Մայրերի նստացույցը Դատախազության շենքի առջև՝ հաջակցություն Դավիթ Մինասյանի (լուսանկարներ)
Գլխավոր դատախազության շենքի առջև մի խումբ մայրեր նստացույց են սկսել՝ հաջակցություն 18-ամյա Դավիթի Մինասյանի, որի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու հատկանիշներով։
Հիշեցնենք, որ 2026 թ.-ի մարտի 29-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թիմակիցների հետ այցելել էր Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցի, որտեղ միջադեպ էր գրանցվել։ Անվտանգության աշխատակիցները պահանջել էին եկեղեցում գտնվող հավատացյալներին հետ քաշվել, ինչին ընդդիմացել էին մի քանի երիտասարդ։ Հրմշտոց էր սկսվել անվտանգության աշխատակիցների ու երիտասարդների միջև։ Արդեն եկեղեցու բակում ձերբակալվել էր 3 անձ՝ 18-ամյա զույգ եղբայրներ Դավիթ և Միքայել Մինասյանները, ինչպես նաև Գևորգ Գևորգյանը։
«Սա հասարակության ձայնն է, մայրիկների ձայնը, որոնք անտարբեր չեն, որովհետև ոչ մեկը ապահովագրված չէ, որ վաղը ինքը չի լինի այնտեղ, կամ իր երեխաներն ինչ վիճակում կարող են հայտնվել։ Չգիտենք՝ ինչով օգտակար լինել, ոչ չխանգարենք գործին։ Այս պահին ընտրել ենք Դատախազության առջև հավաքվելը»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց նախաձեռնության մասնակիցներից Սաիդա Պողոսյանը։
Մայրերը պատրաստվում են 5 օր նստացույց անել Դատախազության շենքի դիմաց՝ ամեն օր ժամը 11։00-ից մինչև 20։00-ը։

Сидячий пикет перед зданием Генпрокуратуры (фото)
Сегодня группа матерей начала сидячий пикет перед зданием Генпрокуратуры в поддержку ученика 12-го класса Давида Минасяна. В отношении 18-летнего парня возбуждено общественное уголовное преследование по признакам статей УК  о хулиганстве и вмешательстве в законную служебную или политическую деятельность должностного лица.
Как известно, 29 марта 2026 года премьер-министр Никол Пашинян и члены его предвыборной команды посетили церковь святой Анны в Ереване, где произошел инцидент. Сотрудники службы безопасности премьера потребовали от верующих расступиться и дать дорогу высокопоставленным лицам, чему воспротивились несколько молодых людей. Между ними и охранниками премьера началась потасовка.
Уже во дворе церкви правоохранители задержали братьев-близнецов Микаела и Давида Минасянов, а также Геворка Геворкяна.
В беседе с Hetq одна из инициаторов акции Саида Погосян сказала: "Это голос общественности, голос матерей, которые не могут оставаться равнодушными, потому что никто из нас не застрахован от подобных случаев, никто не знает, в какой ситуации могут оказаться наши дети.
Мы не знаем, чем помочь, и при этом не навредить делу. Поэтому сегодня решили начать сидячий пикет перед зданием Генпрокуратуры".