Գազայից մոտ 10 երեխա բուժում կստանա Հայաստանում․ տարվում են նախապատրաստական աշխատանքներ
Հայաստանի բուժհաստատություններում նախատեսվում է կազմակերպել Գազայում պատերազմական գործողություններից տուժած երեխաների բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը։
Այս նախաձեռնության մասին առաջին անգամ հայտարարվել է 2026թ. հունվարի 29-ին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկման ժամանակ։ ՀՀ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ժիրայր Անանյանը նշել էր, որ ՀՀ կառավարությունն աշխատում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ՝ «Գազայից տասնյակ երեխաների բուժումը Հայաստանի բուժհաստատություններում կազմակերպելու նպատակով»։
Արտաքին գործերի նախարարությունից մեր հարցմանն ի պատասխան պարզաբանել են, որ նախաձեռնությունը հիմնված է Մերձավոր Արևելքում կայունության և խաղաղության հաստատմանը հավատարիմ լինելու սկզբունքի վրա և իրականացվում է ԱՀԿ-ի ու Պաղեստինի իշխանությունների հետ սերտ համագործակցությամբ։ Նախարարության փոխանցմամբ՝ ներկայում շահագրգիռ կողմերի հետ աշխատանքներ են տարվում «բուժման կարիք ունեցող երեխաների շրջանակը հստակեցնելու, անհրաժեշտ փաստաթղթավորման ապահովման, Հայաստան տեղափոխման և համապատասխան բուժումը կազմակերպելու ուղղությամբ»։
Առողջապահության նախարարությունը ԱՀԿ-ից ստացել է 40 երեխայի և նրանց ուղեկցողների բժշկական տեղեկանքները և անձը հաստատող փաստաթղթերը։ Ստացված տվյալների հիման վրա ոլորտի մասնագետներն այժմ իրականացնում են երեխաների առողջական վիճակի գնահատում՝ որոշելու Հայաստանում նրանց բուժելու հնարավորությունները։ Նախարարությունը նշում է, որ «վիճակի գնահատումից հետո մասնագետները կընտրեն մոտ մեկ տասնյակ երեխաներ, որոնց բուժումը հնարավոր կլինի կազմակերպել Հայաստանում», բժշկական հաստատությունների ընտրությունն էլ կկատարվի «բացառապես ըստ պացիենտների առողջական կարիքների՝ ներկայացված փաստաթղթերի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից հետո»։
Բժշկական օգնությունից բացի, գործընթացը ներառում է կազմակերպչական և իրավական հարցեր, ինչպիսիք են մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը և բժշկական տարհանումը։ Ըստ պաշտոնական պատասխանների՝ աշխատանքներ են տարվում «երեխաներին իրենց ուղեկցողներով հանդերձ Հայաստան բժշկական տարհանման ուղղությամբ», իսկ տեղափոխման ժամկետների և ֆինանսավորման վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են։

Около десяти детей из Газы получат лечение в Армении
В медицинских учреждениях Армении планируется организовать лечение и обслуживание детей, пострадавших от военных действий в Газе. Впервые об этой инициативе было заявлено в ходе открытого обсуждения в Совете безопасности ООН 29 января 2026 года. Как отметил постоянный представитель РА Жирайр Ананян, правительство Армении сотрудничает со Всемирной организацией здравоохранения “с целью организации лечения десятков детей из Газы в медицинских учреждениях страны”.
Министерство иностранных дел РА в ответ на наш запрос сообщило, что инициатива, которая основана на принципе приверженности обеспечению стабильности и мира на Ближнем Востоке, осуществляется в тесном сотрудничестве с ВОЗ и властями Палестины. Согласно МИД, в настоящее время с заинтересованными сторонами ведутся работы “по уточнению списка детей, нуждающихся в лечении, обеспечению необходимой документации, доставке детей в Армению и организации соответствующего лечения”.
Министерство здравоохранения РА получило от ВОЗ медицинские справки и удостоверения личности 40 детей и их сопровождающих.
В настоящее время специалисты на основании полученных данных проводят оценку состояния здоровья детей для определения возможностей их лечения в Армении. После этого специалисты отберут около десяти детей, лечение которых можно будет организовать в РА. Выбор медучреждений будет осуществлен после тщательного изучения представленных документов и исходя исключительно из медицинских нужд пациентов.
Данный процесс, помимо оказания медицинской помощи, включает также решение организационных и правовых вопросов – предоставление въездных виз, обеспечение медицинской транспортировки детей и их сопровождающих.