«Արարատցեմենտ»-ից մինչև «Մուլտի գրուպ»․ դատախազությունը Գագիկ Ծառուկյանի ընկերություններից պահանջում է գույքերի վերադարձ
Արարատի մարզի դատախազությունը 2026թ. հունիսի 23-ին հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ-ի։ Պահանջում է ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող «Ոսկե բանալի» պրոֆիլակատորիայի (առողջարան) անշարժ գույքի վրա տարածել բռնագանձում։ Անշարժ գույքը գտնվում է Արարատ քաղաքի Շահումյան 5 հասցեում։ Դատախազությունը հայց է ներկայացրել նաև Ծառուկյանին պատկանող այլ գույքերի վերաբերյալ։
Հայցադիմումը մակագրվել է դատավոր Նարինե Ավագյանին և դեռևս վարույթ ընդունելու հարցը որոշված չէ։
Նույն օրը Գլխավոր դատախազությունն էլ հայցադիմում է ներկայացրել Գագիկ Ծառուկյանի, վերջինիս պատկանող «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊԸ-ի, «Բեղլու» ՓԲԸ-ի, «Սևան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի դեմ։ Այս հայցով պահանջվում է անվավեր ճանաչել սեփականաշնորհման պայմանագիրը, անշարժ գույքի առուվաճառքի, հողամասի վարձակալության պայմանագրերը և գույքերը հետ պահանջել ապօրինի տիրապետությունից։ Թե որ գույքերի մասին է՝ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգում մանրամասներ չկան։
Այս գործը մակագրվել է դատավոր Ռուդոլֆ Ավագյանին և դարձյալ վարույթ ընդունելու հարցը որոշված չէ։
Դատախազությունն ավելի վաղ՝ 2026թ. հունիսի 8-ին հայտարարել էր, որ «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ «Ոսկե բանալի» առողջարանի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Ըստ դատախազության՝ Կառավարության ղեկավարի 2003թ. հունվարի 9-ի որոշմամբ, Պետական գույքի կառավարման նախարարին թույլատրվել է Արարատ քաղաքի Շահումյան 5 հասցեում գտնվող՝ 44 միլիոն 390 հազար դրամ արժեքով «Ոսկե բանալի» պրոֆիլակտորիան (առողջարանը) վաճառել մրցույթով՝ որպես նվազագույն գին սահմանելով 6 միլիոն 500 հազար դրամը:
Մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ-ն: Ընկերությունը 2003թ. օգոստոսի 15-ին կնքված պայմանագրով պարտավորվել է պայմանագրի կնքման պահից երկու տարվա ընթացքում կատարել 30 հազար ԱՄՆ դոլարի ներդրում, ինչպես նաև նույն ժամանակահատվածում ստեղծել 30 աշխատատեղ:  Ընկերությունը հետագայում ներկայացրել է բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր այն մասին, իբրև կատարել է վերոնշյալ պարտավորությունները:
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ՝ մայիսի 20-ին, հայտարարեց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Արարատցեմենտ» գործարանը շուտով վերադարձվելու է պետությանը։
Վարչապետն փոխանցմամբ՝ Կառավարությունն արդեն գրություն է ստացել Գլխավոր դատախազությունից, որ այդ գույքը ենթակա է պետականացման։
«Գուլոյան-Ծառուկյան մաֆիան դեռ նոր պետք է իր հատուցմանը հասնի։ Ինչպես 2021 թվականին ձեզ խոստացա, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ կապված պրոցեսներ են լինելու, հիմա ձեզ ուղիղ ասում եմ՝ շատ շուտով Ծառուկյան ԲՀԿ ղեկավարի բիզնես ողնաշարը՝ Արարատի ցեմենտի գործարանը, լինելու է պետական և պատկանելու է Հայաստանի Հանրապետությանը, որովհետև այդ Գուլոյան-Ծառուկյան մաֆիայի մախինացիան բացահայտվել է, և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն արդեն իսկ գրություն է ստացել Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունից, որ այդ գույքը ենթակա է պետականացման»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Նույն օրը հաղորդագրություն տարածեց նաև Գլխավոր դատախազությունը, հայտարարելով, որ ուսումնասիրել է 2002թ. «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացը և խախտումներ հայտնաբերել։

От “Араратцемента” до “Мульти групп”: прокуратура требует возврата имущества компаний Гагика Царукяна
23 июня 2026 года прокуратура Араратской области подала в Антикоррупционный суд иск против ЗАО “Араратцемент”, которым требует наложить арест на принадлежащую компании недвижимость профилакториума “Золотой ключ”. Последний находится в городе Арарат. Еще один иск прокуратура подала в отношении другого имущества Царукяна. Однако вопрос о принятии к рассмотрению дела, переданного судье Нарине Авагян, пока не решен.
В тот же день Генеральная прокуратура подала иск против Гагика Царукяна и принадлежащих ему ООО “Мультигрупп”, ЗАО “Беглу”, ГНКО “Севанский национальный парк”,а также Комитета по управлению государственным имуществом. Иском требуется признать недействительными соглашения о приватизации, договоры купли-продажи недвижимости, договоры аренды земли, вернуть имущество из незаконного владения. Информация о том, о какой недвижимости идет речь, в системе Datalex отсутствует. Дело передано судье Рудольфу Авакяну. Отметим, что в этом случае также вопрос принятия дела в производство пока не решен.
Ранее, 8 июня 2026 года, прокуратура сообщила о выявлении ряда нарушений в процессе приобретения профилактория “Золотой ключ”, принадлежащего компании “Араратцемент”. По данным прокуратуры, решением главы правительства от 9 января 2003 года министру управления госимуществом было разрешено продать находящийся в городе Арарат профилакторий “Золотой ключ” стоимостью 44 млн 390 тысяч драмов посредством тендера, установив минимальную цену в 6 млн 500 тысяч драмов.
Победителем тендера стало ЗАО “Арарат Цемент”. Согласно контракту, подписанному 15 августа 2003 года, компания обязалась инвестировать 30 тысяч долларов США в течение двух лет с момента подписания контракта, а также создать за тот же период 30 рабочих мест. Впоследствии компания представила ложные документы о якобы выполнении вышеупомянутых обязательств.
Все началось с того, что 20 мая во время агитационной кампании по выборам в Национальное Собрание премьер-министр Никол Пашинян объявил о скором возвращении государству цементного завода “Арарат”, принадлежащего лидеру партии “Процветающая Армения” Гагику Царукяну. По словам премьера,  правительство уже получило из Генеральной прокуратуры записку о том, что данное имущество подлежит национализации.
“Мафия Гулояна и Царукяна должна получить по заслугам. Как в 2021 году я вам пообещал начать процессы, связанные с Зангезурским медно-молибденовым комбинатом, так и сейчас прямо заявляю: очень скоро Араратский цементный завод, составляющий хребет бизнеса лидера “ПА” Царукяна, перейдет в собственность государства и будет принадлежать Республике Армения, потому что махинации мафии Гулояна и Царукяна раскрыты, правительство РА уже получило записку прокуратуры о том, что данное имущество подлежит национализации", - заявил Пашинян.
В тот же день Генпрокуратура сообщила, что провела проверку процесса приватизации цементного завода “Арарат” в 2002 году и выявила нарушения.