Հայաստանի ընտրողներին առաջարկվել է իրական ընտրություն՝ արտաքին ուղղակի ճնշման և անհավասար քարոզարշավի հնարավորությունների ֆոնին․ ԺՀՄԻԳ
Հայաստանում ԺՀՄԻԳ («Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակ») ընտրությունների դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացությունների մասին զեկույցն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունները իրական ընտրություն են առաջարկել քաղաքական այլընտրանքների միջև: Ընտրական գործընթացը եղել է լավ կազմակերպված, չնայած քարոզարշավի ընթացքում նկատվել է արտաքին ուղղակի ճնշում՝ առևտրային սահմանափակումների և անվտանգության սպառնալիքների տեսքով, որոնք ուղղված էին ընտրողների վրա ընդդիմության օգտին կողմնորոշելու միտում ձևավորելուն: Այս մասին ասվում է միջազգային դիտորդների կողմից այսօր հրապարակված նախնական հայտարարության մեջ։
Քարոզարշավը լի էր բախումներով և բաժանարար հռետորաբանությամբ: Այն նշանավորվել է ընտրակաշառքով և այլ ընտրախախտումներով, որոնք հանգեցրել են ընդդիմադիր թեկնածուների և ակտիվիստների դեմ բազմաթիվ քրեական հետապնդումների։ Այս ամենի արդյունքում ընդդիմության շատ կողմնակիցներ ձեռնպահ են մնացել քարոզարշավին ակտիվորեն մասնակցելուց։ Հայտարարության մեջ ասվում է, որ սա, ինչպես նաև պետական հատվածի աշխատակիցների վրա իշխող կուսակցության միջոցառումներին մասնակցելու ճնշումը և վերջերս ներդրված սոցիալական և տնտեսական սահմանափակումները, մտահոգություններ են առաջացրել քարոզարշավի հավասար հնարավորությունների վերաբերյալ։
«Ընդդիմադիր գործիչների ձերբակալությունների և քրեական հետապնդումների կենտրոնացումը նպաստեց ընտրովի արդարադատության ընկալմանը: Միեւնույն ժամանակ, բևեռացված լրատվամիջոցների լանդշաֆտը, սադրիչ հռետորաբանությունը, ապատեղեկատվությունը և արտաքին ճնշման և միջամտության մշտական դրսևորումները մարտահրավեր նետեցին Հայաստանի ժողովրդավարական դիմադրողականությանը և հանրային քննարկման ամբողջականությանը», - ասաց Ֆարահ Քարիմին՝ ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգողը և ղեկավարը։ «Սա ընդգծում է ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, հիմնարար ազատությունների պաշտպանության և ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության խթանման շարունակական ջանքերի կարևորությունը»։
«Հայաստանի ընտրությունները տեղի ունեցան հատկապես լարված աշխարհաքաղաքական համատեքստում՝ արտաքին ուղղակի միջամտությամբ», - ասաց Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի պատվիրակության ղեկավար Դամիեն Քոթիեն։ «Մասնավորապես, Ռուսաստանից ճնշումներն ու սպառնալիքները հասան աննախադեպ և մտահոգիչ մակարդակի»։
Գործընթացը կարգավորվել է ընտրություններին վերաբերող վերանայված օրենքներով և կանոնակարգերով, որոնք ամուր հիմք են հանդիսանում ժողովրդավարական ընտրությունների համար։ Վերջին տարիներին կատարված փոփոխությունները հիմնականում իրականացվել են լայնածավալ բանակցային գործընթացի միջոցով և իրավական շրջանակը բարելավելու ուղղությամբ։ Այնուամենայնիվ, որոշ բացթողումներ և անորոշություններ շարունակում են մնալ, և ԺՀՄԻԳ-ի և Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի մի շարք նախկինում արված առաջարկություններ մնում են չհասցեագրված։
«Քարոզարշավի ընթացքում բևեռացնող հռետորաբանությունն ու այս ընտրությունների կարևորությունը, լարված մթնոլորտ ստեղծեցին թե՛ ընտրողների, թե՛ ընտրական պաշտոնյաների համար», - ասաց ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Եվրոսիմա Պեյովիչը։ «Ընտրական մարմինները գործել են խիստ հսկողության ներքո, մինչդեռ ընտրողները ենթարկվել են շարունակական քաղաքական ճնշման և հանրային քննարկումների։ Ներքին և արտաքին գործոններից բխող լարվածությունը մեծացրել է այս ընտրությունների շուրջ ճնշումը և ազդել ընտրական վարչարարության որակի վերաբերյալ հանրային ընկալման վրա՝ ընդգծելով կառուցողական քաղաքական մթնոլորտի խթանման և ընտրական մարմինների նկատմամբ հանրային վստահության ամրապնդման կարևորությունը»։
Ընտրական վարչակազմը պրոֆեսիոնալ և արդյունավետ կերպով կառավարել է ընտրությունների տեխնիկական նախապատրաստությունները՝ միևնույն ժամանակ շահագրգիռ կողմերի վստահությանն արժանանալով: Դիտարկված ընտրատեղամասերի մեծ մասում ընտրությունների օրվա ընթացքը գնահատվել է բացարձակապես դրական։
«Մենք հանդիպեցինք իրենց գործին նվիրված ընտրատեղամասերի անդամների, որոնց մեծ մասը կանայք էին: Նրանք իրենց պարտականությունները կատարում էին նվիրվածությամբ և ուշադրությամբ։ Որոշ ընտրողներ չունեին տարրական տեղեկատվություն իրենց ընտրատեղամասերի և քվեարկության ընթացակարգերի մասին: Հայաստանի իշխանությունները պետք է մտածեն ընտրողներին ավելի լավ տեղեկատվության տրամադրման մասին», - ասաց Եվրախորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Նատալի Լուազոն։ «Ընտրությունները, ընդհանուր առմամբ, խաղաղ էին և առանց միջադեպերի։ Ընտրական գործընթացը հանգիստ էր և շատ լավ կազմակերպված: Ընթացակարգերը, կարծես, մանրակրկիտ կերպով պահպանվել էին, և հաշվարկից առաջ փոքր անհամապատասխանությունները ուշադիր ստուգվել էին»։
Առցանց քարոզարշավը լայնածավալ էր և դրա կարգավորումը սահմանափակ էր, ինչը նվազեցնում էր թափանցիկությունն ու վերահսկողությունը։ Առցանց քարոզարշավը բախումնային և բաժանարար էր։ ԺՀՄԻԳ առաքելությունը հատկանշական է համարել որոշ թեկնածուների կողմից տարածվող մանիպուլյատիվ, կեղծ և արհեստական բանականության կողմից ստեղծված բովանդակության առկայությունը։ Միևնույն ժամանակ սա վերաբերվել է անիրական և երրորդ կողմի հաշիվների օգտագործմանը՝ հակառակորդներին, կառավարությանը և ընտրական գործընթացը վարկաբեկելու համար։ Ընդհանուր առմամբ, իշխանությունները քայլեր են ձեռնարկել ապատեղեկատվության դեմ պայքարելու համար։ Ջանքերի թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը, սակայն, սահմանափակվել են հանրությանը հասանելի տեղեկատվության բացակայությամբ։
Քարոզարշավի ֆինանսավորման կանոնների փոփոխությունները ընդլայնել են քարոզարշավի ծախսերի սահմանումը, ավելացրել նվիրատվությունների և ծախսերի սահմանաչափերը և վերաբաշխել վերահսկողության գործառույթները։ Այնուամենայնիվ, հատկանշական է մի շարք կուսակցությունների և քարոզարշավի ֆինանսավորման թափանցիկությունը, հաշվետվողականությունը և ամբողջականությունը սահմանափակող մի շարք բացթողումների առկայությունը։
Չնայած ընտրական վարչակազմի և խորհրդարանի համար գենդերային քվոտաների, ինչպես նաև գենդերային հավասարակշռություն պահպանող մարմիններում կուսակցությունների համար ֆինանսական խթանների, կանանց մասնակցությունը հասարակական և քաղաքական կյանքում շարունակում է մնալ ցածր։ Կանայք կազմել են թեկնածուների 37.3 տոկոսը։
Լրատվամիջոցների միջավայրը բազմակարծիք է, սակայն բևեռացված։ ԺՀՄԻԳ-ի առաքելության լրատվամիջոցների մշտադիտարկումը պարզել է, որ լրատվամիջոցների մեծ մասը օգտագործել է փոխադարձ վիրավորանքները պառակտիչ քարոզարշավի հռետորաբանությունը ուժեղացնելու նպատակով։ Միևնույն ժամանակ լրատվամիջոցները ոչ էական վերլուծություն են առաջարկել մրցակցող ուժերի նախընտրական ծրագրերի վերաբերյալ։ Հանրային հեռուստատեսությունը ցուցաբերել է հստակ կողմնակալություն իշխող կուսակցության օգտին՝ իր իրավական պարտավորություններին և հանրային մանդատին հակառակ։ Միևնույն ժամանակ, մի քանի մասնավոր լրատվամիջոցներ բացասական կերպով են լուսաբանել կառավարությանը և բարենպաստ լուսաբանում են ապահովել ընտրված ընդդիմադիր թեկնածուների համար։ Այս ամենը միասին սահմանափակել է ընտրողների՝ տեղեկացված ընտրություն կատարելու հնարավորությունը։
«Թեև հաճախ խիստ բևեռացված քարոզարշավում, հայ ընտրողներին տրվեց պրոֆեսիոնալ կերպով կառավարվող ընտրական գործընթացում կենսունակ ու բազմակարծիք ընտրություն կատարելու հնարավորություն և նրանք օգտվեցին դրանից», - ասաց ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար Յանեշ Լենարչիչը։ «Ցավոք, նրանք ստիպված էին այդ ընտրությունը կատարել աննախադեպ արտաքին միջամտության և ճնշման պայմաններում՝ բախվելով պատժիչ առևտրային սահմանափակումների և ամենօրյա սպառնալիքների հետ, որոնք պայմանավորված էին իրենց ընտրության արդյունքներով»։

ODIHR Says Armenia’s Voters Were Offered a "Genuine Choice" in June 7 Election
The full report on the preliminary conclusions of the ODIHR (Office for Democratic Institutions and Human Rights) election observation mission in Armenia is presented below:
"The 7 June 2026 parliamentary elections offered voters a genuine choice among political alternatives in a well-run process, although direct pressure from abroad, in the form of escalating trade restrictions and security threats were observed during the campaign, aimed at unduly influencing voters in favour of the opposition, international observers said in a preliminary statement released today.
The campaign was highly confrontational, with divisive rhetoric, and was marked by allegations of vote-buying and other electoral violations that led to numerous criminal proceedings against opposition candidates and activists, resulting in many opposition supporters refraining from actively engaging in the campaign. This, along with pressure on public sector employees to attend ruling party events, and recently introduced social and economic measures, raised concerns about the equality of opportunity to campaign, the statement says.
"The concentration of arrests and criminal prosecutions against opposition figures contributed to perceptions of selective justice, while a polarized media landscape, inflammatory rhetoric, misinformation, and persistent foreign pressure and interference challenged Armenia’s democratic resilience and the integrity of public debate," said Farah Karimi, Special Co-ordinator and leader of the short-term OSCE observer mission. "This underscores the importance of continued efforts to strengthen democratic institutions, safeguard fundamental freedoms, and foster public trust in democratic processes".
“The Armenian elections took place in a particularly tense geopolitical context, with direct foreign interference,” said Damien Cottier, Head of the delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. “In particular, pressure and threats from Russia reached an unprecedented and worrying level.”
The process was governed by revised election-related laws and regulations that provide a sound basis for democratic elections. Changes in recent years were mostly introduced through extensive consultative process and worked to improve the legal framework, but some gaps and ambiguities persist, and a number of previous ODIHR and Council of Europe Venice Commission recommendations remain unaddressed.
"The importance of these elections, combined with polarizing rhetoric throughout the campaign, created a tense atmosphere for both voters and election officials," said Jevrosima Pejović, Head of the OSCE PA delegation. "Election bodies operated under heightened scrutiny, while voters were exposed to sustained political pressure and intense public debate. Tensions arising from domestic and external factors added to the pressure surrounding these elections and influenced public perception of the quality of electoral administration, highlighting the importance of promoting a constructive political climate and strengthening public confidence in electoral bodies."
The election administration managed technical preparations professionally and efficiently, and enjoyed stakeholders’ trust. Election day proceedings were assessed overwhelmingly positively in the vast majority of polling stations observed.
“We met devoted polling station members, a large majority of whom were women, who performed their duties with dedication and attention. Some voters were lacking basic information about their polling stations and voting procedures, and the Armenian authorities should consider working on better voter information,” said Nathalie Loiseau, Head of the EP delegation. “The elections were generally peaceful and without incidents. The electoral process was calm and very well organised, procedures seemed meticulously observed, and small inconsistencies before counting were carefully verified.”
Online campaigning was extensive, and its regulation is limited, reducing transparency and oversight. The online campaign was confrontational and divisive. The ODIHR mission noted the use of manipulative, false and AI-generated content disseminated by some candidates, as well as inauthentic and third-party accounts to discredit opponents, the government and the electoral process. Overall, the authorities took steps to address disinformation, but the transparency and effectiveness of these efforts were limited by the lack of publicly available information.
Amendments to campaign finance rules expanded the definition of campaign expenditures, increased donation and expenditure limits, and redistributed oversight responsibilities. Still, a number of gaps remain, limiting transparency, accountability and integrity of party and campaign finance.
Despite gender quotas for the election administration and parliament, as well as financial incentives for parties maintaining gender-balanced governing bodies, women’s participation in public and political life remained low. Women comprised 37.3 per cent of candidates.
The media environment is pluralistic but polarized, and the ODIHR mission media monitoring found that most outlets were instrumentalized by contestants to amplify mutual insults and divisive campaign rhetoric, offering little substantive analysis of contestants’ platforms. Public television displayed clear bias in favour of the ruling party, contrary to its legal obligations and public mandate. At the same time, several private outlets portrayed the government negatively and provided favourable coverage to selected opposition contestants. All combined, this undermined voters’ opportunity to make an informed choice.
“Armenia’s voters were given – and took – the opportunity to make a genuine choice in a professionally managed election process and a vibrant and pluralistic, if often highly polarized campaign,” said Janez Lenarčič, head of the election observation mission from the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights. “Unfortunately, they had to make that choice against the backdrop of unprecedented foreign interference and pressure, in the form of punitive trade measures and day-by-day threats of further negative consequences contingent on which choice they made.”