Գետքում համոզված են՝ եթե դպրոցը փակվեց, կհամալրեն վերացող համայնքների ցանկը
Գետք գյուղի դպրոցը Ախուրյան խոշորացված համայնքում փակվող 11 դպրոցների ցանկում է։ Գետքի 72 աշակերտ այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից պետք է հաճախի 4 կմ հեռավորության վրա գտնվող Երազգավորս գյուղի դպրոց, երկրորդ հերթով։
«Դպրոցը փակել նշանակում է գյուղը դատարկել, -ասում է Գետքի 41-ամյա բնակիչ Գևորգ Յուզբաշյանը:-Հեչ մարդ մեր կարծիքը չի հարցրել՝ գուզե՞նք օր մեր երեխաները գնան հարևան գյուղի դպրոցը, թե՞ չենք ուզե: Նորմալ դպրոց ունինք՝ տիպային-քարաշեն, հին չէ, գոմ չէ, քանդման ենթակա չէ: Շատ լավ ուսուցիչներ ունենք՝ մենք գոհ ենք մեր երեխեքի ստացած կրթությունից»:
Գևորգ Յուզբաշյանը 4 զավակ ունի՝ երեքը հաճախում են Գետքի միջնակարգ դպրոց(1-ին, 2-րդ և 4-րդ դասարան), ամենափոքրը՝ Ախուրիկ գյուղի մանկապարտեզ: Երեխաների դասերն ավարտվում են տարբեր ժամերի, Գևորգը տարակուսանքի մեջ է՝ ինչպե՞ս են կարգավորվելու սպասման ժամերն ու նույն ավտոբուսով բոլորի վերադարձի հարցը:
«Մեզ ասում են՝ ավտոբուս ենք տալու, որ ձեր երեխեքին տանի-բերի, չեք ուզու՞մ՝ տրանսպորտի փողը կտանք: Հիմի իմ երեխեքը փոքր են, ինքնուրույն իրենց թողնող չկա, որ գնան: Եթե ես բդի տանիմ-բերեմ, կնշանակե առավոտը բդի տանիմ, հետո էլ էրթամ ժամը 12-ից 3-ը Երազգավորսի դպրոցի պատերի տակը նստիմ- սպասեմ, օր տեսնիմ, թե որ երեխես երբ պրծավ դասերը, տուն բերեմ: Ըբը ես ե՞րբ պիտի աշխատիմ, որ ընտանիք պահեմ: Էս մասին բնականաբար մտածող չկա, իրանց գործը դպրոց փակելն է,- դժգոհում է Գևորգը,- մյուս կողմից էլ օտար տեղ, երեխեն կարող է սթրես տանի, չհարմարվի, էղավ օր կրթության պրոցեսը խաթարվավ»:
Գևորգի 66-ամյա հայրը՝ Կարապետ Յուզբաշյանը, համամիտ է որդու հետ: Գյուղում դպրոցի չփակվելու համար պայքարելու իր պատճառներն ունի: Ասում է՝ հարևան գյուղի դպրոց տանելու պարտադրանքը Գետքը դատարկելու է, հատկապես երիտասարդ ընտանիքները փակելու են դռները,հեռանան:
«Գյուղը չունի մանկապարտեզ, չունի մշակույթի տուն, մի հատ դպրոց ունի: Եթե գուզեն գյուղը վերացնեն, թող կանգնին պարզ ըսեն՝ ժողովու՛րդ, ելեք -գնացեք, դուք ըստեղ իրավունք չունիք ապրելու: Հետո էլ կզարմանան, որ մարդիկ կարտագաղթեն, բա պայմաններ ստեղծեք, մարդիկ չգնան: Չնչին նպաստ կուդան, թոշակը 10 հազարով ավելցրել են, հլը գնացեք սննդի գները նայեք: Գուզեմ ըսեմ, հեչ մե բանը նորմալ չէ, թողեք գոնե էն, ինչը նորմալ է, էդ մնա,մի քանդեք: 40 տարի կոլխոզին եմ աշխատել, թոշակս 36 հազար դրամ է: Հըմի էն տարիքին ենք, որ տղես ու թոռներս բդի մեր կողքին էղնին, բայց եթե դպրոցը փակին, իրանք էս գյուղից գնացող են»,- նեղսրտում է Կարապետ Յուզբաշյանը:
Երեք երեխաների հայր, 39-ամյա Մյասնիկ Մանուկյանը ևս խոսում է ընտանիքով գյուղը լքելու մասին, եթե Գետքի դպրոցը փակվի: Նա ասում է, որ 2023թ-ին, երբ առաջին անգամ իմացան ծրագրի մասին, դուրս եկան ու փակեցին Գյումրի-Արմավիր միջպետական ճանապարհը: Հիմա էլ պատրաստ են նույն բանը կրկնելու, պատրաստ են Երևան հասնելու ու այնտեղ ճանապարհներ փակելու, միայն, թե իրենց ձայնը լսելի դարձնեն:
«Մեծ աղջիկս 7-րդ դասարան է գնում, տղես էս տարի բդի 1-ին դասարան գնա, էն փոքրիս Ախուրիկի մանկապարտեզ կտանինք: Մեզ համար առաջին կարևոր հարցը դպրոցն է, եթե բդի փակվի, եթե բդի մեր երեխեքին առնինք-ընգնինք քաղքի ուլիցները, ուրիշ գեղերի ուլիցները, ավելի լավ է տներիս դռներն էլ փակենք, ընտանիքներս առնինք-էրթանք ընբես ապահով տեղ, ուրտեղ դպրոց չեն փակե, գյուղը չեն դադարկե՝ էն էլ սահմանային գյուղը: Դպրոցը մեր քթի տակ, իդեալական դպրոց ունենք, չիդես ընչի բդի երեխեքին ղրկենք 4 կմ էն կողմ,- ասում է Մյասնիկը,- տղես նոր էս տարի բդի առաջին դասարան  էրթա, հլը չիդենք՝ ինչ սթրեսի է ենթարկվելու:  Երեխա է, կարող է վատ զգա, տեղյակ կպահեն, մերը կերթա տուն կբերե, հիմի 4 կմ-ի վրա ի՞նչ էնե...»:
20-րդ դարում, հայ-թուրքական սահմանից մոտ մեկ կմ հեռավորության վրա գտնվող Գետք գյուղը երկու երկրաշարժ է տեսել:  1926թ-ի երկրաշարժի ժամանակ գյուղն ամբողջովին ավերվել է: Նորը հին տեղում չեն կառուցել: 1988-ի երկրաշարժին Գետքը մասնակի է տուժել, սակայն դարձյալ ուժ են գտել վերականգնվելու: Դպրոցի փակումը գետքեցների համար 3-րդ երկրաշարժ է, որի հետևանքն, ըստ գյուղացիների կանխատեսումների, արտագաղթն է: Գետքի երկարամյա, նախկին ղեկավար (համայնքապետ՝ 1996-2021թթ., վարչական ղեկավար՝ 2021-22թթ.) Հովիկ Մխիթարյանը պատմում է, որ գյուղը միշտ դպրոց է ունեցել՝ առաջին կրթօջախը հիմնվել է 1890-ականներին:
«Գետքի ներկայիս դպրոցի բացումը եղել է 1988թ-ի նոյեմբերի 7-ին, մեկ ամսից երկրաշարժ եղավ, շենքը խնդիրներ ունեցավ: 2001թ-ին արվել են ամրացման աշխատանքներ, որի համար պետբյուջեից 80 մլն դրամ էր հատկացվել: Դպրոցը նախատեսված է 182 աշակերտի համար: Բոլոր պայմաններն ունի՝ նորմալ դասասենյակներ, համակարգչային կաբինետ, սպորտդահլիճ, որը վերանորոգվել է 2022թ-ին, շատ լավ աշխատակազմ,- հավաստիացնում է Հովիկ Մխիթարյանը:- Գետքում դպրոցահասակ տարիքի 84 երեխա կա, բայց Գետքի դպրոց հաճախում են 72-ը, ծնողներ կան, որ երեխաներին տարել են Գյումրի մանկապարտեզ, հետո էլ քաղաքում դպրոցի հարցն են լուծել: Գյուղում մանկապարտեզ չունենալը դարձյալ մեր մեծագույն պրոբլեմն է»:
Զրուցակիցս պատմում է, որ 2022թ-ին, երբ ծրագրված էր Լանջիկում մանկապարտեզ կառուցել, Գետքն այն համայնքն էր, որտեղ «Hilfe fuer Armenian» հիմնադրամը պիտի նույն նպատակով ներդրում կատարեր: «Մեզնից տարածք ուզեցին, մեկ հա հատկացրինք, 250 մլն դրամ պիտի ներդրում անեին շվեդները, խոշորացված համայնքը մեկ պարտավորություն ուներ՝ 29 մլն դրամով պիտի 1 սպրինտեր ձեռք բերեր մանկապարտեզի համար: Մարդիկ եկան, տեղը տեսան, բայց էդ ժամանակվա մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանը դեմ եղավ, ինքն ուզում էր, որ Ղարիբջանյան գյուղում կառուցեին, բարերարներն էլ չուզեցին համայնքը փոխել, էդպես էլ ո՛չ մենք ունեցանք մանկապարտեզ, ո՛չ Ղարիբջանյանը, ու ինչ-որ նեղ հաշվարկների զոհ գնացինք,- ասում է Հովիկ Մխիթարյանը:-Իրականում, վերջին 4 տարում, Գետքում ոչ մի պետական ծրագիր չի արվել: Գազի խողովակը գյուղի միջով տարան-հասցրին Երազգավորս, մեզ գազ չտվեցին, հարևան համայնքներում՝ ասֆալտապատում, Գետքին ոչ մի բան: Բայց մենք էլ արժանապատվություն ունենք, պայքարելու ենք: Չենք թողնելու դպրոցը փակվի, այլապես կհամալրենք վերացող համայնքների ցանկը»:
Դպրոցի փակվելու հետ գյուղում նաև տների դռներ են փակվելու, այս մասին ահազանգում են բնակիչները: Գյուղը 128 տնտեսություն ունի, ներկայում մոտ 30 տուն անբնակ է՝ 600 բնակչից 110-ը գյուղում չի ապրում: Եթե գյուղատնտեսությունը զարգացնեն, դպրոցին զուգահեռ սպորտդպրոց բացեն, մանկապարտեզ կառուցվի, մշակույթի տունը վերակառուցվի, ապա գյուղը կծաղկի, համոզված են զրուցակիցներս: «Այլապես վերածվելու ենք քոչվոր տեղաբնակների, որոնց երեխաները մանկապարտեզ ու դպրոց են հաճախում հարևան գյուղերում: Մեզ ուզում են զրկել զարգանալու, երազելու հնարավորությունից»,- ասում է Հովիկ Մխիթարյանը:

Если школа закроется, Гетк пополнит список исчезающих общин, убеждены местные жители
Школа села Гетк входит в список 11 школ, подлежащих закрытию в расширенной общине Ахурян. С 1 сентября этого года 72 ученика вынуждены будут учиться во вторую смену в школе села Еразгаворс, расположенном в четырех километрах от Гетка.
“Закрытие школы означает опустошение села, — уверен 41-летний местный житель Геворг Юзбашян. — Нас никто не спрашивал, хотим ли мы, чтобы наши дети ходили в школу в соседнем селе. У нас обычная типовая каменная школа, не старая, не амбар, не подлежащий сносу. В ней работают очень хорошие учителя, мы довольны образованием, которое получают наши дети”.
У Геворга Юзбашяна четверо детей: трое учатся в средней школе Гетка (1-й, 2-й и 4-й классы), младший посещает детский сад в селе Ахурик. Занятия у детей заканчиваются в разное время, и Геворга волнует вопрос о том, как все они будут возвращаться домой на одном автобусе.
“Нам обещают предоставить автобус, чтобы возить детей в школу и обратно, либо предлагают оплатить проезд. Мои дети еще маленькие, их нельзя отпускать одних, а если я буду возить их в школу и обратно, значит, мне придется утром отвозить их в школу, потом с 12 до 3 ждать в Еразгаворсе, пока они закончат уроки, чтобы привезти их домой. А когда мне работать, чтобы содержать семью? Об этом, естественно, никто не думает, их дело — закрыть школу”,- пожаловался Геворг. С другой стороны его беспокоит то, что на новом месте ребенок не сможет адаптироваться, что приведет к нарушению образовательного процесса.
Мнение сына разделяет 66-летний Карапет Юзбашян, у которого свои причины бороться за сохранение школы в Гетке. По словам Юзбашяна-старшего, необходимость возить детей на уроки в соседнее село опустошит Гетк, так как из-за возможных трудностей молодые семьи могут просто уехать оттуда.
В селе нет детского сада, нет дома культуры, есть только школа. И если и ее закроют, то пусть сразу заявляют людям: уезжайте отсюда, вы не имеете права здесь жить. Потом будут удивляться, почему люди покидают страну. Создайте такие условия, чтобы никто не уезжал. Сейчас все ненормально, так оставьте, не разрушайте хотя бы то, что нормально действует. Я сорок лет проработал в колхозе, сегодня моя пенсия составляет 36 тысяч драмов. Я уже в таком возрасте, когда мой сын и мои внуки должны быть рядом со мной. Но если школу закроют, они уедут из села”,- с тревогой говорит Карапет Юзбашян.
О возможности уехать с семьей из села в случае закрытия школы сказал в беседе с нами и 39-летний отец троих детей Мясник Манукян. Он рассказал, что когда в 2023 году стало известно о намерении властей закрыть школу, люди организовали акцию протеста – перекрыли автомагистраль Гюмри-Армавир. Сегодня они готовы сделать то же самое. Готовы добраться до Еревана и перекрыть там дороги, лишь бы их услышали.
“Моя старшая дочь учится в 7-ом классе, сын в этом году пойдет в 1-й класс, а младшего мы должны отдать в детский сад "Ахурик". Для нас школа имеет первостепенное значение, и если ее закроют, нам придется возить детей в другой город, в другие села. Тогда уже лучше закрыть двери наших домов и уехать туда, где школы не закрывают, где села, причем приграничные, не опустошают. Наша школа находится у нас под носом, для нас это идеальная школа, и мы не хотим отправлять детей за 4 километра,- говорит Мясник. –В этом году мой сын пошел в первый класс, и мы не знаем, какой стресс он может испытать”.
В 20-ом веке село Гетк, которое находится примерно в километре от армяно-турецкой границы, пережило два землетрясения. Во время землетрясения 1926 года село было полностью разрушено. Новое село не стали строить на месте старого.
Гетк частично пострадал и во время землетрясения 1988 года, однако жители вновь нашли в себе силы восстановить свое село. Решение о закрытии школы стало для местных жителей новым “землетрясением”, вследствие которого, по их словам, начнется эмиграция. Бывший многолетний глава администрации Гетка Овик Мхитарян подчеркнул, что школа в селе была всегда – первое учебное заведение было основано еще в 1890-х годах.
“Нынешняя школа открылась 7 ноября 1988 года. Спустя месяц произошло землетрясение, и в здании возникли проблемы. В 2001 году были проведены работы по его укреплению, на которые из государственного бюджета было выделено 80 миллионов драмов. Школа рассчитана на 182 ученика. В ней есть все условия: обычные классы, компьютерный класс, спортивный зал, который был отремонтирован в 2022 году, очень хороший педагогический коллектив,- уверяет Овик Мхитарян. – В Гетке 84 ребенка школьного возраста, 72 из них посещают сельскую школу. Некоторые родители отдали своих детей в детский сад в Гюмри и в дальнейшем там же решили проблему со школой. Для нас отсутствие детского сада тоже большая проблема”.
По словам нашего собеседника, в 2022 году, когда планировалось строительство детского сада в Ланджике, фонд Hilfe fuer Armenian (“Помощь армянам”) с той же целью должен был инвестировать средства в общину Гетк. “Они попросили у нас территорию, мы выделили один гектар, и шведы должны были инвестировать 250 миллионов драмов. У общины было лишь одно обязательство — выделить для детского сада 29 миллионов драмов. Люди приехали, осмотрели место, однако тогдашний губернатор Назели Багдасарян захотела, чтобы детсад был построен в селе Гарибджанян. Но благотворители не пожелали менять общину, в итоге ни у нас, ни в Гарибджаняне детский сад не появился, и мы стали жертвой каких-то мелких расчетов,- отметил Овик Мхитарян. - Фактически за последние 4 года в Гетке не было реализовано ни одной государственной программы. Через деревню проложили газопровод до Еразгаворса, но нам газ не дали. В соседних населенных пунктах заасфальтировали дороги, в Гетке – ничего. Но у нас тоже есть достоинство, мы будем бороться. Мы не допустим закрытия школы, иначе мы пополним список исчезающих населенных пунктов”.
С закрытием школы в селе закроются и двери многих домов, предупреждают жители. В деревне 128 домохозяйств, в настоящее время около 30 домов пустуют. Из 600 жителей 110 не живут в Гетке. Если начать развивать сельское хозяйство, наряду со школой открыть спортивную школу, построить детский сад и восстановить дом культуры, село будет процветать, уверены мои собеседники. “В противном случае мы превратимся в кочевников, чьи дети будут ходить в детский сад и школу в соседних селах. Нас хотят лишить возможности развиваться и мечтать”, - сказал напоследок Овик Мхитарян.