«Հայկական ավիաուղիների» ավիապարկ կմտնեն Boeing 737-800-ներ
Հիշեցնենք, որ 2021-ի փետրվարին հիմնադրված «ՀԱՈւ»-ն, որը ոչ մի կապ չունի Հայաստանի նախկին ազգային ավիափոխադրող «Հայկական ավիաուղիների» հետ (լուծարվել է 2020-ին), չնայած օգտագործում է վերջինիս անունն ու տարբերանշանը, 2022-ի դեկտեմբերին ստացել է օդանավ շահագործողի վկայական (ՕՇՎ), իսկ թռիչքները մեկնարկել է 2023-ի մարտին:
Ընկերությունը թռիչքային գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցրեց 2025-ի ապրիլին՝ այն բանից հետո, երբ նրա ավիապարկում եղած 2 հատ Airbus A321 տիպի ինքնաթիռները (ՀՀ գրանցումները՝ EK-AAB եւ EK-AAD) տեղափոխվեցին Թուրքիա՝ համալրելով տեղական Southwind Airlines-ի շարժակազմը:
«Հայկական ավիաուղիները» («ՀԱՈւ») դեռ 2025-ի մարտին էր հայտարարել, որ ինքնաթիռային պարկի թարմացմամբ եւ նոր օդանավերի ձեռքբերմամբ պայմանավորված՝ ապրիլի 7-ից ժամանակավորապես դադարեցնելու է թռիչքները։ Այդպես էլ եղավ:
Եվ քանի որ ավիափոխադրողն այլեւս չուներ թռիչքների համար պիտանի գեթ մեկ օդանավ, ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն մայիսին 6 ամսով կասեցրեց նրա օդանավ շահագործողի վկայականի (ՕՇՎ) գործողությունը:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ «ՀԱՈւ»-ն Airbus A321-երի փոխարեն այսուհետ շահագործելու է Boeing 737-800-ներ: Այս մասին «Հետքը» տեղեկացել էր planespotters.net-ից, ինչպես նաեւ ավիաընկերությունում իր աղբյուրից:
Կառավարության կողմից ընդունված ՕՇՎ տալու կարգը սահմանում է, որ վկայական ստանալու կամ այն վավեր պահելու համար տվյալ փոխադրողը պետք է լինի թռիչքների համար պիտանի առնվազն մեկ օդանավի սեփականատեր կամ վարձակալ (ենթավարձակալ) կամ էլ կնքած լինի առնվազն մեկ պիտանի օդանավի ձեռքբերման, վարձակալության կամ ենթավարձակալության մասին մտադրությունների հուշագիր:
Հաշվի առնելով, որ «ՀԱՈւ»-ն կրկին բավարարում էր այս պայմանը՝ ավիաընկերությունը դիմել էր ՔԱԿ-ին՝ խնդրելով վերականգնել ՕՇՎ-ի գործողությունը (առանց այս փաստաթղթի՝ հնարավոր չէ կոմերցիոն գործունեություն ծավալել): Կոմիտեն բավարարել էր օպերատորի հայտը:
«ՀԱՈւ»-ի վարձակալած առաջին Boeing 737-800-ի մասին գրել էինք նախորդ տարվա օգոստոսին՝ հղում անելով planespotters.net-ին: Ըստ աղբյուրի՝ 2012-ին արտադրված օդանավը 2012-2021 թթ. շահագործվել է Հնդկաստանում, որտեղ եւ գրանցված էր: Շահագործվելուց հետո տեւական ժամանակ՝ 2021-2024 թթ., բորտը կանգնած էր Ֆրանսիայում: 2022-ին ինքնաթիռի սեփականատեր չինական ICBC Leasing-ը օդանավը գրանցել է Կայմանյան կղզիներում: 2024-ին դրա սեփականատեր է դարձել ամերիկյան GA Telesis-ը, որը նույն տարում բորտը Ֆրանսիայից տեղափոխել է Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուս, ապա լիտվական մեկ այլ քաղաք՝ Կաունաս: 2025-ի մայիսի 28-ին օդանավը տեղափոխվել է Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան օդանավակայան, որտեղ, ըստ planespotters.net-ի, կանգնած է մինչ օրս:
Ինքնաթիռը ներկա պահին կրում է կայմանյան գրանցում՝ VP-CTK, սակայն planespotters.net-ի տվյալներով՝ Հայաստանում այն ստանալու է EK-AAE գրանցումը:
Եթե հավատանք այս աղբյուրին, ապա «ՀԱՈւ»-ի ձեռք բերած երկրորդ Boeing 737-800-ը նախորդի երկվորյակն է: Սա եւս արտադրվել է 2012-ին, 2012-2021 թթ. շահագործվել է Հնդկաստանում, իսկ հետո՝ 2021-2024 թթ., կանգնած էր Ֆրանսիայում: 2022-ին օդանավի սեփականատեր ICBC Leasing-ը բորտը գրանցել է Կայմանյան կղզիներում: 2024-ին դրա սեփականատեր է դարձել ամերիկյան GA Telesis-ը, որն օդանավը տեղափոխել է Լիտվա՝ Վիլնյուս, ապա՝ Կաունաս: 2025-ի մարտի 12-ին ինքնաթիռը տեղափոխվել է Ստամբուլ, որտեղ կանգնած է մինչ օրս: Ներկա պահին կրում է կայմանյան գրանցում՝ VP-CTJ:
Լուսնկարում՝ VP-CTK (վերեւում) եւ VP-CTJ (ներքեւում) գրանցումներով ինքնաթիռները՝ Ստամբուլի օդանավակայանում, planespotters.net

Armenian Airlines to Replenish Fleet with Two Boeing 737-800 Planes
AAL, founded in February 2021, has no connection with the country’s former national air carrier Armenian Airlines (liquidated in 2020), although it uses the latter's name and logo, received an Air Operator's Certificate (AOC) in December 2022, and launched flights in March 2023.
The company suspended flight operations in April 2025 after the two Airbus A321 aircraft (Armenia registrations EK-AAB and EK-AAD) in its fleet were transferred to Turkey, replenishing the fleet of local Southwind Airlines.
Armenian Airlines announced in March 2025 that it would temporarily suspend flights from April 7 due to the renewal of its fleet and the acquisition of new aircraft.
Since the air carrier no longer had a single aircraft fit for flight, Armenia’s Civil Aviation Committee suspended its Air Operator Certificate (AOC) for six months in May.
It later became known that AAL would henceforth operate Boeing 737-800s instead of Airbus A321s. Hetq learned about this from planespotters.net, as well as from its source at the airline.
The procedure for issuing an AOC adopted by the government stipulates that in order to obtain a certificate or maintain it valid, the carrier must be the owner or lessee (sublessee) of at least one airworthy aircraft or have signed a memorandum of intent to acquire, lease or sublease at least one airworthy aircraft.
Considering that AAL again met this condition, the airline applied to the CAC with a request to restore the AOC operation (without this document, it is impossible to conduct commercial flights). The committee satisfied the operator’s application.
We wrote about the first Boeing 737-800 leased by AAL in August last year, referring to planespotters.net. According to the source, the aircraft, manufactured in 2012, was operated in India from 2012 to 2021, where it was registered. After its commissioning, the aircraft was parked in France for a long time, from 2021 to 2024. In 2022, the Chinese owner of the aircraft, ICBC Leasing, registered the aircraft in the Cayman Islands. In 2024, the American GA Telesis became its owner, which in the same year moved the aircraft from France to the Lithuanian capital Vilnius, and then to another Lithuanian city, Kaunas. On May 28, 2025, the aircraft was moved to Istanbul’s Ataturk Airport, where, according to planespotters.net, it has been parked to this day.
The aircraft currently has the Cayman registration VP-CTK, but according to planespotters.net, it will receive the EK-AAE registration in Armenia.
If we believe this source, the second Boeing 737-800 acquired by the Armenian Airlines is a twin of the previous one. This one was also manufactured in 2012, operated in India from 2012 to 2021, and then from 2021 to 2024, it was parked in France. In 2022, the owner of the aircraft, ICBC Leasing, registered the aircraft in the Cayman Islands. In 2024, the American GA Telesis became its owner, which transported the aircraft to Vilnius, Lithuania, and then to Kaunas. On March 12, 2025, the aircraft was moved to Istanbul, where it is parked to this day. It currently has the Cayman registration VP-CTJ.
Photo: Aircraft with registrations VP-CTK (top) and VP-CTJ (bottom) at Istanbul Airport (planespotters.net)