Գազ, ցորեն, ձեթ. Ռուսաստանից ներմուծվող Թոփ-20 ապրանքներն ու դրանց կշիռը
Ռուսաստանը պաշտոնապես կամ անուղղակի խոչընդոտներով փակել է հայկական պտուղ-բանջարեղենի, ծաղիկների, չրերի և բազմաթիվ այլ ապրանքների մուտքն իր տարածք։
Մինչ հայ արտահանողները փորձում են ելքեր գտնել, արտահանման նոր շուկաներ գտնել, փչացած ապրանքի կորուստը հաշվել, հնչում են կարծիքներ, որ Հայաստանն էլ իր հերթին պետք է փակի ռուսական որոշ ապրանքների մուտքը և արգելի ներմուծումը։
Սակայն, այդ հայտարարությունների ու կոչերի հիմքում հաճախ չկան հիմնավորումներ, տվյալներ ու եզրակացություններ։
Հայաստանի մաքսային ծառայությունն ամփոփել և հրապարակել է 2025 թվականի արտաքին առևտրի տարեկան տվյալները։ Այս ուսումնասիրությամբ «Հետք»-ն առանձնացրել է Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող Թոփ-20 ապրանքները և Ռուսաստանի կշիռը նույն ապրանքի ընդհանուր ներմուծման կազմում, ինչպես նաև՝ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող ապրանքները և դրանց կշիռները։
Պարզել ենք, որ մի շարք ապրանքների գծով հիմնական մատակարարը Ռուսաստանն է, օրինակ՝ ձեթի և ցորենի 99%-ը ներմուծվում է նշված երկրից։ Առայժմ ներկայացնենք տվյալները՝ առանց մեկնաբանությունների։
Գազ, բենզին, ցորեն. մի շարք ապրանքների ընդհուպ 90-100%-ը ներմուծվում է Ռուսաստանից
Հայաստանի մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2025 թվականին Հայաստանը Ռուսաստանից ներմուծել է մոտ 4.9 մլրդ դոլարի ապրանք։ Եթե համադրենք Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների հետ, ստացվում է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ներմուծման կազմում 37% տեսակարար կշիռ ունի։
2024 թվականի համեմատ Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծման ծավալը կրճատվել է 48.5%-ով։ Նվազումը մեծապես պայմանավորված է Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող ոսկու ծավալների կտրուկ կրճատմամբ։ Հիշեցնենք, որ 2022 թվականից Հայաստանը մեծ քանակով ոսկի է ներմուծել Ռուսաստանից և վերաարտահանել մեծ մասամբ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։ Վերաարտահանումների այս ալիքը թուլացել է, ինչի հետևանքով նվազել է ինչպես Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծումը, այնպես էլ՝ Հայաստանից ԱՄԷ արտահանումը։
Չնայած կտրուկ նվազմանը՝ 2025 թվականին Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծված ապրանքների առաջին հորիզոնականում, ըստ արժեքի, ոսկին է՝ կիսամշակ կամ անմշակ։ Ներմուծվել է մոտ 2.3 մլրդ դոլարի ոսկի՝ նախորդ տարվա 5.9 մլրդ դոլարի դիմաց։
Պետք է նկատի ունենալ, որ ոսկին մեծապես վերաարտահանվող ապրանք է, այսինքն՝ այն չի ներմուծվում մեր սպառման համար և դրա անգամ ներմուծման արգելքը բնակչության լայն շերտերի վրա չի ազդելու։ Ոսկու առևտուրը ընդամենը մի քանի բիզնեսմենների վրա է ազդել վերջին տարիներին։ Եվ վերաարտահանումների ալիքի նվազմանը զուգահեռ այս ապրանքը առաջին հորիզոնականից, վստահաբար, իջնելու է։
Եթե այս համատեքստում չհաշվենք ոսկին, ապա Հայաստանի բնակչության սպառման համար Ռուսաստանից ամենամեծ ծավալի ներմուծվող ապրանքը գազն է։ Մեկ տարում ներմուծվել է 489 մլն դոլարի բնական և հեղուկ գազ։ Ըստ արժեքի՝ դա Հայաստան ներմուծված ամբողջ գազի 85%-ն է։
Եթե վերցնենք միայն բնական գազը, Հայաստան ներմուծվող բնական գազի մինչև 20%-ն է Իրանից, մնացածի մատակարարը Ռուսաստանն է:
Ռուսաստանից ներմուծվող մյուս խոշոր ապրանքը նավթամթերքն է՝ հիմնականում բենզին և դիեզելային վառելիք, ավիավառելիք, ինչպես նաև՝ ավտոյուղեր և այլն։ 2025-ին ներմուծվել է 189 մլն դոլարի նավթամթերք։ Դա էլ կազմում է նույն տարում Հայաստան ներմուծված նավթամթերքի ընդհանուր ծավալի մոտ 37%-ը։
Վերջին տարիներին Ռուսաստանից ներմուծվող վառելիքի ծավալները կրճատվում են՝ տեղը մասամբ զիջելով Եգիպտոսից, Ռումինիայից, Բուլղարիայից, Մալթայից և ավելի փոքր ծավալով՝ Վրաստանից, Հունաստանից, Կիպրոսից ներմուծվող վառելիքին։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա 2025-ին նշված երկրից Հայաստան բենզինի ներմուծման ծավալը 1 մլն դոլարի չի հասել, որը չնչին ծավալ է ընդհանուրի մեջ։ Դեռևս չունենք տվյալներ 2026-ի իրավիճակի մասին։
Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող հիմնական և լայն սպառման ապրանքներից է ցորենը։ Այն չորրորդ տեղում է, ծավալը՝ 82 մլն դոլար։ Հայաստան ներմուծվող ցորենի 99%-ը Ռուսաստանից է։
Նշենք, որ ցորենի գծով Հայաստանի ինքնաբավության աստիճանը բավականին ցածր է։ Վիճակագրական կոմիտեի վերջին հաշվարկներով՝ 2024-ին այն ընդամենը 22.8% է:
Հաջորդը արծաթն է։ Ինչպես ոսկին ու պլատինը, որոնք ևս կտեսնեք այս ինֆոգրաֆիկայում, արծաթը Հայաստան է ներմուծվում վերաարտահանման նպատակով։ Դրանց ծավալները ևս 2025-ին կրճատվել են։ Եթե վերաարտահանումները այս տեմպերով շարունակեն թուլանալ, ապա այս երկու ապրանքները ևս Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծման առաջատար հորիզոնականներից դուրս կգան։
Արծաթին հաջորդում է ալյումինը։
Հայաստան ներմուծվող շոկոլադի և կակաո պարունակող այլ սննդի կեսից մի փոքր ավելին՝ 52%-ը, ներմուծվել է Ռուսաստանից։ 2025-ին ներմուծվել է 48 մլն դոլարի շոկոլադ և կակաոյով սնունդ։ Այն ներմուծվում է նաև Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Լեհաստանից, ավելի փոքր ծավալով՝ Բելգիայից, Իսպանիայից, Թուրքիայից և այլն։
Հայաստան ներմուծվող ձեթի 99%-ն է Ռուսաստանից։ Մեկ տարում ներմուծվել է 40 մլն դոլարի ձեթ, որի մեջ էական կշիռ ունի արևածաղկի ձեթը։
Ռուսաստանի տեսակարար կշիռը մեծ է նաև Հայաստան ներմուծվող հացի ու հրուշակեղենի (56%), ոչ բնական կաշվից կոշիկի (55%), շշի և տարաների, բանկաների (84%) մեջ։
Ի դեպ, եթե կոշիկի այն ապրանքախումբն ենք դիտարկում, որի երեսը մանածագործական նյութերից է, այսինքն՝ ոչ բնական կաշվից, ապա 55%-ն է Ռուսաստանից, իսկ, օրինակ, բնական կաշվից կոշիկների ընդամենը 6%-ն է։ Նշանակում է՝ Ռուսաստանից ներմուծվում են ավելի ցածրարժեք կոշիկներ, իսկ ավելի թանկ և բնական կաշվից կոշիկները գալիս են մեծ մասամբ Իտալիայից ու Չինաստանից, ոչ մեծ քանակով՝ Ռումինիայից, Իսպանիայից, Թուրքիայից, Հնդկաստանից և այլն։
Հայաստան ներմուծվող մարգարինի 73%-ն է ստացվել Ռուսաստանից։ 2025-ին ներմուծվել է 28 մլն դոլարի մարգարին։ Մնացած մասը ներմուծվել է հիմնականում Ուկրաինայից, Թուրքիայից, Շվեդիայից։
Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվող Թոփ-20 ապրանքների ցանկում են նաև թռչնամիսը, տարբեր սննդամթերքներ (սննդի արտադրության մեջ օգտագործվող խտանյութեր, սպիտակուցներ և այլն), հագուստի համար նախատեսված պարագաներ, մետաղական արտադրանքներ։
Թռչնամսի գծով Ռուսաստանի տեսակարար կշիռը 2025-ին կազմել է 32%։ Հայաստանը թռչնամիս է ներմուծում նաև Ուկրաինայից, Վրաստանից, Բրազիլիայից, հիմա նաև՝ Չինաստանից և այլն։
Ինֆոգրաֆիկայում տեղ է գտել նաև միջուկային ռեակտորը։ 2025-ին Ռուսաստանից Հայաստան է ներմուծվել 22 մլն դոլարի միջուկային ռեակտոր, ըստ էության, էներգետիկայի ոլորտում օգտագործելու համար։ Ընդ որում՝ ներմուծվել է միայն Ռուսաստանից և 55 հատ։ Նախորդող տարիներին ևս միջուկային ռեակտոր է ներմուծվել Ռուսաստանից։

Газ, зерно, растительное масло: 20 основных товаров, импортируемых Арменией из России
Россия официально или косвенно препятствует ввозу на свою территорию армянских фруктов, овощей, цветов, сухофруктов и многих других товаров.
Пока армянские экспортеры пытаются найти выход из создавшейся ситуации, выйти на новые экспортные рынки и подсчитать убытки от испорченной продукции, стали звучать высказывания о том, что и Армения в свою очередь должна отказаться от ввоза некоторых российских товаров.
Однако эти призывы зачастую не подкреплены какими-либо обоснованиями, данными или выводами.
Таможенная служба Армении обобщила и опубликовала ежегодные данные по внешней торговле за 2025-й год. На основе этого исследования Hetq определила 20 основных товаров, импортируемых из России в Армению, их удельный вес в общем объеме импорта, а также товары, экспортируемые из Армении в РФ, и их удельный вес.
Мы выяснили, что Россия является основным поставщиком ряда товаров в Армению. В частности, из этой страны поставляется 99% нефти и зерна. А теперь представим данные без комментариев.
Газ, бензин, зерно: 90-100% ряда товаров импортируется из России.
По данным Таможенной службы Армении, в 2025 году наша страна импортировала из РФ товаров на сумму около 4,9 миллиарда долларов. Если сравнить эти данные с данными Статистического комитета, то окажется, что доля России в импорте Армении составляет 37%.
По сравнению с 2024 годом объем российского импорта в Армению сократился на 48,5%, что в значительной степени было обусловлено резким сокращением импорта золота из России в Армению. Напомним, что с 2022 года наша страна импортировала из РФ большое количество золота, которое затем реэкспортировалось главным образом в Объединенные Арабские Эмираты.
Несмотря на резкое сокращение объемов импорта, в 2025 году первое место по стоимости среди ввозимых в Армению российских товаров заняло золото – полуобработанное и необработанное. Импорт этого металла составил около 2,3 млрд долларов против 5,9 млрд долларов в прошлом году.
Следует отметить, что золото в значительной степени является реэкспортным товаром, то есть оно не импортируется для нашего потребления, и даже запрет на его поставку не затронет широкие массы населения. В последние годы торговля золотом затронула лишь нескольких бизнесменов, и по мере сокращения объемов реэкспорта этот товар, безусловно, уступит свою лидирующую позицию.
Без учета золота самый большой объем среди потребляемых армянским населением товаров из РФ имеет газ. В годовом разрезе российского природного и сжиженного газа было импортировано на 489 млн долларов. В стоимостном выражении это составляет 85% от получаемого Арменией всего объема газа.
Если же рассматривать только природный газ, то до 20% поступает в Армению из Ирана, остальной объем восполняет Россия.
Вторым по объему товаром, импортируемым из РФ, являются нефтепродукты – бензин, дизельное топливо, авиационное топливо, моторные масла и т. д. В 2025 году нефтепродуктов было импортировано на сумму 189 млн долларов, что составляет около 37% от общего объема этих товаров, полученных Арменией в том же году.
В последние годы объемы импорта топлива из России частично сокращаются за счет топлива, импортируемого из Египта, Румынии, Болгарии, Мальты, в меньшей степени – из Грузии, Греции и Кипра.
Что касается Азербайджана, то в 2025 году объем импорта бензина из этой страны не достиг 1 млн долларов, что в общем объеме является незначительной суммой. Данных о ситуации в 2026 году пока нет.
Другим наиболее широко потребляемым армянским населением товаром, который импортируется из России в Армению, является зерно. Этот товар с объемом в 82 млн долларов занимает четвертое место. Удельный вес России по линии импорта пшеницы в РА составляет 99%.
Следует отметить, что самообеспеченность Армении зерном довольно низкая. По последним расчетам Статистического комитета, в 2024 году этот показатель составил всего 22,8%.
Далее следует серебро. Последнее, как и золото с платиной, импортируется в Армению с целью реэкспорта. В случае продолжения сокращения его объемов подобными темпами, эти два товара также выпадут из числа импортируемых в Армению основных российских товаров.
За серебром следует алюминий. Из РФ было импортировано и чуть больше половины ввозимого в Армению шоколада и других какаосодержащих продуктов (52%). В 2025 году объем импорта шоколада и продуктов, содержащих какао, составил 48 млн долларов. Указанные товары импортируются также из Украины, Германии, Италии, Польши, в меньшей степени из Бельгии, Испании, Турции и других стран.
99% поставляемого в Армению растительного масла приходится на Россию. За год объем импорта этого товара составил 40 млн долларов, при этом его значительную долю составляет подсолнечное масло.
Большую долю в общем объеме импорта из РФ составляют также хлеб и выпечка (56%), обувь из ненатуральной кожи (55%), бутылки, контейнеры, банки (84%).
Кстати, если рассматривать группу обуви, верх которой изготовлен из искусственной кожи, то 55% приходится на Россию. Обувь из натуральной кожи составляет лишь 6%. Это означает, что из РФ импортируется обувь более низкой ценовой категории, в то время как более дорогая обувь из натуральной кожи поступает в основном из Италии и Китая и в небольших количествах из Румынии, Испании, Турции, Индии и т. д.
Из России поступает и 73% импортируемого в Армению маргарина. В 2025 году маргарина было импортировано на сумму 28 миллионов долларов. Остальную часть этой продукции наша страна получила из Украины, Турции и Швеции.
В список 20 основных товаров, импортируемых в Армению из РФ, входят также мясо птицы, различные продукты питания (концентраты для пищевой промышленности, белки и т. д.), аксессуары для одежды, металлические изделия.
Доля России по линии мяса птицы в 2025 году составила 32%. Армения импортирует птицу также из Украины, Грузии, Бразилии, а теперь еще из Китая и других стран.
В 2025 году из РФ в Армению поступил ядерный реактор (ядерные реакторы, топливные элементы на картриджах, необлученные тепловыделяющие элементы и оборудование для изотопного разделения) стоимостью 22 млн долларов для использования в сфере энергетики. В предыдущие годы также ядерные реакторы импортировались из России.