Նախագահ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը ԼՂՀ անկախության տոնի առթիվ
Արդեն երկու տասնամյակից ավելի է, ինչ դուք բուժում եք Ադրբեջանի անհեռատես իշխանությունների սանձազերծած պատերազմի վերքերը, վեր եք բարձրացնում մահաբեր ռումբերից ու հրթիռներից ավերված ձեր գյուղերն ու քաղաքները, ձեր տներն ու դպրոցները, կառուցում ու շենացնում եք ձեր հայրենի հողը: Եվ այսօր մենք վստահորեն ասում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կայացած պետություն է՝ զարգացող և ժողովրդավար: Սա տեսնում է ամբողջ աշխարհը, նույնիսկ նրանք, ում դա այնքան էլ դուր չի գալիս:
1991 թվականին, երբ Արցախի ժողովուրդն իր պատմական որոշումն էր ընդունում, մենք ասում էինք Ադրբեջանին, որ հայությանը այդ աստիճան թերագնահատել չի կարելի: Մեզ չլսեցին: Մենք ասում էինք, որ չենք ուզում պատերազմ, բայց պատրաստ ենք և կռվելու ենք: Մեզ չլսեցին: Մենք ասում էինք, որ հակահայ մոլագարներից, սադիստներից և մարդասպաններից  մենք չենք վախենում, մենք դա արդեն անցել ենք: Մեզ չլսեցին: Եվ սանձազերծեցին պատերազմ, որն ուներ հստակ նպատակ՝ բնաջնջել հայությանն առնվազն Արցախի տարածքում կամ նվազագույնը բռնագաղթեցնել արցախահայությանը: Էթնիկ զտում իրականացնելու ծրագրերը տապալվեցին, ինչպես տապալվելու են բոլոր նորերը:
Այսօր մենք նույնն ենք ասում. չի կարելի թերագնահատել հայությանը, մենք չենք ուզում պատերազմ, բայց այն մեզ պարտադրելու դեպքում կռվելու ենք և հաղթելու, մենք չենք վախենում մարդասպաններից, եթե նույնիսկ նրանք վայելում են առաջին դեմքի բարձր հովանավորությունը: Բայց մեզ էլի չեն լսում: Մեղքը իրենց  վիզը:
Վերջին օրերին մենք վկան եղանք սահմռկեցուցիչ իրադարձության: Քնած վիճակում հայ սպային կացնահարողը ազատ արձակվեց: Այս առթիվ մենք ակնկալում ենք միջազգային կառույցների, ինչպես նաև Մինսկի խմբի համանախագահների արձագանքը: Բայց անկախ այդ արձագանքից, Արցախի ժողովրդի և ողջ հայության անունից ես ուզում եմ հարց տալ. արդյո՞ք, այսքանից հետո մոլորակի վրա կգտնվի մեկ մարդ, ով կառաջարկի Արցախի ժողովրդին մտնել Ադրբեջանի կազմի մեջ, մի երկրի, որտեղ ապօրինի հրամանագրերով ազատվում ու հասարակայնորեն հերոսացվում է միայն հայ լինելու համար մարդուն սպանող յուրաքանչյուր տականք:
Եվրոպական արդարադատության ավելի մեծ վարկաբեկում դժվար էր պատկերացնել, հատկապես Հայաստանի և Արցախի համար, որովհետև մեզ համար դրանք ուղենշային են, բայց մենք դա էլ տեսանք:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, ցավոք, Արցախի պատմությունը նվաճողների, բաշիբոզուկների պակաս չունի: Մենք դա գիտենք, գիտենք նաև նրանց ուղարկել իրենց արժանի տեղը՝ պատմության աղբանոց: Մենք դա պարբերաբար արել ենք. պետք լինի էլի՛ ենք անելու:
Մենք գրեթե ամեն օր, իսկ վերջին օրերին՝ հատկապես, նորանոր ապացույցներ ենք ստանում այն իրողության, թե 21 տարի առաջ որքան ճիշտ էր Արցախի ժողովրդի ընտրությունը: Մենք նորանոր ապացույցներ ենք ստանում, թե ինչից է փրկվել արցախահայությունը: Այսօր մեծ օր է, և ոչինչ չի կարող փչացնել մեր փառապանծ տոնը: Խաղաղություն ու շենություն եմ մաղթում ձեր ընտանիքներին:

I cordially congratulate you on the occasion of Independence Day.
It’s been more than two decades that you have been healing the wounds inflicted by the war unleashed by the short-sighted authorities of Azerbaijan; you are restoring to life your villages and towns devastated by the deadly bombs and missiles, your homes and schools; you are building and beautifying the land of your ancestors. Today, we state with confidence that theRepublicofNagorno Karabakhis an accomplished state – democratic and developing. It is obvious for the entire world, even for those who hate to admit it.
In 1991, when the people of Artsakh were making their historic decision, we told Azerbaijan that the Armenians must not be underestimated. Our words fell on deaf ears. We said that we didn’t want war but we were ready and would fight. And again our words fell on deaf ears. We said that we were not afraid of maniacs, sadists and murderers, that we had already seen that. Once again our words fell on deaf ears. And they unleashed war which had one clear-cut goal –to wipe the Armenians out from theterritoryofArtsakh, or at least to expel them. The program of ethnic cleansing failed, as will fail every new one.
Today, we state the same: the Armenians must not be underestimated; we don’t want a war, but if we have to, we will fight and win; we are not afraid of murderers even of those enjoy the highest patronage. And again our words fall on deaf ears. Well, they have been warned.
Recently, we have witnessed a morbid episode. The one who killed with an axe a sleeping Armenian officer was set free. We expect the response of the international structures as well as of the Minsk Group Co-Chairs on this. However regardless of the response, on behalf of the people of Artsakh and the entire Armenian nation, I would like to pose a question – after what has happened, is there a living soul on this planet who will advise the people of Artsakh to become part of Azerbaijan, a country where illicit orders set free and publicly glorify every bastard which kills people only because they are Armenians?
A greater disgrace for the European justice is hardly to be imagined, particularly forArmeniaand Artsakh, because it was looked upon for guidelines, but now we have seen another face of it.
Dear compatriots, unfortunately the history of Artsakh has never been short of the invaders and brigands. We know that, we also know how to send them right where they belong – to the cesspit of history. We have been doing it regularly, and if needed, will do it again.
Almost daily, and particularly in recent days, we are witnessing new proofs on how justified the choice made by the people of Artsakh 21 years ago was. We continue to receive new striking evidence what was in store for the people of Artsakh. Today is a great day, and nothing can spoil our glorious holiday. I wish your families peace and prosperity.
Long live free Artsakh – embodiment of Armenian dignity!
Setta
Enough with the speeches. Recognize the eight reclaimed territories as an independent Armenian state or annex Keljabar, Lachin and Artsakh. Just do it!
Varujan
Artsakh - embodiment of Armenian dignity... This is the truth every Armenian should understand wherever they are. And wherever they are, they should be united and show solidarity whatever way they can with our brothers and sisters in Armenia and Artsakh. That will be our answer to the genocidal Turks and their whorish (Hungary as a recent example) partners.