Գազայից մոտ 10 երեխա բուժում կստանա Հայաստանում․ տարվում են նախապատրաստական աշխատանքներ
Հայաստանի բուժհաստատություններում նախատեսվում է կազմակերպել Գազայում պատերազմական գործողություններից տուժած երեխաների բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը։
Այս նախաձեռնության մասին առաջին անգամ հայտարարվել է 2026թ. հունվարի 29-ին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկման ժամանակ։ ՀՀ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ժիրայր Անանյանը նշել էր, որ ՀՀ կառավարությունն աշխատում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ՝ «Գազայից տասնյակ երեխաների բուժումը Հայաստանի բուժհաստատություններում կազմակերպելու նպատակով»։
Արտաքին գործերի նախարարությունից մեր հարցմանն ի պատասխան պարզաբանել են, որ նախաձեռնությունը հիմնված է Մերձավոր Արևելքում կայունության և խաղաղության հաստատմանը հավատարիմ լինելու սկզբունքի վրա և իրականացվում է ԱՀԿ-ի ու Պաղեստինի իշխանությունների հետ սերտ համագործակցությամբ։ Նախարարության փոխանցմամբ՝ ներկայում շահագրգիռ կողմերի հետ աշխատանքներ են տարվում «բուժման կարիք ունեցող երեխաների շրջանակը հստակեցնելու, անհրաժեշտ փաստաթղթավորման ապահովման, Հայաստան տեղափոխման և համապատասխան բուժումը կազմակերպելու ուղղությամբ»։
Առողջապահության նախարարությունը ԱՀԿ-ից ստացել է 40 երեխայի և նրանց ուղեկցողների բժշկական տեղեկանքները և անձը հաստատող փաստաթղթերը։ Ստացված տվյալների հիման վրա ոլորտի մասնագետներն այժմ իրականացնում են երեխաների առողջական վիճակի գնահատում՝ որոշելու Հայաստանում նրանց բուժելու հնարավորությունները։ Նախարարությունը նշում է, որ «վիճակի գնահատումից հետո մասնագետները կընտրեն մոտ մեկ տասնյակ երեխաներ, որոնց բուժումը հնարավոր կլինի կազմակերպել Հայաստանում», բժշկական հաստատությունների ընտրությունն էլ կկատարվի «բացառապես ըստ պացիենտների առողջական կարիքների՝ ներկայացված փաստաթղթերի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից հետո»։
Բժշկական օգնությունից բացի, գործընթացը ներառում է կազմակերպչական և իրավական հարցեր, ինչպիսիք են մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը և բժշկական տարհանումը։ Ըստ պաշտոնական պատասխանների՝ աշխատանքներ են տարվում «երեխաներին իրենց ուղեկցողներով հանդերձ Հայաստան բժշկական տարհանման ուղղությամբ», իսկ տեղափոխման ժամկետների և ֆինանսավորման վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են։

Work Continues to Bring Gaza Children to Armenia for Medical Care
A plan to bring children impacted by the war in Gaza to Armenia for medical care remains in the organizational stage.
Zhirayr Ananyan, Armenia’s Deputy Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations, announced the news on January 29, 2026 at the UN Security Council Open Debate on “Situation in the Middle East”, while outlining Armenia’s approaches to the developments in the region.
Ananyan, at the time, said that Armenia is working with the WHO to organize the treatment of dozens of children from Gaza in the hospitals of Armenia.
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, in response to a Hetq inquiry, clarified that the initiative is based on the principle of commitment to establishing stability and peace in the Middle East and is being implemented in close cooperation with the WHO and the Palestinian authorities. According to the ministry, work is currently underway with stakeholders “to clarify the scope of children in need of treatment, provide the necessary documentation, organize their transfer to Armenia and appropriate treatment.
Armenia’s Ministry of Health says it has received medical certificates and identity documents for forty children and their companions from the WHO. Based on the data received, specialists in the field are now assessing the children’s health status to determine the possibilities of their treatment in Armenia. The ministry notes that “after assessing the condition, specialists will select about a dozen children whose treatment will be possible to organize in Armenia,” and the selection of medical institutions will be made “exclusively according to the health needs of the patients, after a thorough study of the submitted documents.”
In addition to medical assistance, the process includes organizational and legal issues, such as issuing visas and medical evacuation.