Ես չեմ համաձայնվի դատավոր լինել
Հայաստանում եւ Ադրբեջանում դատական համակարգերի անկախության մասին են ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցները: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են: Ծրագրին աջակցում են Հայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում ՙՆովոյե Վրեմյա՚ թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անց է կացնում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց ՀՀ Փաստաբանների պալատի նախագահի տեղակալ Արա Զոհրաբյանի հետ
Ի՞նչն է խանգարում դատարանների անկախությանը Հայաստանում` օրենսդրությո՞ւնը, քաղաքական կամքի բացակայությո՞ւնը:
Դատարանները կոչված են պահպանելու օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունը, հետեւաբար` դատարանների անկախությունն ունի առանցքային նշանակություն:
Դատարանների անկախությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ են առնվազն հետեւյալ պայմանները. Առաջին` դատավորների կենսամակարդակի, այսինքն` աշխատավարձերի բարձրացում: Չնայած` վերջերս դատավորների աշխատավարձը բարձրացավ (ներկայումս այն մոտ 800 եվրոյին համարժեք դրամ է), բայց, միեւնույն է, դա համընթաց չէ գնաճի աստիճանին: Ես չեմ համաձայնվի դատավոր լինել, որովհետեւ այդ պաշտոնն ինձ համար գրավիչ չէ` թեկուզ հենց վարձատրության առումով: Որպես փաստաբան ես ավելի շատ եմ վաստակում, քան դատավորը` օրինական միջոցներով:
Երկրորդ` կարեւոր գործոն է նաեւ գիտելիքը, բարձր որակավորումը, վերապատրաստման հնարավորությունները: Մենք ունենք բարձր որակավորման փաստաբանների, դատախազների եւ դատավորների կարիք:
Երրորդ` գործադիր մարմինը չի կարողանում համակերպվել իրենից անկախ դատական համակարգի գոյության եւ գործունեության հետ: Այս ՙբարդույթը՚ վերացնելու համար հարկավոր է քաղաքական կամք եւ հանդուրժողականություն: Չորրորդ` պետք է լինի դատավորների «համաներում». դատավորների աշխատավարձերի բարձրացումով նրանք չեն ձերբազատվում իրենց նախորդ մեղքերից, ինչը նույնպես կարող է կախման մեջ գցել նրանց գործադիր իշխանությունից:
Անցյալի եւ ներկայի միջեւ հարկ է առանձնացնել մի սահման եւ ասել` հարգելի դատավորներ, այդ սահմանից հետո ցանկացած անօրինականության համար կենթարկվեք պատասխանատվության: Եթե չլինի համաներում, դատավորին միշտ կարելի է կաշկանդել եւ կառավարել` հիշեցնելով մեկ ամիս առաջ իրականացրած անօրինական գործողությունը:
Օրենսդրական դաշտը, ճիշտ է, որոշակի շտկումների կարիք ունի, բայց, ընդհանուր առմամբ, դատական իշխանության ինքնակառավարման եւ դատարանի անկախության բավարար երաշխիքներ է տալիս: Բոլոր զարգացած պետություններում կա իրավական մշակույթ, եւ քաղաքացիների համար իրավունքի որեւէ դրույթ քիչ նշանակություն ունի: Պատկերավոր ասած` հերթում սպասելու տարրական կանոնները հարգելու համար պարտադիր չէ, որ դրանք գրված լինեն պատին: Իսկ հարուստ մշակութային արժեքներ եւ ավանդույթներ ունեցող մեր պետությունում, ցավոք, մենք օրենքներով ենք ուզում իրավական մշակույթ ձեւավորել:
Ի՞նչ ակտիվությամբ են քաղաքացիներն օգտվում դատաքննության իրավունքից, վստահություն կա՞ դատական համակարգի նկատմամբ:
Ես փաստաբանական գործունեությամբ եմ զբաղվում 2001 թվականից եւ կարող եմ նշել, որ տարեց տարի քաղաքացիների դիմումների քանակն ավելանում է: Այս մասին վկայում են նաեւ վիճակագրական տվյալները: Նույնիսկ թոշակառուներն իրենց իրավունքները պաշտպանելու համար գոնե սպառնում են, որ կգնան դատարան եւ կհասնեն մինչեւ Եվրադատարան` իհարկե, երբեմն չհասկանալով Եվրադատարանի իրական նշանակությունը: Այս ակտիվությունը ես պայմանավորում եմ իրավագիտակցության բարձրացմամբ:
Քաղաքացիական գործերում երկու կողմից մեկը պարտվում է, եւ պարտվող կողմը միշտ դժգոհ է եւ մեղադրում է դատարանին` հայտնելով իր անվստահությունը: Քաղաքացիական գործերում մարդկանց վստահությունը պայմանավորված է դատարանի` որոշումը գրագետ հիմնավորելու կարողությամբ:
Քրեական գործերում վստահությունը դատարանի հանդեպ շատ ցածր է: Մեզ մոտ եթե անգամ կա կասկած, որ այդ մարդն է կատարել հանցագործությունը, ուրեմն հենց միայն կասկածով նրան կդատապարտեն: ՀՀ Սահմանադրությամբ ունենք անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, բայց այսօր փաստացի մեղավորության կանխավարկածն է գործում: Խնդիրն այն է, որ դատարանը դեռեւս լրիվ չի ձերբազատվել դատախազության ազդեցությունից:
Եթե դատարանը հակադրվում է դատախազությանը, ապա դատախազությունը սկսում է գործի դնել իր ազդեցության լծակները: Սակայն, վերջերս դատարանը փորձում է ձերբազատվել դատախազության ազդեցությունից: Այս մասին վկայում են նաեւ վերջերս մամուլով լուսաբանված մի քանի գործեր, ինչը դատական եւ դատախազական համակարգերի բախումների արդյունք է: Սա դրական եմ գնահատում, քանի որ այդ բախումների ընթացքում է ծնվելու ճշմարտությունը:
Հայաստանում ինչպե՞ս է ձեւավորվում Փաստաբանների պալատը, ի՞նչ է տալիս անդամակցությունը պալատին, եւ որքանո՞վ են բնակչությանը մատչելի փաստաբանական ծառայությունները: Բնակչության մեկ շնչին քանի՞ (պալատի անդամ) փաստաբան է բաժին ընկնում:
ՀՀ փաստաբանների պալատը ձեւավորվել է 2005 թ.` այդ ժամանակ գործող երեք փաստաբանների միությունների միաձուլման հետեւանքով: Կարծում եմ, որ դա դրական ազդեցություն ունեցավ փաստաբանության զարգացման համար: Բացի իր մի շարք առաքելություններից, Փաստաբանների պալատը կոչված է նաեւ պաշտպանելու փաստաբանների շահերը: Վերջին մի քանի դեպքերը ցույց տվեցին, որ փաստաբաններն իրենց միասնության մեջ են ուժեղ, իսկ Փաստաբանների պալատը համակարգում է այդ միասնությունը:
Այսպես, մեր փաստաբաններից չորսի նկատմամբ քրեական գործեր էին հարուցվել այն բանի համար, որ նրանք առանց դատավորի թույլտվության, բոյկոտելով նախագահողի գործողությունները, դուրս էին եկել նիստերի դահլիճից: Այդ ժամանակ գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 343-րդ հոդվածը սահմանում էր պատասխանատվություն փաստաբանի, վկայի եւ տուժողի, բայց ոչ դատախազի համար` դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի համար: Մենք ըմբոստացանք այդ խտրականության դեմ:
Փաստաբանները Մարդու իրավունքների պաշտպանի միջոցով դիմեցին Սահմանադրական դատարան` այդ դրույթի հակասահմանադրականությունը որոշելու համար: Մենք համախմբվեցինք մեր գործընկերներին պաշտպանելու համար, բոլոր դատարաններին հայտարարեցինք, որ եթե չսպասեն Սահմանադրական դատարանի որոշմանը, ապա մենք 300 փաստաբաններով մտնելու ենք դատարան եւ նույն կերպ լքելու ենք դահլիճը, ու թող բոլորի հանդեպ կիրառեն այդ պատասխանատվությունը: Իհարկե, դա ազդեցություն ունեցավ: Դատարանը սպասեց, իսկ Սահմանադրական դատարանն այդ նորմը ճանաչեց հակասահմանադրական, եւ քրեական գործերը կարճվեցին:
2011 թ. դրությամբ ՀՀ փաստաբանների պալատն ունի 1025 անդամ գործող փաստաբան, որոնք մասնագիտացված են տարբեր գործերով, ինչպես նաեւ վարում են սակագնային տարբերակված քաղաքականություն (սակագները որոշում են իրենք` ելնելով իրենց փորձից եւ մասնագիտացումից): Կարծում եմ, որ բնակչությանը մատչելի են փաստաբանական ծառայությունները:
ՀՀ փաստաբանների պալատն ապահովում է նաեւ անվճար իրավաբանական օգնություն քրեական բոլոր գործերով, ինչպես նաեւ քաղաքացիական մի քանի գործերով (ալիմենտի պահանջ, առողջությանը վնաս պատճառելու փոխհատուցման եւ այլ պահանջներ): Անվճար իրավաբանական օգնությունն իրականացնում է ՀՀ փաստաբանների պալատի կառուցվածքային միավորը հանդիսացող հանրային պաշտպանի գրասենյակը` պետական բյուջեի միջոցներով:
Հանրային պաշտպանները ՀՀ փաստաբանների պալատի հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած փաստաբաններ են, որոնք իրենց անձնական գործերով զբաղվելու իրավունք չունեն: Պետք է տեղեկացնեմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովում է «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով քրեական, քաղաքացիական, վարչական եւ սահմանադրական բոլոր գործերով հնարավորություն է տրվելու ստանալ անվճար իրավաբանական օգնություն: Այս գործերով օգնությունը տրվելու է անվճարունակ անձանց, որոնց խմբերը սահմանված են նույն օրենքի նախագծով:
Քաղաքացիները հաճա՞խ են դիմում Եվրոպական դատարան, այսօրվա դրությամբ Հայաստանի վերաբերյալ Եվրադատարանի քանի՞ որոշում կա, եւ ինչպե՞ս են կատարվում դրանք:
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան ներկայացվող դիմումների քանակը գնալով ավելանում է, ինչն ընդգծում է միջազգային դատարանի դերի եւ նշանակության գիտակցումը հասարակության կողմից: Ավելին, դատարաններն իրենց դատական ակտերում շատ հաճախ են օգտագործում Եվրոպական դատարանի որոշումներից դիրքորոշումներ: Այս դրական ավանդույթը ձեւավորվեց ՀՀ վճռաբեկ դատարանի որոշումներով:
Կոնկրետ վիճակագրությանը չեմ տիրապետում, սակայն կարող եմ ասել, որ Հայաստանի մասնակցությամբ Եվրոպական դատարանն արդեն 20 վճիռ է կայացրել: Հիմա շատ գործերով պետությունը գտնվում է կոմունիկացիոն հարաբերությունների մեջ: Ընթացիկ գործերով պետության հիմնական խնդիրներից կարելի է արձանագրել անձին կալանավորելու, ինչպես նաեւ պետության եւ հասարակության շահերի համար հարկադրաբար վերցվող սեփականության հետ կապված գործերը: Հայաստանում չի գործում բարոյական վնասի փոխհատուցման ինստիտուտը (այդպիսի օրենք չկա), ինչը նույնպես վտանգ է պետության համար:

Я не соглашусь быть судьей
В интервью армянского и азербайджанского адвокатов представлены проблемы независимости судебных систем в Армении и Азербайджане. Это - одна из 20 тем, которые освещаются в парных интервью специалистов из двух стран в рамках совместного проекта Исследовательского центра «Регион» (Армения) и Институт мира и демократии (Азербайджан) в рамках совместного проекта «Альтернативная информация для армяно-азербайджанского диалога».
Интервью с заместителем председателя Палаты адвокатов РА Ара Зограбяном
Что мешает независимости судов в Армении: законодательство, отсутствие политической воли?
Суды призваны обеспечить равноправие каждого перед законом, поэтому независимость судов имеет стержневое значение. Для независимости судов нужны, по меньшей мере, следующие условия:
Во-первых, нужно повысить уровень жизни судей. Хотя в последнее время зарплата повысилась (сегодня она составляет сумму, эквивалентную приблизительно 800 евро), но все равно это не идет в ногу с повышением цен. Я бы не согласился стать судей, хотя бы из-за оплаты. Как адвокат законным путем я зарабатываю больше, чем судьи.
Во-вторых, важным фактором являются знания, курсы повышения квалификации. Нам нужны высокопрофессиональные адвокаты, прокуроры и судьи.
В третьих, исполнительные органы не могут смириться с деятельностью независимой судебной власти. Для «преодоления» этого комплекса нужна политическая воля и толерантность.
В четвертых, нужна ,,амнистия,, судей. Повышение зарплат не освобождает их от грехов прошлых лет, что также может поставить их в зависимость от исполнительной власти. Нужно провести грань между прошлым и настоящим и объявить: «Уважаемые судьи, отныне вы понесете ответственность за каждое незаконное действие!». Если этого не сделать, то всегда можно будет ограничить и управлять судей, припомнив незаконные действия из недавнего прошлого. Законодательство, правда, нуждается в некоторых поправках, но в целом, оно гарантирует самоуправление судебной системы и независимости судов.
Во всех развитых государствах есть правовая культура, и для граждан мало значения имеют правовые положения, закрепленные в законах. Образно говоря, для того, чтобы люди соблюдали элементарные правила в очереди, не нужно писать эти правила на стене. А в нашем государстве, с богатыми культурными ценностями и традициями, к сожалению, мы хотим сформировать правовую культуру посредством законов.
Насколько активно граждане пользуются правом на судебные разбирательства, есть ли доверие к судебной системе?
Я занимаюсь адвокатской деятельностью с 2001 года, и могу отметить, что год от года количество заявлений от граждан увеличивается. Об этом свидетельствуют и статистические данные. Даже пенсионеры для защиты своих прав хотя бы грозятся тем, что обратятся в суд и дойдут до Европейского суда, конечно, порою не понимая истинного значения Евросуда. Эту активность граждан я связываю с повышением их правовой сознательности.
В гражданских делах одна из сторон проигрывает, и она всегда недовольна, обвиняет суд, объявив о своем недоверии к нему. И в гражданских делах доверие граждан обусловлено умением грамотно обосновать судебные решения. В уголовных делах доверие к судам крайне низкое. У нас могут осудить человека только на основе подозрения. Конституция РА гарантирует презумпцию невиновности, но сегодня фактически у нас действует презумпция виновности. Проблема заключается в том, что суды пока не полностью освободились от влияния прокуратуры. Если суд идет против прокуратуры, то она начинает применять рычаги своего воздействия. Но в последнее время суды пытаются освободиться от влияния прокуратуры. Об этом свидетельствуют несколько судебных дел, которые были освещены в прессе. И это – результат столкновений судебной системы и прокуратуры. Я положительно оцениваю эти столкновения, так как в их результате и может рождаться истина.
Как формируется Палата адвокатов в Армении, что дает членство в Палате и насколько доступны для населения адвокатские услуги. Сколько в стране адвокатов (членов Палаты) на душу населения? Я не соглашусь быть судьей
Палата адвокатов была сформирована в 2005 году, в результате слияния трех действовавших в то время адвокатских союзов. Полагаю, это оказало свое положительное влияние, на развитие адвокатуры в Армении. Помимо осуществления собственно своей миссии, Палата адвокатов также призвана защищать права адвокатов. Несколько последних случаев продемонстрировали,что адвокаты сильны своим единством, и Палата адвокатов координирует это единство. Так, по отношению к четырем нашим адвокатам было возбуждено уголовное дело за то, что они без разрешения судьи и в знак бойкота действий председателя суда, вышли из зала суда.
Действующая в то время, 343-я статья УК РА, предусматривала ответственность адвоката, свидетеля и пострадавшего но не прокурора, за неуважительное отношение к суду. Мы восстали против такой дискриминации. Адвокаты, с помощью Защитника прав человека, обратились в Конституционный Суд, с целью определения антиконституционного характера этого положения. Мы объединились с тем, чтобы защитить наших коллег и предупредили все суды, что в случае если они не станут ждать решения Конституционного Суда то, то 300 адвокатов войдут в здание суда и так же покинут зал, и пусть по отношению к ним, применят эту норму ответственности. Конечно, это возымело свое действие. Суды подождали, КС признал эту норму антиконституционной и дела против адвокатов были прекращены.
На сегодняшний день (2011 г.), Палата адвокатов Армении насчитывает 1025 практикующих адвокатов, специализирующихся на различных делах и ведущих дифференцированную тарифную политику (сами определяют стоимость своих услуг, исходя из своего опыта и специализации). Я полагаю, что населению доступны адвокатские услуги.
Палата адвокатов Армении гарантирует и бесплатную юридическую помощь, по уголовным и некоторым гражданским делам (как то: иски по алиментам, возмещению ущерба здоровью, и иные подобные иски). Бесплатная юридическая помощь необеспеченным осуществляется на средства госбюджета, офисом Общественного защитника - структурной единицей Палаты адвокатов Армении. Общественные защитники заключают трудовые договоры с Палатой адвокатов Армении и, не имеют права вести свои собственные дела. Хотел бы сообщить, что в Национальном собрании Армении находится “Проект поправок и дополнений к “Закону об адвокатуре РА”, по которому станет возможным получать бесплатную юридическую помощь по любым уголовным, гражданским, административным и конституционным делам. Такого рода помощь будет предоставляться неплатежеспособному населению; категории таковых граждан определяются законопроектом.
Часто ли граждане обращаются с Европейский Суд? на настоящее время, сколько решений Европейского Суда по отношению к Армении существует и как они выполняются?
Число заявлений наших граждан в Европейский Суд по правам человека постоянно растет, что свидетельствует об осознании роли и значения международного суда, нашим населением. Более того, очень часто суды в своих актах используют положения из решений Европейского Суда. Эта позитивная традиция сформировалась решениями Кассационного Суда РА.
Я не владею конкретной статистикой но, могу сказать что Европейским Судом уже вынесено 20 решений по Армении. По многим делам, государство ведет коммуникационный диалог с Евросудом. По текущим делам, из основных задач государства можно выделить аресты людей и дела по принудительному отчуждению имущества граждан, по мотивам общественных и государственных интересов. В Армении не действует институт возмещения морального вреда (нет такого закона) что, полагаю, также несет в себе угрозы государству.