները՝ առանց մեկնաբանությունների։
Գազ, բենզին, ցորեն. մի շարք ապրանքների ընդհուպ 90-100%-ը ներմուծվում է Ռուսաստանից
Հայաստանի մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2025 թվականին Հայաստանը Ռուսաստանից ներմուծել է մոտ 4.9 մլրդ դոլարի ապրանք։ Եթե համադրենք Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների հետ, ստացվում է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ներմուծման կազմում 37% տեսակարար կշիռ ունի։
2024 թվականի համեմատ Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծման ծավալը կրճատվել է 48.5%-ով։ Նվազումը մեծապես պայմանավորված է Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող ոսկու ծավալների կտրուկ կրճատմամբ։ Հիշեցնենք, որ 2022 թվականից Հայաստանը մեծ քանակով ոսկի է ներմուծել Ռուսաստանից և վերաարտահանել մեծ մասամբ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։ Վերաարտահանումների այս ալիքը թուլացել է, ինչի հետևանքով նվազել է ինչպես Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծումը, այնպես էլ՝ Հայաստանից ԱՄԷ արտահանումը։
Չնայած կտրուկ նվազմանը՝ 2025 թվականին Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծված ապրանքների առաջին հորիզոնականում, ըստ արժեքի, ոսկին է՝ կիսամշակ կամ անմշակ։ Ներմուծվել է մոտ 2.3 մլրդ դոլարի ոսկի՝ նախորդ տարվա 5.9 մլրդ դոլարի դիմաց։
Պետք է նկատի ունենալ, որ ոսկին մեծապես վերաարտահանվող ապրանք է, այսինքն՝ այն չի ներմուծվում մեր սպառման համար և դրա անգամ ներմուծման արգելքը բնակչության լայն շերտերի վրա չի ազդելու։ Ոսկու առևտուրը ընդամենը մի քանի բիզնեսմենների վրա է ազդել վերջին տարիներին։ Եվ վերաարտահանումների ալիքի նվազմանը զուգահեռ այս ապրանքը առաջին հորիզոնականից, վստահաբար, իջնելու է։
Եթե այս համատեքստում չհաշվենք ոսկին, ապա Հայաստանի բնակչության սպառման համար Ռուսաստանից ամենամեծ ծավալի ներմուծվող ապրանքը գազն է։ Մեկ տարում ներմուծվել է 489 մլն դոլարի բնական և հեղուկ գազ։ Ըստ արժեքի՝ դա Հայաստան ներմուծված ամբողջ գազի 85%-ն է։
Եթե վերցնենք միայն բնական գազը, Հայաստան ներմուծվող բնական գազի մինչև 20%-ն է Իրանից, մնացածի մատակարարը Ռուսաստանն է:
Ռուսաստանից ներմուծվող մյուս խոշոր ապրանքը նավթամթերքն է՝ հիմնականում բենզին և դիեզելային վառելիք, ավիավառելիք, ինչպես նաև՝ ավտոյուղեր և այլն։ 2025-ին ներմուծվել է 189 մլն դոլարի նավթամթերք։ Դա էլ կազմում է նույն տարում Հայաստան ներմուծված նավթամթերքի ընդհանուր ծավալի մոտ 37%-ը։
Վերջին տարիներին Ռուսաստանից ներմուծվող վառելիքի ծավալները կրճատվում են՝ տեղը մասամբ զիջելով Եգիպտոսից, Ռումինիայից, Բուլղարիայից, Մալթայից և ավելի փոքր ծավալով՝ Վրաստանից, Հունաստանից, Կիպրոսից ներմուծվող վառելիքին։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա 2025-ին նշված երկրից Հայաստան բենզինի ներմուծման ծավալը 1 մլն դոլարի չի հասել, որը չնչին ծավալ է ընդհանուրի մեջ։ Դեռևս չունենք տվյալներ 2026-ի իրավիճակի մասին։
Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող հիմնական և լայն սպառման ապրանքներից է ցորենը։ Այն չորրորդ տեղում է, ծավալը՝ 82 մլն դոլար։ Հայաստան ներմուծվող ցորենի 99%-ը Ռուսաստանից է։
Նշենք, որ ցորենի գծով Հայաստանի ինքնաբավության աստիճանը բավականին ցածր է։ Վիճակագրական կոմիտեի վերջին հաշվարկներով՝ 2024-ին այն ընդամենը 22.8% է:
Հաջորդը արծաթն է։ Ինչպես ոսկին ու պլատինը, որոնք ևս կտեսնեք այս ինֆոգրաֆիկայում, արծաթը Հայաստան է ներմուծվում վերաարտահանման նպատակով։ Դրանց ծավալները ևս 2025-ին կրճատվել են։ Եթե վերաարտահանումները այս տեմպերով շարունակեն թուլանալ, ապա այս երկու ապրանքները ևս Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծման առաջատար հորիզոնականներից դուրս կգան։
Արծաթին հաջորդում է ալյումինը։
Հայաստան ներմուծվող շոկոլադի և կակաո պարունակող այլ սննդի կեսից մի փոքր ավելին՝ 52%-ը, ներմուծվել է Ռուսաստանից։ 2025-ին ներմուծվել է 48 մլն դոլարի շոկոլադ և կակաոյով սնունդ։ Այն ներմուծվում է նաև Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Լեհաստանից, ավելի փոքր ծավալով՝ Բելգիայից, Իսպանիայից, Թուրքիայից և այլն։
Հայաստան ներմուծվող ձեթի 99%-ն է Ռուսաստանից։ Մեկ տարում ներմուծվել է 40 մլն դոլարի ձեթ, որի մեջ էական կշիռ ունի արևածաղկի ձեթը։
Ռուսաստանի տեսակարար կշիռը մեծ է նաև Հայաստան ներմուծվող հացի ու հրուշակեղենի (56%), ոչ բնական կաշվից կոշիկի (55%), շշի և տարաների, բանկաների (84%) մեջ։
Ի դեպ, եթե կոշիկի այն ապրանքախումբն ենք դիտարկում, որի երեսը մանածագործական նյութերից է, այսինքն՝ ոչ բնական կաշվից, ապա 55%-ն է Ռուսաստանից, իսկ, օրինակ, բնական կաշվից կոշիկների ընդամենը 6%-ն է։ Նշանակում է՝ Ռուսաստանից ներմուծվում են ավելի ցածրարժեք կոշիկներ, իսկ ավելի թանկ և բնական կաշվից կոշիկները գալիս են մեծ մասամբ Իտալիայից ու Չինաստանից, ոչ մեծ քանակով՝ Ռումինիայից, Իսպանիայից, Թուրքիայից, Հնդկաստանից և այլն։
Հայաստան ներմուծվող մարգարինի 73%-ն է ստացվել Ռուսաստանից։ 2025-ին ներմուծվել է 28 մլն դոլարի մարգարին։ Մնացած մասը ներմուծվել է հիմնականում Ուկրաինայից, Թուրքիայից, Շվեդիայից։
Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող Թոփ-20 ապրանքների ցանկում են նաև թռչնամիսը, տարբեր սննդամթերքներ (սննդի արտադրության մեջ օգտագործվող խտանյութեր, սպիտակուցներ և այլն), հագուստի համար նախատեսված պարագաներ, մետաղական արտադրանքներ։
Թռչնամսի գծով Ռուսաստանի տեսակարար կշիռը 2025-ին կազմել է 32%։ Հայաստանը թռչնամիս է ներմուծում նաև Ուկրաինայից, Վրաստանից, Բրազիլիայից, հիմա նաև՝ Չինաստանից և այլն։
Ինֆոգրաֆիկայում տեղ է գտել նաև միջուկային ռեակտորը։ 2025-ին Ռուսաստանից Հայաստան է ներմուծվել 22 մլն դոլարի միջուկային ռեակտոր, ըստ էության, էներգետիկայի ոլորտում օգտագործելու համար։ Ընդ որում՝ ներմուծվել է միայն Ռուսաստանից և 55 հատ։ Նախորդող տարիներին ևս միջուկային ռեակտոր է ներմուծվել Ռուսաստանից։

Russia has officially or indirectly blocked the entry of Armenian fruits and vegetables, flowers, dried fruits and many other products into its territory.
While Armenian exporters are trying to find ways out, find new export markets, and calculate the loss of spoiled goods, opinions are being voiced that Armenia, in turn, should close the entry of certain Russian products and ban imports.
However, these statements and appeals are often based on no justification, data, or conclusions.
The Armenia’s Customs Service has summarized and published annual foreign trade data for 2025. With this study, Hetq identified the Top 20 products imported from Russia to Armenia and Russia’s share in the total import of the same product, as well as the products exported from Armenia to Russia and their shares.
We have found out that the main supplier of several goods is Russia, for example, 99% of oil and wheat are imported from Russia.
Armenia Imports Up to 90–100% of Some Key Goods, Including Natural Gas, Gasoline, and Wheat from Russia
According to the Armenian Customs Service, in 2025, Armenia imported about US$4.9 billion worth of goods from Russia. If we compare it with the data of the Armenia’s Statistical Committee, it turns out that Russia has a 37% share in Armenia's imports.
Compared to 2024, the volume of imports from Russia to Armenia has decreased by 48.5%. The decrease is largely due to the sharp reduction in the volume of gold imported from Russia to Armenia. Let us recall that since 2022, Armenia has imported a large amount of gold from Russia and re-exported it mostly to the United Arab Emirates. This wave of re-exports has weakened, resulting in a decrease of both exports from Russia to Armenia and exports from Armenia to the UAE.
Despite the sharp decrease, in 2025, the first place in terms of value of goods imported from Russia to Armenia is occupied by gold, semi-finished or unprocessed. About $ 2.3 billion of gold was imported, compared to $5.9 billion the previous year.
It should be noted that gold is a largely re-exported product, that is, it is not imported for our consumption, and even a ban on its import will not affect the broad masses of the population. The gold trade has affected only a few businessmen in recent years. And in parallel with the decrease in the wave of re-exports, this product will certainly drop from the first place.
If we do not count gold in this context, then the largest volume of imported goods from Russia for the consumption of the Armenian population is gas. In one year, $489 million worth of natural and liquefied gas was imported. By value, this is 85% of all gas imported to Armenia.
If we take only natural gas, up to 20% of natural gas imported to Armenia comes from Iran, the supplier of the rest is Russia.
The other major product imported from Russia is oil products, mainly gasoline and diesel fuel, aviation fuel, as well as motor oils, etc. In 2025, oil products worth US$189 million were imported. This makes up about 37% of the total volume of oil products imported to Armenia in the same year.
In recent years, the volume of fuel imported from Russia has been decreasing, partially giving way to fuel imported from Egypt, Romania, Bulgaria, Malta and, to a lesser extent, from Georgia, Greece, and Cyprus.
As for Azerbaijan, in 2025, the volume of gasoline imports from the mentioned country to Armenia did not reach $1 million, which is a small amount in the total. We do not yet have data on the situation in 2026.
Wheat is one of the main and widely consumed goods imported to Armenia from Russia. It is in fourth place, with a volume of $82 million. 99% of wheat imported to Armenia comes from Russia.
It should be noted that Armenia's self-sufficiency in wheat is quite low. According to the latest calculations of Armenia’s Statistical Committee, in 2024 it was only 22.8%.
Next is silver. Like gold and platinum, which you will also see in this infographic, silver is imported to Armenia for re-export. Their volumes also decreased in 2025. If re-exports continue to weaken at this pace, these two products will also fall out of the top positions of imports from Russia to Armenia.
Silver is followed by aluminum.
Slightly more than half of chocolate and other cocoa-containing foods imported to Armenia, 52%, were imported from Russia. In 2025, chocolate and cocoa-containing foods worth $48 million were imported. It is also imported from Ukraine, Germany, Italy, Poland, and to a lesser extent from Belgium, Spain, Turkey, etc.
99% of cooking oil imported to Armenia comes from Russia. In one year, vegetable oil worth $40 million was imported, of which sunflower oil has a significant share.
Russia also has a large share in bread and confectionery imported to Armenia (56%), non-genuine leather shoes (55%), bottles and containers, and cans (84%).
If we consider the product group of shoes whose upper is made of textile materials, that is, not natural leather, then 55% comes from Russia, and, for example, only 6% of shoes made of natural leather. This means that lower-priced shoes are imported from Russia, while more expensive and natural leather shoes come mostly from Italy and China, and to a lesser extent from Romania, Spain, Turkey, India, etc.
73% of margarine imported to Armenia comes from Russia. In 2025, margarine worth $28 million was imported. The rest was imported mainly from Ukraine, Turkey, and Sweden.
The list of Top 20 products imported to Armenia from Russia also includes poultry, various food products (concentrates used in food production, proteins, etc.), clothing accessories, and metal products.
Russia's share of poultry meat in 2025 was 32%. Armenia also imports poultry products from Ukraine, Georgia, Brazil, and now also from China, etc.
In 2025, a nuclear reactor (Nuclear reactors, fuel elements (cartridges), non-irradiated, for nuclear reactors, machinery and apparatus for isotopic separation) worth $22 million was imported from Russia to Armenia, ostensibly for use in the energy sector. In previous years, nuclear reactors were also imported from Russia.