«Հին Երևան»-ից` Եվրոպական դատարան. Ջեյմս Թուֆենկյանն ընդդեմ Հայաստանի
Ամերիկահայ գործարար Ջեյմս Թուֆենկյանն ընդդեմ Հայաստանի գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Գանգատի առարկան Բուզանդի 32 հասցեի գույքն է, որը դեռևս 2000-ականների սկզբին ներառվել է «Հին Երևան» նախագծում, սակայն ցայսօր որևէ գործողություն չի կատարվել: Ջեյմս Թուֆենկյանը 25 տարի է` չի կարողանում սկսել իր հյուրանոցային բիզնեսն այդտեղ:
«Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն (ընկերության իրավահաջորդն այժմ «Ջեյ Էֆ Թի» ՍՊԸ-ն է, որի բաժնետերերը Ջեյմս Թուֆենկյանը (10%) և «Թուֆենկյան հոլդինգս» ՍՊԸ-ն են (90%), 2023թ. փետրվարին դիմել էր Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարան ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության (ի դեմս Ֆինանսների նախարարության): Խնդրել էր հաստատել Կառավարության որոշումների, գործողությունների և անգործության հետևանքով Բուզանդի 32 հասցեի սեփականատեր «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի հիմնարար իրավունքի խախտման փաստը, ինչպես նաև՝ Հայաստանի Հանրապետությունից հօգուտ «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի բռնագանձել 2 մլն դրամ գումար` որպես ընկերության սեփականության հիմնարար իրավունքի խախտման և դրա հետ կապված հոգեկան տառապանքի հետևանքով առաջացած ոչ նյութական վնասի հատուցում:
2025թ. մարտի 25-ին դատարանը մերժել էր «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի հայցադիմումը, ինչից հետո ընկերությունը դիմել էր Վերաքննիչ դատարան: Վերաքննիչը բավարարել էր հայցը և դիմումն ուղարկել ստորադաս ատյան` ողջ ծավալով նոր քննության:
Ընկերությունը միաժամանակ դիմել էր Վարչական դատարան` վիճարկելով Կառավարության 2022թ. նոյեմբերի 24-ի որոշումը, որով «Հին Երևան» նախագծի իրականացման ժամկետը երկարաձգվել էր ևս մեկ տարով՝ մինչև 2023թ․։ Այս դատական գործում վիճարկում էին հենց ժամկետի երկարացման իրավաչափությունը, քանզի, ըստ ընկերության ներկայացուցիչ, փաստաբան Միքայել Դանիելյանի, այն հիմնավորված չէ:
Դատական երեք ատյաններն ապարդյուն անցնելուց հետո «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն 2025թ. ապրիլին դիմել էր Սահմանադրական դատարան: ՍԴ-ում ընկերությունը վիճարկում էր «Հանրության գերակա շահի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքը, ինչպես նաև՝ Կառավարության 2018 և 2022 թվականների որոշումները, որոնցով երկարացվել են ժամկետները:
ՍԴ-ն 2025թ. դեկտմեբերին այս գործի վարույթը կարճել էր` անհիմն լինելու հիմնավորմամբ:
Ներպետական ատյանները սպառելուց հետո Թուֆենկյանի ներկայացուցիչները 2026-ի փետրվարի 26-ին դիմել են ՄԻԵԴ: Խնդրել են ճանաչել կոնվենցիոն իրավունքների, այս դեպքում` սեփականության, արդար դատաքննության, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի և խտրականության բացառման իրավունքների խախտումները:
Հիշեցնենք` գործարար Թուֆենկյանին պատկանող «Թուֆենկյան թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն այդ տարածքը ձեռք էր բերել դեռ 2000 թվականին: Երկու տարի անց Կառավարության որոշմամբ գերակա շահ ճանաչված հասցեների ցանկում ընդգրկվել է նաև Բուզանդի 32-ը, և գույքի վրա արգելանք է դրվել: Այն ընդգրկվել է Երևանի գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան-Փավստոս Բուզանդ, Եզնիկ Կողբացի և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքների մեջ, որտեղ պետք է կառուցվեր «Հին Երևան» նախագիծը։ Այդպիսով ընկերությունն այլևս որևէ գործունեություն իրականացնելու հնարավորություն չի ունեցել: Հետագայում հաջորդել են գերակա շահ ճանաչելու մյուս որոշումները, և գույքի վրա մշտապես պահպանվել է արգելանքը, իսկ «Հին Երևանն» այդպես էլ չի կառուցվել:
Թուֆենկյանի փաստաբան Միքայել Դանիելյանը նշում է, որ ընկերությունը պատրաստ էր, այսօր էլ դեմ չէ խելամիտ փոխհատուցման դիմաց գույքը հանձնել կառուցապատողին: Իսկ կառուցապատողը, հիշեցնենք, Մարսելում ՀՀ նախկին պատվավոր հյուպատոս, ժամացույցներ արտադրող շվեյցարական «Ֆրանկ Մյուլլեր» բրենդի համահիմնադիր, «Արմսվիսբանկի» և «Արցախբանկի» խոշոր բաժնետեր, գործարար Վարտան Սրմակեսի «Օլդ Սիթի» ՓԲԸ-ն է:
Քանի որ մինչեւ 2022 թվականը կառուցապատողը որևէ բանակցային գործընթաց չի նախաձեռնել գույքն օտարելու նպատակով, Թուֆենկյանը որոշել է իրավական գործընթաց սկսել:
2023 թվականի ապրիլին ընկերությունն, ի վերջո, գրավոր առաջարկ է ստացել կառուցապատողից 642 մլն դրամով գույքն իրացնելու վերաբերյալ (ներառյալ՝ օրենքով սահմանված 15 % հավելումն ու հարկերը):
Փոքր Կենտրոնում Բուզանդի 32 հասցեն 693 քմ տարածք է զբաղեցնում: Փաստաբան Դանիելյանն ասում է՝ բացառվում է, որ այն գնահատվի 1 քմ-ը 4000 դոլարից ցածր արժեքով: Դեռևս 2019-ին ընկերությունը գնահատում է պատվիրել լիցենզավորված «Էքսպերտ Օցենկա» ՍՊԸ-ին, որը գույքն ամբողջությամբ գնահատել է 834 մլն դրամ: Դրան գումարելով «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքի սահմանած 15 % հավելումն ու հարկերը՝ փոխհատուցման արժեքը դառնում է 1 մլրդ 350 մլն դրամ:
Նոր գնահատում` նոր արժեք
Այս տարվա փետրվարին Թուֆենկյանը նոր գնահատում է պատվիրել։ «Քրեագետ դատական և անկախ փորձաքննությունների կենտրոն» ՍՊԸ-ի նոր եզրակացությամբ ամրագրվել է, որ Բուզանդի 32 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի շուկայական արժեքը փետրվարի 20-ի դրությամբ 1 մլրդ 77 մլն 500 հազար դրամ է: Դրան ավելանում է գերակա շահի վերաբերյալ օրենքի 15% հավելումը, և գումարը դառնում է 1 մլրդ 239 մլն դրամ: Ավելացված արժեքի հարկը 247 մլն 825 հազար դրամ է, ևս 233 մլն դրամ` շահութահարկը: Այդպիսով, նոր գնահատմամբ՝ գույքի արժեքն էականորեն տարբերվում է կառուցապատողի առաջարկից:
Կառուցապատող «Օլդ Սիթի» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչ Հայկ Դավթյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ Թուֆենկյանն իր գույքը գնահատել է որպես գործող համալիր, այդ պատճառով գնահատումները տարբեր են։ Սակայն, մեզ տրամադրված եզրակացությամբ՝ այն գնահատվել է որպես առկա գույք` հողամասով և 4-րդ կարգի վթարային շինությամբ:
Հայկ Դավթյանը կասկածի տակ է դնում նաև Թուֆենկյանների` տվյալ գույքի ձեռք բերման օրինականությունը, ինչից ելնելով՝ նշում է, որ դրա դիմաց առհասարակ չպետք է փոխհատուցում տրվի, քանի որ գույքի նախկին սեփականատեր Նինա Ավագյանը ժամանակին իր գույքը պետությանը հանձնելու դիմաց պատշաճ փոխհատուցում է ստացել, հետո ևս մեկ անգամ իր գույքային իրավունքն է գրանցել այդ տարածքի մի մասի նկատմամբ և կասկածելի արժեքով վաճառել Թուֆենկյանի ընկերությանը:
Փաստաբան Դանիելյանը զավեշտալի է համարում այս փաստարկը, քանի որ Թուֆենկյանի ընկերությունը օրինական ճանապարհով է իրականացրել ողջ գործընթացը. ձեռք է բերել տվյալ գույքը դեռևս 2000 թ.՝ սեփականատիրոջից, համարվում է բարեխիղճ ձեռք բերող, սեփականության իրավունքը գրանցվել է Կադաստրում, իսկ Կառավարության հետագա որոշումներով այդ տարածքը ճանաչվել և ներառվել է որպես իրացվող գոտի:
Կարդացեք նաև` Ջեյմս Թուֆենկյանն ընդդեմ Հայաստանի կառավարության․ «Հին Երևանից» մինչև Սահմանադրական դատարան

James Tufenkian Pursues Legal Remedy at ECHR Regarding Property Dispute with Armenia
American-Armenian businessman James Tufenkian has filed a complaint against Armenia with the European Court of Human Rights  over a long-standing real estate dispute that has prevented a company he owns from breaking ground to build a new hotel in Yerevan.
Construction of the controversial project, approved in 2005, only began in 2017. It remains unfinished. The long-stalled project seeks to “reconstruct” the architectural appearance of the Armenian capital of the late 19th - early 20th centuries given that little if anything remains on the site.
Tufenkian, known as a purveyor of high-quality artisan rugs, has built several hotels in Armenia as part of his Tufenkian Heritage Hotels chain. He also founded the Tufenkian Foundation that provides aid to poor families in Armenia,
Tufenkian Trans Caucasus LLC (the company's successor is now JFT LLC, whose shareholders are James Tufenkian (10%) and Tufenkian Holdings LLC (90%), in February 2023 applied to the Yerevan City Court of First Instance of General Jurisdiction against the Republic of Armenia (represented by the Ministry of Finance).
Courts in Armenia Reject Tufenkian’s Claims
It requested confirmation of violations of the fundamental right of Tufenkian Trans Caucasus LLC,  as a result of the government's decisions, actions and inaction, as well as to recover from the Republic of Armenia in favor of Tufenkian Trans Caucasus LLC an amount of AMD 2 million  as compensation for non-pecuniary damage caused by the violation of the company's fundamental right to property and the mental suffering associated with it.
The court, on March 25, 2025, rejected the claim of Tufenkian Trans Caucasus LLC, and the company then appealed to Armenia’s Court of Appeal. The court approved the claim and sent the application to the lower court for a new review.
The company simultaneously appealed to the Administrative Court, contesting the government's November 24, 2022 decision to extend the Old Yerevan project's implementation period to 2023. Company attorney Mikael Danielyan argued that the extension was unsubstantiated, and its legality was therefore challenged.
After three  rounds of court proceedings were unsuccessful, Tufenkian Trans Caucasus LLC appealed to Armenia’s Constitutional Court in April 2025. The company challenged the Armenia’s Law On Alienation of Property for the Purpose of Ensuring the Overriding Interest of the Society, as well as the government’s decisions of 2018 and 2022 that extended the project’s deadlines.
Armenia’s Constitutional Court in December 2025 terminated the proceedings in this case, arguing that the company’s claims were groundless.
After exhausting its claims in Armenia’s courts, Tufenkian's representatives applied to the ECHR on February 26, 2026. They requested recognition of violations of convention rights, in this case, the rights to property, fair trial, effective remedy and non-discrimination.
Attorney Danielyan notes that the company was ready and today doesn’t oppose handing over the property to the developer for reasonable compensation.
Project developer Old City CJSC is owned by Vartan Sirmakes. Sirmakes, born in Istanbul, is Armenia’s former Honorary Consul in Marseille, the co-founder of the Swiss watch brand Frank Muller, and a major shareholder of ArmSwissBank and ArtsakhBank.
Since the developer did not initiate any negotiation process to alienate the property until 2022, Tufenkian decided to start legal proceedings.
In April 2023, the company finally received a written offer from the developer to sell the property for AMD 642 million (including the 15% surcharge and taxes prescribed by law).
The address at 32 Buzand St. in downtown Yerevan occupies an area of ​​693 square meters. Danielyan says that it is unlikely that it will be valued at less than $4,000 per square meter. In 2019, the company commissioned an appraisal from the licensed Expert Otsenka LLC, which valued the property at AMD 834 million. Adding to this the 15% surcharge and taxes prescribed by the Law “On Alienation of Property for the Purpose of Ensuring the Overriding Interests of the Society,” the compensation value becomes AMD 1.350 billion.
Differing Real Estate Appraisals
In February of this year, Tufenkian ordered a new appraisal of the site. The new conclusion of the Criminal Center for Judicial and Independent Expertise LLC established that the market value of the real estate at 32 Buzand Street as of February 20 is AMD 1. 775 billion. The 15% surcharge of the law on preferential interest is added to this, and the amount becomes AMD 1.239 billion. The value-added tax is AMD 247.825 million, and another AMD 233 million is profit tax. Thus, according to the new appraisal, the value of the property significantly differs from the developer’s proposal.
Old City CJSC representative Hayk Davtyan told Hetq that Tufenkian valued his property as a functioning complex, which is why the valuations are different. However, according to the appraisal provided to us, it was assessed as existing property with a plot of land and a fourth-class emergency building.
Davtyan also raised concerns about the legality of Tufenkian’s property acquisition. He argues that no compensation should be provided, since the previous owner, Nina Avagyan, had already received proper compensation when she transferred her property to the state. Later, Avagyan re-registered part of that area and sold it to Tufenkian’s company at a questionable price.
Attorney Danielyan considers this argument ridiculous, since Tufenkian’s company conducted the entire process legally: it acquired the property in question back in 2000 from the owner, is considered a bona fide acquirer, the ownership right was registered in the Cadastre, and by subsequent decisions of the Government, that area was recognized and included as a zone for sale.