ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը կդիտարկի ԱԺ ընտրությունները
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) այսօր՝ ապրիլի 23-ին հաստատել է 2026-ի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման նպատակով Հայաստան դիտորդական առաքելություն տեղակայելու որոշումը։ Առաքելությունը ձևավորվել է ՀՀ իշխանությունների հրավերի հիման վրա և հիմնավորվում է նախընտրական կարիքների գնահատման արդյունքներով։ Ստորեւ՝ առաքելության տարածած մամուլի հաղորդագրությունը։
Առաքելության՝ 13 փորձագետներից բաղկացած հիմնական թիմը կգործի Երևանում՝ Յանեզ Լենարչիչի ղեկավարությամբ։ Մայիսի 1-ից երկրի ողջ տարածքում կաշխատեն 30 երկարաժամկետ դիտորդներ։ ԺՀՄԻԳ-ը նաև կտեղակայի 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, որոնք Հայաստան կժամանեն ընտրություններից մի քանի օր առաջ։ Հիմնական թիմի փորձագետներն ու երկարաժամկետ դիտորդները ԵԱՀԿ անդամ 28 պետությունների ներկայացուցիչներ են։
«Դիտորդական այս առաքելությունը գնահատելու է ընտրական գործընթացի բոլոր փուլերը ԵԱՀԿ հանձնառությունների և ժողովրդավարական ընտրությունների այլ միջազգային պարտավորությունների ու չափանիշների լույսի ներքո»,– ասել է Լենարչիչը։ «Մենք դիտարկելու ենք ոչ միայն բուն ընտրությունները, այլ նաև այն միջավայրը, որում դրանք տեղի են ունենալու»։
Առաքելությունը սերտորեն դիտարկելու է ընտրությունների բոլոր հիմնական գործընթացները՝ այդ թվում նախընտրական քարոզարշավը (ներառյալ սոցիալական ցանցերում), քարոզարշավի ֆինանսավորումը, ընտրական վարչարարությունը՝ ազգային, մարզային և համայնքային մակարդակներում, իրավական դաշտը, ապատեղեկատվության հայտնաբերման համար իշխանությունների կողմից ներդրված ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները, լրատվամիջոցների կողմից լուսաբանումը և ընտրական վեճերի լուծման գործընթացը։ Դիտորդները նաև գնահատելու են ԺՀՄԻԳ-ի նախորդ առաջարկությունների իրականացման հարցում առաջընթացը։
«Մեր դիտարկման շրջանակներում հանդիպելու ենք ընտրական գործընթացներում ներգրավված և այդ գործընթացների ազդակիր հանդիսացող շահակիցների հետ (իշխանությունից և քաղաքական կուսակցություններից մինչև քաղաքացիական հասարակություն, լրատվամիջոցներ և միջազգային հանրություն) ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ երկրի ողջ տարածքում»,– նշել է Լենարչիչը։ «Այս մոտեցումը մեզ թույլ կտա ձևավորել համապարփակ և հավասարակշռված պատկերացում Հայաստանի ողջ տարածքում ընթացող ընտրական գործընթացների վերաբերյալ»։
Ընտրությունների օրը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի և Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությունները կմինան ԺՀՄԻԳ առաքելության ջանքերին։
Ընտրություններից մոտ երկու շաբաթ առաջ ԺՀՄԻԳ-ը կհրապարակի միջանկյալ հաշվետվություն՝ հանրությանը և լրատվամիջոցներին տեղեկացնելու դիտորդական առաքելության գործունեության մասին։ Ընտրությունների հաջորդ օրը առաքելության նախնական եզրակացություններն ու արդյունքները կներկայացվեն համատեղ կազմակերպվելիք մամուլի ասուլիսի ընթացքում։ Վերջնական հաշվետվությունը, որը տրամադրելու է համապարփակ գնահատական և գործընթացի բարելավմանն ուղղված առաջարկություններ, կհրապարակվի ընտրություններին հաջորդող մի քանի ամիսների ընթացքում։
ԺՀՄԻԳ-ը Հայաստանում դիտարկել է 12 ընտրություն, որոնցից վերջինը 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էին։ Հայաստանում ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական գործունեության մասին հավելյալ տեղեկություն ձեռք բերելու համար այցելեք Ընտրությունները Հայաստանում | Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպություն։
ԺՀՄԻԳ-ը ընտրական դիտորդական առաքելություն իրականացնում է ԵԱՀԿ ողջ տարածաշրջանում։ Այս դիտորդական առաքելությունները գնահատում են, թե որքանով են քարոզարշավի ընթացքում պահպանվում հիմնարար ազատությունները և արդյոք ապահովվում է հավասարությունը, համընդհանուրությունը, քաղաքական բազմակարծությունը, վստահությունը, թափանցիկությունը և հաշվետվողականությունը։ ԺՀՄԻԳ-ի՝ ընտրությունները մշտադիտարկելու դիտորդական մանդատի հիմքը 1990 թ.-ի ԵԱՀԿ Կոպենհագենյան գագաթնաժողովի ընթացքում ընդունված փաստաթուղթն է։ Գրասենյակի ստեղծմանը հաջորդող ավելի քան 30 տարիների ընթացքում ԺՀՄԻԳ-ը տեղակայել է ավելի քան 470 առաքելություն։

The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) today opened an observation mission for the June 7 parliamentary election in Armenia following an invitation from Armenian authorities and based on the findings of a pre-election needs assessment mission.
The mission is led by Janez Lenarčič and consists of a core team of thirteen experts based in Yerevan. Thirty long-term observers will be deployed throughout the country from May 1, and ODIHR will also request 250 short-term observers, to arrive several days before election day. The core team experts and long-term observers come from twenty-eight OSCE participating states.
“This observation mission will assess all stages of the electoral process against OSCE commitments and other international obligations and standards for democratic elections,” said Lenarčič. “We will examine not only election day, but also the broader environment in which these elections are taking place.”
The mission will closely monitor all key aspects of the elections, such as the campaign, including on social networks, campaign finance, the work of the election administration at national, regional and local levels, the legal framework, institutional arrangements put in place by the authorities to detect disinformation, media coverage, and election dispute resolution. Observers will also assess the implementation of previous ODIHR election recommendations.
“Our observation will include meetings with a wide range of those involved in and affected by the electoral process, from representatives of the national authorities and political parties to civil society, the media and the international community, not only in the capital but throughout the entire country,” Lenarčič said. “This approach allows us to gain a comprehensive and balanced understanding of the electoral process across Armenia.”
For election day itself, delegations from the OSCE Parliamentary Assembly, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the European Parliament will join efforts with the ODIHR mission.
An interim report will be published by ODIHR some two weeks prior to election day to update the public and the media on the observation mission’s activities. The day after the elections, the mission’s initial findings and conclusions will be presented at a joint press conference. A final report, with a comprehensive assessment and containing recommendations to help improve the process for the future, will be published in the months following the elections.
ODIHR has observed twelve elections in Armenia, most recently the 2021 early parliamentary election. For further information on ODIHR’s election observation activities in the country, please visit: Elections in Armenia | Organization for Security and Co-operation in Europe.
ODIHR conducts election observation across the OSCE region. Election observation missions assess the extent to which fundamental freedoms are respected in the campaign and whether the elections are characterized by equality, universality, political pluralism, confidence, transparency and accountability. ODIHR’s mandate to observe elections comes from the OSCE commitments outlined in the 1990 OSCE Copenhagen Document. Since the Office’s establishment over thirty years ago, ODIHR has deployed more than 470 missions.