Մեկնարկել է «Արծիվ գործընկեր 2026» զորավարժությունը
Պաշտոնապես սկսվեց «Արծիվ գործընկեր 2026» զորավարժությունը։ Այն տեղի կունենա հունիսի 17-ից 25-ը Հայաստանում։ Սա արդեն չորրորդ ամենամյա զորավարժությունն է, որը հիմնված է հայ-ամերիկյան երկարամյա պաշտպանական համագործակցության վրա և աջակցում է միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին նախապատրաստման հարցում։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը՝ Ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում։
Այս տարի «Արծիվ գործընկերն» ընդլայնում է մասնակիցների շրջանակը և ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի ու Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողներից զատ` մասնակցում են նաև Ֆրանսիայի և Հունաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչներ։
Համատեղ բազմակողմ վարժանքների միջոցով «Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժությունը բարձրացնում է փոխգործակցելիության մակարդակը, նպաստում լավագույն փորձի փոխանակմանը և ամրապնդում խաղաղապահների պատրաստվածությունը։

The Eagle Partner 2026 joint military exercise has officially begun in Armenia and will run from June 17 to June 25, according to the U.S. Embassy in Yerevan.
This is the fourth annual military exercise, which is based on the long-standing Armenian-American defense cooperation and supports the preparation for international peacekeeping missions.
This year’s drills include personnel from the Armenian Armed Forces Peacekeeping Brigade, U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard. For the first time, troops from France and Greece are also taking part, broadening the exercise’s multinational scope.
Eagle Partner 2026 aims to strengthen interoperability, encourage the exchange of best practices, and improve peacekeeping readiness among participating forces.