ՀԷՑ-ը՝ հանրային գերակա շահ. նախագիծը ներկայացվել է հանրային քննարկման
Հանրային քննարկման է ներկայացվել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 100% բաժնետոմսերի նկատմամբ հանրության գերակա շահ ճանաչելու մասին կառավարության որոշման նախագիծը։ Հեղինակը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն է։
Նախագծի հեղինակների դիտարկմամբ՝ էլեկտրաէներգիայի բաշխիչ ցանցերը, իրենց բնույթով, ռազմավարական ենթակառուցվածք են, որի գործունեության խափանումը կարող է առաջացնել լայնածավալ սոցիալական, տնտեսական և անվտանգային հետևանքներ։ Հետևաբար պետությունն ունի ոչ միայն իրավունք, այլև սահմանադրաիրավական պարտականություն՝ միջամտելու այն դեպքերում, երբ կա հանրային շահի պաշտպանության անհրաժեշտություն։ Այս հիմնավորմամբ էլ որոշման ընդունման դեպքում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 100% բաժնետոմսերի (բաժնեմասի) նկատմամբ կճանաչվի հանրության գերակա շահ:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ՀԷՑ-ի լիցենզիայի դադարեցման գործընթացի նախաձեռնումով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը արձանագրել է հնարավոր խախտումներ կամ ռիսկեր, որոնք կարող են վտանգել հանրային շահը։ Դրանք կարող են առնչվել բնակչության անխափան էլեկտրամատակարարմանը, սոցիալական և ռազմավարական նշանակության օբյեկտների բնականոն գործունեությանը, էներգետիկ համակարգի կայունությանը և սպառողների իրավունքների պաշտպանությանը։
Ըստ ՏԿԵՆ-ի՝ սեփականության իրավունքը բացարձակ չէ և կարող է սահմանափակվել հանրության գերակա շահի ապահովման նպատակով՝ պահպանելով համաչափության, իրավաչափության և անհրաժեշտության սկզբունքները։
Տվյալ դեպքում հանրության գերակա շահը դրսևորվում է հանրապետության բնակչության կենսական ծառայությունների անխափան ապահովման, էներգետիկ անվտանգության պահպանման և հանրային կարգի պաշտպանության անհրաժեշտությամբ, հետևաբար կան բավարար իրավական և հանրային հիմքեր՝ ՀԷՑ-ի գործունեությունը հանրության գերակա շահ ճանաչելու համար։
Հիշեցնենք՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) 2025թ․ նոյեմբերի 13-ին հրավիրված նիստում քննարկել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի (ՀԷՑ) էլեկտրական էներգիայի (հզորության) բաշխման լիցենզիան դադարեցնելու հարցը՝ այն ուժը կորցրած ճանաչելու միջոցով, և զրկել լիցենզիայից։
Լիցենզիայից զրկելու հիմք էին նշվել ՀԷՑ-ի կողմից թերգրանցումները, հավելագրումները, ոչ հավաստի տեղեկատվության տրամադրման, ցանցային և շուկայի կանոնների և այլ խախտումները։
Մասնավորապես՝ 700 հազ․ սպառողներ զրկվել են օբյեկտիվորեն իրենց սպառման վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվություն կամ դրան հասնելիություն ստանալու իրավունքի իրացման հնարավորությունից։ Բացի այդ, արձանագրվել է, որ 10.8 մլն դրամ լրացուցիչ ծախս է հավելագրվել սպառողներին, ինչն առաջացրել է լրացուցիչ ծախս։ Իսկ ինքնավար էներգիա արտադրող սպառողներին պատճառվել է 15․9 մլն դրամ վնաս՝ 2024թ․ մայիսի 1-ից մինչև 2025թ․ ապրիլի 30-ը հաշվարկային տարվա ընթացքում իրականացված թերգրանցումների հետևանքով և այլն։

Armenian Government Submits Bill to Recognize Electricity Distributor as "Public Interest" Concern
A draft government decision recognizing an overriding public interest in 100% of the shares of Electric Networks of Armenia (ENA) CJSC has been submitted for public discussion by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
The draft states that electricity distribution networks are strategic infrastructure by nature, and any disruption could have broad social, economic and security consequences. For that reason, the state has both the right and the constitutional obligation to intervene when public interest must be protected. If adopted, the decision would recognize an overriding public interest in 100% of ENA’s shares.
The draft’s justification notes that, by initiating the process to terminate ENA’s license, the Public Services Regulatory Commission (PSRC) identified possible violations or risks that could threaten the public interest. These concerns may involve uninterrupted electricity supply to the population, the proper operation of socially and strategically important facilities, energy system stability and the protection of consumer rights.
In this case, the overriding public interest lies in ensuring the uninterrupted delivery of essential services to the population, maintaining energy security and protecting public order. Therefore, the draft argues that there are sufficient legal and public grounds to recognize ENA’s activities as serving an overriding public interest.
The PSRC previously discussed the issue at its November 13, 2025 meeting, considering whether to terminate Electric Networks of Armenia CJSC’s license for electricity distribution by declaring it invalid and revoking it.
The grounds for depriving the license were stated as under-registrations, additions, provision of unreliable information, network and market rules and other violations by the ENA.
700,000 consumers were deprived of the opportunity to exercise the right to objectively receive complete information about their consumption or access to it. In addition, it was recorded that 10.8 million drams of additional expenses were added to consumers, which caused additional expenses.