«Համատարած վախի ու սարսափի մթնոլորտ է: Սա նաեւ նյարդերի պատերազմ է». Բեյրութը կրկին սգի մեջ է
Ապրիլի 8-ի կեսօրին Նորա Բարսեղյանը խմբագրությունում էր, երբ ռմբակոծման ուժեղ ձայներ լսեցին եւ ցնցումներ զգացին: Իսրայելը թիրախավորել էր Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի մի քանի թաղամասեր:
Նորան Լիբանանի հայալեզու «Ազդակ» օրաթերթի խմբագիրներից է: Խմբագրությունը գտնվում է Բեյրութի հարեւան Բուրջ Համուդ հայաշատ քաղաքում:
Ապրիլի 8-ի պատկերները Նորան նմանեցնում է 2020 թ. օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած աղետալի պայթյունից հետո ստեղծված իրավիճակին, երբ հաշված րոպեների ընթացքում ոչ միայն մեծ ավերածություններ եղան, այլեւ բազմաթիվ  մարդիկ զոհվեցին ու վիրավորվեցին: Պայթյունի օրը տուժել էր նաեւ Նորայի ընտանիքը:
Դրանից 6 տարի անց Բեյրութը կրկին սգի մեջ է: «Հետքի» զրուցակցի խոսքով՝ վերջին տարիներին Լիբանանի մայրաքաղաքն իր բնակիչների ցավով ապրող քաղաք է դարձել:
«Ապրիլի 8-ի հարվածներին հաջորդած ժամերն ահավոր էին: Փողոցի մեջտեղում՝ դիակներ, հրկիզված մեքենաներ, փուլ եկած շենքեր… Մարդիկ մի րոպեում կորցրին իրենց հարազատներին, բնակարանները, խանութները, ապրուստի կենտրոնները: Հիվանդանոցների առաջ հսկայական սառնարաններ տեղադրվեցին, որտեղ հավաքված դիակները տեղավորեցին եւ խնդրեցին, որ ով հարազատին չի գտնում, գա եւ ստուգի: Երեւակայեք, թե ինչ ահավոր պատկեր է, երբ մարդը գնում է իր զավակին փնտրելու դիակների այդ կույտից»,- պատմում է մեր զրուցակիցը:
«Ազդակի» աշխատակցի տեղեկացմամբ՝ ապրիլի 8-ի իսրայելական հարձակման զոհերի թիվը հասել է 357-ի, վիրավորներինը՝ 1225-ի: Կան անհետ կորածներ, որոնց փրկարարները փնտրում են փլատակների տակ:
Ն. Բարսեղյանը նշում է, որ չնայած ապրիլի 8-ի վաղ առավոտյան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իրանի հետ ժամանակավոր հրադադարի եւ բանակցությունների մասին, Լիբանանի վերաբերյալ հակասական լուրեր էին շրջանառվում. Իրանի եւ բանակցությունների միջնորդ Պակիստանի որոշ աղբյուրներ հայտնել էին, թե Լիբանանը եւս ներառված է հրադադարի մեջ, մինչդեռ ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը հերքել էին դա: «Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ Իրանին սատարող լիբանանյան «Հեզբոլլահ» կուսակցությունն էլ գործնականում որոշ ժամանակով դադարեցրել էր հարվածներն իսրայելական շրջանների ուղղությամբ, մինչդեռ Իսրայելը ոչ մի րոպե չի դադարել հարվածել Լիբանանին:
«Ապրիլի 8-ի կեսօրին մոտ էր, երբ ուժգին հարվածները ցնցեցին ամբողջ Բեյրութը: Հարյուրավոր դիրքերի վրա հարձակվեցին, ընդամենը 10 րոպեում 160 ռումբ ընկավ Բեյրութում, Բեքաայի դաշտում եւ Լիբանանի հարավում»,- պատմում է մեր զրուցակիցն ու նկատում, որ Իսրայելը թիրախավորել էր նաեւ Բեյրութի այնպիսի թաղամասեր, որոնք «Հեզբոլլահի» կենտրոնացման վայր չեն:
«Անակնկալ էր, որ այդ շրջանները թիրախ դարձան, այդ պատճառով էլ մեծ զոհեր տվեցին,- ասում է Նորա Բարսեղյանը,- հատկապես շեշտեմ, որ այս հարվածն առանց որեւէ զգուշացման էր, իսկ վերջին շրջանում Իսրայելը սովորություն էր դարձրել զգուշացնել, որ այսինչ շրջանին է հարվածելու, նույնիսկ շենքն էր ասում, որ բնակիչները դատարկեն, բայց սա լրիվ անակնկալ էր՝ մարդաշատ շրջան էր, բանուկ փողոցներ: Սարսափելի էր»:
Ապրիլի 8-ից հետո միջազգային հանրությունն սկսեց ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա, որ չշարունակի Լիբանանին հարվածելը: Ապրիլի 9-ին, սակայն, Իսրայելն ընդլայնել էր թիրախների քարտեզը, որտեղ կային նաեւ երկու մեծ հիվանդանոցներ: Դրանցում գտնվում էին նախորդ օրվա հարձակումից տուժածները՝ վիրավորներ ու զոհեր:
«Ազդակի» խմբագիրը ենթադրում է, որ, հավանաբար, միջազգային ճնշման արդյունքում ապրիլի 9-ի հարձակումը կասեցվեց, եւ Բեյրութի ռմբակոծությունների ալիքը թեթեւացավ: Սակայն իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ:
«Մանավանդ գիշերները շարունակվում են անօդաչու թռչող սարքերի ցածր թռիչքները: Լսում ենք դրանց ձայները, բայց քանի օր է՝ դադարեցվել են հարվածները Բեյրութի վրա: Իսկ հարավում շարունակվում են կռիվներն ու ռմբակոծումները: Իսրայելը ոչ միայն հարվածում է, այլեւ տներ է պայթեցնում, կամուրջներին է խփում, միջազգայնորեն արգելված նյութեր է կիրառում՝ ֆոսֆոր եւ այլն, բնաջնջում է տարածքներ: Հարավում կացությունը շարունակում է մնալ բավական լարված եւ վտանգավոր»,- ասում է «Ազդակի» աշխատակիցը:
Նրա խոսքով՝ Իսրայելը թիրախավորել է նաեւ հրշեջներին, առողջապահական կառույցների, «Կարմիր խաչի» աշխատողներին, լրագրողներին եւ այլն:
«Մի պատմությունը մյուսից ավելի ահավոր է: Չես կարող սոցիալական ցանցերում պարզ դիտել լուրերը, տեսնել փոքրերի, մայրերի վիճակը: Ահավոր բան է, որ մարդկային ուղեղն ու խիղճն այլեւս անկարող է ընդունել: Այս ամենը, ըստ վերլուծաբանների ու քաղաքական տեսաբանների, պատերազմական ոճիրներ են, երբ գիտես, որ տվյալ շրջանում խաղաղ բնակիչներ են ու ռումբեր ես նետում այդ ուղղությամբ: Քրիստոնեական որոշ շրջաններ եւս թիրախ էին դարձել նախորդ օրերին: 2-3 քրիստոնյա զոհ եղավ, որոնք կապ չունեին այս ամենի հետ: Սրանք ոճիրներ են, արգելված արարքներ, որոնք գործում է Իսրայելը,- ասում է Նորա Բարսեղյանը՝ ավելացնելով,- զոհեր, վիրավորներ, անդամալույծ դարձած մարդիկ, անհետ կորածներ… Ո՞վ պետք է պատժի սրա համար, ով պետք է արդար հատուցում տա այս ամենին, դա հստակ չէ»:
Լիբանանում օրեցօր մեծանում է տեղահանվածների թիվը, որոնք հատկապես երկրի հարավից ու Բեյրութի հարավային արվարձաններից են: Նրանց մի մասը ժամանակավոր բնակություն է հաստատել հարավային շրջաններից ոչ հեռու, քանի որ հույս ունեն, որ վերադառնալու են իրենց տները: Լիբանանի կառավարությունը տեղահանվածների մի մասին ապահովել է ժամանակավոր կացարաններով, մեծ թվով մարդիկ էլ մնացել են փողոցներում:
«Երբ լսում ենք իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերի ու ռազմական օդանավերի ձայները, արդեն վատ բան ենք կանխատեսում: Մտածում եմ՝ որ մեկի տունն են քանդելու, ում կյանքն են խլելու: Համատարած վախի ու սարսափի մթնոլորտ է: Սա նաեւ նյարդերի պատերազմ է»,- եզրափակում է «Հետքի» զրուցակիցը:

“В воздухе витает ощущение страха и ужаса. Это также война нервов”: Бейрут снова скорбит
Нора — одна из редакторов издающейся в Ливане армяноязычной ежедневной газеты “Аздак”. Редакция находится в соседнем с Бейрутом армянонаселенном городе Бурдж-Хаммуд. То, что произошло 8 апреля, Нора сравнила с ситуацией, создавшейся после катастрофического взрыва в порту Бейрута 4 августа 2020 года, когда за считанные минуты не только произошли масштабные разрушения, но также погибли, получили ранения многочисленные жители. В день взрыва пострадала и семья Норы.
Спустя шесть лет Бейрут снова скорбит. По словам собеседницы Hetq, в последние годы ливанская столица превратилась в город, живущий болью своих жителей.
“Часы после терактов 8 апреля были ужасными. На улицах трупы, сгоревшие машины, разрушенные здания… Люди в считанные минуты потеряли родственников, жилье, магазины, средства к существованию. Перед больницами были установлены огромные холодильники, куда складывали собранные трупы. Всех, кто не мог найти своих родных, отправляли к этим холодильным камерам. Представьте ужасное зрелище, когда человек идет искать своего ребенка среди этой груды трупов”,-  отметила редактор “Аздака”.
По ее словам, число жертв израильского теракта 8 апреля достигло 357 человек, а число раненых — 1225. Под завалами остаются пропавшие без вести, которых ищут спасатели.
Несмотря на то, что рано утром 8 апреля президент США Дональд Трампа заявил о временном прекращении огня и переговорах с Ираном, циркулировали противоречивые сообщения о ситуации в Ливане. Некоторые источники в Иране и Пакистане, который выступает посредником на переговорах, сообщили, что Ливан тоже включен в соглашение о прекращении огня, однако США и Израиль это отрицали. По словам собеседницы Hetq, поддерживающая Иран ливанская партия “Хезболла” тоже на некоторое время практически прекратила свои атаки на израильские территории, в то время как Израиль ни на минуту не прекращал обстрелы Ливана.
“Примерно в полдень 8 апреля весь Бейрут сотрясли мощные удары. Были атакованы сотни позиций. Всего за 10 минут в Бейруте, долине Бекаа и на юге Ливана упало 160 бомб”, - рассказала Нора, отметив, что Израиль наносил удары даже по тем районам Бейрута, которые не  являлись зонами сосредоточения “Хезболлы”. “То, что именно эти районы стали целью удара, стало неожиданностью поэтому и было так много жертв”, - сказала наша собеседница. “Хочу особо подчеркнуть, что этот удар был нанесен без всякого предупреждения. В последнее время Израиль взял за правило предупреждать о том, что собирается нанести удар по тому или иному району, даже здание называли, чтобы жители могли эвакуироваться. Но то, что произошло, стало полной неожиданностью. Это был густонаселенный район, оживленные улицы. Это было ужасно…”
После 8 апреля международное сообщество начало оказывать давление на Израиль, требуя прекратить бомбардировки Ливана. Однако 9 апреля Израиль расширил карту целей, включив в нее также две крупные больницы, в которых размещались жертвы нападения предыдущего дня — раненые и погибшие. Редактор “Аздака” предполагает, что нападение 9 апреля было остановлено в результате международного давления, после чего волна взрывов в Бейруте ослабела. Тем не менее, ситуация остается напряженной.
“По ночам продолжаются полеты беспилотников на малой высоте. Но несколько дней назад удары по Бейруту прекратились. А вот на юге бои и бомбардировки продолжаются. Израиль не только наносит удары, но и взрывает дома, поражает мосты, использует запрещенные на международном уровне вещества — фосфор и др., уничтожает территории. Ситуация на юге остается довольно напряженной и опасной”, - сказала редактор “Аздака”. По ее словам, Израиль наносил удары даже по пожарным, медицинским работникам, сотрудникам Красного Креста, журналистам и т. д.
“Одна история ужаснее другой. Невозможно спокойно смотреть новости в социальных сетях, видеть состояние детей и матерей. Происходящее настолько ужасно, что человеческий мозг и совесть больше не могут это воспринимать. По мнению аналитиков и политологов, происходящее представляет собой военное преступление: зная, что в данном районе находятся мирные жители, вы бросаете бомбы на этом направлении. В предыдущие дни были также обстреляны некоторые христианские районы. Погибли два-три человека, которые не имели к этому никакого отношения. Израиль совершает преступления, запрещенные действия: жертвы, раненые, парализованные, пропавшие без вести… Непонятно, кто должен понести наказание за это, выплатить справедливую компенсацию за совершенные деяния…” - сказала Нора Барсегян.
С каждым днем в Ливане растет число перемещенных лиц, особенно на юге страны и в южных пригородах Бейрута. Некоторые ливанцы временно поселились недалеко от южных регионов, надеясь вернуться в свои дома. Правительство предоставило части перемещенных лиц временное жилье, в то время как большое число людей остается на улице. “Когда мы слышим звуки израильских беспилотников и военной авиации, мы уже предвидим что-то плохое. Я думаю о том, что чей-то дом будет разрушен, чья-то жизнь будет отнята. Царит атмосфера страха и ужаса. Это также война нервов”,- сказала в заключение собеседница Hetq.