Team Holding-ը հայտարարում է դոլարային պարտատոմսերի երրորդ՝ եզրափակիչ փուլի տեղաբաշխման մեկնարկը․ տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker Armenia
Team Holding-ը հայտարարում է անվանական արժեկտրոնային դոլարային պարտատոմսերի տեղաբաշխման երրորդ՝ եզրափակիչ փուլի մեկնարկի մասին:
Նախորդ երկու փուլերի տեղաբաշխումներն ավարտվել են նախատեսված ժամկետից շուտ՝ ներդրողների կողմից բարձր պահանջարկի և շուկայի կայուն հետաքրքրվածության պայմաններում: Team Holding-ի պարտատոմսերը շարունակաբար ձևավորում են բարձր ակտիվություն ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային ներդրողների շրջանում:
Տեղաբաշխումն իրականացվում է Freedom Broker Armenia ներդրումային ընկերության միջոցով՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան և լիարժեք թափանցիկ գործընթաց ապահովելով:
Երրորդ՝ եզրափակիչ փուլի շրջանակում տեղաբաշխվող դոլարային պարտատոմսերի պայմաններն են՝ անվանական ծավալը՝ 12,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար, մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը՝ 100 ԱՄՆ դոլար, արժեկտրոնի եկամտաբերությունը՝ 8,65%, շրջանառության ժամկետը՝ 48 ամիս: Արժեկտրոնները կվճարվեն կիսամյակային պարբերականությամբ:
Տեղաբաշխման արդյունքում ներգրավված միջոցները Team Holding-ը կուղղի իր հիմնական ռազմավարական ուղղությունների զարգացմանը՝ ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը, նորարարական լուծումների ներդրմանը, ինչպես նաև ընթացիկ նախագծերի ֆինանսավորման արդյունավետության բարձրացմանը:
«Բարձր գնահատելով այս ողջ ընթացքում մեր ընկերության ու թիմի հանդեպ ներդրողների վստահությունը՝ մուտք ենք գործում պարտատոմսերի տեղաբաշխման եզրափակիչ փուլ: Այս ճանապարհին մեզ միացած գործընկերների՝ թե՛ անհատների, թե՛ բիզնեսների հավատը մեզ պարտավորեցնում է էլ ավելի մեծ եռանդով շարունակելու մեր՝ ենթակառուցվածքների և նորարարության զարգացման ուղղությամբ նախագծերը՝ հեռանկարում ունենալով միասին առավել մրցունակ տնտեսության ձևավորման գաղափարը», - ասում է Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Հայկ Եսայանը:
Freedom Broker Armenia-ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը հավելում է․ «Team Holding-ի պարտատոմսերի՝ նախորդ երկու փուլերի նկատմամբ արձանագրված բարձր պահանջարկը վկայում է, որ Հայաստանի կապիտալի շուկայում ձևավորվում է հասուն և երկարաժամկետ մտածողությամբ ներդրումային միջավայր, որտեղ ներդրողները նախապատվությունը տալիս են կայուն զարգացման ռազմավարություն ունեցող և բարձր թափանցիկությամբ գործող ընկերություններին»։
Ծրագրային ազդագրով նախատեսված տեղաբաշխման ընդհանուր ծավալը կազմում է 31,500,000 ԱՄՆ դոլար և 1.4 միլիարդ ՀՀ դրամ։
Team Holding-ի պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկում՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 19-ի թիվ 1/417Ա որոշմամբ։
___________________________________
«Թիմ Հոլդինգ» ՓԲԸ-ն, հիմնադրված 2021 թվականին Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանների կողմից, ձևավորվել է որպես դուստր և այլ ընկերություններում ներդրումներ կատարող «հոլդինգային» ընկերություն, որը միավորում է դուստր ընկերություններ տարբեր ոլորտներում և ստեղծում բազմաճյուղ կորպորատիվ էկոհամակարգ։ Հոլդինգը միավորել է կախյալ և դուստր ընկերություններ տարբեր ոլորտներից՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ և համակարգային ինտեգրացիա, ֆինթեք, լոգիստիկա և էլեկտրոնային առևտուր, էներգետիկա և շինարարություն, հյուրընկալության ոլորտ, գինեգործություն և բարձրորակ սպառողական ապրանքների մատակարարում։ Այսօր Հոլդինգի գործունեությունը ընդգրկում է Հայաստանի տնտեսության մի շարք առանցքային ուղղություններ։
Freedom Broker Armenia-ն (իրավաբանական անվանումը՝ «Ֆրիդոմ Ֆինանս Արմենիա» ՍՊԸ)՝ ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված ներդրումային ընկերություն է, որն ապահովում է մուտք դեպի տեղական և միջազգային ֆոնդային շուկաներ։ Ընկերությունն առաջարկում է ներդրումային ծառայությունների ամբողջական շրջանակ՝ բորքերային, արժեթղթերի պահառության և արժեթղթերի տեղաբաշխման ծառայություններ, որոնց շրջանակում հաճախորդները ստանում են տեղական և միջազգային խոշորագույն արժեթղթերի շուկաներում ուղղակի ներդրումներ կատարելու հնարավորություն մեր ժամանակակից առցանց հարթակի միջոցով։
Freedom Broker Armenia-ն հանդիսանում է Freedom Holding Corp. միջազգային ֆինանսական հոլդինգի մաս, որի բաժնետոմսերը ցուցակված են NASDAQ ֆոնդային բորսայում (FRHC): Հոլդինգի շուկայական կապիտալիզացիան կազմում է 7.5 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ակտիվները՝ 12.4 մլրդ դոլար (31.03.2026)։ Freedom Holding Corp.-ը ներկայացված է ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, ԱՊՀ երկրներում և Ասիայում՝ ունենալով ավելի քան 11 000 աշխատակից, 232 գրասենյակ, և 11 միլիոն օգտատեր թվային էկոհամակարգում։

Team Holding объявляет о начале третьего заключительного этапа размещения долларовых облигаций; размещение осуществляет Freedom Broker Armenia
Team Holding объявляет о начале третьего заключительного этапа размещения именных купонных долларовых облигаций.
Первые два этапа размещения завершились раньше запланированного срока благодаря высокому спросу со стороны инвесторов и устойчивому интересу рынка. Облигации Team Holding продолжают демонстрировать высокую активность как среди локальных, так и международных инвесторов.
Размещение осуществляется через инвестиционную компанию Freedom Broker Armenia с соблюдением международных стандартов и обеспечением полной прозрачности процесса.
Параметры долларовых облигаций, размещаемых в рамках третьего — финального этапа: номинальный объем выпуска — 12,5 млн долларов США, номинальная стоимость одной облигации — 100 долларов США, купонная доходность — 8,65%, срок обращения — 48 месяцев. Выплата купонов будет осуществляться с полугодовой периодичностью.
Средства, привлеченные в результате размещения, Team Holding направит на развитие ключевых стратегических направлений компании — реализацию инфраструктурных проектов, внедрение инновационных решений, а также повышение эффективности финансирования текущих проектов.
«Высоко оценивая доверие, которое инвесторы на протяжении всего этого времени проявляли к нашей компании и команде, мы вступаем в финальный этап размещения облигаций. Доверие партнеров, присоединившихся к нам на этом пути, как частных инвесторов, так и представителей бизнеса, обязывает нас с еще большей энергией продолжать проекты, направленные на развитие инфраструктуры и инноваций, имея общую долгосрочную цель — формирование более конкурентоспособной экономики», - отметил соучредитель группы компаний Team Айк Есаян.
Директор Freedom Broker Armenia Овак Овакимян добавил: «Высокий спрос, зафиксированный на предыдущих двух этапах размещения облигаций Team Holding, свидетельствует о том, что на рынке капитала Армении формируется зрелая инвестиционная среда с долгосрочным мышлением, где инвесторы отдают предпочтение компаниям с устойчивой стратегией развития и высоким уровнем прозрачности».
Приобрести облигации можно онлайн через платформу Freedom Broker Armenia, обратившись в офис компании либо подав заявку на официальном сайте.
_____________________________________________________________
ЗАО «Тим Холдинг», основанное в 2021 году Айком и Александром Есаянами, создано как холдинговая структура, осуществляющая инвестиции и объединяющая дочерние компании в различных секторах. Холдинг формирует многоотраслевую корпоративную экосистему.
Team Holding объединяет компании, работающие в сферах информационных технологий и системной интеграции, финтеха, логистики и e-commerce, энергетики и строительства, гостиничного бизнеса, виноделия и поставок высококачественных потребительских товаров. Сегодня деятельность холдинга охватывает ряд ключевых направлений экономики Армении.
Freedom Broker Armenia (юридическое наименование — ООО «Фридом Финанс Армения») — инвестиционная компания, лицензированная Центральным банком Республики Армения, обеспечивающая доступ к локальным и международным фондовым рынкам. Компания предлагает полный спектр инвестиционных услуг, включая операции купли-продажи ценных бумаг, инвестиции в фонды, участие в первичных публичных размещениях акций (IPO), а также самостоятельную торговлю через онлайн-платформу.
Freedom Broker Armenia входит в состав международного финансового холдинга Freedom Holding Corp., акции которого обращаются на бирже NASDAQ (тикер FRHC). Рыночная капитализация холдинга составляет 7,5 млрд долларов США, активы 12,4 млрд долларов США (по состоянию на март 2026 года). Группа представлена в США, Европе, странах СНГ и Азии, насчитывает более 11 000 сотрудников, 233 офиса и свыше 11 миллионов пользователей в цифровой экосистеме.