Գլխատված հայ զինծառայողի գործով ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանի դեմ վճիռ է կայացրել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) այսօր՝ 2026թ. հունիսի 18-ին հայ զինծառայողին սպանելու և խոշտանգելու, ընտանիքի անդամներին տառապանք պատճառելու գործով Ադրբեջանի դեմ վճիռ է կայացրել: Արձանագրվել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը խախտել է զինծառայողի կյանքի, խոշտանգումների արգելքի իրավունքը: Բացի այդ, տառապանք է պատճառվել ընտանիքի անդամներին: ՄԻԵԴ-ի վճռով՝ Ադրբեջանը երեք ամսվա ընթացքում հայ զինծառայողի ընտանիքին պետք է վճարի 90,000 եվրո՝ իրավունքների խախտման համար և 14.210 եվրո՝ դատական ծախսերի համար:
Դիմումատուները զինծառայող Հ.Թ.-ի (ՄԻԵԴ վճռում անունները չեն նշվել իրենց իսկ խնդրանքով) ծնողներն ու քույրն են: Նրանց շահերը դատարանում պաշտպանել են փաստաբան Արա Ղազարյանը, իրավապաշտպաններ Հայկուհի Հարությունյանը, Արաքս Մելքոնյանը և Արտակ Զեյնալյանը։
Դիմումատուները նշել են, որ 2016թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը սկսված հայ-ադրբեջանական քառօրյա պատերազմի հրադադարի կնքումից հետո, հակամարտության երկու կողմերի զոհված զինվորների մարմինները մարդասիրական կազմակերպությունների աջակցությամբ գտել և վերադարձվել են ընտանիքներին: Սակայն, հայկական կողմին փոխանցված մարմիններից մի քանիսը եղել են խոշտանգված՝ հակառակորդի զինված ուժերի կողմից: Բացակայել են գլուխները, ձեռքերը, ականջի բլթակները կամ մարմնի այլ մասերը:
Հ.Թ.-ն Արցախի պաշտպանական բանակի մայոր էր և զոհվել է 2016թ. ապրիլի 1-5-ը Ադրբեջանի և Արցախի շփման գծի մոտ տեղի ունեցած ռազմական բախումների ժամանակ։ Նրա մարմինը հայտնաբերվել է Թալիշ գյուղից մոտ 500 մ հեռավորության վրա։
2016 թվականի ապրիլի 2-ին, կեսօրին, Հ.Թ.-ն և վարորդ Հ.Գ.-ն դուրս են եկել զորամասից, որպեսզի զինամթերք մատակարարեն Թալիշ գյուղից մոտ 2 կմ հյուսիս գտնվող մեկ այլ ռազմական հրամանատարական կետի։
ԼՂՀ իշխանությունների կողմից 2016թ. ապրիլի 5-ին կազմված հանցագործության վայրի զննության արձանագրությունում գրանցվել է, որ բեռնատարը, որով նրանք գնում էին, դարանակալվել է և ենթարկվել ադրբեջանական ուժերի կողմից հրազենային հարձակման Թալիշից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա։ Բեռնատարի բոլոր անվադողերը եղել են ծակված, իսկ ձախ դռան վրա եղել են կրակոցների, ավտոմեքենայի ներսում՝ արյան հետքեր։
Հ.Գ.-ի դին հայտնաբերվել է Արցախի պաշտպանական բանակի զինծառայողների կողմից 2016թ. ապրիլի 2-ին, ժամը 16:00-ի սահմաններում՝ մեքենայից մոտ 15 մետր հեռավորության վրա։ Նրան գտել են գլխատված, իսկ գլուխը բացակայում էր։ Արցախի գլխավոր դատախազը քրեական վարույթ է սկսել Հ.Գ.-ի գլխատման վերաբերյալ։
Իրականացվել է դատաբժշկական փորձաքննություն: Փորձագետի եզրակացությամբ պարզվել է, որ Հ.Գ.-ի գլուխը կտրվել է հետմահու: Նա մահացել է հրազենային վերքերից։
Հ.Թ-ն ծանր վիրավորվել է դարանակալման ժամանակ։ Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական հետաքննության ընթացքում հեռահաղորդակցության ծառայությունների մատակարարի կողմից տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ 2016թ. ապրիլի 2-ին, ժամը 11:25-ին, նա իր հեռախոսից հաղորդագրություն է ուղարկել ծառայակից ըներոջը. «Նրանք կրակեցին ինձ վրա» բովանդակությամբ:
Սպանված զինծառայողների ընտանիքի անդամները, դիմելով Եվրոպական դատարան, պնդել են, որ Հ.Թ.-ն նախ դուրս է բերվել բեռնատարից, ապա սպանվել է ադրբեջանցի զինվորների կողմից: Նրանք նաև կտրել են Հ. Թ-ի ձեռքերն ու գլուխը: Նրա մարմինը հայտնաբերվել է հայկական զինված ուժերի կողմից հաջորդ առավոտյան, մասնավորապես՝ 2016թ. ապրիլի 3-ին, բեռնատարից մոտ 30 մ հեռավորության վրա, Թալիշ գյուղի ուղղությամբ գտնվող կիրճի մոտ:
Փորձագետի եզրակացության համաձայն՝ Հ.Թ.-ն ստացել է հրազենային վերքեր, որի հետևանքով չի կարողացել քայլել։ Կրակոցներից հետո նա մոտ երկու ժամ ողջ է մնացել: Նրա ձեռքերը կտրվել են մահից վայրկյաններ առաջ՝ սկզբում աջը, ապա՝ ձախը։ Սակայն այս վնասվածքները որևէ պատճառահետևանքային կապ չունեին մահվան անմիջական պատճառի՝ գլխատման հետ։ Նրա գլուխը «տրավմատիկորեն կտրվել էր, երբ նա դեռ կենդանի էր, մահից վայրկյաններ առաջ, և հանգեցրել էր նրա մահվան»։
Հ.Թ.-ն հուղարկավորվել է 2016թ. ապրիլի 7-ին՝ առանց մարմնի կտրված մասերի:
Թալիշի շուրջ ադրբեջանական ռազմական ուժերի ներկայությունը հաստատել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, որը 2016թ. ապրիլի 2-ին հայտարարություն էր տարածել, թե Թալիշի ռազմական դիրքերը և շրջակա բարձունքները «լիովին մաքրվել են թշնամու ուժերից»: Նմանատիպ հայտարարություն է արվել նաև 2016թ. ապրիլի 6-ին։
Այն փաստը, որ ադրբեջանական զինվորները մտել են Թալիշ գյուղ, հաստատել է վկա Բ.Վ.-ն, որն այդ ժամանակ բնակվում էր գյուղում։ Նա հայտարարել է, որ 2016թ. ապրիլի 2-ին՝ ժամը 2:30-3-ի սահմաններում, իր տան մոտ լսել է կրակոցների ձայներ, և երբ դուրս է եկել, տեսել է մոտ քսան զինված անձանցից բաղկացած խումբ՝ մուգ կանաչ համազգեստով: Նրանք խոսել են ադրբեջաներեն և կրակել են գյուղի տների վրա։
Դիմումատուները ՄԻԵԴ-ում նաև նշել են, որ 2017թ.ի հուլիսի 9-ին Ռ.Ա. անունով Ֆեյսբուքի օգտատերը Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ուժերի Ֆեյսբուքի էջում տեղադրել է մարդու խեղված գլխի և դաստակի լուսանկար: Հետագայում պարզվել է, որ այդ մարմնի մասերը պատկանել են Հ.Թ.-ին:
Ադրբեջանի կառավարությունը ՄԻԵԴ-ում պնդել է, որ 2016թ. ապրիլի 2-ին իրենց զինված ուժերը ազատագրել են, ի թիվս այլոց, Թարթառի շրջանի Թալիշ գյուղի շրջակա բլուրները։ Նշել են՝ քանի որ Հ.Թ.-ի մարմինը հայտնաբերվել է հայկական զորքերի կողմից, իրենք հնարավորություն չեն ունեցել ստուգելու, թե արդյոք վիճարկվող գործողությունները տեղի են ունեցել։
Հայաստանի կառավարությունը պաշտպանել է դիմող հայ ընտանիքների պնդումները: Տեղեկատվություն են տրամադրել 2019թ. ապրիլի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցների յութուբյան ալիքներում հրապարակված տեսանյութի մասին: Կադրերը, ենթադրաբար, նկարահանվել են տվյալ գործի վայրում՝ ապրիլյան պատերազմին մասնակցած հատուկ նշանակության ուժերի ներկայացուցիչների կողմից: Ադրբեջանական զինծառայողները նկարագրել են, թե ինչպես են ոչնչացրել հայկական ռազմական բեռնատար և սպանել ներսում գտնվող զինվորներին:
Հայաստանի կառավարությունը նաև ներկայացրել է ապրիլյան ռազմական բախումների վերաբերյալ Արցախի օմբուդսմենի 2016թ. երկրորդ միջանկյալ զեկույցի պատճենը։ Զեկույցում ներկայացված են փաստական և բժշկական մանրամասներ, իրավական եզրակացություններ 24 անձանց մահվան և ենթադրյալ խեղման, ինչպես նաև՝ ենթադրյալ խոշտանգումների 5 դեպքերի վերաբերյալ, այդ թվում՝ գլխատման 3 և ենթադրյալ մահապատժի 7 դեպքերի վերաբերյալ: Զեկույցի՝ Հ.Թ.-ին վերաբերող եզրակացությունները համընկնում են դիմողների ներկայացրած փաստերին:
ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ դիմողների բողոքները վերաբերում են Հ. Թ-ի ենթադրյալ խոշտանգման և ապօրինի սպանության դեպքին, որը տեղի է ունեցել ադրբեջանական զինուժի կողմից: Նրանք ներթափանցել են Թալիշ գյուղի շրջակայք, որն այդ ժամանակ գտնվում էր Հայաստանի վերահսկողության տակ:
ՄԻԵԴ-ը համարել է, որ դիմողների պնդումները Հ.Թ.-ի խոշտանգման ու ապօրինի սպանության մասին, և այդ պնդումները հաստատող ապացույցները հավաստի են: Ադրբեջանը որևէ այլընտրանքային պատմության կամ նույնիսկ դիմողների պնդումները հերքող «կենսունակ հակափաստարկներ» չի ներկայացրել: Պարզաբանումներ չեն ներկայացվել նաև սոցիալական հարթակներում գլխատված հայ զինվորի մարմնի մասերի ցուցադրման առնչությամբ:

ЕСПЧ вынес решение против Азербайджана по делу об обезглавленном армянском солдате
18 июня 2026 года Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) вынес решение против Азербайджана по делу об убийстве и пытках армянского солдата и причинении страданий членам его семьи. Было установлено, что Азербайджанская Республика нарушила права солдата на жизнь и свободу от пыток. Кроме того, членам его семьи были причинены страдания. Согласно решению ЕСПЧ, Азербайджан в течение трех месяцев должен выплатить семье армянского солдата 90.000 евро за нарушение прав и 14.210 евро в качестве судебных издержек.
Заявителями являются родители и сестра солдата Г.Т. (в решении ЕСПЧ имена родных не указаны по их просьбе). Интересы семьи в суде защищали адвокат Ара Казарян, правозащитники Айкуи Арутюнян, Аракс Мелконян и Артак Зейналян.
По словам заявителей, после прекращения огня в четырехдневной армяно-азербайджанской войне, начавшейся в ночь с 1-го на 2-е апреля 2016 года, тела погибших солдат с обеих сторон конфликта были найдены при поддержке гуманитарных организаций и возвращены их семьям. Однако некоторые из тел, переданных армянской стороне, были подвергнуты истязаниям со стороны вооруженных сил противника – у них отсутствовали головы, руки, мочки ушей, другие части тела.
Г.Т. был майором Армии обороны Арцаха и погиб во время военных столкновений вблизи линии соприкосновения между Азербайджаном и Арцахом с 1-го по 5-е апреля 2016 года. Его тело было найдено примерно в 500 метрах от села Талыш.
В полдень 2 апреля 2016 года Г.Т. и водитель О.Г. направились из воинской части на другой военный командный пункт, расположенный примерно в двух километрах к северу от села Талыш, чтобы доставить боеприпасы.
В протоколе осмотра места преступления, составленном властями НКР 5 апреля 2016 года, зафиксировано, что грузовик, в котором ехали армянские военнослужащие, попал в засаду и был обстрелян азербайджанскими силами примерно в одном километре от Талыша. Все шины грузовика были проколоты, на левой двери имелись следы от выстрелов, кабина была залита кровью.
Тело О.Г. было обнаружено солдатами Армии обороны Арцаха около 16 часов 2-го апреля 2016 года примерно в 15 метрах от автомобиля. Тело было обезглавлено, голова отсутствовала. Генеральная прокуратура Арцаха возбудила уголовное дело по факту обезглавливания О.Г.
Была проведена судебно-медицинская экспертиза. В заключении эксперта говорится, что голова О.Г. была отрублена посмертно. Он умер от огнестрельных ранений.
Г.Т. получил серьёзные ранения во время засады. Согласно информации, предоставленной оператором связи в ходе уголовного расследования инцидента, в 11:25 утра 2 апреля 2016 года Г.Т. отправил со своего телефона сообщение сослуживцу: “Они в меня стреляли”.
Обратившиеся в Европейский суд члены семей погибших военнослужащих заявили, что азербайджанские солдаты сначала вытащили Г.Т. из грузовика, а затем убили. Они также отрубили ему руки и голову. Тело Г.Т. было найдено армянскими вооружёнными силами на следующее утро, а именно 2 апреля 2016 года, примерно в 30 метрах от грузовика, возле ущелья в направлении села Талыш.
По заключению эксперта, Г.Т. получил огнестрельные ранения, в результате которых не мог ходить. После стрельбы он прожил около двух часов. За несколько секунд до смерти Г.Т. отрубили руки – сначала правую, затем левую. Однако эти травмы не имели причинно-следственной связи с непосредственной причиной смерти, которой было обезглавливание. Его голова “была травматически отрублена еще при жизни, за несколько секунд до смерти, и привела к его смерти”.
Г.Т. был похоронен 7 апреля 2016 года без отрубленных частей тела.
Присутствие азербайджанских военных сил вокруг Талыша было подтверждено Министерством обороны Азербайджана, которое 2 апреля 2016 года опубликовало заявление о том, что военные позиции Талыша и окружающих высот “полностью расчищены от вражеских сил”. Аналогичное заявление было сделано 6 апреля 2016 года.
Факт проникновения азербайджанских солдат в деревню Талыш был подтвержден проживавшим на тот момент в деревне свидетелем Б.В. Последний заявил, что 2 апреля 2016 года примерно в 2:30-3:00 утра он услышал выстрелы возле своего дома, а выйдя на улицу, увидел группу из примерно двадцати вооруженных мужчин в темно-зеленой форме. Они говорили по-азербайджански и стреляли по домам жителей села.
В ЕСПЧ заявители также отметили, что 9 июля 2017 года пользователь Facebook по имени Р.А. разместил на странице азербайджанского спецназа в Facebook фотографию изувеченной головы и запястья мужчины. Позже выяснилось, что части тела принадлежали Г.Т. Правительство Азербайджана заявило в ЕСПЧ, что 2 апреля 2016 года его вооруженные силы освободили среди прочего холмы, окружающие село Талиш в Тартарском районе. По утверждению представителей азербайджанского правительства, поскольку тело Г.Т. было найдено армянскими силами, у них не было возможности проверить, имели ли место оспариваемые действия.
Правительство Армении поддержало утверждения армянских заявителей. Была предоставлена информация о видео, опубликованном на YouTube-каналах азербайджанских СМИ 8 апреля 2019 года. Кадры были предположительно сняты на месте событий бойцами спецназа, участвовавшими в апрельской войне. Азербайджанские военнослужащие описали, как они уничтожили армянский военный грузовик и убили находившихся в нем солдат
Правительство Армении также предоставило копию второго промежуточного доклада Омбудсмена Арцаха о военных столкновениях в апреле 2016 года. В докладе приводятся фактические и медицинские подробности, юридические выводы о гибели и предполагаемых увечьях 24 человек, о 5 предполагаемых случаях пыток, включая 3 случая обезглавливания и 7 случаев предполагаемой казни. Выводы доклада в отношении Г.Т. соответствуют фактам, представленным заявителями.
ЕСПЧ отметил, что жалобы заявителей касались предполагаемых пыток и незаконного убийства Г.Т. азербайджанскими вооруженными силами, которые проникли в окрестности села Талыш, находившегося под контролем Армении.
ЕСПЧ признал заслуживающими доверия утверждения заявителей о пытках и незаконных убийствах и подтверждающие их доказательства. Азербайджан не представил какую-либо альтернативную историю или даже “жизнеспособные контраргументы”, опровергающие утверждения заявителей. Также не были представлены разъяснения относительно показа на социальных платформах частей тела обезглавленного армянского солдата.
“Суд убежден, что утверждения заявителей должны считаться существенно точными”,- говорится в решении ЕСПЧ.