ԱԳՆ հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ
«Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում և հարգանքի տուրք ենք մատուցում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Մեծ եղեռնին զոհ դարձան 1.5 միլիոն տղամարդիկ, կանայք, երեխաներ և ծերեր, որոնք սպանվեցին կամ մահվան մատնվեցին միայն հայ լինելու պատճառով:
Հայ ժողովրդի դեմ իրականացված այս ոճրագործությունը դարձավ այն պատմական օրինակներից մեկը, որը 1948 թվականին հիմք հանդիսացավ «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» ՄԱԿ կոնվենցիայի ընդունման համար։
Չնայած միջազգային հանրության գործադրած ջանքերին՝ 21-րդ դարում շարունակում ենք ականատես լինել ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության, ատելության և այդ հիմքով իրականացվող նոր զանգվածային ոճրագործությունների:
Հայաստանը պարտավորություն է զգում շարունակաբար և հետևողականորեն ներգրավված լինել նման հանցագործությունների նշանների հայտնաբերմանն ու վաղ ահազանգմանը, աջակցել դրանց կանխարգելմանը և վերացմանը միտված նախաձեռնություններին:
Հայաստանի ջանքերով 2015 թվականին դեկտեմբերի 9-ն ընդգրկվել է ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում՝ որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: 2025թ. ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա տասնամյակ» խորագրով բանաձևը։ 2026 թվականի մարտին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 61-րդ նստաշրջանում հերթական անգամ միաձայն  ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը:
Հիշելով անցյալը և հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին` Հայաստանի Հանրապետությունն իր ինքնիշխան ապագան կառուցում է խաղաղության օրակարգով: Հարևան պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների և իրական փոխգործակցության առկայությունն այն նվազագույն պայմանն է, որն անհրաժեշտ է Հարավային Կովկասում տևական խաղաղություն հաստատելու և մեր տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների խաղաղ համակեցությունն ապահովելու համար»

Заявление МИД Армении по случаю 111-й годовщины Геноцида армян
24 апреля мы чтим и отдаем дань уважения памяти жертв Геноцида армян, осуществленного в Османской империи.
Жертвами Мец Егерна стали 1,5 миллиона мужчин, женщин, детей и стариков, которые были убиты либо обречены на смерть только за то, что они были армянами.
Это злодеяние, совершенное против армянского народа, стало одним из тех исторических примеров, которые в 1948 году послужили основой для принятия Конвенции ООН «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него».
Несмотря на усилия, предпринимаемые международным сообществом, в 21 веке мы продолжаем быть свидетелями расовой и этнической нетерпимости, ненависти и совершаемых на этой почве новых массовых злодеяний.
Армения считает своим долгом постоянно и последовательно участвовать в выявлении и раннем обнаружении признаков подобных преступлений, а также поддерживать инициативы, направленные на их предотвращение и искоренение.
Благодаря усилиям Армении 9 декабря 2015 года был закреплен в списке международных дней ООН как Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. В 2025 году на пленарном заседании Генеральной Ассамблеи ООН была единогласно принята представленная Арменией резолюция под названием «Десятилетие Международного дня памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления». В марте 2026 года на 61-й сессии Совета по правам человека ООН была в очередной раз единогласно принята представленная Арменией резолюция «Предупреждение геноцида».
Помня о прошлом и отдавая дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян, Республика Армения строит свое суверенное будущее на основе повестки мира. Наличие добрососедских отношений и реального взаимодействия между соседними государствами — это минимальное условие, необходимое для установления прочного мира на Южном Кавказе и обеспечения мирного сосуществования всех народов нашего региона.