«Հին Երևան»-ից` Եվրոպական դատարան. Ջեյմս Թուֆենկյանն ընդդեմ Հայաստանի
Ամերիկահայ գործարար Ջեյմս Թուֆենկյանն ընդդեմ Հայաստանի գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Գանգատի առարկան Բուզանդի 32 հասցեի գույքն է, որը դեռևս 2000-ականների սկզբին ներառվել է «Հին Երևան» նախագծում, սակայն ցայսօր որևէ գործողություն չի կատարվել: Ջեյմս Թուֆենկյանը 25 տարի է` չի կարողանում սկսել իր հյուրանոցային բիզնեսն այդտեղ:
«Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն (ընկերության իրավահաջորդն այժմ «Ջեյ Էֆ Թի» ՍՊԸ-ն է, որի բաժնետերերը Ջեյմս Թուֆենկյանը (10%) և «Թուֆենկյան հոլդինգս» ՍՊԸ-ն են (90%), 2023թ. փետրվարին դիմել էր Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարան ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության (ի դեմս Ֆինանսների նախարարության): Խնդրել էր հաստատել Կառավարության որոշումների, գործողությունների և անգործության հետևանքով Բուզանդի 32 հասցեի սեփականատեր «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի հիմնարար իրավունքի խախտման փաստը, ինչպես նաև՝ Հայաստանի Հանրապետությունից հօգուտ «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի բռնագանձել 2 մլն դրամ գումար` որպես ընկերության սեփականության հիմնարար իրավունքի խախտման և դրա հետ կապված հոգեկան տառապանքի հետևանքով առաջացած ոչ նյութական վնասի հատուցում:
2025թ. մարտի 25-ին դատարանը մերժել էր «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի հայցադիմումը, ինչից հետո ընկերությունը դիմել էր Վերաքննիչ դատարան: Վերաքննիչը բավարարել էր հայցը և դիմումն ուղարկել ստորադաս ատյան` ողջ ծավալով նոր քննության:
Ընկերությունը միաժամանակ դիմել էր Վարչական դատարան` վիճարկելով Կառավարության 2022թ. նոյեմբերի 24-ի որոշումը, որով «Հին Երևան» նախագծի իրականացման ժամկետը երկարաձգվել էր ևս մեկ տարով՝ մինչև 2023թ․։ Այս դատական գործում վիճարկում էին հենց ժամկետի երկարացման իրավաչափությունը, քանզի, ըստ ընկերության ներկայացուցիչ, փաստաբան Միքայել Դանիելյանի, այն հիմնավորված չէ:
Դատական երեք ատյաններն ապարդյուն անցնելուց հետո «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն 2025թ. ապրիլին դիմել էր Սահմանադրական դատարան: ՍԴ-ում ընկերությունը վիճարկում էր «Հանրության գերակա շահի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքը, ինչպես նաև՝ Կառավարության 2018 և 2022 թվականների որոշումները, որոնցով երկարացվել են ժամկետները:
ՍԴ-ն 2025թ. դեկտմեբերին այս գործի վարույթը կարճել էր` անհիմն լինելու հիմնավորմամբ:
Ներպետական ատյանները սպառելուց հետո Թուֆենկյանի ներկայացուցիչները 2026-ի փետրվարի 26-ին դիմել են ՄԻԵԴ: Խնդրել են ճանաչել կոնվենցիոն իրավունքների, այս դեպքում` սեփականության, արդար դատաքննության, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի և խտրականության բացառման իրավունքների խախտումները:
Հիշեցնենք` գործարար Թուֆենկյանին պատկանող «Թուֆենկյան թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն այդ տարածքը ձեռք էր բերել դեռ 2000 թվականին: Երկու տարի անց Կառավարության որոշմամբ գերակա շահ ճանաչված հասցեների ցանկում ընդգրկվել է նաև Բուզանդի 32-ը, և գույքի վրա արգելանք է դրվել: Այն ընդգրկվել է Երևանի գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան-Փավստոս Բուզանդ, Եզնիկ Կողբացի և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքների մեջ, որտեղ պետք է կառուցվեր «Հին Երևան» նախագիծը։ Այդպիսով ընկերությունն այլևս որևէ գործունեություն իրականացնելու հնարավորություն չի ունեցել: Հետագայում հաջորդել են գերակա շահ ճանաչելու մյուս որոշումները, և գույքի վրա մշտապես պահպանվել է արգելանքը, իսկ «Հին Երևանն» այդպես էլ չի կառուցվել:
Թուֆենկյանի փաստաբան Միքայել Դանիելյանը նշում է, որ ընկերությունը պատրաստ էր, այսօր էլ դեմ չէ խելամիտ փոխհատուցման դիմաց գույքը հանձնել կառուցապատողին: Իսկ կառուցապատողը, հիշեցնենք, Մարսելում ՀՀ նախկին պատվավոր հյուպատոս, ժամացույցներ արտադրող շվեյցարական «Ֆրանկ Մյուլլեր» բրենդի համահիմնադիր, «Արմսվիսբանկի» և «Արցախբանկի» խոշոր բաժնետեր, գործարար Վարտան Սրմակեսի «Օլդ Սիթի» ՓԲԸ-ն է:
Քանի որ մինչեւ 2022 թվականը կառուցապատողը որևէ բանակցային գործընթաց չի նախաձեռնել գույքն օտարելու նպատակով, Թուֆենկյանը որոշել է իրավական գործընթաց սկսել:
2023 թվականի ապրիլին ընկերությունն, ի վերջո, գրավոր առաջարկ է ստացել կառուցապատողից 642 մլն դրամով գույքն իրացնելու վերաբերյալ (ներառյալ՝ օրենքով սահմանված 15 % հավելումն ու հարկերը):
Փոքր Կենտրոնում Բուզանդի 32 հասցեն 693 քմ տարածք է զբաղեցնում: Փաստաբան Դանիելյանն ասում է՝ բացառվում է, որ այն գնահատվի 1 քմ-ը 4000 դոլարից ցածր արժեքով: Դեռևս 2019-ին ընկերությունը գնահատում է պատվիրել լիցենզավորված «Էքսպերտ Օցենկա» ՍՊԸ-ին, որը գույքն ամբողջությամբ գնահատել է 834 մլն դրամ: Դրան գումարելով «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքի սահմանած 15 % հավելումն ու հարկերը՝ փոխհատուցման արժեքը դառնում է 1 մլրդ 350 մլն դրամ:
Նոր գնահատում` նոր արժեք
Այս տարվա փետրվարին Թուֆենկյանը նոր գնահատում է պատվիրել։ «Քրեագետ դատական և անկախ փորձաքննությունների կենտրոն» ՍՊԸ-ի նոր եզրակացությամբ ամրագրվել է, որ Բուզանդի 32 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի շուկայական արժեքը փետրվարի 20-ի դրությամբ 1 մլրդ 77 մլն 500 հազար դրամ է: Դրան ավելանում է գերակա շահի վերաբերյալ օրենքի 15% հավելումը, և գումարը դառնում է 1 մլրդ 239 մլն դրամ: Ավելացված արժեքի հարկը 247 մլն 825 հազար դրամ է, ևս 233 մլն դրամ` շահութահարկը: Այդպիսով, նոր գնահատմամբ՝ գույքի արժեքն էականորեն տարբերվում է կառուցապատողի առաջարկից:
Կառուցապատող «Օլդ Սիթի» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչ Հայկ Դավթյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ Թուֆենկյանն իր գույքը գնահատել է որպես գործող համալիր, այդ պատճառով գնահատումները տարբեր են։ Սակայն, մեզ տրամադրված եզրակացությամբ՝ այն գնահատվել է որպես առկա գույք` հողամասով և 4-րդ կարգի վթարային շինությամբ:
Հայկ Դավթյանը կասկածի տակ է դնում նաև Թուֆենկյանների` տվյալ գույքի ձեռք բերման օրինականությունը, ինչից ելնելով՝ նշում է, որ դրա դիմաց առհասարակ չպետք է փոխհատուցում տրվի, քանի որ գույքի նախկին սեփականատեր Նինա Ավագյանը ժամանակին իր գույքը պետությանը հանձնելու դիմաց պատշաճ փոխհատուցում է ստացել, հետո ևս մեկ անգամ իր գույքային իրավունքն է գրանցել այդ տարածքի մի մասի նկատմամբ և կասկածելի արժեքով վաճառել Թուֆենկյանի ընկերությանը:
Փաստաբան Դանիելյանը զավեշտալի է համարում այս փաստարկը, քանի որ Թուֆենկյանի ընկերությունը օրինական ճանապարհով է իրականացրել ողջ գործընթացը. ձեռք է բերել տվյալ գույքը դեռևս 2000 թ.՝ սեփականատիրոջից, համարվում է բարեխիղճ ձեռք բերող, սեփականության իրավունքը գրանցվել է Կադաստրում, իսկ Կառավարության հետագա որոշումներով այդ տարածքը ճանաչվել և ներառվել է որպես իրացվող գոտի:
Կարդացեք նաև` Ջեյմս Թուֆենկյանն ընդդեմ Հայաստանի կառավարության․ «Հին Երևանից» մինչև Սահմանադրական դատարան

От “Старого Еревана” до Европейского суда: Джеймс Туфенкян против Республики Армения
Американский бизнесмен армянского происхождения Джеймс Туфенкян обратился в Европейский суд по правам человека с иском против Республики Армения. Предметом иска является недвижимость по адресу улица Бузанда, 32, которая в начале 2000-х годов была включена в проект “Старый Ереван”, однако до сих пор какие-либо действия не предприняты. Уже 25 лет Джеймс Туфенкян не может начать гостиничный бизнес по указанному адресу.
В феврале 2023 года ООО “Туфенкян Транс Кавказус”, в настоящее время ООО JFT, акционерами которого являются Джеймс Туфенкян (10%) и ООО “Туфенкян Холдингс” (90%), обратилось в Ереванский городской суд первой инстанции с иском против Республики Армения в лице Министерства финансов. В иске содержалось требование подтвердить факт нарушения основополагающего права ООО “Туфенкян Транс Кавказус”, владельца недвижимости по адресу Бузанда, 32, в результате решений, действий и бездействия правительства, а также взыскать с Республики Армения в пользу ООО “Туфенкян Транс Кавказус” 2 миллиона драмов в качестве компенсации за материальный ущерб, причиненный нарушением основополагающего права собственности компании, и возмещения связанного с этим нематериального ущерба.
25 марта 2025 года суд отклонил иск ООО “Туфенкян Транс Кавказус”, после чего компания обратилась в Апелляционный суд. Последний удовлетворил иск и направил заявление в суд низшей инстанции для повторного рассмотрения иска в полном объеме.
Одновременно компания обратилась в Административный суд с целью оспорить решение правительства от 24 ноября 2022 года, которым срок реализации проекта “Старый Ереван” был продлен еще на год – до 2023 года. В этом судебном деле оспаривалась законность самого решения о продлении срока, которое, по словам представителя компании, адвоката Микаела Даниеляна, не являлось обоснованным.
После безуспешных попыток обжалования в трех судебных инстанциях в апреле 2025 года ООО “Туфенкян Транс Кавказус” обратилось в Конституционный суд с целью оспорить закон “Об отчуждении собственности в целях обеспечения первостепенных интересов общества” и решение правительства от 2018 и 2022 годов, которыми были продлены сроки реализации проекта.
В декабре 2025 года Конституционный суд прекратил производство по данному делу на основании его необоснованности.
После исчерпания возможностей обращения в суды Республики Армения представители Туфенкяна 26 февраля 2026 года обратились с иском в ЕСПЧ, которым требовали признать нарушение закрепленных в Конвенции прав на собственность, на эффективные средства правовой защиты, исключение дискриминации, справедливое судебное разбирательство.
Напомним, что ООО “Туфенкян Транс Кавказус”, принадлежащее бизнесмену Туфенкяну, приобрело спорный участок еще в 2000 году. Через два года правительство приняло решение включить здание по адресу Бузанда, 32 в список единиц недвижимости, имеющих превалирующий интерес. На имущество бизнесмена был наложен арест. Напомним, что данное здание входит в зону, ограниченную улицами Абовяна, Павстоса Бузанда, Езника Кохбаци и Арама, где планируется реализация проекта “Старый Ереван”. Таким образом, компания потеряла возможность осуществлять какую-либо деятельность. Позже последовали другие решения о признании превалирующего интереса, при этом арест на спорное имущество постоянно сохранялся. Между тем проект “Старый Ереван” так и не был осуществлен.
По словам адвоката Туфенкяна, компания по-прежнему готова передать имущество застройщику за разумную компенсацию. Застройщиком, напомним, является ЗАО “Старый город” бизнесмена, бывшего почетного консула Республики Армения в Марселе, соучредителя швейцарского часового бренда “Франк Мюллер”, крупного акционера “Армсвиссбанка” и “Арцахбанка” Вартана Срмакеса.
Поскольку до 2022 года застройщик не инициировал какие-либо переговоры об отчуждении имущества, Туфенкян решил начать судебный процесс.
В апреле 2023 года компания наконец получила письменное предложение от застройщика о реализации объекта за 642 миллиона драмов (включая 15-процентную надбавку и предусмотренные законом налоги).
Участок в малом центре по адресу Бузанда, 32 занимает площадь 693 квадратных метра. Микаел Даниелян утверждает, что его стоимость вряд ли будет оценена ниже 4000 долларов за квадратный метр. Еще в 2019 году компания заказала оценку у лицензированного ООО “Эксперт Оценка”, которое оценило объект в 834 миллиона драмов. С учетом 15-процентной надбавки и налогов, предусмотренных законом “Об отчуждении имущества для нужд общества и государства”, компенсационная сумма составляет 1 миллиард 350 миллионов драмов.
Новая оценка – новая стоимость
В феврале этого года Джеймс Туфенкян распорядился провести новую оценку. В заключении ООО “Центр судебных и независимых экспертиз “Креагет”” указано, что по состоянию на 20 февраля рыночная стоимость недвижимости, расположенной на Бузанда, 32, составляет 1 миллиард 77 миллионов 500 тысяч драмов. С учетом 15-процентной надбавки, предусмотренной законом о превалирующем интересе, сумма достигает 1 миллиарда 239 миллионов драмов. Налог на добавленную стоимость составляет 247 миллионов 825 тысяч драмов, плюс налог на прибыль в размере 233 млн драмов. Таким образом, согласно новой оценке, стоимость недвижимости существенно отличается от цены, предложенной застройщиком.
В беседе с нами представитель застройщика, компании “Олд Сити”, Айк Давтян отметил, что Туфенкян оценил свое имущество в качестве действующего комплекса, что и вызвало разницу в оценках. Между тем, согласно предоставленному им заключению, имущество оценено как состоящее из земельного участка и строения 4-ой степени аварийности.
А.Давтян также поставил под сомнение законность приобретения недвижимости Туфенкяном, отметив, что в этом случае компенсация вообще не полагается, поскольку бывший собственник недвижимости Нина Авагян в свое время уже получила компенсацию за передачу своего имущества государству, после чего зарегистрировала имущественное право на часть этого участка, которую продала компании Туфенкяна за сомнительную цену.
Адвокат Даниелян считает этот аргумент абсурдным. По его словам, компания Туфенкяна осуществила весь процесс законным путем: еще в 2000 году она приобрела имущество у собственника, считается добросовестным покупателем, зарегистрировала право собственности в кадастре, тогда как правительство своими последующими решениями включило эту территорию в зону, подлежащую продаже.