Այս տարի Սանահինը կազատվի իր վրա աճող բույսերից (լուսանկար)
2012 թ. նախատեսված է հեռացնել Սանահին վանական համալիրի պատերի և տանիքների վրա աճած բուսածածկը, մաքրել ու հիդրոֆոբ նյութով ջրամեկուսացնել ծածկասալերի կարաններն ու ճեղքերը, կատարել ծածկասալերի նոր տաշ ու շարի և քանդման ու վերաշարման աշխատանքներ: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը:
Սանահինի առավել վտանգված հատվածների (1-ին փուլ) վերականգնման նախագծային աշխատանքները կատարվել են 2011 թ., իսկ վերականգնողական աշխատանքները մեկնարկել են 2012 թ.: Առաջին փուլի աշխատանքների իրականացման համար անհրաժեշտ է 154 մլն դրամ (նախատեսված է 2012-2014 թթ. hամար):
«Համալիրի վերականգնողական աշխատանքները ֆինանսավորվել են ՀՀ պետական բյուջեի կողմից, միաժամանակ աշխատանքներ են տարվում մասնավոր ներդրողներ և հովանավորներ ներգրավվելու ուղղությամբ»,- հայտնում է Արև Սամուելյանը: Վերականգնողական աշխատանքները կատարում է «Հուշարձանների վերականգնման կենտրոն» ՓԲԸ-ն:
Սանահինի վրա աճող ծառերն ու միջնադարյան հուշարձանի վիճակը լրատվամիջոցներում ու սոցիալական ցանցերում սկսեցին ակտիվորեն քննարկվել 2011-ի հուլիսին և բողոքի ու քննադատությունների ալիք բարձրացրին: Վանական համալիրի ծածկասալերի մի զգալի մասը թափվել է, քայքայվել: Այդ պատճառով հուշարձանի վրա առատ բուսածածկ է աճում, իսկ անձրևաջրերը ներթափանցում են միջնադարյան կառույցի մեջ՝ վնասելով այն:
Լոռու մարզի Սանահին վանական համալիրը 966թ. հիմնել է հայոց թագավոր Աշոտ Գ Ողորմածը: Համալիրի ամենահին շինությունը Սբ. Աստվածածին եկեղեցին է, որը 928-944 թթ. կառուցել է Աբաս Ա Բագրատունի թագավորը: Վանքի գլխավոր տաճարը Ամենափրկիչ եկեղեցին է, որը 957-966թթ. կառուցել է Աշոտ Գ Ողորմածի կինը՝ Խոսրովանույշ թագուհին:
Պարսպի մեջ առնված հիմնական խումբը բաղկացած է 3 եկեղեցուց, գրատուն-մատենադարանից, գավթից (1181 թ.), նախագավթից (1211 թ.), հոգևոր դպրոցի գրատան սրահներից և դամբարաններից: Սբ. Աստվածածին եկեղեցու արևելքում է Սբ. Գրիգոր եկեղեցին: Սանահինի գրատուն-մատենադարանը (1063 թ.) ամենահինն ու ամենամեծն է հայկական գրատներից: Վանական համալիրը ներառում է նաև Սբ. Հարություն եկեղեցին (13-րդ դ.), Զանգակատունը (13-րդ դ.), Զաքարյանների դամբարանը (12-13-րդ դդ.), Աղբյուրը (1831 թ.), Գր. Տուտեորդու մահարձանը (1184 թ.): 10-11-րդ դարերում վանական համալիրը եղել է մշակութային կենտրոն, ունեցել բարձրագույն դպրոց՝ Սնահինի համալսարան:

Санаинский монастырь будет очищен от растительности (фото)
В 2012 г. стены и купола церквей Санаинского монастырского комплекса будут очищены от растительности, обработаны гидрофобным составом, а поврежденные плиты заменены или отреставрированы. Об этом “Hetq” сообщила заместитель министра культуры РА Арев Самуелян.
Проектные работы по восстановлению наиболее поврежденных участков Санаинского монастыря были выполнены в 2011 г., а восстановительные работы начались в 2012-ом. Для осуществления работ первого этапа необходимо 154 млн драмов.
“Работы по восстановлению монастырского комплекса финансируются из госбюджета. В то же время предпринимаются шаги по привлечению частных инвесторов и спонсоров”,- сообщила замминистра. Реставрационные работы выполняет ЗАО “Центр восстановления памятников”.
Удручающее состояние средневекового памятника начало активно обсуждаться в социальных сетях в июле 2011 г., в результате чего поднялась волна критики и протеста. Значительная часть плит Санаинского монастыря обвалилась или разрушилась, вследствие чего на памятнике растет густая растительность, а дождевые воды проникают в средневековое сооружение, нанося ему ущерб.
Находящийся в Лорийской области Санаинский монастырский комплекс был основан в 966 г. при армянским царе Ашоте III Милостивом. Древнейшим сооружением комплекса является церковь Сурб Аствацацин, построенная в 928-944 г. при царе Аббасе I  Багрутни. Главным храмом монастыря является церковь Сурб Аменапркич, построенная Хосровануйш, женой  Ашота III Милостивого.
Архитектурный ансамбль включает церкви, часовни, притворы,  усыпальницы, колокольню, книгохранилище, трапезные, галереи. В 10-11 вв. монастырский комплекс был культурным центром, имел высшую школу – Санаинский монастырь.