Բաքուն ու Բուդապեշտը արեցին սխալ, որը նրանց թույլ տվեցին Բրյուսելն ու Վաշինգտոնը
Ակնհայտ է, որ մոլագար մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման մասին նախապես տեղյակ են եղել թե' Բրյուսելում, թե' Վաշինգտոնում եւ թե' Երեւանում: Եվ այդ քայլը լռելյայն թույլ տրվեց, քանի որ այս երեք մայրաքաղաքներ էլ ունեին իրենց շահը` թուլացնել ե'ւ Հունգարիայի գործող իշխանությանը, ե'ւ Իլհամ Ալիեւին:
Հունգարիայի ներկայիս վարչապետ Վիկտոր Օրբանը եվրոպական ընտանիքի «աչքի գրողն» էր դեռեւս 1998-2002 թվականներից: Նրա ազգայնական եւ այլատյաց հռետորաբանությունն ու քաղաքականությունը Բրյուսելում միշտ էլ համարել են եվրոպական եւ համամարդկային հումանիստական արժեքների հետ անհամատեղելի ու վտանգավոր: Օրբանը նաեւ մեղադրվում էր ավտորիտար վարչապետական կառավարման մոդելի կիրառման համար, որի արդյունքում խորհրդարանի լիազորությունները նվազեցվել էին: 2002թ.-ին, երբ ոչ առանց Բրյուսելի աջակցության ձախերն ու լիբերալները հաղթեցին Օրբանի գլխավորած «Ֆիդեշ» աջ կենտրոնամետ կուսակցությանը (որն, ի դեպ, ԵԺԿ անդամ է)` Օրբանը բողոքեց, թե ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են: Սակայն եվրոպական դիտորդների հայտնաբերած միակ խախտումը պետական հեռուստաընկերության լուսաբանումներում «Ֆիդեշին» ակնհայտ առավելություն տալն էր:
Համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքներից Հունգարիայի բնակչության դժգոհությունների հողի վրա 2010թ.-ին «Ֆիդեշը» կրկին եկավ իշխանության, եւ Օրբանը նորից նշանակվեց վարչապետ: Սակայն այս անգամ նրա «չկամեցողների» թվում հայտնվեցին ոչ միայն Բրյուսելը, այլ նաեւ Վաշինգտոնը, ուր իշխանության էր եկել Օբամայի ժողովրդավարական վարչակարգը, որը շատ ավելի մեծ նշանակություն է տալիս մարդու իրավունքներին` երբեմն անգամ հանուն դրա զոհաբերելով ինչ-ինչ այսրոպեական աշխարհաքաղաքական դիրքեր: Մինչդեռ ազգայնական պոպուլիստ եւ այլատյաց, կղերականությունը քաջալերող (դրա համար Վատիկանի կողմից անգամ Սբ. Գրիգոր Մեծի միաբանության մեծ խաչին արժանացած) Օրբանի իշխանությունը չի տեղավորվում ԱՄՆ-ի հռչակած արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շրջանակում եւ արդեն հասցրել է դառնալ Վաշինգտոնի կոշտ քննադատության թիրախը: Ի դեպ, Օրբանով հիացած են ոչ միայն կղերական Վատիկանում, այլեւ մեծապետական Ռուսաստանում, որտեղից պարբերաբար գովեստի խոսքեր են հնչում «եվրոպական «գլոբալ էլիտայի ձեւավորման ծրագրերի ճանապարհը փակած» «եվրոպական Ուգո Չավեսի» հասցեին (http://www.fondsk.ru/news/2012/05/18/ugo-chaves-evropy.html): Մոսկվայում հատկապես ոգեւորված են 2012թ. հունվարի 1-ից Հունգարիայում ընդունված նոր Սահմանադրությամբ, որն առաջինն է ԵՄ երկրների մեջ, որ վերջ է դնում «մշակութային բազմազանությանը»:
Սահմանադրության նախաբանում նաեւ նշվում է միջին դարերում գոյություն ունեցող մադյարական կայսրության տարածքների հանդեպ մերօրյա Հունգարիայի «ժառանգորդության» մասին` տարածքներ, որոնք գերազանցում են ներկայիս Հունգարիան 2-3 անգամ եւ ներառում ամբողջ Սլովակիան, ուկրաինական Անդրկարպատները, սերբական Վոեւվոդինան, գրեթե ամբողջ Խորվաթիան եւ Ռումինիայի կեսը: Մի խոսքով` Եվրոպայի կենտրոնում իշխանության եկած այս թյուրիմացությունը եվրոպական արժեքների հակապատկերն է եւ պատահական չէ, որ ընկավ իր իսկ արժեքային համակարգի «փոսը», երբ` թքած ունենալով համամարդկային հումանիստական եւ տարրական բարոյական արժեքների վրա, իր «ազգային շահերի», այն է` Հունգարիայի համար մի քանի միլիարդ դոլար ադրբեջանական ներդրումներ ապահովելու համար նողկալի մարդասպանություն կատարած հանցագործին հանձնեց մի երկրի, որին Եվրոպայում ոչ պաշտոնապես ընդունում են որպես արեւելյան նավթային էմիրություն, որի արտաքին եւ ներքին քաղաքականությունը հիմնված է բացահայտ ռասիզմի վրա, ուր մարդասպանը ակնհայտորեն խուսափելու էր իր արժանի պատիժը կրելուց, ավելին` արդեն մինչեւ արտահանձնումը հերոսացվում էր: Այնպես որ, Օրբանը պատկանում է եվրոպական արժեքները չընդունող եւ դրանք ամեն պատեհ-անպատեհ առիթով վատաբանող այլատյացների շարքին: Այժմ Բրյուսելի եւ Վաշինգտոնի համար փայլուն հնարավորություն է ստեղծվել ազատվելու այդ էկզոտիկ վարչակարգից: Եվ դրա առիթը տվեց հենց ինքը` Օրբանը:
Ոչ պակաս անհեռատես գտնվեց Ալիեւը, որի սխալի մեջ եւս շահագրգռված էին Բրյուսելն ու Վաշինգտոնը, սակայն, համենայնդեպս, ոչ ավելի, քան պաշտոնական Երեւանը: Առաջին երկուսը Ադրբեջանի մասով դրանով առնվազն երկու խնդիր են լուծում.
- Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում անսասան թվացող եւ Արեւմուտքի համար անընդունելի ստատուս-քվոյի խարխլմանն ուղղված գործընթացների խթանում, տվյալ դեպքում` Ադրբեջանի հանդեպ` որպես առավել անզիջում կողմի, ճնշումներ գործադրելու հավելյալ նախադրյալների ձեւավորմամբ:
- Ադրբեջանի` նավթային գերշահույթների շնորհիվ խիստ կամակոր դարձած ու Արեւմուտքին արդեն նյարդայնացնող վարչակարգի գլոբալ առումով թուլացում եւ ներքին հակակշիռների զորեղացմամբ ժողովրդավարացում: Դա հատկապես կարեւոր է` հաշվի առնելով այդ երկրում 2013թ. հոկտեմբերին տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունները:
Երեւանը, բնականաբար, ամենաշատն է շահագրգռված Ադրբեջանի դիրքերի թուլացմամբ եւ Բաքվին միջազգային ճնշումների թիրախ դարձնելու հարցում: Ճնշումներ, որոնց հետեւանքները կարող են լինել նվազագույնը որոշակի զիջումների կորզումը բանակցային ձեւաչափում (ԼՂՀ-ի վերադարձ բանակցային սեղանի շուրջ, ազատագրված տարածքների վերաբնակեցման գործընթացի խթանման հանդեպ Մինսկի խմբի համանախագահողների առավել լոյալ վերաբերմունք կամ գոնե Ստեփանակերտի արդիականացված օդանավակայանի իրական վերագործարկում), իսկ առավելագույնը` ԼՂՀ անկախության ճանաչման հարցում ՄԽ համանախագահողներից լռելյայն համաձայնություն, ինչը կդառնար Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացի սկիզբը: Ի վերջո` ներկայիս ռասիստական եւ հայատյաց Ադրբեջանի թուլացումը Հայաստանի ու Արցախի համար անվտանգության հարց է: Մեր հարեւան երկրում առկա մարդատյաց ֆեոդալական վարչակարգի կազմաքանդումն ու արդիական ժողովրդավար պետության կառուցումը բխում են ոչ միայն Հայաստանի եւ Արեւմուտքի, այլեւ հենց Ադրբեջանի բազմազգ ժողովրդի շահերից:

Баку и Будапешт совершили ошибку, которую им разрешили совершить Брюссель и Вашингтон
Очевидно, что о предстоящей экстрадиции параноидального убийцы Рамиля Сафарова в Азербайджан знали как в Брюсселе так и в Вашингтоне. И этому шагу никто не воспрепятствовал, так как в обеих указанных столицах имелись свои интересы в деле ослабления действующих режимов как в Венгрии так и в Азербайджане.
Нынешний премьер-министр Венгрии Виктор Орбан стал бельмом на глазу у европейского сообщества еще в бытность у власти в 1998-2002 годах. Его националистическая, ксенофобская риторика и политика всегда оценивалась Брюсселем в качестве опасного и несовместимого с европейскими и общечеловеческими ценностями. Орбан также обвинялся в применении модели авторитарного прмьерского управления с уменьшением полномочий парламента страны. Когда в 2002г. не без поддержки Брюсселя левые и либералы победили возглавляемую Орбаном правоцентристскую партию «Фидеш» (которая, между прочим, является членом Европейской Народной Партии - ЕНП), Орбан жаловался, что итоги выборов сфальсифицированы. Однако единственным нарушением, которую зафиксировали европейские наблюдатели была ангажированность государственного телевидения в пользу партии «Фидеш».
На волне недовольства населением последствиями всемирного экономического кризиса в 2010г. «Фидеш» вновь пришла к власти и Орбан снова был назначен премьером. Но в этот раз в числе недовольных его политикой оказались не только Брюссель, но и Вашингтон, где к власти пришла демократическая администрация Обамы, которая придает гораздо большее значение правам человека, иногда не преминуя жертвовать ради этого какими-то сиюминутными геополитическими позициями. Между тем националистический популист и ксенофоб, потворствующий клерикализму (за что еще в 2004г. удостоился со стороны Ватикана Большого креста ордена св. Григория Великого), Орбан не вписывается в рамки декларированных США внешнеполитических приоритетов и уже успел стать объектом жесткой критики со стороны Вашингтона. Между прочим, Орбаном восхищены не только в клерикальном Ватикане, но и в великодержавной России, откуда периодически слышатся голоса одобрения в адрес «вставшего на пути осуществления планов «глобальной элиты» в отношении государств Европы» «европейского Уго Чавеса» (http://www.fondsk.ru/news/2012/05/18/ugo-chaves-evropy.html). В Москве особенно воодушевлены нпринятой 1 января 2012г. новой Конституцией Венгрии, первой среди стран ЕС порывающей с мультикультурализмом. В преамбуле к Конституции говорится о преемственности современной Венгрии по отношению к средневековой империи мадьяр, которая по площади превосходила сегодняшнюю Венгрию в два-три раза и включало в себя всю территорию Словакии, украинское Закарпатье, сербскую Воеводину, почти всю Хорватию, часть Австрии и Словении, а также половину Румынии.
Одним словом, пришедшее к власти в сердце Европы это недоразумение является антиподом европейских ценностей и не случайно попало в свою же «ценностную яму», когда наплевав на общечеловеческие гуманистические и элементарные нравственные ценности, во имя своих «национальных интересов», то бишь – обеспечения для Венгрии нескольких миллиардов азербайджанских инвестиций сдал совершившего гнустное убийство преступника стране, к которой в Европе относятся как к восточному нефтяному эмирату, внешняя и внутренняя политика которой основана на откровенном расизме и где убийца с полной очевидностью должен был освободиться от наказания за совершенное преступление, более того – уже задолго до эксрадиции был героизирован. Так что Орбан принадлежит к числу ксенофобов, не принимающих европейские ценности и критикующих их по всякому поводу и без. Теперь для Брюсселя и Вашингтона создалась великолепная возможность избавиться от этого экзотического режима. И эту возможность им предоставил сам Орбан.
Не менее недальновидным оказался Алиев, в ошибке которого также были заинтересованы Брюссель и Вашингтон, но, во всяком случае не больше чем официальный Ереван. Первые двое по части Азербайджана решают этим по крайней мере две задачи:
- Оживление процессов, направленных на расшатывание кажущегося уже незыблемым статуса-кво в вопросе Нагорно-Карабахского конфликта, в данном случае через формирование дополнительных предпосылок для оказания давления на Азербайджан, как более неуступчивую сторону;
- Ослабление в глобальном смысле и демократизация путем усиления внутренних противовесов правящего режима в Азербайджане: режим, который благодаря нефтяным сверхдоходам стал слишком строптивым и нервируюшим Запад. Это особенно важно учитывая близость президентских выборов в Азербайджане, которые состоятся в октябре 2013г.
Между тем Ереван больше всех заинтересован в ослаблении позиций Азербайджана, а также в том, чтобы Баку стал мишенью международных давлений, последствиями которых могут быть как минимум достижение некоторых уступок в переговорном формате (возврат НКР за стол переговоров, более лояльное отношение сопредседателей Минской группы к ускорению процесса заселения освобожденных территорий или хотя бы реального запуска модернизированного аэропорта Степанакерта) а как максимум – получение негласного согласия сопредседателей МГ в вопросе признания Арменией независимости НКР, что стало бы стартом процесса международного признания Арцаха. Наконец, ослабление нынешнего расистского и арменофобного Азербайджана является для Армении и Арцаха вопросом безопасности. Демонтаж человеконенавистнического и феодального режима в соседней с нами стране и построение там современного деократического государства исходит из интересов не только Армении и Запада, но и многонационального народа самого Азербайджана.