Ամերիաբանկը և ԱԶԲ-ն կնքել են 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր Հայաստանում ՄՓՄՁ ֆինանսավորումն ու կանաչ ներդրումներն ընդլայնելու նպատակով
Ամերիաբանկը և Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) կնքել են մինչև 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր՝ Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ), այդ թվում՝ կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների ֆինանսավորման հասանելիությունն ընդլայնելու և կանաչ ներդրումների ծավալն ավելացնելու նպատակով։
Ֆինանսավորումը կաջակցի ՄՓՄՁ-ներին ամբողջ երկրում՝ օգնելով կատարել աճին միտված ներդրումներ, բարելավել մրցունակությունը և որդեգրել ավելի կայուն գործելակերպ։ Տվյալ նախագիծը ԱԶԲ-ի կողմից Հայաստանի մասնավոր հատվածում մինչև օրս կնքված ամենախոշոր գործարքն է։
«Այս նախագիծը կընդլայնի ֆինանսավորման հասանելիությունը ՄՓՄՁ-ների, հատկապես կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկությունների համար` միաժամանակ խթանելով կանաչ ներդրումները Հայաստանում», – ասել է ԱԶԲ հայաստանյան մշտական առաքելության տնօրեն Լյազիզա Սաբիրովան։ «Երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելով՝ մենք օգնում ենք բիզնեսներին աճել, աշխատատեղեր ստեղծել և նպաստել ավելի ներառական և կլիմայական փոփոխություններին դիմակայուն տնտեսության ձևավորմանը»։
Նախագիծը ներառում է մինչև 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ, որի մինչև 75%-ը նախատեսված է միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորման համար, իսկ առնվազն 25%-ը՝ կանաչ ֆինանսավորման, այդ թվում` վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության համար։ Ֆինանսավորման առնվազն 10%-ը կուղղվի կանանց կողմից ղեկավարվող ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը։
Ամերիաբանկի Ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը նշել է. «Մենք ուրախ ենք ամրապնդել մեր գործընկերությունն ԱԶԲ-ի հետ՝ աջակցելով Հայաստանի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին մատչելի ֆինանսավորումն ավելի հասանելի դարձնելու միջոցով։ Որպես Հայաստանի ամենախոշոր վարկատու, որն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում կանաչ և կայուն ֆինանսավորմանը, մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ ներառական աճի խթանմանը և երկրի երկարաժամկետ տնտեսական զարգացմանն աջակցելուն»։
ՄՓՄՁ-ներն առանցքային դեր են խաղում Հայաստանի տնտեսության համար՝ ապահովելով զբաղվածության գրեթե 70%-ը և համախառն ներքին արդյունքի ավելի քան 65%-ը, սակայն ֆինանսավորման կարիքը շարունակում է բարձր մնալ։
ԱԶԲ-ն նաև կտրամադրի մինչև 125 հազար ԱՄՆ դոլարի տեխնիկական աջակցություն Ամերիաբանկի կարողությունները հզորացնելու համար` ներառյալ ֆինանսական բարեվարքության համակարգերի և կայուն զարգացման կոմպետենցիաների կենտրոնի ստեղծումը:
Նախագիծը աջակցում է Հայաստանի ջանքերին՝ խթանելու մասնավոր հատվածի զարգացումը, ընդլայնելու ֆինանսավորման հասանելիությունը և նպաստելու կլիմայական ազդեցություններին դիմակայուն աճին։
ԱԶԲ-ի մասին
ԱԶԲ-ն առաջատար բազմակողմ զարգացման բանկ է, որն աջակցում է ներառական, ճկուն և կայուն աճին Ասիայում և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։ Իր անդամների և գործընկերների հետ համատեղ բարդ մարտահրավերներ լուծելու համար ԱԶԲ-ն օգտագործում է նորարարական ֆինանսական գործիքներ և ռազմավարական գործընկերություններ՝ կյանքերը վերափոխելու, որակյալ ենթակառուցվածքներ կառուցելու և մեր մոլորակը պաշտպանելու համար: Հիմնադրված լինելով 1966 թվականին` ԱԶԲ-ն պատկանում է 69 անդամների, որոնցից 50-ը տարածաշրջանից են։

Америабанк и АБР заключили договор на $100 млн США для расширения финансирования микро-, малых и средних предприятий и «зеленых» инвестиций в Армении
Азиатский банк развития (АБР) и Америабанк заключили кредитный договор на сумму до 100 миллионов долларов США для расширения доступа к финансированию для микро-, малых и средних предприятий (ММСП) в Армении, включая предприятия, возглавляемые женщинами, а также для увеличения объемов «зеленых» инвестиций.
Финансирование окажет поддержку ММСП по всей стране, помогая предприятиям инвестировать в рост, повышать конкурентоспособность и внедрять более устойчивые методы работы. Данный проект на сегодняшний день является крупнейшей сделкой АБР с частным сектором в Армении.
«Этот проект расширит доступ к финансированию для ММСП, особенно для предприятий, принадлежащих женщинам, одновременно способствуя продвижению «зеленых» инвестиций в Армении», – отметила директор представительства АБР в Армении Лязиза Сабырова. «Предоставляя долгосрочное финансирование, мы помогаем компаниям расти, создавать рабочие места и вносить вклад в развитие более инклюзивной и устойчивой к изменению климата экономики».
Проект включает в себя кредит в размере до 100 миллионов долларов США, при этом до 75% средств будет направлено на кредитование ММСП, а не менее 25% – на «зеленое» финансирование, включая возобновляемую энергетику и энергоэффективность. Не менее 10% финансирования будет направлено на поддержку ММСП, принадлежащих женщинам.
Оганес Тороян, финансовый директор Америабанка, отметил: «Мы рады укрепить партнерство с Азиатским банком развития с целью поддержки ММСП по всей Армении через расширение доступа к доступному финансированию. Как крупнейший кредитор Армении, уделяющий особое внимание «зеленому» и устойчивому финансированию, мы остаемся приверженными обеспечению инклюзивного роста и поддержке долгосрочного экономического развития страны».
ММСП играют ключевую роль в экономике Армении, обеспечивая почти 70% занятости и более 65% валового внутреннего продукта, однако потребность в финансировании среди них остается высокой.
АБР также предоставит техническую помощь в размере до 125 тыс. долларов США для укрепления потенциала Америабанка, включая поддержку систем финансовой добросовестности и создание центра компетенций в области устойчивого развития.
Проект поддерживает усилия Армении по содействию развитию частного сектора, расширению доступа к финансированию и продвижению роста, устойчивого к изменению климата.
Об АБР
АБР – ведущий многосторонний банк развития, поддерживающий устойчивый, инклюзивный и стабильный рост в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Работая со странами-членами и партнерами над совместным решением сложных задач, АБР использует инновационные финансовые инструменты и стратегическое партнерство для преобразования жизни людей, создания качественной инфраструктуры и сохранения нашей планеты. Будучи основанным в 1966 году, АБР принадлежит 69 странам, 50 из которых из региона.