Նախագիծ. Կառավարությունն ԱՆԻՖ-ին 9,8 մլն դոլար կտա, որ վերջինս մարի պարտքերը
Կառավարությունը ծրագրում է «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» պետական ներդրումային ֆոնդից վերցնել վերջինիս ունեցած 3,7 մլրդ դրամը (Կենտրոնական բանկի ներկա փոխարժեքով՝ 9,8 մլն դոլար) եւ փոխանցել պետբյուջե:
Այս գումարից 3,61 մլրդ դրամը գոյացել է մասնավոր 4 ընկերություններից հետ ստացած դրամական միջոցներից: Այս եւ այլ ընկերություններում պետական ֆոնդը ժամանակին միլիոնավոր եւ նույնիսկ միլիարդավոր դրամների ներդրումներ էր արել՝ դառնալով դրանց համասեփականատեր: 2025-ի օգոստոսին Կառավարությունը ներդրումները հետ ստանալու գործընթաց էր նախաձեռնել, ինչից հետո ֆոնդը հետ է ստացել 3,61 մլրդ դրամ:
Պետբյուջե փոխանցվելիք 3,7 մլրդ դրամից շուրջ 90 մլն դրամն էլ ներդրումային ֆոնդի դրամային հաշիվներին առկա գումարի մնացորդն է:
Հիշեցնենք, որ «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի նպատակը եղել է կորոնավիրուսի համավարակի ազդեցության պայմաններում ՀՀ տնտեսական ակտիվության բարձրացումը, աշխատատեղերի ստեղծումը, արտահանման խթանումը, Հայաստանի մարզերի զարգացումը: Այս ֆոնդի մասնակիցը, այսինքն՝ նրա թողարկած փայերի սեփականատերը, պետությունն է՝ ՀՀ-ն, որը պետբյուջեից գումարներ էր «սրսկում» ֆոնդ, իսկ հետո դրանք ներդրվում էին տարբեր ընկերություններում:
2020 թ. Կառավարությունը սահմանել էր, որ ֆոնդում պետության մասնակցության առավելագույն ժամանակահատվածը 10 տարին է, ընդ որում՝ առաջին 5 տարում ֆոնդը պետք է ներդրումներ կատարեր պետական միջոցներով, իսկ հաջորդող 5 տարում պիտի իրականացվեր ֆոնդի ակտիվների իրացում (լիկվիդացիա) եւ պետության փայերի մարում: Այլ կերպ ասած՝ այսուհետ ներդրումներ այլեւս չեն կատարվելու (առաջին 5 տարին ավարտվել է), սկսվել է ֆոնդի ակտիվների լիկվիդացիան:
2021-2023 թթ. ֆոնդը, իսկ ավելի կոնկրետ՝ դրա կառավարիչը, որը պետական ընկերություն է («Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ) 10 մասնավոր ընկերություններում կատարել է 6,6 մլրդ դրամի ներդրում: Բացի սրանից՝ պետական ֆոնդը շուրջ 2,97 մլն դոլար է ներդրել ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ ֆոնդում (այստեղ ներդրվող գումարները հետագայում օգտագործվում են՝ Հայաստանում գործող փոքր եւ միջին ձեռնարկություններում ներդրումներ անելու համար։):
Ինչպես ասվեց, 2025-2026 թթ. «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդը մասնավոր ընկերություններից հետ է ստացել 3,61 մլրդ դրամ, իր հաշիվներին էլ ունեցել է շուրջ 90 մլն դրամ:
Եվ ահա Պետգույքի կառավարման կոմիտեն (ՊԳԿԿ) այս տարվա փետրվար-մարտ ամիսներին շրջանառության մեջ էր դրել Կառավարության որոշման մի նախագիծ, որով նախատեսվում է ֆոնդի փայերի մարման արդյունքում 3,7 մլրդ դրամը ՀՀ պետբյուջե մուտքագրելուց հետո այդ գումարը դրամաշնորհային պայմանագրի հիման վրա հատկացնել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ին՝ ԱՆԻՖ-ին:
Այլ կերպ ասած՝ մասնավոր ընկերություններում կատարված ներդրումների մի մասը հետ ստանալուց հետո Կառավարությունն այդ գումարները ծրագրում է դրամաշնորհի տեսքով տալ ԱՆԻՖ-ին: Բայց միանգամից ասենք, որ ԱՆԻՖ-ը դրանց վերջնական տերը չի լինելու:
Ինչու՞ է 3,7 մլրդ դրամ հատկացվելու ԱՆԻՖ-ին
ԱՆԻՖ-ը 2025 թ. հոկտեմբերից գտնվում է լուծարման գործընթացում: Սակայն դրա լուծարման մասին հայտնի էր դարձել ավելի շուտ՝ 2024-ի օգոստոսին, երբ Կառավարությունը որոշել էր, որ մի քանի բաժնետիրական ընկերություններում ԱՆԻՖ-ի ունեցած բաժնետոմսերն ու հողամասերը որպես նվիրատվություն ընդունելուց հետո այն պետք է լուծարել: Եվ ահա այդ պահը եկել է:
ԱՆԻՖ-ը պետական ընկերություն է, որի բաժնետոմսերը հանձնված են Պետգույքի կառավարման կոմիտեին: Կոմիտեում ձեւավորվել է լուծարման հանձնաժողով, որն էլ զբաղվում է ԱՆԻՖ-ի լուծարմամբ: ՊԳԿԿ-ն ծանուցել էր, որ ԱՆԻՖ-ի նկատմամբ պարտատերերը կարող են պահանջներ ներկայացնել մինչեւ 2025-ի դեկտեմբերի 16-ը: Դրանից հետո լուծարման հանձնաժողովը պետք է կազմեր լուծարման միջանկյալ հաշվեկշիռ, որը տեղեկություններ էր պարունակելու ԱՆԻՖ-ի ունեցած գույքի եւ պարտատերերի պահանջների մասին։
Այսպիսով՝ ի հայտ է եկել ԱՆԻՖ-ի մի քանի պարտատեր՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը, Էկոնոմիկայի նախարարությունը, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի 1,8 մլրդ դրամի պահանջ, ինչպես նաեւ «ԱՌՖԻ» ՓԲԸ-ն, որի պահանջը ԱՆԻՖ-ից 100 մլն դրամ է։ Ընդհանուր՝ 3,7 մլրդ դրամ։
Վարչապետի աշխատակազմին ունեցած պարտքը գոյացել է 2022 թ. կնքված դրամաշնորհային պայմանագրի հիման վրա, որով աշխատակազմն ԱՆԻՖ-ին 1,8 մլրդ դրամի պետական աջակցություն է տրամադրել: Սակայն պայմանագրով նախատեսված աշխատանքները, որոնք կատարվել են ԱՆԻՖ-ի կողմից, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը չի ընդունել, եւ 1,8 մլրդ դրամ գումարը ձեւակերպվել է որպես պարտք:
2023-ին էլ ԱՆԻՖ-ը դրամաշնորհային պայմանագիր է կնքել Էկոնոմիկայի նախարարության հետ, որի հիման վրա ԷՆ-ն որպես կանխավճար փոխանցել է 1,8 մլրդ դրամ: ԱՆԻՖ-ը դրամաշնորհի օգտագործման ամփոփ տարեկան հաշվետվություն է ներկայացրել սահմանված ժամկետից ուշ, եւ հաշվետվությունում արտացոլված ծախսային ուղղությունների ուսումնասիրությունից ակնհայտ է դարձել, որ ներկայացված տվյալներն էականորեն տարբերվում են պայմանագրով տրամադրված կանխավճարի նպատակային նշանակությունից։ Բացի դրանից՝ ԱՆԻՖ-ը պետք է մինչեւ 2024 թ. փետրվարի 1-ը ներկայացներ միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ հաշվետվություն, սակայն նման փաստաթուղթ ԷՆ-ն չի ստացել։ Արդյունքում՝ պայմանագրով տրամադրված կանխավճարը չի մարվել, եւ ամբողջ գումարը ԷՆ-ի կողմից հաշվառվել է որպես պարտք։ ԱՆԻՖ-ը ԷՆ-ին չի տրամադրել նաեւ տեղեկատվություն կամ հաշվետվություն դրամաշնորհային պայմանագրի հիմք հանդիսացող արդյունքային ցուցանիշների վերաբերյալ։
Ինչպես ասվեց, ԱՆԻՖ-ը 100 մլն դրամ էլ պարտք է մնացել «ԱՌՖԻ» ՓԲԸ-ին, որի սեփականատերը հենց ինքն է: 2023-ին ԱՆԻՖ-ն ու «ԱՌՖԻ»-ն կնքել են փոխառության պայմանագիր, որի հիման վրա վերջինս 2024-ին 100 մլն դրամ է հատկացրել ԱՆԻՖ-ին:
ԱՆԻՖ-ի լուծարման հանձնաժողովը վերը նշված ընդհանուր 3,7 մլրդ դրամ պարտքը ներառել է լուծարման միջանկյալ հաշվեկշռում: Սակայն այս գումարից բացի՝ ԱՆԻՖ-ը 51 մլն դրամի պարտավորություն էլ է ունեցել: Բանն այն է, որ 2024-ին Կառավարությունը որոշել էր «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի փայերի մարում իրականացնել 1,7 մլրդ դրամի չափով եւ այդ գումարը պետբյուջե մուտքագրելուց հետո որպես դրամաշնորհ հատկացնել ԱՆԻՖ-ին: 51 մլն դրամն այս դրամաշնորհի չօգտագործված մասի գծով պարտավորությունն է (ըստ Պետգույքի կառավարման կոմիտեի՝ լուծարվող ԱՆԻՖ-ի դրամական միջոցների մնացորդը կազմել է 71 մլն դրամ):
Այսպիսով՝ Կառավարության որոշման նախագծով, որը կազմել է ՊԳԿԿ-ն, առաջարկվում է «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի փայերի հերթական մարման արդյունքում 3,7 մլրդ դրամը մուտքագրել ՀՀ պետբյուջե, ապա դրամաշնորհի տեսքով հատկացնել ԱՆԻՖ-ին: Գումարն ամբողջապես պիտի օգտագործվի՝ ԱՆԻՖ-ի վերոնշյալ պարտավորությունները մարելու համար:
ԱՆԻՖ-ի լուծարման հանձնաժողովը «ԱՌՖԻ»-ի բաժնետոմսերի գնահատման մրցույթ է հայտարարել
«ԱՌՖԻ» ՓԲԸ-ն պետական ընկերություն է, հիմնադրվել է 2022 թ. (ARFI անունն առաջացել է Armenia Financed անվան կրճատումից): Ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը պատկանում են ԱՆԻՖ-ին: ՓԲԸ-ն ստեղծվել է՝ arfi.am քրաուդֆանդինգային հարթակը շահագործելու համար: Այս հարթակը պիտի թույլ տար մարդկանց ամբողջ աշխարհից ներդրումներ կատարել Հայաստանում՝ մասնավոր բիզնեսներում եւ նոր ստարտափ նախագծերում ու դառնալ դրանց մի մասը։
Քանի որ ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը պատկանում են ԱՆԻՖ-ին, վերջինիս լուծարման հանձնաժողովն այս տարվա հունվարին մրցույթ է հայտարարել՝ «ԱՌՖԻ»-ի բաժնետոմսերը գնահատող կազմակերպություն ընտրելու համար:
«Հետքը» գրել էր, որ նախկինում «ԱՌՖԻ»-ն վաճառելու անհաջող փորձեր են եղել: Չնայած ՊԳԿԿ նախագահի այն ժամանակվա տեղակալ Գեղամ Հովսեփյանը 2025-ին ո՛չ հերքել, ո՛չ հաստատել էր այս ինֆորմացիան, նա մեզ հայտնել էր, որ, օրենսդրության համաձայն, պարտատերերի հանդեպ ԱՆԻՖ-ի պարտավորությունները բավարարելուց հետո մնացած գույքը լուծարման հանձնաժողովը բաշխելու է բաժնետերերի միջեւ: Ու քանի որ «ԱՌՖԻ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը (որպես գույք) ԱՆԻՖ-ի հաշվեկշռում են, վերջինիս լուծարումից հետո դրանք անցնելու են ՀՀ-ին՝ ԱՆԻՖ-ի միակ բաժնետիրոջը:

Проект: правительство выделит ANIF 9,8 млн долларов на погашение долгов
Правительство планирует забрать из государственного инвестиционного фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство” 3,7 млрд драмов (9,8 млн долларов США по текущему курсу Центрального банка) и перечислить их в госбюджет. 3,61 миллиарда драмов от этой суммы – это средства, возвращенные четырьмя частными компаниями. В свое время государственный фонд инвестировал миллионы и даже миллиарды драмов в ряд компаний, став их совладельцем. В августе 2025 года правительство инициировало процесс возврата инвестиций, после чего фонд получил обратно 3,61 млрд драмов.
Из 3,7 млрд драмов, подлежащих перечислению в государственный бюджет, около 90 млн – это остаток средств на драмовых счетах инвестиционного фонда.
Напомним, что целью фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство” было повышение экономической активности Республики Армения, создание рабочих мест, стимулирование экспорта и развитие регионов Армении в условиях пандемии коронавируса. Участником этого фонда, то есть владельцем выпущенных им акций, является государство – Республика Армения, которое “влило” средства из госбюджета в фонд, после чего они были инвестированы в различные компании.
В 2020 году правительство установило максимальный 10-летний срок участия государства в фонде. При этом первые пять лет фонд должен был осуществлять инвестиции из госбюджета, в последующие пять лет активы фонда подлежали продаже (ликвидации), а доля государства - выкупу. Иными словами, в настоящее время (первые 5 лет уже истекли) инвестиции прекратились и началась ликвидация активов фонда.
В 2021-2023 годах фонд, а точнее его управляющая компания (ЗАО “Антикризисный инвестиционный управляющий Предприниматель+Государство”), инвестировала 6,6 млрд драмов в десять частных компаний. Еще около 2,97 млн долларов госфонд инвестировал в Фонд поддержки малых и средних предприятий ЕС-Армения (средства, вложенные в этот фонд, впоследствии должны инвестироваться в малые и средние предприятия Армении).
Как уже отмечалось, в 2025-2026 годах фонд “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” получил обратно от частных компаний 3,61 млрд драмов и имел на своих счетах около 90 млн драмов.
И вот, в феврале-марте этого года, Комитет по управлению государственным имуществом (КУГИ) ввел в обращение проект постановления правительства, который предусматривает, что после перечисления в госбюджет РА 3,7 млрд драмов, полученных в результате выкупа акций фонда, эта сумма на основе грантового соглашения будет выделена ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” (ANIF).
Иными словами, после возврата части инвестиций, вложенных в частные компании, правительство передаст эти средства ANIF в качестве гранта. Сразу отметим, что ANIF не будет конечным владельцем этих денег.
Почему 3,7 миллиарда драмов будут выделены ANIF?
С октября 2025 года ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” находится в процессе ликвидации. Однако об этом стало известно еще в августе 2024 года, когда правительство решило, что после принятия в дар акций и земельных участков ANIF в нескольких акционерных обществах компания должна быть ликвидирована. И этот момент уже настал.
ANIF — государственная компания, акции которой были переданы Комитету по управлению государственным имуществом. В КУГИ сформирована комиссия по ликвидации фонда, которая сообщила, что кредиторы могут предъявлять ANIF финансовые требования до 16 декабря 2025 года. После этого будет составлен ликвидационный баланс, содержащий информацию об имуществе ANIF и требованиях кредиторов.
В результате у ANIF появилось несколько кредиторов. Речь идет об администрации премьер-министра РА и Министерстве экономики, требующих по 1,8 млрд драмов, и ЗАО “АРФИ”, требования которого составляют 100 миллионов драмов. В итоге получается 3,7 млрд драмов.
Долг перед администрацией премьера возник на основании подписанного в 2022 году грантового соглашения, согласно которому администрация предоставила ANIF господдержку в размере 1,8 млрд драмов. Однако работы, предусмотренные соглашением и выполненные фондом, не были приняты администрацией главы правительства, в результате чего сумма в 1,8 млрд драмов была оформлена как долг.
В 2023 году ANIF заключил грантовое соглашение с Министерством экономики, на основании которого ведомство перечислило 1,8 миллиарда драмов в качестве авансового платежа. Сводный годовой отчет об использовании гранта ANIF представил с опозданием. Изучение представленных в отчете статей расходов показало, что эти данные существенно отличаются от предусмотренного контрактом предполагаемого назначения авансового платежа. Кроме того, к 1 февраля 2024 года фонд должен был представить отчет о реализации мер, однако Минэкономики не получило этот документ. В результате предусмотренный контрактом авансовый платеж не был возвращен, и вся сумма была учтена Министерством экономики как задолженность. Кроме того, ANIF не предоставил ведомству отчет о показателях эффективности, которые легли в основу грантового соглашения.
Как уже было отмечено, фонд также задолжал 100 млн драмов ЗАО “АРФИ”, владельцем которого является сам ANIF. В 2023 году ANIF и “АРФИ” подписали кредитное соглашение, на основании которого в 2024 году ЗАО выделило фонду 100 млн драмов.
Комиссия по ликвидации ANIF включила вышеупомянутую общую задолженность в размере 3,7 млрд драмов в промежуточный ликвидационный баланс. Однако помимо этой суммы у ANIF имелась еще одна задолженность в размере 51 млн драмов.
Дело в том, что в 2024 году правительство приняло решение выкупить акции фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство” на сумму 1,7 млрд драмов, зачислить эту сумму в госбюджет, после чего выделить ее ANIF в качестве гранта. 51 млн драмов – это обязательство по линии неиспользованной суммы гранта (по данным Комитета по управлению госимуществом, остаток денежных средств ликвидируемого ANIF составлял 71 млн драмов).
Таким образом, проектом решения правительства, разработанного КУГИ, предлагается в результате очередного погашения паев фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство” перечислить в госбюджет 3,7 млрд драмов, после чего выделить их ANIF в виде гранта. Эти средства должны быть полностью использованы для погашения вышеупомянутых обязательств фонда.
Комиссия по ликвидации ANIF объявила конкурс на оценку акций “АРФИ”
ЗАО “АРФИ” — государственная компания, созданная в 2022 году (название происходит от аббревиатуры Armenia Financed). 100% акций компании принадлежат ANIF. ЗАО было создано для управления краудфандинговой платформой arfi.am. Эта платформа должна была позволить людям со всего мира инвестировать в Армению, в частный бизнес и новые стартап-проекты, став их частью.
Поскольку акции ЗАО принадлежат ANIF, в январе этого года ликвидационная комиссия объявила конкурс на выбор организации для оценки акций “АРФИ”.
В свое время Hetq.am писал о предпринятых в прошлом неудачных попытках продажи “АРФИ”. И хотя в 2025 году тогдашний заместитель председателя Комитета по управлению госимуществом Гегам Овсепян не опроверг и не подтвердил эту информацию, он тем не менее сообщил нам, что, согласно законодательству, после выполнения обязательств ANIF перед кредиторами ликвидационная комиссия распределит оставшееся имущество между акционерами. Поскольку акции ЗАО “АРФИ” (в виде имущества) находятся на балансе ANIF, то после его ликвидации они перейдут к Республике Армения как единственному акционеру фонда.