«Անընդունելի ենք համարում ու դատապարտում Նիկոլ Փաշինյանի վարքագիծն ու խոսույթը»․ ՀԿ-ներ
Հասարակական մի շարք կամակերպություններ հայտարարություն են տարածել Արցախից բռնի տեղահանված հայերի նկատմամբ ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտի վերաբերյալ՝ անդրադառնալով մարտի 22-ին Երևանի մետրոպոլիտենում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և արցախցի կնոջ մասնակցությամբ միջադեպին։ Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև․
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս, անընդունելի ենք համարում եւ դատապարտում ենք 2026թ․ մարտի 22-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախից բռնի տեղահանված կնոջ միջև խոսակցության ընթացքում վարչապետի վարքագիծն ու խոսույթը, ինչը ոչ միայն հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձի վարքագծի կանոնների խախտում է, այլև Արցախից բռնի տեղահանված հայ բնակչության նկատմամբ անհանդուրժողական և ատելության խոսք։
Մասնավորապես, 2026թ․ մարտի 22-ին Նիկոլ Փաշինյանը Երևանի մետրոպոլիտենում քարոզչարշավ իրականացնելու ընթացքում դիմել է իր երեխայի հետ երթևեկող կնոջը և երեխային, առաջարկել նվիրել Հայաստանի Հանրապետության քարտեզի պատկերով կրծքազարդ։ Կինը հրաժարվել է՝ նշելով, որ Արցախից են, ունեն այլ քարտեզ։ Խոսակցության ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը բարձրացրել է ձայնը, կնոջ հետ խոսել մատ թափ տալով։ Ավելին, կնոջ հորդորից հետո, որ ձայնը չբարձրացնի և մատ թափ տալով չխոսի՝ վարչապետը նշել է, որ կխոսի այդպես, հանդիմանել է, ասելով, թե Հայաստանի բյուջեից միլիոններ են ծախսվել Արցախում հայերին պահելու համար, և «Մյուս անգամ փախածներով չփորձեք ասել, որ ես Ղարաբաղ եմ տվել»։ Ավելին, տեսանյութում լսվում է, որ կինը հայտնում է, որ չի ցանկանում շարունակել խոսակցությունը և խնդրում է՝ իրեն ու իր երեխային չնկարահանել, սակայն ինչպես խոսակցությունը, այնպես էլ տեսանկարահանումը շարունակվել է։
Միջադեպին ներկա են եղել կառավարող ուժի այլ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև վարչապետի անվտանգության աշխատակիցներ։ Վարչապետը մշտապես հանդես է գալիս ի պաշտոնե, ինչն ընկալվում է որպես հանրային իշխանության հարկադրանքի մարմնավորում և այս վարքագիծը կարող է գնահատվել որպես կնոջ նկատամբ հոգեբանական բռնություն։
Առանձնահատուկ մտահոգիչ է, որ խոսակցությունը տեղի է ունեցել կնոջ երեխայի ներկայությամբ։ Երեխան ոչ միայն ականատես է դարձել մոր նկատմամբ նման վարքագծին, այլև անմիջականորեն ներգրավվել է քարոզչության մեջ, ինչն անընդունելի է, քանի որ ձևավորում է ապագա սերունդների ընկալումները ուժի, խոսքի որակի և հարաբերությունների մասին։
Սա նաև ազդակ է՝ ուղղված ողջ հասարակությանը, որը լեգիտիմացնում է բռնությունը և բևեռացումը, որը, ցավալիորեն, ընտրությունների նախաշեմին խորանալու միտում ունի։
Թեև վարչապետն ավելի ուշ ներողություն է խնդրել, նրա խոսույթը հասցրել է արցախցիների նկատմամբ ատելության և նրանց թիրախավորման հերթական ալիքի հանգեցնել, հատկապես սոցիալական ցանցերում։ Ավելին՝ ատելության խոսքի տարածմանը խթան է հանդիսացել Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության հետ փոխկապակցված մեդիայի՝ civic.am-ի կողմից հրապարակված հոդվածը, որի նպատակն էր վարկաբեկել արցախցի կնոջը։
Ցավալիորեն, Հայաստանում հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց, այդ թվում՝ վարչապետ Փաշինյանի և ՀՀ ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանի կողմից Արցախից բռնի տեղահանված հայերի նկատմամբ ատելության, թիրախավորող և վիրավորական խոսույթի նման դրսևորումները եզակի չեն։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հանրային իշխանության ներկայացուցիչների և հատկապես ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագիծն ազդում է հասարակության տարբեր խմբերի վարքագծի վրա և տարածվում ոչ միայն սոցիալական ցանցերում, այլ նաև հանրային հարաբերությունների այլ մակարդակներում՝ նման վարքագիծը հատկապես անընդունելի և մտահոգիչ է, քանի որ հանգեցնում է հասարակության բևեռացման և համերաշխության բացառման ու բռնի տեղահանված բնակչության կրկնազոհայնացման։
Արցախից բռնի տեղահանված հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականության և ատելության խոսքի երևույթը, հատկապես սոցիալական ցանցերում, լրջագույն խնդիր է, որի դեմ ոչ միայն արդյունավետ քայլեր չեն ձեռնարկվում, այլև հանրային իշխանության ներկայացուցիչների կողմից է նման խոսք ձևավորվում և քաջալերվում։
Հաշվի առնելով բռնի տեղահանված անձանց խոցելիությունը՝ հանրային իշխանության ներկայացուցիչները, հատկապես բարձրագույն պաշտոն զբաղեցնող անձինք, պարտավոր են հաղորդակցության ընթացքում դրսևորել առավելագույն զսպվածություն և հարգալից վերաբերմունք ու խոսք՝ ապահովելով մարդու արժանապատվության նկատմամբ հարգանքը։ Հիշեցնենք, որ ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք ներառող հրապարակային խոսքը կարող է պարունակել ընդհուպ քրեական հանցագործության տարրեր՝ կախված դիտավորությունից:
Արցախի հայ բնակչությունը Ադրբեջանի կողմից ենթարկվել է էթնիկ զտման և բռնի տեղահանության, ինչը եղել է պետական նպատակային քաղաքականություն և իրականացվել է համապարփակ ռազմավարության հիման վրա՝ մաքրելու Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը էթնիկ հայ բնակչությունից և պատմամշակութային ներկայությունից։ Այս քաղաքականությունն ուղեկցվել է Արցախի բնակիչների իրավունքների և ազատությունների տևական և լուրջ խախտումներով և ծանրագույն պատերազմական հանցագործություններով։ Արցախի բնակչության նկատմամբ շարունակական ահաբեկման քաղաքականությունը, երկարատև շրջափակումը և 2023թ․ սեպտեմբերի 19-ին ռազմական հարձակումը այս քաղաքականության գագաթնակետն են եղել՝ անհնարին դարձնելով Արցախի բնակչության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու հնարավորությունը և հանգեցնելով զանգվածային բռնի տեղահանության։ Խախտումները Արցախի տարածքում շարունակվում են՝ հայկական մշակութային և պատմական ներկայությունը ջնջելու տեսքով, ներառյալ՝ հայկական մշակութային հուշարձանների, եկեղեցիների, գերեզմանատների և բնակելի թաղամասերի պլանավորված կամ արդեն իրականացված ոչնչացումը։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ պահանջում ենք ՀՀ իշխանություններից և հատկապես վարչապետ Փաշինյանից
- Ձեռնպահ մնալ և բացառել ատելություն և անհանդուրժողականություն տարածող, խտրականություն և վիրավորանք պարունակող խոսույթի կիրառումից, այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերով և փոխկապակցված լրատվամիջոցներով, ինչը հանգեցնում է ինչպես հասարակության բևեացվածության խորացման, այնպես էլ քաղաքական իրավիճակի հետագա լարվածության ուժգնացման,
- Պատասխանատվության ենթարկել Արցախից բռնի տեղահանված բնակչության նկատմամբ ատելության խոսք արտահայտող և տարածող անձանց,
- Հանրային խոսքում լինել զուսպ և պահպանել հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձի էթիկայի և վարքագծի կանոնները,
- Հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց և լրատվամիջոցներին՝ ապահովել իրենց սոցիալական ցանցերում ատելության խոսք պարունակող գրառումների և մեկնաբանությունների մոդերացիա,
- Եվ առհասարակ՝ երաշխավորել մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը և ապահովել իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրականացումը Հայաստանի Հանրապետությունում, այդ թվում՝ անձնական կյանքի իրավունքի պաշտպանությունը»։

NGOs in Armenia Condemn Pashinyan's Verbal Abuse of Displaced Artsakh Woman
Several civil society organizations in Armenia issued the following statement regarding the atmosphere of hatred and intolerance toward Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
On March 22, 2026, while conducting a campaign activity in the Yerevan Metro, Nikol Pashinyan approached a woman travelling with her child and offered them a badge depicting the map of the Republic of Armenia. The woman refused, stating that they were from Artsakh and had a different map. During the conversation, Nikol Pashinyan raised his voice and addressed the woman while gesturing at her in a reprimanding manner. Moreover, after the woman requested that he not raise his voice or speak in such a manner, the Prime Minister stated that he would continue to speak that way, reproached her by saying that millions from the Armenian state budget had been spent to sustain Armenians in Artsakh, and added: “Next time, you runaways, don’t try to say that I gave away Karabakh’.
Furthermore, in the video it can be heard that the woman expressed her wish not to continue the conversation and asked not to be filmed together with her child; however, both the conversation and the filming continued. Other representatives of the ruling party, as well as the Prime Minister’s security personnel, were present during the incident.
It should be stated that the Prime Minister of the country always acts in his official capacity, which is perceived as embodying public authority; therefore, such conduct may be assessed as psychological violence against the woman. It is particularly concerning that the exchange took place in the presence of the woman’s child. The child not only witnessed such behaviour towards his mother, but was also directly involved in a political campaign. We find it unacceptable as it shapes future generations’ perceptions of power, the quality of speech, and interpersonal relations. This incident also sends a broader signal to society, legitimising violence and polarisation, which, regrettably, tends to intensify in the pre-election period.
Although the Prime Minister later issued an apology, his rhetoric had already triggered another wave of hatred and targeting against people from Artsakh, particularly on social media. Moreover, the spread of hate speech was further fuelled by an article published by the media outlet www.civic.am, affiliated with the ruling Civic Contract party, which aimed to discredit the woman from Artsakh. Regrettably, such expressions of hate speech, targeting, and offensive rhetoric towards Armenians forcibly displaced from Artsakh are not isolated, including statements by public officials such as Prime Minister Pashinyan and the Speaker of the National Assembly, Alen Simonyan.
Considering that the behaviour of public authorities, particularly senior officials, influences different segments of society and spreads beyond social media into broader public relations, such conduct is especially unacceptable and alarming, as it leads to increased polarisation, undermines social cohesion, and results in the re-victimisation of the forcibly displaced population.
The phenomenon of intolerance and hate speech against Armenians forcibly displaced from Artsakh, especially on social media, constitutes a serious problem. Not only are effective measures being taken against it , but such rhetoric is also shaped and encouraged by representatives of public authority.
Given the vulnerability of forcibly displaced persons, public officials—particularly those holding high office—are obliged to demonstrate the utmost restraint and sensitivity in their communication, ensuring respect for human dignity. We recall that public speech containing hate, discrimination, intolerance, or hostility may, depending on intent, constitute elements of a criminal offence.
The Armenian population of Artsakh has been subjected to ethnic cleansing and forced displacement by Azerbaijan, which formed part of a deliberate state policy implemented through a comprehensive strategy aimed at removing the ethnic Armenian population and historical-cultural presence from Nagorno-Karabakh. This policy has been accompanied by prolonged and grave violations of the rights and freedoms of the population of Artsakh, as well as serious war crimes.
The ongoing policy of intimidation against the population of Artsakh, the prolonged blockade, and the military attack of 19 September 2023 marked the culmination of this policy, rendering impossible the safe and dignified life of the population and resulting in mass forced displacement.Violations in the territory of Artsakh still continue in the form of erasure of Armenian cultural and historical presence, including the planned or already executed destruction of Armenian cultural monuments, churches, cemeteries, and residential areas.
In light of the above, we call on the authorities of the Republic of Armenia, and in particular Prime Minister Pashinyan, to:
- Refrain from and exclude the use of rhetoric that spreads hatred and intolerance, or contains discrimination and insult, including through social media and affiliated media outlets which leads to both deepening the polarisation of society and further intensification of the political situation;
- Ensure accountability for individuals who express and disseminate hate speech against forcibly displaced persons from Artsakh;
- Exercise restraint in public speech and adhere to the ethical standards and rules of conduct of public officials;
- Ensure that public officials and media outlets moderate hate speech in posts and comments on their social media platforms;
- More broadly, guarantee respect for human rights and ensure the implementation of the rule of law in the Republic of Armenia, including the protection of the right to privacy.