Արցախցիների կրոնական իրավունքների հարցը ներկայացվել է ՄԱԿ
«Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը» «Արդարության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի» հետ համագործակցությամբ՝ ՄԱԿ-ի Կրոնի կամ համոզմունքի ազատության հարցերով հատուկ զեկուցողին կոմունիկացիա է ներկայացրել՝ 2023թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի կրոնական իրավունքների և ազատության խիստ և շարունակական խախտումների մասին։
Հաղորդակցության մեջ տեղ են գտել 37 հաստատված դեպքեր, որոնց մեջ ներկայացված է, որ տեղահանված հայերը զրկված են իրենց հիմնական կրոնական արարողակարգերն իրականացնելու հնարավորությունից: Հայկական կրոնական և մշակութային ավանդույթների համաձայն՝ ընտանիքի անդամներն այցելում են իրենց հարազատների գերեզմաններին հուղարկավորությունից հետո 7-րդ և 40-րդ օրերին և տարին մեկ անգամ։ Էթնիկ զտումների և բռնի տեղահանման պատճառով հայերը զրկվել են կրոնական ծեսերը պահելու հնարավորությունից։ Հայերի գերեզմանների պղծումը, որը կարող է լինել ցանկացած պահի, կհանգեցնի նրան, որ ընտանիքները կզրկվեն իրենց հարազատների մահը արժանապատիվ սգալու և կարևոր կրոնական սովորույթները պահպանելու հնարավորությունից։
«Խոսքը միայն գերեզմանատուն կամ թաղման վայր այցելելու անհնարինության մասին չէ, այլ կրոնական պարտականությունների խաթարման շարունակական բնույթի։ Թաղման արարողությունների, արժանապատիվ արտաշիրիմումների և վերահուղարկավորության խոչընդոտումը կրոնի կամ համոզմունքի ազատության լուրջ խախտում է՝ խորը և երկարատև հոգեբանական հետևանքներով», -ասել է Սիրանուշ Սահակյանը։ Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետևորդների համար հուղարկավորության ծեսերը և թաղման արարողությունները ոչ միայն մշակութային ավանդույթներ են, այլև հավատքի կարևոր մաս: Ծեսերի կատարման խոչընդոտումը խաթարում է ընտանիքների հոգևոր կյանքը և շարունակական  տառապանք պատճառում նրանց։
Հաղորդակցության մեջ փաստագրված խախտումները տեղի են ունեցել Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին սկսված լայնածավալ ռազմական հարձակումից հետո, որը հանգեցրել է քաղաքացիական բնակչության շրջանում մահերի և Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 120․000 էթնիկ հայերի բռնի տեղահանման: Այդ ժամանակվանից ի վեր տեղահանված ընտանիքները չեն կարողանում վերադառնալ, վերականգնել աճյունները կամ ապահովել մահացած հարազատների արժանապատիվ վերահուղարկավորումը։
«Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտոն»-ը հաղորդակցության մեջ նաև ընդգծում է, որ տուժած ընտանիքները չունեն արդյունավետ ներքին իրավական պաշտպանության միջոցներ: Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների, շահավետ համագործակցության մեխանիզմների, այդ թվում՝ ԿԽՄԿ-ի գործունեության բացակայության պայմաններում միջազգային ընթացակարգերը մնում են իրավական պաշտպանության միակ հասանելի ուղին: Այս խնդիրները մարդասիրական հարցերով զբաղվող միջնորդների և միջպետական հաղորդակցության ուղիներով լուծելու նախորդ փորձերը նշանակալի արդյունքներ չեն տվել:
«Սա մարդկային արժանապատվության հարց է, - ասել է Սիրանուշ Սահակյանը՝ հավելելով, -ոչինչ չպետք է խանգարի ընտանիքներին իրենց կրոնի  համաձայն արժանապատիվ հուղարկավորել, սգալ,  հարգանքի տուրք մատուցել իրենց սիրելիներին: Այս իրավունքները պետք է պաշտպանված լինեն»։

ICLaw Brings Artsakh Families’ Silenced Grief to the United Nations
The “International and Comparative Law Center” in cooperation with has submitted a communication to the UN Special Rapporteur on freedom of religion or belief regarding serious and ongoing violations of the religious rights and freedoms of Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan’s military attack in September 2023.
The communication includes 37 confirmed cases, indicating that displaced Armenians have been deprived of the opportunity to perform their fundamental religious rites. According to Armenian religious and cultural traditions, family members visit the graves of their relatives on the 7th and 40th days after burial and once a year thereafter. Due to ethnic cleansing and forced displacement, Armenians have been deprived of the ability to exercise these religious practices. The desecration of Armenian graves, which may occur at any time, will result in families being deprived of the opportunity to mourn their relatives with dignity and to preserve important religious customs.
“This is not only about the inability to visit cemeteries or burial sites, but about the ongoing disruption of religious obligations. Obstructing funeral ceremonies, dignified exhumations, and reburials constitutes a serious violation of freedom of religion or belief, with deep and lasting human consequences,” said Siranush Sahakyan. For followers of the Armenian Apostolic Church, funeral rites and burial ceremonies are not only cultural traditions but also an essential part of faith. Preventing the performance of these rites disrupts the spiritual life of families and causes them continuous suffering.
The violations documented in the communication occurred following the large-scale military attack launched by Azerbaijan on September 19, 2023, which resulted in civilian casualties and the forced displacement of more than 120,000 ethnic Armenians from Nagorno-Karabakh. Since then, displaced families have been unable to return, recover remains, or ensure the dignified reburial of their deceased relatives.
The “International and Comparative Law Center” also emphasizes in the communication that affected families lack effective domestic remedies. In the absence of diplomatic relations with Azerbaijan, effective cooperation mechanisms, including the activities of the ICRC, international procedures remain the only available avenue for legal protection. Previous attempts to address these issues through humanitarian intermediaries and interstate communication channels have not yielded significant results.
“This is a matter of human dignity,” said Siranush Sahakyan, adding, “nothing should prevent families from burying, mourning, and honoring their loved ones with dignity in accordance with their religion. These rights must be protected.”