«Համատարած վախի ու սարսափի մթնոլորտ է: Սա նաեւ նյարդերի պատերազմ է». Բեյրութը կրկին սգի մեջ է
Ապրիլի 8-ի կեսօրին Նորա Բարսեղյանը խմբագրությունում էր, երբ ռմբակոծման ուժեղ ձայներ լսեցին եւ ցնցումներ զգացին: Իսրայելը թիրախավորել էր Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի մի քանի թաղամասեր:
Նորան Լիբանանի հայալեզու «Ազդակ» օրաթերթի խմբագիրներից է: Խմբագրությունը գտնվում է Բեյրութի հարեւան Բուրջ Համուդ հայաշատ քաղաքում:
Ապրիլի 8-ի պատկերները Նորան նմանեցնում է 2020 թ. օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած աղետալի պայթյունից հետո ստեղծված իրավիճակին, երբ հաշված րոպեների ընթացքում ոչ միայն մեծ ավերածություններ եղան, այլեւ բազմաթիվ  մարդիկ զոհվեցին ու վիրավորվեցին: Պայթյունի օրը տուժել էր նաեւ Նորայի ընտանիքը:
Դրանից 6 տարի անց Բեյրութը կրկին սգի մեջ է: «Հետքի» զրուցակցի խոսքով՝ վերջին տարիներին Լիբանանի մայրաքաղաքն իր բնակիչների ցավով ապրող քաղաք է դարձել:
«Ապրիլի 8-ի հարվածներին հաջորդած ժամերն ահավոր էին: Փողոցի մեջտեղում՝ դիակներ, հրկիզված մեքենաներ, փուլ եկած շենքեր… Մարդիկ մի րոպեում կորցրին իրենց հարազատներին, բնակարանները, խանութները, ապրուստի կենտրոնները: Հիվանդանոցների առաջ հսկայական սառնարաններ տեղադրվեցին, որտեղ հավաքված դիակները տեղավորեցին եւ խնդրեցին, որ ով հարազատին չի գտնում, գա եւ ստուգի: Երեւակայեք, թե ինչ ահավոր պատկեր է, երբ մարդը գնում է իր զավակին փնտրելու դիակների այդ կույտից»,- պատմում է մեր զրուցակիցը:
«Ազդակի» աշխատակցի տեղեկացմամբ՝ ապրիլի 8-ի իսրայելական հարձակման զոհերի թիվը հասել է 357-ի, վիրավորներինը՝ 1225-ի: Կան անհետ կորածներ, որոնց փրկարարները փնտրում են փլատակների տակ:
Ն. Բարսեղյանը նշում է, որ չնայած ապրիլի 8-ի վաղ առավոտյան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իրանի հետ ժամանակավոր հրադադարի եւ բանակցությունների մասին, Լիբանանի վերաբերյալ հակասական լուրեր էին շրջանառվում. Իրանի եւ բանակցությունների միջնորդ Պակիստանի որոշ աղբյուրներ հայտնել էին, թե Լիբանանը եւս ներառված է հրադադարի մեջ, մինչդեռ ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը հերքել էին դա: «Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ Իրանին սատարող լիբանանյան «Հեզբոլլահ» կուսակցությունն էլ գործնականում որոշ ժամանակով դադարեցրել էր հարվածներն իսրայելական շրջանների ուղղությամբ, մինչդեռ Իսրայելը ոչ մի րոպե չի դադարել հարվածել Լիբանանին:
«Ապրիլի 8-ի կեսօրին մոտ էր, երբ ուժգին հարվածները ցնցեցին ամբողջ Բեյրութը: Հարյուրավոր դիրքերի վրա հարձակվեցին, ընդամենը 10 րոպեում 160 ռումբ ընկավ Բեյրութում, Բեքաայի դաշտում եւ Լիբանանի հարավում»,- պատմում է մեր զրուցակիցն ու նկատում, որ Իսրայելը թիրախավորել էր նաեւ Բեյրութի այնպիսի թաղամասեր, որոնք «Հեզբոլլահի» կենտրոնացման վայր չեն:
«Անակնկալ էր, որ այդ շրջանները թիրախ դարձան, այդ պատճառով էլ մեծ զոհեր տվեցին,- ասում է Նորա Բարսեղյանը,- հատկապես շեշտեմ, որ այս հարվածն առանց որեւէ զգուշացման էր, իսկ վերջին շրջանում Իսրայելը սովորություն էր դարձրել զգուշացնել, որ այսինչ շրջանին է հարվածելու, նույնիսկ շենքն էր ասում, որ բնակիչները դատարկեն, բայց սա լրիվ անակնկալ էր՝ մարդաշատ շրջան էր, բանուկ փողոցներ: Սարսափելի էր»:
Ապրիլի 8-ից հետո միջազգային հանրությունն սկսեց ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա, որ չշարունակի Լիբանանին հարվածելը: Ապրիլի 9-ին, սակայն, Իսրայելն ընդլայնել էր թիրախների քարտեզը, որտեղ կային նաեւ երկու մեծ հիվանդանոցներ: Դրանցում գտնվում էին նախորդ օրվա հարձակումից տուժածները՝ վիրավորներ ու զոհեր:
«Ազդակի» խմբագիրը ենթադրում է, որ, հավանաբար, միջազգային ճնշման արդյունքում ապրիլի 9-ի հարձակումը կասեցվեց, եւ Բեյրութի ռմբակոծությունների ալիքը թեթեւացավ: Սակայն իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ:
«Մանավանդ գիշերները շարունակվում են անօդաչու թռչող սարքերի ցածր թռիչքները: Լսում ենք դրանց ձայները, բայց քանի օր է՝ դադարեցվել են հարվածները Բեյրութի վրա: Իսկ հարավում շարունակվում են կռիվներն ու ռմբակոծումները: Իսրայելը ոչ միայն հարվածում է, այլեւ տներ է պայթեցնում, կամուրջներին է խփում, միջազգայնորեն արգելված նյութեր է կիրառում՝ ֆոսֆոր եւ այլն, բնաջնջում է տարածքներ: Հարավում կացությունը շարունակում է մնալ բավական լարված եւ վտանգավոր»,- ասում է «Ազդակի» աշխատակիցը:
Նրա խոսքով՝ Իսրայելը թիրախավորել է նաեւ հրշեջներին, առողջապահական կառույցների, «Կարմիր խաչի» աշխատողներին, լրագրողներին եւ այլն:
«Մի պատմությունը մյուսից ավելի ահավոր է: Չես կարող սոցիալական ցանցերում պարզ դիտել լուրերը, տեսնել փոքրերի, մայրերի վիճակը: Ահավոր բան է, որ մարդկային ուղեղն ու խիղճն այլեւս անկարող է ընդունել: Այս ամենը, ըստ վերլուծաբանների ու քաղաքական տեսաբանների, պատերազմական ոճիրներ են, երբ գիտես, որ տվյալ շրջանում խաղաղ բնակիչներ են ու ռումբեր ես նետում այդ ուղղությամբ: Քրիստոնեական որոշ շրջաններ եւս թիրախ էին դարձել նախորդ օրերին: 2-3 քրիստոնյա զոհ եղավ, որոնք կապ չունեին այս ամենի հետ: Սրանք ոճիրներ են, արգելված արարքներ, որոնք գործում է Իսրայելը,- ասում է Նորա Բարսեղյանը՝ ավելացնելով,- զոհեր, վիրավորներ, անդամալույծ դարձած մարդիկ, անհետ կորածներ… Ո՞վ պետք է պատժի սրա համար, ով պետք է արդար հատուցում տա այս ամենին, դա հստակ չէ»:
Լիբանանում օրեցօր մեծանում է տեղահանվածների թիվը, որոնք հատկապես երկրի հարավից ու Բեյրութի հարավային արվարձաններից են: Նրանց մի մասը ժամանակավոր բնակություն է հաստատել հարավային շրջաններից ոչ հեռու, քանի որ հույս ունեն, որ վերադառնալու են իրենց տները: Լիբանանի կառավարությունը տեղահանվածների մի մասին ապահովել է ժամանակավոր կացարաններով, մեծ թվով մարդիկ էլ մնացել են փողոցներում:
«Երբ լսում ենք իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերի ու ռազմական օդանավերի ձայները, արդեն վատ բան ենք կանխատեսում: Մտածում եմ՝ որ մեկի տունն են քանդելու, ում կյանքն են խլելու: Համատարած վախի ու սարսափի մթնոլորտ է: Սա նաեւ նյարդերի պատերազմ է»,- եզրափակում է «Հետքի» զրուցակիցը:

Aztag Editor Reports Beirut Is Gripped by Fear
On the afternoon of April 8, Nora Parseghian was working at the Aztag editorial office in Bourj Hammoud when she heard loud sounds of bombing and felt tremors.
Israel had targeted several neighborhoods in the Lebanese capital, Beirut.
Parseghian is one of the editors of the Aztag, an Armenian-language daily newspaper in the Armenian-populated city of Bourj Hammoud, near Beirut.
Parseghian likens the images of April 8 to the situation created after the devastating explosion in the Beirut port on August 4, 2020, that killed upwards of two hundred and injured thousands. The blast injured her and her family members.
Six years later, Beirut is once again in mourning. Parseghian says the Lebanese capital, in recent years, has become a city living with the pain of its residents.
“The hours following the attacks on April 8 were terrible. Dead bodies in the middle of the street, burned-out cars, collapsed buildings. People lost their relatives, apartments, shops, and livelihood centers in a matter of minutes. Huge refrigerators were set up in front of hospitals where they placed the corpses. Imagine what a terrible sight it is when a person goes to look for their child among that pile of corpses," Parseghian tells Hetq.
Parseghian says the April 8 Israeli attack killed 357 and the injured 1,225. Emergency crews are still searching for those missing under the rubble.
Parseghian says that despite U.S. President Donald Trump’s April 8 announcement of a temporary ceasefire and negotiations with Iran, contradictory news about Lebanon circulated. Some sources in Iran and Pakistan, the mediator in the negotiations, reported that Lebanon was also included in the ceasefire, while the U.S. and Israel denied this. Parseghian says that the Lebanese Hezbollah party, which supports Iran, stopped its attacks on Israel for a time, while Israel did not stop attacking Lebanon for a minute.
“It was around noon on April 8 when the powerful strikes shook all of Beirut. Hundreds of sites were attacked, and 160 bombs fell in Beirut, the Bekaa Valley, and southern Lebanon in the matter of ten minutes,” Parseghian says, noting that Israel had also targeted neighborhoods in Beirut that were not Hezbollah strongholds.
“Those areas were targeted without any warning, which is why they caused so many casualties,” says Parseghian. “Israel, of late, usually warned that it was going to hit an area, even specifying the building to be hit. But this was a complete surprise. It was a crowded area, busy streets. It was terrifying.”
The international community began to put pressure on Israel to stop attacking Lebanon after the April 8 bombing. On April 9, however, Israel expanded its range of targets, which also included two large hospitals. They were housing the wounded and those injured from the previous day's attack.
Parseghian assumes it was most likely due to international pressure that the April 9 Israeli attack was halted and the wave of bombings of Beirut eased. The situation remains tense.
"Low-flying drones continue, especially at night. We hear their sounds, but the attacks on Beirut have stopped for several days. Fighting and bombings continue in the south. Israel not only strikes, but also blows up houses, hits bridges, uses internationally banned substances, phosphorus, and the like, and destroys entire areas. The situation in the south remains quite tense and dangerous,” Parseghian told Hetq on April 11.
Parseghian says Israel has also targeted firefighters, health workers, Red Cross workers, and journalists.
“One story is more terrible than the other. You can’t watch the news on social networks, witness the state of children and mothers, without getting teary-eyed. It’s a horrible thing that the human brain and conscience can no longer accept. Experts say it all amounts to war crimes. Some Christian areas were also targeted of late. These are crimes, forbidden acts committed by Israel," says Parseghian, adding that it’s not clear who must punish, and who must pay compensation, for all those killed, wounded and those who remain missing.
The number of those displaced in Lebanon grows daily, especially from the south of the country and Beirut’s southern suburbs. Some have temporarily settled close to the southern regions since they hope to return to their homes. The Lebanese government has provided some of the displaced with temporary housing, but many remain on the streets.
“When we hear Israeli drones and military jets, we know something bad is coming. That someone’s house will be demolished, someone’s life will be taken. There is a widespread atmosphere of fear and dread. This is also a war of nerves,” says Parseghian.