Դպրոցներն ամբողջությամբ փոխանցվելու են ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությանը
Հայաստանում հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները գործում են տարբեր մարմինների ենթակայությամբ։ 2026թ. սեպտեմբերի 1-ից՝ մարզպետարանների, իսկ 2027թ. սեպտեմբերի 1-ից՝ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները պետք է փոխանցվեն Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայությանը։
Այդ նպատակով Ազգային ժողովը 2025թ. հոկտեմբերի 24-ին փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել «Հանրակրթության մասին» օրենքում։ Այդ համատեքստում անհրաժեշտություն է առաջացել փոփոխություն կատարել ԿԳՄՍ նախարարի 2010 թ․-ի հրամանում, ինչն էլ ներկայացվել է հանրային քննարկման:
Նախագծով առաջարկվում է հստակեցնել «հաստատության լիազոր մարմին» հասկացության հետ կապված իրավահարաբերություններն ու կարգավորումները: Միաժամանակ սահմանվում է, որ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և համապատասխան մարզպետի աշխատակազմը, իսկ Երևանում՝ Երևանի քաղաքապետարանը, հանրակթական ուսումնական հաստատությունների խորհուրդներում առաջադրելու են մեկական անդամ:

All Schools in Armenia Will be Managed by the Ministry of Education
Starting on September 1, 2026, those institutions currently managed by regional governors will be transferred to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports. As of September 1, 2027, schools overseen by the Yerevan Municipality will also be transferred to this ministry.
To implement these changes, the National Assembly passed amendments to the Law On General Education on October 24, 2025. As part of this process, an amendment to the 2010 order issued by the Minister of Education, Science, Culture and Sports was proposed and released for public discussion.
The draft legislation aims to clarify the legal framework and regulations pertaining to the "authorized body of the institution." Additionally, it stipulates that the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the relevant regional governor’s office, and, in Yerevan, the Yerevan Municipality, shall each appoint one member to serve on the councils of general education institutions.