Լիբանանահայ պատգամավոր. «Ճիգ ենք թափում, որ այս կացության մեջ կարողանանք ոտքի մնալ»
Լիբանանի խորհրդարանի պատգամավոր, ՀՅԴ բյուրոյի Միջին Արեւելքի հարցերով պատասխանատու Հակոբ Բագրատունու հետ մարտի 31-ին կայացած մեր հեռախոսազրույցից 10 րոպե առաջ Իսրայելը հարվածել էր մայրաքաղաք Բեյրութի հարավային արվարձաններին: Հայ պատգամավորի տեղեկացմամբ՝ զրույցի ընթացքում չեն դադարել իսրայելական մարտական ինքնաթիռների ձայները Լիբանանի երկնքում:
Փետրվարի 28-ից Մերձավոր Արեւելքում ընթացքում պատերազմի ալիքը հասել է նաեւ հայաշատ Լիբանան: Երկրի հարավում բախումները շարունակվում են: Լիբանանի հարավը սահմանակից է Իսրայելի հյուսիսին: Բախումների աշխարհագրությունն ընդլայնվել է՝ հասնելով նաեւ Լիբանանի կենտրոնական շրջաններ, մասնավորապես՝ Բեյրութի հարավային արվարձաններ:
Իսրայելի գլխավոր թիրախում լիբանանյան «Հեզբոլլահ» կուսակցության ենթակառուցվածքներն են: Սա շիա իսլամի հետեւորդ քաղաքական ուժ է, որը պատմականորեն աջակցում է Իրանին (շիա իսլամը Իրանի պետական կրոնն է):
«Հետքի» զրուցակցի փոխանցմամբ՝ արդեն չորրորդ շաբաթն է, ինչ իսրայելական հարձակումները շարունակվում են Լիբանանի հարավի եւ Բեյրութի հարավային արվարձանների վրա, որտեղ բնակչության մեծամասնությունը շիա իսլամի հետեւորդներ են: Իսրայելը թիրախավորում է նաեւ այն շրջանները, որտեղ կասկածում է, որ կան «Հեզբոլլահի» ղեկավարներ, կամ իրականացվում է զինամթերքի փոխադրում:
Պատերազմի հետեւանքով, ըստ Հակոբ Բագրատունու, երկրում կա 1,2 մլն գաղթական, որոնցից 370 հազարը երեխաներ են: Լիբանանում զոհերի թիվը հասել է 1270-ի, վիրավորներինը՝ 3760-ի:
Պատգամավորի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի հիմնական նպատակը Լիբանանի հետ սահմանին անվտանգության գոտի ստեղծելն է, եւ հրեական պետության զինվորականներն ավելի քան 10 օր ցամաքային ներխուժում են իրականացնում Լիբանանի տարածքում, որպեսզի վերջինիս հարավային շրջանները դառնան անմարդաբնակ, հետագայում ժողովուրդը չկարողանա վերադառնալ, իսկ իրենք ներթափանցեն մինչեւ 8-9 կմ։
Սա, ըստ Հ. Բագրատունու, Իսրայելի համար տասնամյակների ծրագիր է:
Լիբանանցիների վիճակի մասին հայ պատգամավորը նշում է, որ տարհանվածները տեղավորվել են տարբեր, այդ թվում՝ հայաշատ շրջաններում:
Շուրջ 1000 գաղթական ապաստան է գտել երկրի արեւելքում՝ Սիրիայի հետ սահմանին մոտ գտնվող հայաշատ Անջար քաղաքում: Անջարի քաղաքապետ Սեդրակ Հավաթյանը «Հետքին» հայտնել էր, որ մարտի առաջին տասնօրյակում իրենց համայնքում տեղավորվել է մոտ 500 գաղթական:
Հակոբ Բագրատունու տեղեկացմամբ՝ Իսրայելը թիրախավորում է բոլոր այն վայրերը, որտեղ գիտի կամ կասկածում է դիմադրության շարժման գրասենյակների գոյության կամ ղեկավար անձանց ներկայության մասին:
«Իսրայելը ոչ մի տարբերություն չի դնում իր թիրախների միջեւ՝ սպանվեցին հեռուստալրագրողներ, շտապօգնության աշխատակիցներ, սկաուտական շարժման ղեկավարներ, որոնք առաքելության մեջ ուզում էին օժանդակել գաղթականներին կամ տուժածներին։ Այս ամենը կատարվում է ի տես եւ ի լուր միջազգային հանրային կարծիքի, որը իսրայելական հարձակումները չի դատապարտում: Դատապարտվում է զոհը, որը դիմադրում է իսրայելական կամ ամերիկյան ներխուժումին»,- նշում է Լիբանանի խորհրդարանի անդամը:
Ինչ վերաբերում է 1978-ից ՄԱԿ-ի խաղաղապահ զորակազմի (UNIFIL) ներկայությանը Լիբանանում եւ դրա՝ զսպող գործոն լինել-չլինելուն, «Հետքի» զրուցակիցը նկատում է, որ խաղաղապահների առաքելությունը նախ սահմանային իրավիճակի հսկողությունն է, մյուս կողմից՝ առաջին անգամը չէ, որ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերը թիրախավորվում են: Հայ պատգամավորն ասում է, որ այս ամենին միջազգային արձագանքը եղել է առավելագույնը դատապարտումների տեսքով, բայց ահա զսպող գործողություններ չեն ձեռնարկվել:
Մարտի վերջին Իսրայելի հարվածներից ՄԱԿ-ի 3 խաղաղապահ է զոհվել, մի քանիսն էլ վիրավորվել են: Զոհերը եղել են Ինդոնեզիայի քաղաքացիներ: Ինդոնեզիան դատապարտել է կատարվածը: Իսրայելն էլ հայտարարել է, թե դեռ պետք է պարզել՝ խաղապահները զոհվել են իսրայելական բանակի՞, թե՞ «Հեզբոլլահի» հարվածների հետեւանքով: Նման ձեռագիրը Հակոբ Բագրատունուն ծանոթ է:
«Ինչպես առաջին հարվածը, որն ԱՄՆ-ն տվեց Իրանում աղջիկների վարժարանին, եւ ասաց, թե հետաքննություն պետք է կատարվի: Ինչու՞ պիտի «Հոզբալլահը» հարվածեր ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերին։ Տեսել ենք, թե միջազգային հետաքննություններն ուր են հասնում: Ով իր ձեռքում ունի մեդիա, զենք, զինամթերք եւ քաղաքական լծակներ, հաղթած է դուրս գալիս»,- ասում է քաղաքական գործիչը:
Ըստ Հակոբ Բագրատունու՝ վերլուծություններն ու առկա տեղեկությունները հուշում են, որ Իսրայելը շարունակելու է Լիբանան ներխուժելու իր ծրագիրը: «Հետքի» զրուցակիցը նշում է, որ չնայած Իսրայելը ծանր հակահարված է ստանում մարտադաշտում, բանակցային ճանապարհով պատերազմը կասեցնելու խոսակցությունները շոշափելի արդյունքի չեն հանգեցրել: Իրավիճակը մնում է ծանր եւ անորոշ:
Լիբանանահայերի վիճակին անդրադառնալով՝ հայ պատգամավորն ասում է, որ ինչպես հայերը, այնպես էլ Լիբանանի ամբողջ ժողովուրդը պատերազմական իրողության հետ հաշտվելու որոշ իմունիտետ ունեն: Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ հայաշատ թաղամասերում կյանքը բնականոն ընթացքի մեջ է, դպրոցներն աշխատում են:
Հավելում է, որ պատերազմից տուժած շրջաններից դուրս կյանքն աշխույժ է շաբաթվա վերջում: «Վարժվել ենք այնքան ժամանակ, քանի դեռ թիրախավորում չկա: Բնական է, որ որոշ մտավախություններ կան, սակայն պետք է ասել, որ տակավին աշխույժ ենք. թե՛ միութենական, թե՛ համայնքային, թե՛ քաղաքական կառույցները աչալուրջ են, որ կյանքը բնականոն ձեւով շարունակվի, հիասթափություններ տեղի չունենան։ Ճիշտ է՝ վախը կա, մտահոգությունները կան, տակավին ճիգ ենք թափում, որ այս կացության մեջ կարողանանք ոտքի մնալ»,- եզրափակում է լիբանանահայ պատգամավորը:

Ten minutes before our telephone conversation on March 31 with Hagop Pakradouni, a member of the Lebanese parliament and head of the ARF Bureau for Middle East Affairs, Israeli warplanes struck the southern suburbs of the capital Beirut.
Pakradouni told Hetq that the sound of Israeli jets in the Lebanese sky did not stop during the conversation.
Israel has invaded southern Lebanon, targeting the infrastructure of the Lebanese Hezbollah party. Israeli warplanes have bombed the southern suburbs of Beirut, a traditional stronghold of the Shiite party historically backed by Iran.
Pakradouni said the fighting in Lebanon has displaced 1.2 million people, 370,000 of whom are children. The death toll in Lebanon has reached 1,270, and the number of those wounded has reached 3,760.
Pakradouni shares the view of many that Israel’s main goal is to create a nine-kilometer security zone on its border with Lebanon. He said Israel has always wanted to achieve this.
Regarding the situation of the Lebanese, Pakradouni noted that the evacuees have been settled in various regions, including those with a large Armenian populations.
Some 1,000 refugees have found shelter in the Armenian-populated town of Anjar in the east of the country, near the border with Syria. Anjar Mayor Setrag Havatian told Hetq that 500 refugees have been settled in their community in early March.
Pakradouni said that Israel targets all places where it knows or suspects the existence of offices or leaders of the Lebanese resistance movement.
“Israel does not make any distinction between its targets: television journalists, ambulance workers, scout leaders who wanted to assist refugees or victims in their mission were killed. All this is done in the face of and with the knowledge of international public opinion, which does not condemn Israeli attacks. Victims who resist the Israeli or American invasion are condemned,” Pakradouni told Hetq.
Regarding the presence of the UN peacekeeping force (UNIFIL) in Lebanon since 1978 and whether it has been a deterrent or not, Pakradouni noted that the mission of the peacekeepers is primarily to monitor the border situation, but on the other hand, it is not the first time that UN peacekeeping forces have been targeted. He said that the international response to all this has been mostly condemnation, but no deterrent measures have been taken.
In late March, three UN peacekeepers were killed, and several others were injured in Israeli strikes. The victims were Indonesian citizens. Indonesia condemned the incident. Israel, in turn, has announced that it has yet to determine whether the peacekeepers were killed because of strikes by the Israeli army or Hezbollah.
Pakradouni is familiar with such a scenario.
“It’s like the first U.S. strike on the girls’ school in Iran and calling for an investigation. Why would Hezbollah strike UN peacekeeping forces? We have seen where international investigations lead. Whoever controls the media, weapons, ammunition, and political leverage emerges victorious,” said Pakradouni.
He noted that although Israel is receiving a heavy blow on the battlefield, talks about stopping the war through negotiations have not led to any tangible results. The situation remains difficult and uncertain.
Pakradouni said Armenians in Lebanon, like all Lebanese, havw seen war before and are quick to adapt. He said that life in neighborhoods with a large Armenian population is proceeding normally and that schools continue to operate.
“It is true that there is fear, there are concerns. We are working to stay on our feet in this situation,” Pakradouni concluded.