Չեն գնել, այլ վարկ են տրամադրել Հունգարիային. արցախցի վերլուծաբանը՝ Սաֆարովի արտահանձնման վերաբերյալ
«Բուն էքստրադիցիայի մեջ մեղք չկա, մեղքը այն է, որ Սաֆարովին ներել և հերոսացրել են Ադրբեջանում: Այդ իսկ պատճառով ուշադրությունը պետք է Ադրբեջանի վրա սևեռել, մանավանդ, որ նա է կոնֆլիկտի կողմը»,- Ստեփանակերտի Տեղեկատվական կենտրոնում Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման կապակցությամբ տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց արցախցի վերլուծաբան Արտակ Բեգլարյանը:
Այնուհետև վերլուծաբանը բացատրեց Հունգարիայի կողմից նման քայլ կատարելու նպատակները. «Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը այդքան էլ դրական վերաբերմունք չունի Եվրամիության կողմից և ինչու չէ` նաև իր հասարակության կողմից: 2010 թ.-ին նրա կուսակցությունը ` «Ֆիդեսը», երկու երրորդով տեղ է զբաղեցրել հունգարական խորհրդարանում: Օրբանը Եվրամիությանը մեղադրել է գաղութարարության մեջ, խորդհրդային գործելակերպի ու աշխատելաոճի համար և այլն: Դրա համար Եվրամիությունը ճնշումների է ենթարկում Հունգարիային: Ֆինանսական խնդիրներ ունենալով՝ Հունգարիան երկար ժամանակ բանակցում է Եվրամիության հետ` ֆինանսական աջակցություն ստանալու համար, իսկ վերջինս դրա դիմաց պահանջում է որոշ բարեփոխումների կատարում, որ պետք է Եվրամիության համար երաշխավորել Հունգարիայի կանխատեսելիությունը որպես անդամ երկիր»:
Արտակ Բեգլարյանը ուշարդություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ լրագրողները կամ սոցցանցերի օգտատերերը գրում են` Ադրբեջանը Սաֆարովին երեք միլիարդով գնել է. «Պետք է ասել, որ ոչ թե գնել է, այլ վարկ է տրամադրել Հունգարիային: Ըստ որոշ հրապարակումներին` վարկ էլ չի տվել, այլ վարկի խոստում է տվել: Ու այդ վարկը չի նշանակում որ տրվում է անհատույց, ինքը վարկը տոկոսով է տրվում ու վերադառձնելու պայմանով է: Թե չէ ես խիստ կասկածում եմ, որ Արբեջանը այնքան հարուստ է, որ երեք միլիարդով մարդ գնի: Ադրբեջանը չի կարող իր քաղաքացու կամ իր հերոսի կյանքը երեք միլիարդ գնահատի: Դրա վառ ապացույցն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումներն են»:
Իսկ ահա Սաֆարովի Ադրբեջանի կողմից ներման նպատակները, ըստ Արտակ Բեգլարյանի, մի քանիսն են. «Ադրբեջանցիները նպատակ ունեն հայատյացության և մարտական ոգին բարձրացնել, ցույց տալ, որ ահա այս քայլը հերոսացվում է: Երկրորդ նպատակն այն է, որ այդ քայլով ուզում են ցույց տալ Ալիևի հոգածությունը հերոսի նկատմամբ: Այստեղ նաև կարելի է ընդգրկել նախընտրական շրջանի գործոնը, քանի որ Ադրբեջանում ազգայնական հատվածը մեծ տեղ է զբաղեցնում ու լուրջ կշիռ ունի: Ալիևը այս քայլով Ադրբեջանում ուզում է լուրջ քաղաքական դիվիդենտներ ձեռք բերել: Ներքին նպատակներին կարելի է ասել` թերեւս հասել են»:
Ըստ վերլուծաբանին, այնպես չէ, որ դա Ադրբեջանում բացասական հետևանքներ չի ունենալու, քանի որ հասարակության մեջ ռացիոնալ գիտակցություն ունեցող մարդիկ հասկանում են, որ սովորական մարդուն, նույնիսկ հային` քնած ժամանակ սպանելը չի կարող հերոսություն համարվել. «Հետևելով սոցցանցերին, կարող եմ ասել, որ ադրբեջանական հասարակությունում կա նաև բացասական արձագանքներ: Հետաքրքիր էր նաև «Միասնական Կովկասի» արձագանքը, որ նրանք քնած մարդու սպանությունը ջիհադ չեն համարում: Այս դեպքը նաև մեզ հուշում է, որ ղարաբաղյան կոնֆլիկտին որոշ կրոնական երանգավորումներ տալը ձախողված է»:

Азербайджан не купил облигации, а предоставил Венгрии кредит – арцахский аналитик об экстрадиции Сафарова
“В самой экстрадиции нет состава преступления. Состав преступления в том, что в Азербайджане Сафарова помиловали и сделали из него героя. Поэтому все внимание необходимо сосредоточить на Азербадйжане, тем более, что он является стороной конфликта”,- заявил на пресс-конференции в степанакертском Информационном центре аналитик Артак Бегларян, касаясь экстрадиции Рамиля Сафарова в Азербайджан.
Представляя цели, заставившие Венгрию пойти на такой шаг, Бегларян сказал: “Евросоюз и, почему нет, венгерское общество не очень положительно относятся к премьер-министру Венгрии Виктору Орбану. В 2010 г. его партия “Фидес” получила две трети мест в парламенте. Орбан обвинил ЕС в колониализме, в советских методах работы и т.д., поэтому Евросоюз оказывает давление на Венгрию. Имеющая финансовые проблемы Венгрия долгое время вела переговоры с ЕС для получения финансовой помощи, однако ЕС потребовал взамен осуществление определенных реформ, которые должны гарантировать предсказуемость Венгрии как страны-члена Евросоюза”.
Аналитик обратил внимание на то обстоятельство, что журналисты и пользователи социальных сетей пишут, что Азербайджан выкупил Сафарова за три миллиарда. “Не выкупил, а выделил Венгрии кредит. А по некоторым публикациям, даже не выделил, а обещал выделить. И это не означает, что кредит будет предоставлен безвозмездно. Азербайджан дает кредит под проценты и при условии возвращения. Я очень сомневаюсь, что Азербайджан настолько богат, чтобы за три миллиарда выкупить человека. Азербайджан не может оценить жизнь своего гражданина или своего героя в три миллиарда. Ярким доказательством этого служат вопиющие нарушения прав человека в этой стране”,- отметил Артак Барсегян.
По его словам, целей помилования Сафарова Азербайджаном несколько: “Азербайджанцы хотят усилить армянофобию и поднять боевой дух, показать, что такой шаг героизируется. Вторая цель состоит в том, чтобы пыоказать заботу Алиева о герое. Можно включить также предвыборный фактор, поскольку в Азербайджане национализм имеет большой вес. Этим шагом Алиев хотел получить серьезные политические дивиденды. Можно сказать, что внутренних целей они пока добились”.
Вместе с тем, отметил Барсегян, нельзя утверждать, что в Азербайджане этот шаг не удостоился отрицательных оценок – там тоже есть люди с рациональным мышлением, которые понимают, что убийство во сне человека, даже если это армянин, не может считаться героическим поступком. “Интересна реакция “Объединенного Кавказа”, которая состоит в том, что убийство спящего человека не считается джихадом. Это подсказывает, что придавать карабахскому конфликту определенный религиозный оттенок неправильно”,- подчеркнул Артак Барсегян.