Ամերիաբանկը և ԱԶԲ-ն կնքել են 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր Հայաստանում ՄՓՄՁ ֆինանսավորումն ու կանաչ ներդրումներն ընդլայնելու նպատակով
Ամերիաբանկը և Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) կնքել են մինչև 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր՝ Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ), այդ թվում՝ կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների ֆինանսավորման հասանելիությունն ընդլայնելու և կանաչ ներդրումների ծավալն ավելացնելու նպատակով։
Ֆինանսավորումը կաջակցի ՄՓՄՁ-ներին ամբողջ երկրում՝ օգնելով կատարել աճին միտված ներդրումներ, բարելավել մրցունակությունը և որդեգրել ավելի կայուն գործելակերպ։ Տվյալ նախագիծը ԱԶԲ-ի կողմից Հայաստանի մասնավոր հատվածում մինչև օրս կնքված ամենախոշոր գործարքն է։
«Այս նախագիծը կընդլայնի ֆինանսավորման հասանելիությունը ՄՓՄՁ-ների, հատկապես կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկությունների համար` միաժամանակ խթանելով կանաչ ներդրումները Հայաստանում», – ասել է ԱԶԲ հայաստանյան մշտական առաքելության տնօրեն Լյազիզա Սաբիրովան։ «Երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելով՝ մենք օգնում ենք բիզնեսներին աճել, աշխատատեղեր ստեղծել և նպաստել ավելի ներառական և կլիմայական փոփոխություններին դիմակայուն տնտեսության ձևավորմանը»։
Նախագիծը ներառում է մինչև 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ, որի մինչև 75%-ը նախատեսված է միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորման համար, իսկ առնվազն 25%-ը՝ կանաչ ֆինանսավորման, այդ թվում` վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության համար։ Ֆինանսավորման առնվազն 10%-ը կուղղվի կանանց կողմից ղեկավարվող ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը։
Ամերիաբանկի Ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը նշել է. «Մենք ուրախ ենք ամրապնդել մեր գործընկերությունն ԱԶԲ-ի հետ՝ աջակցելով Հայաստանի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին մատչելի ֆինանսավորումն ավելի հասանելի դարձնելու միջոցով։ Որպես Հայաստանի ամենախոշոր վարկատու, որն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում կանաչ և կայուն ֆինանսավորմանը, մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ ներառական աճի խթանմանը և երկրի երկարաժամկետ տնտեսական զարգացմանն աջակցելուն»։
ՄՓՄՁ-ներն առանցքային դեր են խաղում Հայաստանի տնտեսության համար՝ ապահովելով զբաղվածության գրեթե 70%-ը և համախառն ներքին արդյունքի ավելի քան 65%-ը, սակայն ֆինանսավորման կարիքը շարունակում է բարձր մնալ։
ԱԶԲ-ն նաև կտրամադրի մինչև 125 հազար ԱՄՆ դոլարի տեխնիկական աջակցություն Ամերիաբանկի կարողությունները հզորացնելու համար` ներառյալ ֆինանսական բարեվարքության համակարգերի և կայուն զարգացման կոմպետենցիաների կենտրոնի ստեղծումը:
Նախագիծը աջակցում է Հայաստանի ջանքերին՝ խթանելու մասնավոր հատվածի զարգացումը, ընդլայնելու ֆինանսավորման հասանելիությունը և նպաստելու կլիմայական ազդեցություններին դիմակայուն աճին։
ԱԶԲ-ի մասին
ԱԶԲ-ն առաջատար բազմակողմ զարգացման բանկ է, որն աջակցում է ներառական, ճկուն և կայուն աճին Ասիայում և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։ Իր անդամների և գործընկերների հետ համատեղ բարդ մարտահրավերներ լուծելու համար ԱԶԲ-ն օգտագործում է նորարարական ֆինանսական գործիքներ և ռազմավարական գործընկերություններ՝ կյանքերը վերափոխելու, որակյալ ենթակառուցվածքներ կառուցելու և մեր մոլորակը պաշտպանելու համար: Հիմնադրված լինելով 1966 թվականին` ԱԶԲ-ն պատկանում է 69 անդամների, որոնցից 50-ը տարածաշրջանից են։

Ameriabank, ADB Sign $100 Million Agreement to Expand Micro, SME, and Green Finance in Armenia
The Asian Development Bank (ADB) and Ameriabank have signed a loan agreement of up to $100 million to expand access to finance for micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) in Armenia, including women-led businesses, and to scale up green investments.
The financing will support MSMEs across the country, helping businesses invest in growth, improve competitiveness, and adopt more sustainable practices. This project represents ADB’s largest private sector transaction in Armenia to date.
“This project will expand access to finance for MSMEs — especially women-owned enterprises — while advancing green investments in Armenia,” said ADB Armenia Country Director Lyaziza Sabyrova. “By providing longer-term financing, we are supporting businesses to grow, create jobs, and contribute to a more inclusive and climate-resilient economy.”
The project includes a loan of up to $100 million, with up to 75% allocated for MSME lending and at least 25% for green finance, including renewable energy and energy efficiency. At least 10% of the financing will support women-owned MSMEs.
Hovhannes Toroyan, Chief Financial Officer at Ameriabank, commented: “We are delighted to strengthen our partnership with the ADB in supporting MSMEs across Armenia through greater access to affordable financing. As Armenia’s largest lender, with a strong focus on green and sustainable finance, we remain committed to driving inclusive growth and supporting the country’s long-term economic development.”
MSMEs are central to Armenia’s economy, accounting for nearly 70% of employment and over 65% of gross domestic product, yet the need for financing among them remains high.
ADB will also provide technical assistance of up to $125,000 to strengthen Ameriabank’s capacity, including support for financial integrity systems and the establishment of a sustainability competence center.
The project supports Armenia’s efforts to promote private sector development, expand access to finance, and advance climate-resilient growth.
About ADB
ADB is a leading multilateral development bank supporting inclusive, resilient, and sustainable growth across Asia and the Pacific. Working with its members and partners to solve complex challenges together, ADB harnesses innovative financial tools and strategic partnerships to transform lives, build quality infrastructure, and safeguard our planet. Founded in 1966, ADB is owned by 69 members - 50 from the region.